Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

EleRia

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλησπέρα από Βιέννη και από εμάς, όντως ακούς παντού ελληνικά δεν μου έχει ξανά τύχει να συναντήσω σε ξένη χώρα τόσους πολλούς Έλληνες, εννοείται είναι ευχάριστο.
Είμαστε από τις 27 και όπου έχουμε πάει καλύπτονται από εμβόλιο και ταυτότητα (δεν πήγαμε στην όπερα) σήμερα πήγαμε τα πρωί στο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Madame Tussauds και το απόγευμα σε παράσταση της Ισπανικής σχολής ιππασίας, και στα δύο μόνο πιστοποιητικό και ταυτότητα (σκαναραν το QR Code και ειδικά στο μουσείο κοίταξαν στην ταυτότητα μέχρι και την φωτογραφία).
Άκουσα ότι γίνονταν εκδηλώσει στις πλατείες για την αλλαγή της χρονιάς και στο τέλος μαζεύονται καινούργιο χορεύουν βαλς αλλά έχουν ακυρωθεί, ξέρετε κάτι?
Δεν ξέρω τι να κάνουμε αύριο το βράδυ.
Καλημέρα! Εμείς έχουμε κανονίσει ένα φαγητό νωρίς κ μετά βόλτες στην πόλη… πιστεύω ότι κ οι νέοι κ κάποιοι ντόπιοι κάτι αντίστοιχο θα κάνουν. Όλο κ κάποιο ζεστό κρασί θα βρούμε να πιούμε να γιορτάσουμε…κ δεν μπορεί καπου θα σας πετύχουμε στην πόλη… χαχαχα!!! Καλή χρονιά σε όλους!!
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μήπως να μαζευτούμε όλοι οι Έλληνες να κάνουμε αλλαγή; Χαχα και εμείς δε ξέρω τι θα κάνουμε, στο κέντρο λογικά, θέλω να πιστεύω ότι όλο και κάτι θα έχει..
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Salzburg κανείς?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200

Xristina.j

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Καλησπέρα σας. Επιστρέψαμε την Παρασκευή από Βιέννη. Η κατάσταση ήταν λιγο ψιλο-χύμα. Δηλαδή σε κάποια μαγαζιά ή χριστουγεννιάτικες αγορές μας ζητούσαν πιστοποιητικά εμβολιασμού (τα οποία και τα σκανάρανε) ή πιστοποιητικό τεστ για τα παιδιά, και σε κάποια άλλα είτε δεν τα σκανάρανε καθόλου είτε δεν τα ζητούσαν και μας λέγανε ότι αφού έρχεστε από το εξωτερικό θα σας έχουν ήδη ψάξει αλλιώς δεν θα μπορούσατε να μπείτε στην χώρα. Αλήθεια περίμενα πολύ πιο οργανωμένα και πιο πολύ τυπικό έλέγχο....αλλά τελικά παντού είναι ΟΛΟΙ το ίδιο. Για αυτό να μην λέμε μόνο για Ελλάδα.
Στα ΜΜΜ δεν ζητούσαν τίποτε. Ούτε όταν πήγαμε μονοήμερη στο Σάλτσμπουργκ στο τρένο. Στο μόνο που ήταν τυπικοί όλοι τους ήταν στο ωράριο λειτουργίας. Πάντως ήταν για όλη την οικογένεια και ειδικά για τα παιδιά ένα πολύ όμορφο ταξίδι παρόλες τις δυσκολίες και άξιζε που το ρισκάραμε και δεν το ακυρώσαμε. Α, και κάτι ακόμη...στην Αυστρία προωθούν πολύ τα παιδιά... στο τρένο για Σάλτσμπουργκ το εισιτηριο για τα παιδιά ήταν 1 ευρώ και στα ΜΜΜ τα παιδιά κάτω από 12 ετών (νομίζω) δεν πληρώνουν εισιτήριο.
Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και ταξιδεύω στις 27 για Βιέννη και σκέφτομαι να παω μια μονοήμερη Σάλσμπουργκ ή Βουδαπέστη στο PLF της επιστροφής σας για Ελλάδα αναφέρατε ότι επισκευθήκατε και άλλη χώρα ή δεν χρειάζεται?
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και ταξιδεύω στις 27 για Βιέννη και σκέφτομαι να παω μια μονοήμερη Σάλσμπουργκ ή Βουδαπέστη στο PLF της επιστροφής σας για Ελλάδα αναφέρατε ότι επισκευθήκατε και άλλη χώρα ή δεν χρειάζεται?
θεωρητικα χρειαζεται,πρακτικα δεν αλλαζει κατι αν δεν το γραψεις.
μονοημερη στην βουδαπεστη!! κριμα και για την πολη και για σενα.
αν δεν εχεις παει κοιτα την μπρατισλαβα που ειναι μονο μια ωρα και με μονοημερη βλεπεις τα βασικα ευκολα.
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και ταξιδεύω στις 27 για Βιέννη και σκέφτομαι να παω μια μονοήμερη Σάλσμπουργκ ή Βουδαπέστη στο PLF της επιστροφής σας για Ελλάδα αναφέρατε ότι επισκευθήκατε και άλλη χώρα ή δεν χρειάζεται?
Καλημέρα, εμείς δεν επισκεφθήκαμε άλλη χώρα (το Σαλτσμπουργκ είναι στην Αυστρία), οπότε δεν ξέρω αν χρειάζεται να αναφέρεις τη Βουδαπέστη. Αν και νομίζω ότι επειδή (αν κατάλαβα καλά) θα επιστρέψεις πάλι από την Αυστρία (οπότε δεν φαίνεται πουθενά ότι θα έχεις πάει Βουδαπέστη) και να μην το γράψεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

Kpan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Έχω κλείσει εισιτήρια για Βιέννη 28-31 Ιανουαρίου. Εγώ είμαι τριπλά εμβολιασμένη αλλά ο 14χρονος γιος μου είναι ανεμβολιαστος. Μπαινοντας στα επισημα site για τους ταξιδιωτικους περιορισμούς διαβασα οτι ο γιος μου μπορεί να μπει στη χώρα με pcr αλλα θα πρεπει να το επαναλαβει μετα απο 48 ώρες. Μήπως κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει; Σας ευχαριστώ πολύ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Έχω κλείσει εισιτήρια για Βιέννη 28-31 Ιανουαρίου. Εγώ είμαι τριπλά εμβολιασμένη αλλά ο 14χρονος γιος μου είναι ανεμβολιαστος. Μπαινοντας στα επισημα site για τους ταξιδιωτικους περιορισμούς διαβασα οτι ο γιος μου μπορεί να μπει στη χώρα με pcr αλλα θα πρεπει να το επαναλαβει μετα απο 48 ώρες. Μήπως κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει; Σας ευχαριστώ πολύ
Ψάξε το holiday ninja pass, δε θυμάμαι ακριβώς τι ισχύει
 

Kpan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ψάξε το holiday ninja pass, δε θυμάμαι ακριβώς τι ισχύει
Το έχω ψάξει ήδη αλλά σε επικοινωνία με τους φορείς υγείας, Τουρισμού στην Αυστρία κάνεις δεν μου το ανέφερε και ο καθένας μου απαντούσε διαφορετικά...😥
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Το έχω ψάξει ήδη αλλά σε επικοινωνία με τους φορείς υγείας, Τουρισμού στην Αυστρία κάνεις δεν μου το ανέφερε και ο καθένας μου απαντούσε διαφορετικά...😥
Για πενθήμερη διαμονή θα πρέπει να κάνει 3 τεστ, εκ των οποίων τα δύο τουλάχιστον να είναι PCR. Το PCR έχει ισχύ 72 ώρες και τα Rapid 24 ώρες. Το πρώτο τεστ καλύτερα να είναι PCR (πρέπει να έχει γίνει πριν την είσοδο στην χώρα). Εφόσον κάνει τα τρία τεστ, η ισχύς του πάσου παρατείνεται άλλες δύο μέρες χωρίς να χρειαστεί νέο τεστ.
https://press.austria.info/fileadmin/user_upload/Imported/uk/FAQ_Ninja_Holiday_Pass.pdf
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
Γεια σας , γνωρίζει κάποιος τις τιμές των rapid test στην Αυστρία ;και γενικά για οποιονδήποτε προορισμό αν γίνεται να τα συλλεξουμε καπου θα ήταν πολύ χρήσιμο ,μιας και η Ελλάδα ζητάει τεστ στην επιστροφή από οποιονδήποτε προορισμό ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom