Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Ρε παιδια εγώ ως τώρα ειχα καταλάβει ότι για συνάλλαγμα συμφέρει να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ παρά να πας σε ανταλλακτήριο. Λάθος;;;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.359
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ρε παιδια εγώ ως τώρα ειχα καταλάβει ότι για συνάλλαγμα συμφέρει να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ παρά να πας σε ανταλλακτήριο. Λάθος;;;
Καλά έχεις καταλάβει. Αλλά υπάρχουν και οι τεχνοφοβικοί που ντε και καλά θέλουν ανταλλακτήριο....


Υ.Γ. Εξαρτάται από την τράπεζά σου αν συμφέρει ή όχι η ανάληψη. Για παράδειγμα, η Εθνική με χρέωσε πρόσφατα €1.00 προμήθεια για ανάληψη 500 RMB στο Πεκίνο, όταν η Πειραιώς λίγες μέρες μετά με χρέωσε €6.49 για ανάληψη 5000 NTD στην Ταϊπέι.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Είχα βρει ένα αρχείο από τη σελίδα της εθνικής με διάφορες χρεώσεις και απ'ότι κατάλαβα για αναλήψεις με εθνοκας πλας έως 300 ή 400€ (δε θυμάμαι ακριβώς) χρεώνει ταρίφα 1,00€. Θα ψάξω να το βρω και θα το ανεβάσω.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Είχα βρει ένα αρχείο από τη σελίδα της εθνικής με διάφορες χρεώσεις και απ'ότι κατάλαβα για αναλήψεις με εθνοκας πλας έως 300 ή 400€ (δε θυμάμαι ακριβώς) χρεώνει ταρίφα 1,00€. Θα ψάξω να το βρω και θα το ανεβάσω.
Τελικά έως 390€ χρεώνει 1,00€. Η σελίδα:

http://www.nbg.gr/wps/wcm/connect/f...iko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf?MOD=AJPERES

(σελ 21 ΑΤΜ banking χρεωστική εθνοcash plus για ιδιώτες)
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Βρε παιδιά για εξηγείστε μου κι εμένα που είμαι πρωτάαρα λίγο για το συνάλλαγμα. Θα πάω στην Πόλη σε 2 βδομάδες. Έχω εθνοcash τί κάνω;. Βρίσκω κάποιο ΑΤΜ και βγάζω πχ 200 ευρώ τα οποία μου τα βγάζει σε λίρες και μου χρεώσει την προμήθεια 1 ευρώ;;; Καλύτερο μου φαίνεται από το ανταλλακτήριο, αν κατάλαβα καλά βέβαια...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.041
Likes
6.431
Βρε παιδιά για εξηγείστε μου κι εμένα που είμαι πρωτάαρα λίγο για το συνάλλαγμα. Θα πάω στην Πόλη σε 2 βδομάδες. Έχω εθνοcash τί κάνω;. Βρίσκω κάποιο ΑΤΜ και βγάζω πχ 200 ευρώ τα οποία μου τα βγάζει σε λίρες και μου χρεώσει την προμήθεια 1 ευρώ;;; Καλύτερο μου φαίνεται από το ανταλλακτήριο, αν κατάλαβα καλά βέβαια...
Ναι αυτο θα κανεις.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλημέρα συμφορουμίτες!! Καλό μήνα !!! Έχω άλλη μία ερώτηση για εσάς. Διάβασα τόσα πολλά εδώ μέσα για το μεγάλο παζάρι και απ'ότι κατάλαβα δε με συμφέρει να κάνω τα ψώνια μου από εκεί. Εκτός από την Αιγυπτιακή αγορά που ακόμη δε ξέρω αν θα την επισκεφτώ λόγω έλλειψης χρόνου, από που μου προτείνετε να ψωνίσω τα σουβενίρ μου στην Πόλη;;;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Καλημέρα συμφορουμίτες!! Καλό μήνα !!! Έχω άλλη μία ερώτηση για εσάς. Διάβασα τόσα πολλά εδώ μέσα για το μεγάλο παζάρι και απ'ότι κατάλαβα δε με συμφέρει να κάνω τα ψώνια μου από εκεί. Εκτός από την Αιγυπτιακή αγορά που ακόμη δε ξέρω αν θα την επισκεφτώ λόγω έλλειψης χρόνου, από που μου προτείνετε να ψωνίσω τα σουβενίρ μου στην Πόλη;;;
εξαρτάται τι εννοείς '' σουβενίρ ''
Αν μιλάς για μαγνητάκια κτλ απο αποφεύγεις απλά τα πολύ τουριστικά μαγαζιά ,έξω απο αξιοθάτα γιατί 2-3 στενά πιο μακρυά έχουν την μισή τιμή .
Γενικά αυτό είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε προβληματίζει σε ενα τάξίδι στην Πόλη
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παντου πεφτεις πανω σε χαριτωμενα μαγαζακια που πουλανε ωραια πραγματα.Μην αγχωνεσαι γιαυτο.Η Πολη ειναι να πας με αμαξι και να το τιγκαρεις μεχρι πανω με πραγματα και φαγωσιμα.
Παντως να πας και στο Καπαλι Τσαρσι..και ας μην ψωνισεις απο κει...εχει ωραια ατμοσφαιρα..δε νοειται να μην περασεις μια βολτα.Προσοχη κλεινει καπου γυρω στις 7 αν θυμαμαι καλα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.726
Likes
12.596
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πάντως τα καλύτερα αναμνηστικά που πήρα από την Κωνσταντινούπολη, τα πήρα από την Αιγυπτιακή αγορά: τσάι, μπαχαρικά, λουκούμια κ.α.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Πάντως τα καλύτερα αναμνηστικά που πήρα από την Κωνσταντινούπολη, τα πήρα από την Αιγυπτιακή αγορά: τσάι, μπαχαρικά, λουκούμια κ.α.
το τσάι τα λουκούμια και τα μπαχάρια θεωρούνται αναμνηστικά ????

Λουκούμια δεν πήρες απο τον χατζιμπεκίρ δίπλα ήταν !!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.726
Likes
12.596
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι για εμένα και τους φίλους μου είναι! Εξαφανίζονται γρήγορα βέβαια, μένει η γλυκιά ανάμνηση....

Πήρα και από εκεί
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.683
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom