Ινδία Ταξίδι στην Ινδία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ο ποιο όμορφος περίπατος μας σε όλο το ταξίδι έγινε στη περιοχή India Gate. Ο χώρος ήταν τεράστιος αλλά και ευχάριστος με το γκαζόν σπαρμένο εδώ κι κει με λουλούδια, παρτέρια, δενδροφυτεμένος στο βάθος του, σκιουράκια να παίζουν τριγύρω και κυρίως καθαρός. Στο μνημείο για τους πεσόντες Ινδούς στρατιώτες στο α΄ παγκόσμιο πόλεμο στην βάση του μια φωτιά έκαιγε συνεχώς και στην κορυφή του πήρε το μάτι μου τη χαραγμένη στην πέτρα λέξη "Καλλίπολη", από τη γνωστή μας πόλη στα Δαρδανέλια όπου έγινε η μοιραία για τους συμμάχους απόβαση. Μα το πιο ενδιαφέρον ήταν οι Ινδοί τουρίστες οικογένειες, ζευγάρια, παρέες, καλοντυμένοι μιας κάποιας οικονομικής άνεσης. Το τετράχρονο κοριτσάκι παρόλο που κρατούσε μια φούσκα δεν έπαυε να κλαίει. Για να το ηρεμήσει ο μπαμπάς του το έστησε με τη μαμά του δίπλα μας και τράβηξε φωτογραφία. Μα ξέχασα να του δώσω τη μηχανή μου για μια ακόμα λήψη. Η αλληλοφωτογράφιση πήγαινε σύννεφο... ακόμα και δύο στρατιώτες της φρουράς συμμετείχαν...Χαλαροί, όπως χαλαροί πολεμούσαν μαζί με τους Άγγλους που τους έβαζαν μπροστάρηδες...

P9060345.JPG
P9060346.JPG
P9060347.JPG
P9060348.JPG
P9060352.JPG
P9060357.JPG


Προχωρούμε προς τα κυβερνητικά κτήρια που μόνο από μακριά θα τα δούμε
P9060358.JPG


P9060359.JPG
P9060360.JPG
P9060354.JPG


Παρά την ταλαιπωρία μου... Namastee, μην το ξεχνάτε, με την τονισμό στο τελευταίο e
P9060355.JPG


Πάμε να δούμε ένα χώρο του Γκάντι, δική μου απαίτηση προς τον οδηγό. Κι όμως στην ίδια περιοχή κοντά ήταν
P9060362.JPG

P9060363.JPG
P9060364.JPG
P9060365.JPG
P9060367.JPG
P9060368.JPG
P9060372.JPG
P9060374.JPG
P9060375.JPG
P9060378.JPG
P9060379.JPG
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Εγώ διαβάζω τις αφηγήσεις γιατί παράλληλα δουλεύω, αλλά όντως δε μου έδειχνε εικόνα του βίντεο (δεν το είχα βάλει να παίξει, φαινόταν όμως ότι δεν παίζει). Θα τα δω όλα πιο καλά στο τέλος :) Ταξιδεύω νοερά μαζί σας!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πωπω δρομοι ! Οι δικοί μας είναι χειρότεροι!
Εξαιρετική αφήγηση! Ευχαριστούμε κάπταιν.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οι δρόμοι (κάποιοι) μπορεί... Τα πεζοδρόμια, όμως;;;
Πολλά έχω ακούσει και είμαι προετοιμασμένη, όμως νομίζω πως αυτό που ζεις εκείνη τη στιγμή όταν το αντικρίζεις (το θέαμα) μπροστά σου δε μπορεί κανένας να στο περιγράψει επ'ακριβώς. Παρόλ'αυτά είναι και το χάος ένα κομμάτι της Ινδίας, γι'αυτό έχει και τόσους πιστούς ταξιδιώτες.
 
  • Like
Reactions: GTS

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παρόλ'αυτά είναι και το χάος ένα κομμάτι της Ινδίας, γι'αυτό έχει και τόσους πιστούς ταξιδιώτες.
Πάντως, εγώ δεν πηγαίνω για το χάος. Ούτε για τη φτώχεια. Αυτά τα βρίσκεις - δυστυχώς - σε πάρα πολλές χώρες. Για (πολλά) άλλα πράγματα πάει κανείς στην Ινδία...
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Όσοι από εσάς έχετε πάει, ρουπίες έχετε πάρει από την Ελλάδα ή κατευθείαν εκεί; Γκουγκλάροντας και διαβάζοντας διάφορα περί Ινδίας κάπου πήρε το μάτι μου ότι απαγορεύεται να βάλεις και να βγάλεις από την Ινδία ρουπίες, αλλά μου φάνηκε περίεργο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως, εγώ δεν πηγαίνω για το χάος. Ούτε για τη φτώχεια. Αυτά τα βρίσκεις - δυστυχώς - σε πάρα πολλές χώρες. Για (πολλά) άλλα πράγματα πάει κανείς στην Ινδία...
Mε απλά λόγια αγαπάμε Ινδία :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όσοι από εσάς έχετε πάει, ρουπίες έχετε πάρει από την Ελλάδα ή κατευθείαν εκεί; Γκουγκλάροντας και διαβάζοντας διάφορα περί Ινδίας κάπου πήρε το μάτι μου ότι απαγορεύεται να βάλεις και να βγάλεις από την Ινδία ρουπίες, αλλά μου φάνηκε περίεργο.
Να μη σου φαίνεται περίεργο, σε πολλές χώρες (εκτός Ευρώπης) συμβαίνει αυτό. Έτσι κι αλλιώς, ρουπίες δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις στην Ελλάδα (όπως π.χ. δεν βρήκα παρά ελάχιστα ζλότυ στα ανταλλακτήρια όταν πήγα στην Πολωνία). Άσε που, με τα πακέτα που θα έπαιρνες - αν έβρισκες ν'ανταλλάξεις, κινδύνευες να πληρώσεις υπέρβαρο στις αποσκευές σου! :haha:
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Να μη σου φαίνεται περίεργο, σε πολλές χώρες (εκτός Ευρώπης) συμβαίνει αυτό. Έτσι κι αλλιώς, ρουπίες δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις στην Ελλάδα (όπως π.χ. δεν βρήκα παρά ελάχιστα ζλότυ στα ανταλλακτήρια όταν πήγα στην Πολωνία). Άσε που, με τα πακέτα που θα έπαιρνες - αν έβρισκες ν'ανταλλάξεις, κινδύνευες να πληρώσεις υπέρβαρο στις αποσκευές σου! :haha:
Όταν πήγαν γνωστοί μου πριν λίγα χρόνια έφυγαν με ρουπίες από δω.
Ο ένας δούλευε σε τράπεζα, άρα μπόρεσε να βρει για τα πρώτα έξοδα, γι' αυτό ρώτησα εσάς τους πολυταξιδεμένους. Αν απαγορεύεται πώς τα έβαλαν στη χώρα; Αν τους έπιαναν; Μ' άρεσε πολύ η εικόνα των ''πακέτων'' :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom