Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ταξίδι στην Βαλτική

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ πολύ..θα ξεπαγιάσουμε :)
Δε νομίζω ότι θα είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Βασικά, το πρόβλημα συνήθως είναι όταν βρέχει που δυσκολεύει τις μετακινήσεις. Λίγο κρύο αν έχει δεν πειράζει. Δες και τη θετική του πλευρά: Δεν θα ιδρώνεις και θα μπορείς ν'απολαύσεις καλύτερα το Black Balsam (Riga) και το Vana Tallin (θα σε ζεστάνουν, κιόλας! :) ).
Πάντως, πέρα από πλάκα, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσο ζεστή ήταν η θάλασσα (Αύγουστο μήνα μεν, πολύ πιο ζεστή από σχεδόν παντού στην Ελλάδα δε - την ίδια εποχή! ).
 

Legna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Δε νομίζω ότι θα είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Βασικά, το πρόβλημα συνήθως είναι όταν βρέχει που δυσκολεύει τις μετακινήσεις. Λίγο κρύο αν έχει δεν πειράζει. Δες και τη θετική του πλευρά: Δεν θα ιδρώνεις και θα μπορείς ν'απολαύσεις καλύτερα το Black Balsam (Riga) και το Vana Tallin (θα σε ζεστάνουν, κιόλας! :) ).
Πάντως, πέρα από πλάκα, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσο ζεστή ήταν η θάλασσα (Αύγουστο μήνα μεν, πολύ πιο ζεστή από σχεδόν παντού στην Ελλάδα δε - την ίδια εποχή! ).
Οντως η βροχη ειναι ενοχλητική και απ' ότι βλέπω ένα ψιλόβροχο θα το έχει την περίοδο που θα είμαι εκεί. Anyway!
Οσο για το κρύο ελπίζω να μην γυρίσω αλκοολική απο τα τοπικα ποτά :) :)
Για τη θάλασσα δεν έχω άποψη, αλλά πιστεύω αυτό που λές.
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που νομίζεις ότι θα με κατατοπίσει, είναι ευπρόσδεκτη και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για πόσες ημέρες το ταξίδι και σε ποια μέρη πάτε και αν ταξιδεύετε μόνοι ή με γραφείο;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που νομίζεις ότι θα με κατατοπίσει, είναι ευπρόσδεκτη και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν ξέρω πού, πόσο και πώς θα κινηθείτε, αλλά να ξέρεις ότι γενικά δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά για να φας έξω (εκτός των πολύ τουριστικών περιοχών και σημείων) και - σε κάθε περίπτωση - αυτό θα πρέπει να γίνει νωρίς, πολύ νωρίς. Μετά τις 9 το βράδυ, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν σερβίρεται φαγητό. Έτοιμο, μαγειρεμένο φαγητό πουλάνε στα σουπερμάρκετ Maxima, μεγάλη ποικιλία. Αν πας γύρω στις 8 το βράδυ, συνήθως έχουν έκπτωση 20% για να ξεπουλήσουν - αλλά οι επιλογές είναι περιορισμένες γιατί αρκετά φαγητά έχουν τελειώσει.

Από πλευράς διασκέδασης, περισσότερο μου άρεσε η Ρίγα, πολύ πιο ζωντανή από τις άλλες πρωτεύουσες, με πολλές ατμοσφαιρικές μπυραρίες και πολύ καλή μπύρα. Ωραία και ζωντανή επίσης είναι το Tartu (λόγω πολλών φοιτητών).
 

Legna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Δεν ξέρω πού, πόσο και πώς θα κινηθείτε, αλλά να ξέρεις ότι γενικά δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά για να φας έξω (εκτός των πολύ τουριστικών περιοχών και σημείων) και - σε κάθε περίπτωση - αυτό θα πρέπει να γίνει νωρίς, πολύ νωρίς. Μετά τις 9 το βράδυ, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν σερβίρεται φαγητό. Έτοιμο, μαγειρεμένο φαγητό πουλάνε στα σουπερμάρκετ Maxima, μεγάλη ποικιλία. Αν πας γύρω στις 8 το βράδυ, συνήθως έχουν έκπτωση 20% για να ξεπουλήσουν - αλλά οι επιλογές είναι περιορισμένες γιατί αρκετά φαγητά έχουν τελειώσει.

Από πλευράς διασκέδασης, περισσότερο μου άρεσε η Ρίγα, πολύ πιο ζωντανή από τις άλλες πρωτεύουσες, με πολλές ατμοσφαιρικές μπυραρίες και πολύ καλή μπύρα. Ωραία και ζωντανή επίσης είναι το Tartu (λόγω πολλών φοιτητών).
Εισαι πολύ κατατοπιστικός! Ελπίζω οτι θα βρούμε άκρη και θα περάσουμε ομορφα! Σε ευχαριστώ!

Για πόσες ημέρες το ταξίδι και σε ποια μέρη πάτε και αν ταξιδεύετε μόνοι ή με γραφείο;
Οκτώ ημέρες ειναι το ταξίδι. Πηγαίνουμε Ταλίν, Ρίγα και Βίλνιους μια παρέα απο 6 άτομα.
 
Last edited by a moderator:

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Θα ηθελα την εμπειρια σας, σχετικα με το .. ποιος μηνας ειναι καταλληλοτερος για περιηγηση αυτων των χωρων της Βορειας Θαλασσας.
Ιουνιος ή Σεπτεμβριος;
Φυσικα και εμπειριες απο διαφορετικες ανοιξιατικες ή φθινοπωρινες περιοδους ειναι επιθυμητες.
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Βαλτικής μάλλον θα εννοείς. Ιούνιο πήγαινε που έχει σχετικά ζέστη, λευκές νύχτες, φεστιβάλ, υπαίθριες γιορτές κτλ. Σεπτέμβριο έχει ήδη χειμωνιάσει.
 

city_routes

Member
Μηνύματα
17
Likes
40
Χαιρετώ τα μέλη της παρέας. Τέλη Αυγούστου ταξιδεύω στην Βαλτική. Επειδή διάβασα τις ιστορίες (και δεν έχω δει κάτι) θέλω να με βοηθήσετε και να μου υποδείξετε (όσοι-ες έχετε πάει) μέρη για φαγητό, ποτό στο Βίλνιους, στην Ρίγα και στο Ταλίν. Επίσης η μεταφορά από από και προς τα αεροδρομια πως γίνεται? Είναι εύκολη?
Οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία είναι δεκτή και σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σκεφτόμαστε να πάμε Λιθουανία, Λετονία, Εσθονία (ίσως και Ελσίνκι) για 13-15 μέρες αρχές Δεκέμβρη. Έχει παέι κάποιος παρόμοια εποχή ? Από καιρό παλεύεται ή είναι αποτρεπτικός ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σκεφτόμαστε να πάμε Λιθουανία, Λετονία, Εσθονία (ίσως και Ελσίνκι) για 13-15 μέρες αρχές Δεκέμβρη. Έχει παέι κάποιος παρόμοια εποχή ? Από καιρό παλεύεται ή είναι αποτρεπτικός ?
Τέλη Νοέμβρη στο Βιλνιους παλευόταν (οριακά - επίπεδα Μόσχας). Αλλά τη δεύτερη φορά που πήγα ήταν Μάης, και η εικόνα της πόλης ήταν εντελώς διαφορετική. Για επαρχία (Τρακάι κλπ) μην το επιχειρήσεις καν.
Από τις άλλες δυο (τρεις) πρωτεύουσες έχω εμπειρίες μόνο άνοιξη/καλοκαίρι...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τέλη Νοέμβρη Βίλνιους-Τρακάι-Ρίγα έκανε πολύ κρύο! Δεν με θεωρώ υπερβολικά κρυουλιάρα, παρ' όλα αυτά ήμουν πολύ οριακή σαν αντοχές. Μια εβδομάδα αφού έφυγα είχε τρελή χιονόπτωση, στο τσακ την απέφυγα (δεν μου αρέσει και καθόλου το χιόνι). Δεν θα το πρότεινα. Αυτές οι χώρες είναι μέχρι μέσα Νοέμβρη το πολύ και από Απρίλιο πάλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom