Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ταξίδι στην Βαλτική

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα,αρχές Μαΐου έχω μία εβδομάδα άδεια και μία από τις επιλογές που σκέφτομαι για ταξιδάκι είναι για Βίλνιους (4 βράδια Βίλνιους και 4 Ρίγα). Τέτοια εποχή να περιμένω βροχές και ένα σχετικό κρύο?

4 βράδια για την κάθε πόλη,με τις ανάλογες εκδρομούλες φυσικά,είναι πολλές? Επειδή σε κάθε μας ταξίδι "τρέχουμε" για να προλάβουμε να δούμε αυτά που θέλουμε λέμε αυτή τη φορά να κάνουμε ένα πιο χαλαρό ταξίδι αλλά μην βαρεθούμε κι όλας.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα,αρχές Μαΐου έχω μία εβδομάδα άδεια και μία από τις επιλογές που σκέφτομαι για ταξιδάκι είναι για Βίλνιους (4 βράδια Βίλνιους και 4 Ρίγα). Τέτοια εποχή να περιμένω βροχές και ένα σχετικό κρύο?

4 βράδια για την κάθε πόλη,με τις ανάλογες εκδρομούλες φυσικά,είναι πολλές? Επειδή σε κάθε μας ταξίδι "τρέχουμε" για να προλάβουμε να δούμε αυτά που θέλουμε λέμε αυτή τη φορά να κάνουμε ένα πιο χαλαρό ταξίδι αλλά μην βαρεθούμε κι όλας.
Δεν ξέρω για βροχές αλλά λίγη δροσούλα θα την έχει. Μια χαρά είναι οι μέρες για χαλαρούς ρυθμούς κι εκδρομές τριγύρω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Στη Λιθουανια αποκλειεται να βαρεθειτε 4 μερες. Καουνας και γηπεδο Ζαλγκιρις μια μερα, αλλη μια μερα καστρο Τρακαι, μενουν μονο 2 μερες για το Βιλνιους που σε βεβαιωνω πως φτανουν ισα ισα, αν το παρετε χαλαρα.
Εναλλακτικες εκδρομες εξτρα:
στη Χροντνα στη Λευκορωσια που μπορεις να μπεις για λιγο χωρις βιζα, ετσι για την αλητεια (θελει ψαξιμο, δεν το εκανα).
Στο Νταουγκαβπιλς, Λετονια, που ειναι η γενετειρα του ζωγραφου Mark Rothko αν σας ενδιαφερει το θεμα
Στο πυρηνικο εργοστασιο Ignalina που γυριστηκε η σειρα Chernobyl.
Δεν μπορεσα να παω στις 3 τελευταιες εκδρομες γιατι κι εγω πιστεψα οτι 4 ,5 μερες ειναι υπεραρκετες και εκανα λαθος.
Για τη Ριγα μονο 2 μερες φτανουν. Απο εκδρομες δεν ξερω, δεν μου τραβηξε κατι την προσοχη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Χαίρομαι που διαβάζω ότι οι μέρες είναι οκ. Θα ψάξω κ για τις εκδρομές.
Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι τα ακριβά εισιτήρια και της airbaltic και της Ryanair.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Χαίρομαι που διαβάζω ότι οι μέρες είναι οκ. Θα ψάξω κ για τις εκδρομές.
Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι τα ακριβά εισιτήρια και της airbaltic και της Ryanair.
Τσεκαρε και πτήσεις προς/από Βαρσοβια, αν δε σε πειράζει να χρησιμοποιήσεις και λεωφορεία.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καλησπέρα,αρχές Μαΐου έχω μία εβδομάδα άδεια και μία από τις επιλογές που σκέφτομαι για ταξιδάκι είναι για Βίλνιους (4 βράδια Βίλνιους και 4 Ρίγα).
4 βράδια για την κάθε πόλη,με τις ανάλογες εκδρομούλες φυσικά,είναι πολλές?
8 βράδια θα το έκανα όλο το τουρ από Βίλνιους μέχρι Ταλίν, 3 Βίλνιους, 2 Ρίγα και 2 Ταλίν. Μπορείς να κάνεις τις σχετικές εκδρομές αν προλαβαίνεις αλλά μην πιστέψεις ότι θα δεις κάτι τόσο πιο εκπληκτικό απ' ό,τι θα δεις στις πρωτεύουσες.

Το φυσικό τοπίο και τα διάφορα αξιοθέατα στις τρεις χώρες είναι παρόμοια οπότε η ακτή της Βαλτικής στη Jurmala θα σου μοιάζει με την ακτή της Βαλτικής στην Pirita και το κάστρο στο Τρακάι με το κάστρο στην Turaida. Αλλά επειδή η Jurmala είναι πιο όμορφη απ' την Pirita και το Τρακάι πιο όμορφο απ' την Τuraida, γλίτωσες αμέσως από δύο 'απαραίτητες' εκδρομές. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα αξιοθέατα-εκδρομές οπότε ψάξτο λίγο πριν ξεκινήσεις ώστε να μεγιστοποιήσεις το χρόνο σου στις ενδιαφέρουσες πρωτεύουσες και να μη χαθείς στην επαρχία των χωρών.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα σας!μεταξυ βαλτικων χωρων απο βιλνιους-ριγα,ριγα-ταλλιν το https://www.busradar.com/ το εχει χρησιμοποιησει καποιος?εχετε να προτεινετε κατι αλλο?εχει φθηνα εισιτήρια απο οτι ειδα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
καλησπερα σας!μεταξυ βαλτικων χωρων απο βιλνιους-ριγα,ριγα-ταλλιν το https://www.busradar.com/ το εχει χρησιμοποιησει καποιος?εχετε να προτεινετε κατι αλλο?εχει φθηνα εισιτήρια απο οτι ειδα
Αυτη ειναι μαλλον μια μηχανη αναζητησης.
Εχω χρησιμοποιησει τη Lux Express, παρα πολυ καλη. Για καλες τιμες συστηνεται απλα early booking.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Αυτη ειναι μαλλον μια μηχανη αναζητησης.
Εχω χρησιμοποιησει τη Lux Express, παρα πολυ καλη. Για καλες τιμες συστηνεται απλα early booking.
Αυτό είδα και εγώ..ότι έχει πολύ καλές τιμές αν το κλείσεις νωρίτερα!σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Αυτό είδα και εγώ..ότι έχει πολύ καλές τιμές αν το κλείσεις νωρίτερα!σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!
Aν βρεις σε καλη τιμη, αξιζει να κλεισεις μαλλον εισιτηριο Lounge Class για την εμπειρια τουλαχιστον. Ειδικα αν προκειται να κανεις τη μεγαλη διαδρομη Βιλνιους- Ταλιν η την αναποδη βραδυ.

 
Last edited:

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Χαιρετω την ομαδα του travelstories. Σκεφτομαι με το αγορι μου να επιχειρησουμε ενα ταξιδι το Σεπτεμβριο για καποια απο τις χωρες της Βαλτικης. Ο,τι γνωριζετε για οποιαδηποτε απο αυτες τις χωρες θα ηταν πολυ βοηθητικο μιας και δεν εχουμε ξαναπαει σε καμια. Ποια συμφερει απο οικονομικης αποψης περισσοτερο; Που εχει τα ωραιοτερα αξιοθεατα και το ωραιοτερο φαγητο; Ειναι αρκετες 4-5 μερες που σκεφτομαστε; Οτιδηποτε ξερετε καλοδεχουμενο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom