Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Ενδεχομένως να είναι λάθος το θέμα που θα γράψω αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Γυρνώντας σήμερα από Βιέννη, μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι δεν μου ελέγχθηκε πουθενά η ταυτότητα στο αεροδρόμιο.

Σκανάρωντας μονο το boarding pass στο security control και πριν την επιβίβαση στο αεροπλάνο, πέταξα προς Ελλάδα.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Μου φάνηκε αρκετά επικίνδυνο να μην γίνεται έλεγχος σε αυτούς που πετάνε.
Λογικό δεν είναι σίγουρα αλλά μου έχει συμβεί και στο εξωτερικό και στο εσωτερικό (επανειλημμένα στο αεροδρόμιο Χανίων, λίγες φορές στο Ελ. Βενιζέλος). Όσες φορές έγινε, επικρατούσε ένας μικρός πανικός στην ουρά για επιβίβαση.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ενδεχομένως να είναι λάθος το θέμα που θα γράψω αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Γυρνώντας σήμερα από Βιέννη, μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι δεν μου ελέγχθηκε πουθενά η ταυτότητα στο αεροδρόμιο.

Σκανάρωντας μονο το boarding pass στο security control και πριν την επιβίβαση στο αεροπλάνο, πέταξα προς Ελλάδα.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Μου φάνηκε αρκετά επικίνδυνο να μην γίνεται έλεγχος σε αυτούς που πετάνε.
Κι εγώ σήμερα γύρισα, όχι ,δεν το ελέγχανε. Μόνο το boarding pass. Όταν κατέβηκα όμως στο αεροδρόμιο της Βιέννης από Αθήνα υπήρχε αστυνομία και ζητούσαν διαβατήριο/ταυτότητα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ενδεχομένως να είναι λάθος το θέμα που θα γράψω αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Γυρνώντας σήμερα από Βιέννη, μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι δεν μου ελέγχθηκε πουθενά η ταυτότητα στο αεροδρόμιο.

Σκανάρωντας μονο το boarding pass στο security control και πριν την επιβίβαση στο αεροπλάνο, πέταξα προς Ελλάδα.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Μου φάνηκε αρκετά επικίνδυνο να μην γίνεται έλεγχος σε αυτούς που πετάνε.
Είναι αρκετά σύνηθες στα ευρωπαϊκά αεροδρόμια και για πτήσεις χωρών Σένγκεν. Αυτός είναι και ο σκοπός της συνθήκης Σένγκεν, η ελεύθερη κυκλοφορία και μετακίνηση. Όπως επίσης και σε πτήσεις εσωτερικού της Αμερικανικής ηπείρου (ΗΠΑ και Βραζιλία τον τελευταίο 1 χρόνο).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γυρνώντας σήμερα από Βιέννη, μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι δεν μου ελέγχθηκε πουθενά η ταυτότητα στο αεροδρόμιο.
Αναρωτιόμουν το ίδιο τη Δευτέρα. Σε πτήση από Ελβετία για Ελλάδα δεν ελέγχθηκα στο παραμικρό, μόνο η κάρτα επιβίβασης κι αυτή στον αυτόματο μηχανισμό.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Μόλις επέστρεψα κι εγώ από Βιέννη.Από SKG προς Βιέννη δε ζητήθηκε κανένα πιστοποιητικό,μόνο η κάρτα επιβίβασης και η ταυτότητα όπως ακριβώς τα ξέραμε από παλιά (τουλάχιστον με Ryanair/Lauda που πέταξα εγώ)

Φτάνοντας στο αεροδρόμιο της Βιέννης,υπήρχαν Αυστριακοί στρατιώτες που έλεγχαν τις ταυτότητες.Αφού πέρασα από αυτό,δε μου ζητήθηκε κάτι άλλο.

Στα μμμ είναι υποχρεωτική η μάσκα FFP2,αλλά δεν υπήρχε και κανένας έλεγχος.

Στο ξενοδοχείο,μού ζητήθηκε το ευρωπαικό πιστοποιητικό με την booster δόση,το οποίο απλά το είδαν χωρίς να το ελέγξουν και εξονυχιστικά.Επίσης,μού έκανε εντύπωση το ότι οι υπάλληλοι δε φορούσαν μάσκες αλλά απ'τους πελάτες ζητούσαν να φοράνε.

Τώρα κατά την επιστροφή,στο αεροδρόμιο της Βιέννης πάλι δεν χρειάστηκε τίποτα πλην της κάρτας επιβίβασης και της ταυτότητας.Αντίθετα,στο SKG ζητήθηκε το πιστοποιητικό.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Γυρνώντας σήμερα από Βιέννη, μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι δεν μου ελέγχθηκε πουθενά η ταυτότητα στο αεροδρόμιο.

Σκανάρωντας μονο το boarding pass στο security control και πριν την επιβίβαση στο αεροπλάνο, πέταξα προς Ελλάδα.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Μου φάνηκε αρκετά επικίνδυνο να μην γίνεται έλεγχος σε αυτούς που πετάνε.
Εμάς μια υπάλληλος μάς έλεγξε τις ταυτότητες μαζί με την κάρτα επιβίβασης στην ουρά του priority/non priority.Εδώ να πω ότι δεν τηρήθηκε κανένα priority και μπαίναμε όπως να'ναι (εγώ χωρίς priority μπήκα απ'τους πρώτους στο αεροπλάνο).Σε αντίθεση με τη Θεσ/νίκη που περιμέναμε πρώτα να μπουν όσοι είχαν priority.
 

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Καλημέρα σας! Για Βιέννη, υπάρχει κάποιο plf που θα πρέπει να συμπληρώσουμε; Για την επιστροφή στην Ελλάδα ισχύει ακόμα ότι συμπληρώνουμε το δικό μας plf;
Έχω να ταξιδέψω 6 μήνες και τα πάντα αλλάζουν γρήγορα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα σας! Για Βιέννη, υπάρχει κάποιο plf που θα πρέπει να συμπληρώσουμε; Για την επιστροφή στην Ελλάδα ισχύει ακόμα ότι συμπληρώνουμε το δικό μας plf;
Έχω να ταξιδέψω 6 μήνες και τα πάντα αλλάζουν γρήγορα.
Καλημέρα! Τίποτα από τα δύο πλέον δεν ισχύει, δε συμπληρώνεις ούτε το ελληνικό ούτε το αυστριακό.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Διαβάζω και για Αυστρία δεν απαιτείται τίποτα για την είσοδο στην χώρα. Ισχύει;
Επίσης, αν κατάλαβα καλά, φοράμε μάσκες στα ΜΜΜ;
Ευχαριστώ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom