Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Χρειάστηκε κάποιο από τα χαρτιά να το έχετε εκτυπωμένο; Το ζήτησε κανεις σε έλεγχο; Έγω τα έχω όλα στο κινητό…
Μια επισήμανση,ίσως γιατί είμαι της παλιάς σχολής και γιατί πάντα φοβάμαι μην κλείσει το κινητό και έχω πρόβλημα... θεωρώ ότι καλό είναι να τα έχετε και τυπωμένα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή ταξιδεύω με τον σύζυγο μου, συμπληρώνουμε ένα plf σαν οικογένεια ή δυο ατομικά; Γιατί καθώς έριξα μια ματιά κάπου το είχε σαν επιλογή να «τικαρεις» αν κανεις αίτηση για όλη την οικογένεια (household). Κ κάτι άλλο οποιος γνωρίζει…. Χρειάστηκε κάποιο από τα χαρτιά να το έχετε εκτυπωμένο; Το ζήτησε κανεις σε έλεγχο; Έγω τα έχω όλα στο κινητό…Σας ευχαριστώ!
Ναι όταν ταξιδεύεις σαν οικογένεια σου δίνει επιλογή προσθήκης μέλους κατά τη συμπλήρωση, δε το χω κάνει όμως ποτέ για να σε βοηθήσω.
Κι εγώ τα έχω όλα στο κινητό, έρχονται και μέσω email άλλωστε, πάντα όμως ρίχνω και μια εκτύπωση να βρίσκεται, συμφωνώ με @karfitsa
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλησπέρα σας. Επιστρέψαμε την Παρασκευή από Βιέννη. Η κατάσταση ήταν λιγο ψιλο-χύμα. Δηλαδή σε κάποια μαγαζιά ή χριστουγεννιάτικες αγορές μας ζητούσαν πιστοποιητικά εμβολιασμού (τα οποία και τα σκανάρανε) ή πιστοποιητικό τεστ για τα παιδιά, και σε κάποια άλλα είτε δεν τα σκανάρανε καθόλου είτε δεν τα ζητούσαν και μας λέγανε ότι αφού έρχεστε από το εξωτερικό θα σας έχουν ήδη ψάξει αλλιώς δεν θα μπορούσατε να μπείτε στην χώρα. Αλήθεια περίμενα πολύ πιο οργανωμένα και πιο πολύ τυπικό έλέγχο....αλλά τελικά παντού είναι ΟΛΟΙ το ίδιο. Για αυτό να μην λέμε μόνο για Ελλάδα.
Στα ΜΜΜ δεν ζητούσαν τίποτε. Ούτε όταν πήγαμε μονοήμερη στο Σάλτσμπουργκ στο τρένο. Στο μόνο που ήταν τυπικοί όλοι τους ήταν στο ωράριο λειτουργίας. Πάντως ήταν για όλη την οικογένεια και ειδικά για τα παιδιά ένα πολύ όμορφο ταξίδι παρόλες τις δυσκολίες και άξιζε που το ρισκάραμε και δεν το ακυρώσαμε. Α, και κάτι ακόμη...στην Αυστρία προωθούν πολύ τα παιδιά... στο τρένο για Σάλτσμπουργκ το εισιτηριο για τα παιδιά ήταν 1 ευρώ και στα ΜΜΜ τα παιδιά κάτω από 12 ετών (νομίζω) δεν πληρώνουν εισιτήριο.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Παιδιά και εμείς είμαστε Βιέννη από χθες (Δευτέρα). Παντού φοράνε ενισχυμένες μάσκες. Οι χριστουγεννιάτικες αγορές έκλεισαν. Γενικά λίγο κόσμο έχει για την εποχή. Δεν έχει μεγάλες ουρές σε μαγαζιά και μουσεία.
Συνήθως σκαναρουν πιστοποιητικά. Αλλά μας έκανε εντύπωση όταν φτάσαμε Βιέννη, στα αεροδρόμιο ναι μεν ζήτησαν πιστοποιητικά και pcr, αλλα δε σκαναραν τπτ. Άνετα κάποιος μπορεί να τα είχε πλαστογραφισει.
Αύριο λέμε να πάμε Μπρατισλάβα με το λεωφορείο, θέλει pcr;
Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει..... Pcr γτ κάνατε??? Είχατε κάνει κ την 3η δόση????
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει..... Pcr γτ κάνατε??? Είχατε κάνει κ την 3η δόση????
Για Αυστρία απαιτείται και PCR αν έχεις κάνει μόνο τις 2 δόσεις. Χωρίς PCR μόνο αν έχεις κάνει και την τρίτη (booster jab). Και για κάποιες χώρες και 3η δόση και PCR.

Latest News: 2-G+-rule for entering Austria
New stricter entry measures came in effect on 20 December. To enter Austria, the “2-G+” rule is currently in place. In addition to proof of vaccination/recovery, you need a negative PCR test OR proof of a booster jab.

Please be aware that the United Kingdom, the Netherlands, Denmark and Norway are currently classified as virus variant countries.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Για Αυστρία απαιτείται και PCR αν έχεις κάνει μόνο τις 2 δόσεις. Χωρίς PCR μόνο αν έχεις κάνει και την τρίτη (booster jab). Και για κάποιες χώρες και 3η δόση και PCR.

Latest News: 2-G+-rule for entering Austria
New stricter entry measures came in effect on 20 December. To enter Austria, the “2-G+” rule is currently in place. In addition to proof of vaccination/recovery, you need a negative PCR test OR proof of a booster jab.

Please be aware that the United Kingdom, the Netherlands, Denmark and Norway are currently classified as virus variant countries.
Ελπιζω να φαίνεται η τρίτη δόση μου!!! Επίσης διάβασα ραπιτ 48ωρο σωστά???? για τα παιδάκια μου 6 κ 8!!!!! Το ξέρω ότι σας έχω τρελάνει...αλλά μεγαλύτερο ανχος για ταξίδι δεν έχω ξαναπεράσει ..έλεος ...
 

Koostass

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Είμαστε στη Βιέννη από τις 27/12 και όντως εκτός από τη είσοδο στην χώρα στο αεροδρόμιο που γίνετε έλεγχος στα τεστ, στα μαγαζιά είναι λίγο χύμα οι έλεγχοι σαν και εμάς

Από το :
Questions and answers regarding coronavirus and the COVID-19 disease - Stadt Wien
Με επιλογή στο chrome μετάφραση. (Είναι το ίδιο site που κάνεις εγγραφή κάτι κλείνεις ραντεβού για δωρεάν PCR ή rapid test).

Οι εξετάσεις PCR ισχύουν για 48 ώρες για άτομα ηλικίας 12 ετών και άνω.

• Οι εξετάσεις PCR ισχύουν για 72 ώρες και οι εξετάσεις αντιγόνου για 48 ώρες για παιδιά και νέους από 6 έως 12 ετών (έως 3 μήνες μετά τα 12α γενέθλια)
 
Last edited:

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Επίσης για να μπεις στην όπερα θέλει να έχεις κάνει 3 δόσεις. Δεν μπαίνεις με 2 δόσεις και pcr. Σε ένα άλλο κτίριο μας είπαν ότι μπορούμε να μπούμε αλλά δεν κατάλαβα σε ποιο...
 

ckabi

Member
Μηνύματα
59
Likes
30
Γύρισα από Βιέννη την Δευτέρα όλα πήγαν καλά (χάρη στις πληροφορίες από αυτό εδώ το thread).

*Να πω πως έκανα το rapid test δωρεάν όπως μας καθοδήγησε ο φίλος. Επειδή δεν ερχόταν το sms με το pin (η βλαμμένη η Q...) μου τύπωσαν το αποτέλεσμα σε χαρτί. Τελικά δεν το ζήτησε κανεις στην άφιξη στην αθήνα, ενώ τεστ έκαναν δειγματοληπτικά)

*Μέρες που είναι κλειστά τα μαγαζιά και δεν έχετε τι να κάνετε στη Βιέννη σας προτείνω το Therme Wien (δείτε εδώ Θέρμη Βιέννης (Therme Wien), ένας παράδεισος στην πρωτεύουσα της Αυστρίας - taxidiaris.gr την περιγραφή μου, πηγα τον ιούνιο πήγα και τη μέρα των χριστουγέννων) και πέρασα σούπερ
 

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Επίσης για να μπεις στην όπερα θέλει να έχεις κάνει 3 δόσεις. Δεν μπαίνεις με 2 δόσεις και pcr. Σε ένα άλλο κτίριο μας είπαν ότι μπορούμε να μπούμε αλλά δεν κατάλαβα σε ποιο...
Καλησπέρα από Βιέννη! Δεύτερη μερα εδώ, κάπως υποτονικά μας φαίνονται τα πράγματα, μα Έλληνες βρίσκουμε παντού… Ακούμε περισσότερα ελληνικά εδώ απ´οτι πχ στο Σύνταγμα… Αλλα ειναι ευχάριστο! Ετσι ακριβώς την πάθαμε κ εμείς σήμερα για την όπερα που πήγαμε να μπούμε καμαρωτοί κ φάγαμε πόρτα…. Από το Vienna ticket office που βγάλαμε τα εισιτήρια μας έστειλαν ότι θέλει 2 δόσεις κ pcr κ πάμε εκεί κ την συνέχεια την καταλαβαίνετε… Αύριο έχουμε επιχείρηση «τα λεφτά μας πίσω»!!!
 

Koostass

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα από Βιέννη και από εμάς, όντως ακούς παντού ελληνικά δεν μου έχει ξανά τύχει να συναντήσω σε ξένη χώρα τόσους πολλούς Έλληνες, εννοείται είναι ευχάριστο.
Είμαστε από τις 27 και όπου έχουμε πάει καλύπτονται από εμβόλιο και ταυτότητα (δεν πήγαμε στην όπερα) σήμερα πήγαμε τα πρωί στο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Madame Tussauds και το απόγευμα σε παράσταση της Ισπανικής σχολής ιππασίας, και στα δύο μόνο πιστοποιητικό και ταυτότητα (σκαναραν το QR Code και ειδικά στο μουσείο κοίταξαν στην ταυτότητα μέχρι και την φωτογραφία).
Άκουσα ότι γίνονταν εκδηλώσει στις πλατείες για την αλλαγή της χρονιάς και στο τέλος μαζεύονται καινούργιο χορεύουν βαλς αλλά έχουν ακυρωθεί, ξέρετε κάτι?
Δεν ξέρω τι να κάνουμε αύριο το βράδυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom