Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Καλησπέρα,

Επειδή πολλά ακούγονται για το αν χρειάζεσαι ή όχι visa αν ταξιδεύεις μέσω Aqaba, υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από εμπειρία τι συμβαίνει;
Στην πρεσβεία μου είπαν ένα κουλό, ότι δεν θα σου ζητήσουν βίζα για είσοδο στην χώρα, αλλά όταν επιστρέψεις στο αεροδρόμιο της Άκαμπα, που μου ακούγεται κουλό.

Όποιος γνωρίζει κάτι, θα βοηθήσει πολύ :welcome:
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Καλησπέρα,

Επειδή πολλά ακούγονται για το αν χρειάζεσαι ή όχι visa αν ταξιδεύεις μέσω Aqaba, υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από εμπειρία τι συμβαίνει;
Στην πρεσβεία μου είπαν ένα κουλό, ότι δεν θα σου ζητήσουν βίζα για είσοδο στην χώρα, αλλά όταν επιστρέψεις στο αεροδρόμιο της Άκαμπα, που μου ακούγεται κουλό.

Όποιος γνωρίζει κάτι, θα βοηθήσει πολύ :welcome:
Arrivals at Aqaba, either through the port, the airport or land except for south wadi araba crossing boarder are granted a free visa to Jordan. There is no obligation associated with this visa, provided that they leave the country from the same border and within 1 month of arrival, and that they do not need to renew their visa.

Those holding an ASEZA (Aqaba Special Economic Zone) visa and wishing to stay longer than 1 month must extend it at the ASEZA office in Aqaba and not with their local police station as holders of a normal visa would.

Certain nationalities require an entry visa to be obtained prior to travel.

The list is meant solely as a useful tool and the data within it is subject to change without prior notice. It is recommended that you check with the Jordanian diplomatic mission in your country prior to travel to ensure that you have all the necessary paperwork for travel.

People arriving at any entry point other than Aqaba, who declare to the authorities that they are going to Aqaba can claim a free visa, but must register with the ASEZA visa office in Aqaba within 48 hours of their arrival in Jordan. Failure to so brings liability to pay for the visa plus a fine of 1.5 JD/day for each unregistered day.

Μπορείς να μας βάλεις το λινκ?
http://www.aqaba.jo/Pages/Viewpage?PageID=8&AspxAutoDetectCookieSupport=1
 

Cool-J

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, επειδή έχω διαβάσει διάφορα και έχω μπερδευτεί. Έχω 4 μέρες από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή. Έλεγα να μείνω 1 Ακάμπα, 1 Νεκρα Θαλασσα, 1 Petra by night, 1 Aqaba.

Eχω κάποιες απορίες:


1) Για την κράτηση αυτοκινήτου επειδή έχω βρει διαφορες εταιρίες μέσω internet (Avis, Budget κλπ) και διαθέτω το παλιό δίπλωμα (ροζ τρίπτυχο με σφραγίδες στα Ελληνικά) θα υπάρχει πρόβλημα στην ενοικίαση του οχήματος;
2) Για 4 μέρες 145 ευρώ χωρίς ασφάλεια. Θα βρω καλύτερες τιμές αν κλείσω από το αεροδρόμιο;
3) Ρώτησα τράπεζες (Eurobank, Winbank, Alpha, Εθνική) και όλες χρεώνουν 1-2% με ελάχιστο ποσό 1-2 ευρώ ανα συναλλαγή με αναληψη μετρητών με debit/credit card εκτός από την εθνική που δεν έχει καμία χρέωση (!). Μήπως συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα εκεί;
4) Τα λεφωφορεία ειναι πάμφθηνα αλλά δεν εχει π.χ. να πας νεκρά θάλασσα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά, επειδή έχω διαβάσει διάφορα και έχω μπερδευτεί. Έχω 4 μέρες από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή. Έλεγα να μείνω 1 Ακάμπα, 1 Νεκρα Θαλασσα, 1 Petra by night, 1 Aqaba.

Eχω κάποιες απορίες:


1) Για την κράτηση αυτοκινήτου επειδή έχω βρει διαφορες εταιρίες μέσω internet (Avis, Budget κλπ) και διαθέτω το παλιό δίπλωμα (ροζ τρίπτυχο με σφραγίδες στα Ελληνικά) θα υπάρχει πρόβλημα στην ενοικίαση του οχήματος;
2) Για 4 μέρες 145 ευρώ χωρίς ασφάλεια. Θα βρω καλύτερες τιμές αν κλείσω από το αεροδρόμιο;
3) Ρώτησα τράπεζες (Eurobank, Winbank, Alpha, Εθνική) και όλες χρεώνουν 1-2% με ελάχιστο ποσό 1-2 ευρώ ανα συναλλαγή με αναληψη μετρητών με debit/credit card εκτός από την εθνική που δεν έχει καμία χρέωση (!). Μήπως συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα εκεί;
4) Τα λεφωφορεία ειναι πάμφθηνα αλλά δεν εχει π.χ. να πας νεκρά θάλασσα.
3) Μπούρδες σου απάντησαν. Όλες (και η Εθνική) χρεώνουν προμήθειες για ανάληψη μετρητών από χρεωστική κάρτα, ενώ κάποιες (οι 2 από τις 4) χρεώνουν και πάγια προμήθεια ανά συναλλαγή POS σε ξένο νόμισμα - οι άλλες δυο χρεώνουν απλώς 1-2% (όχι ότι θα βρείς και πάρα πολλά POS στην Ιορδανία...). Σε κάθε περίπτωση, τα ανταλλακτήρια θα κοστίσουν πάνω κάτω 3-5%, οπότε κάνε τα κουμάντα σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι γινεται ρε; Εχει παιξει καμια διαφημιση στην Ελλαδα και το μισο φορουμ παει Ιορδανια; Ετσι οπως παμε πρωτη μονομαχος σε επομενο war θα ειναι η Ακαμπα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Τι γινεται ρε; Εχει παιξει καμια διαφημιση στην Ελλαδα και το μισο φορουμ παει Ιορδανια; Ετσι οπως παμε πρωτη μονομαχος σε επομενο war θα ειναι η Ακαμπα.
20 ευρώ εισιτήριο και χωρίς να χρειαστείς βίζα, δύσκολα να πεις όχι σε μία επίσκεψη.
 

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
καλησπερα και απο μενα!!! μπραβο παιδια για την ωραια ιστορια.ειναι δυνατη η επισκεψη απο ιεροσολιμα για πετρα για μια επισκεψη 1 ημερας πρωι με επιστροφη το βραδυ .θα προλαβουμε?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
καλησπερα και απο μενα!!! μπραβο παιδια για την ωραια ιστορια.ειναι δυνατη η επισκεψη απο ιεροσολιμα για πετρα για μια επισκεψη 1 ημερας πρωι με επιστροφη το βραδυ .θα προλαβουμε?
Είδες καθόλου τον χάρτη; 450 χλμ. να πας κι άλλα τόσα να γυρίσεις, 6+6=12 ώρες μόνον οδήγηση, και θα δεις και την Πέτρα σε ημερήσια; :shock: ΟΚ, αν η μέρα είχε 40 ώρες...
 

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
θα βρεθουμε στην ιορδανια 3-7/12/18 ειμαστε 8 ατομα
ταξιδευουμε μεσω ακαμπα .
εχουμε προβλημα με την μετακινηση διοτι οι εταιρειες δεν διαθετουν οδηγο
Μεσω σαιτ εχω βρει τον σελιμ που μπορει να βρει βαν και οδηγο αλλα ζηταει τοσα
οσα θα μας κοστισει ολο το ταξιδι.
Εχετε να μου προτεινετε κατι για της μετακινησεις μας
πχ ακαμπα - πετρα , πετρα- νεκρα θαλασσα, κερακ ,μανταμπα,
βεδουινους ακαμπα
 

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
Ιορδανία Άκαμπα 23 – 27/11 (μοίρασμα ταξί – μεταφορικών ενοικίασης)

Άβολες και κοστοβόρες μεταφορές.

Ζευγάρι ψάχνουμε 2 άτομα να μοιραστούμε το κόστος μεταφορικών.

Άφιξη 23/11 με Ryanair από Αθήνα, μεταφορά με ταξί / ενοικίαση Πέτρα .

25/11 πρωί Πέτρα Wadi Rum και 26/11 πρωί Wadi Rum Aqaba airport .


Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το κέντρο της Άκαμπα μέχρι την άνοιξη του '19 θα γίνει σαν Ερμού σε εκπτώσεις... οπότε ακόμα κι αν κάποιοι χαθούν ή θέλουν να μοιραστούν ναύλα θα βρουν συμπατριώτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom