Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ταξίδι στην Βαλτική

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εσθονία χειμώνα 4 ημέρες προτείνετε άλλη πόλη για διανυκτέρευση, πέρα από το Ταλίν; Επίσης λέει τέτοια εποχή ημερήσια εκδρομή Ελσίνκι;
Tartu είναι μάλλον η μόνη πόλη που εκτιμώ πως θα αξίζει το χειμώνα (χωρίς να έχω πάει χειμώνα). Parnu, νησιά κλπ καλύτερα άστα λόγω εποχής. Για Ελσίνκι, το πλοίο θα είναι ταλαιπωρία. Υπόψη ότι η μέρα θα είναι πολύ μικρής διάρκειας.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Έκλεισα τελικά 3 διανυκτέρευσεις Ρίγα, 1 Tartu, 2 Ταλίν. Αεροπορικά από Ρίγα για Ταλίν και από εκεί θα νοικιάσω αυτοκίνητο.

Το Tartu πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης 2024 + 3 εστιατόρια με αστέρι Michelin, και η χριστουγεννιατικη αγορά μοιάζει πολύ όμορφη!
 

Sofia x.

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να πάω του χρόνου σε μία από τις χώρες της Βαλτικής και θα ήθελα να μου πει αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα.
Επειδή υπάρχει ακόμα πόλεμος μεταξύ Ρωσίας και Ουκρανίας αν υπάρχει πρόβλημα να ταξιδέψεις εκεί.
Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω ποια από τις τρεις πόλεις είναι ομορφότερη.
Το βίλνιους ,η Ρίγα ή το Ταλίν?
Ευχαριστώ πολύ.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Καλησπερα σας. Εχετε ψαξει ηδη τις διαθεσιμες πληροφοριες στο φορουμ και δεν σας καλυψαν?
Γνωριζετε περιπου που γεωγραφικα βρισκεται η Βαλτικη και οι χωρες που σας ενδιαφερουν?? Διοτι ειναι λιγο μακρια απο την Ουκρανια...
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να πάω του χρόνου σε μία από τις χώρες της Βαλτικής και θα ήθελα να μου πει αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα.
Επειδή υπάρχει ακόμα πόλεμος μεταξύ Ρωσίας και Ουκρανίας αν υπάρχει πρόβλημα να ταξιδέψεις εκεί.
Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω ποια από τις τρεις πόλεις είναι ομορφότερη.
Το βίλνιους ,η Ρίγα ή το Ταλίν?
Ευχαριστώ πολύ.
Τον Αυγουστο πηγα και στις 3 χωρες προσωπικα ενα κλικ παραπανω μου εκανε το Βιλνιους.Οσο για τον πολεμο δεν υπαρχει κανενας λογος να προβληματιζεσαι.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Έμεινα για ένα μήνα στην Εσθονία πέρυσι Νοέμβριο - Δεκέμβριο. Επισκέφθηκα το Τάλιν αρκετές φορές ενώ πήγα και στην Τάρτου και στη Νάρβα, δύο από τις μεγαλύτερες πόλεις της Εσθονίας. Το Τάλιν παρότι πρωτεύσουσα, είναι μικρή πόλη, αρκετά γραφική αλλά σε 2-3 μέρες μάξιμουμ τα έχεις δει όλα. Από φίλους Εσθονούς/Λιθουανούς/Λετονούς, το Τάλιν είναι το πιο όμορφο. Δεύτερο κατατάσουν το Βίλνιους και τρίτη τη Ρίγα. Πάντως σαν χώρα ήταν αρκετά "μονότονη". Κρύο, όλα σκεπασμένα με χιόνι και δάση παντού (όμορφο μεν, βαρετό από ένα σημείο και μετά). Το τοπίο ήταν συνεχώς το ίδιο.
 

Sofia x.

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Έμεινα για ένα μήνα στην Εσθονία πέρυσι Νοέμβριο - Δεκέμβριο. Επισκέφθηκα το Τάλιν αρκετές φορές ενώ πήγα και στην Τάρτου και στη Νάρβα, δύο από τις μεγαλύτερες πόλεις της Εσθονίας. Το Τάλιν παρότι πρωτεύσουσα, είναι μικρή πόλη, αρκετά γραφική αλλά σε 2-3 μέρες μάξιμουμ τα έχεις δει όλα. Από φίλους Εσθονούς/Λιθουανούς/Λετονούς, το Τάλιν είναι το πιο όμορφο. Δεύτερο κατατάσουν το Βίλνιους και τρίτη τη Ρίγα. Πάντως σαν χώρα ήταν αρκετά "μονότονη". Κρύο, όλα σκεπασμένα με χιόνι και δάση παντού (όμορφο μεν, βαρετό από ένα σημείο και μετά). Το τοπίο ήταν συνεχώς το ίδιο.
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες εμείς λέμε να πάμε Άνοιξη
Πιο πολύ με προβληματίζει ο πόλεμος που αυτές οι χώρες είναι κοντά στην Ρωσία .
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες εμείς λέμε να πάμε Άνοιξη
Πιο πολύ με προβληματίζει ο πόλεμος που αυτές οι χώρες είναι κοντά στην Ρωσία .
Μη σε προβληματίζει καθόλου. Εγώ σκέψου που έμενα στα σύνορα με τη Ρωσία και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην καθημερινότητα.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα. Έχει κάποιος να προτείνει καλό Street food στο Vilnius και στη Riga? Έχω τσεκάρει τα προτεινόμενα εστιατόρια, αλλά θέλω κ επιλογές για πρόχειρο φαγητό μέσα στη μέρα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα. Έχει κάποιος να προτείνει καλό Street food στο Vilnius και στη Riga? Έχω τσεκάρει τα προτεινόμενα εστιατόρια, αλλά θέλω κ επιλογές για πρόχειρο φαγητό μέσα στη μέρα.
Καντίνα γιοκ σ αυτά τα μέρη...Παίζουν κάτι με πατάτες και κάτι άλλα αψυχολόγητα αλλά αδιάφορα κ πανάκριβα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom