ΗΠΑ Ταξίδι στην Νέα Υόρκη, ποσο θα κοστίσει περίπου;

D

Delmem38110

Guest
Είπα και πριν , εάν θέλω Laborgini, πρέπει να βγάζω 20.000 ευρώ το μήνα και να έχω 2 εκατομμύρια ευρώ στη τράπεζα.

Εαν πας στην Αμερική , στο Λονδίνο, το Παρίσι, την Βιεννη ή στην Ιαπωνία, χωρίς καλό budget, δεν θα μπορέσεις να δεις τίποτα, όλες οι δραστηριότητες πλυν φαγητου ( που μπορείς να βολευτεις με πιτσες και hotdogs) κοστίζουν .

Τα εισιτήρια, ναι έχουν πεσει αρκετά, αλλά παλι εκεί θες λεφτά.

Όποτε είναι λογικότερο, να πας σε έναν ποιο λογικό προορισμο , που με μετριο budget θα περασεις πολυ καλα.

Μόλις τα δόντια σου είναι για Νέα Υόρκη, μπορείς να πας .

Τα λέει άνθρωπος που είναι οικονόμος, όταν πηγα είχα χρήματα, μπόρεσα να παω παντου, στη Νέα Υόρκη, , δεν προσβάλλω κανέναν, απλά λέω τα πραγματα οπως ακριβώς είναι.

Εάν δε μπορείς να πας σε κανένα από τα must , στην Νέα Υόρκη, τότε γιατί να πας ;

Αν θες να κάνεις βόλτες, τις κανεις και στην Αθήνα.

Επίσης κάτι που δεν ειπώθηκε πουθενα , είναι πως η Αμερική γενικά και η Νέα Υόρκη, έχουν πολλη μεγάλη εγκληματικότητα , δηλαδή αμα είσαι έξω όταν βραδιάζει, 3 τετράγωνα μακριά από την 5th avenue, μπορεί να σου την πεσουν χαλαρά, για χρήματα κλπ με μαχαίρι.

Πριν μιλήσει κανείς, το έπαθα ο ίδιος, απόγευμα προς βράδυ, 3 δρόμους κάτω από την 5th avenue.

Όποτε θέλει προσοχη για το ποτε και τι ώρα βγαίνεις έξω.

Με λίγα λόγια, μόλις βραδιάσει, πας με ταξί κάπου , εκτός εάν μένεις και κίνησε πολυ κεντρικά και προσεχτικα :)

η 5η λεωφόρος κόβει το νησί από πάνω μέχρι κάτω σε μα απόσταση τεράστια.
να γίνεις πιο συγκεκριμένος να ξέρουμε κι εμείς να το αποφεύγουμε το σημείο.

είναι μια μητρόπολη πρέπει να προσέχεις. δεν πας ανέμελα.

με όσα λεφτά έχει ο καθένας πάει. αν περιμένει να μαζέψει 10.000 για να περάσει όπως πρέπει η όπως θα ήθελα εγώ κι εσύ δεν θα πάει πότε.
και τον αέρα της να μυρίσεις μόνο φτάνει.
ένα καφέ στο χέρι και έξω στους δρόμους από το πρωί μέχρι το βραδυ. δεν υπάρχει καλύτερο.
και τι έγινε αν δεν πας στο μουσείο φυσικής ιστορίας.... χέστηκε η φατμε στο αμπέλι.
είσαι στην νέα Υόρκη έχει ένα σωρό δωρεάν μέρη να πας.
αν δεν πας γκουγκενχαιμ όμως είναι ιεροσυλία... 🤣🤣🤣
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
η 5η λεωφόρος κόβει το νησί από πάνω μέχρι κάτω σε μα απόσταση τεράστια.
να γίνεις πιο συγκεκριμένος να ξέρουμε κι εμείς να το αποφεύγουμε το σημείο.

είναι μια μητρόπολη πρέπει να προσέχεις. δεν πας ανέμελα.

με όσα λεφτά έχει ο καθένας πάει. αν περιμένει να μαζέψει 10.000 για να περάσει όπως πρέπει η όπως θα ήθελα εγώ κι εσύ δεν θα πάει πότε.
και τον αέρα της να μυρίσεις μόνο φτάνει.
ένα καφέ στο χέρι και έξω στους δρόμους από το πρωί μέχρι το βραδυ. δεν υπάρχει καλύτερο.
και τι έγινε αν δεν πας στο μουσείο φυσικής ιστορίας.... χέστηκε η φατμε στο αμπέλι.
είσαι στην νέα Υόρκη έχει ένα σωρό δωρεάν μέρη να πας.
αν δεν πας γκουγκενχαιμ όμως είναι ιεροσυλία... 🤣🤣🤣
Ωραία τα λες.. Επισης να συμπληρωσω οτι ακόμα και σφιχτα να είσαι μπορείς να διαθέσεις 100 ευρω π.χ. και να πεις θα παω σε τρια η τέσσερα συγκεκριμένα πραγματα με εισοδο που μου αρεσουν,20 με 30 δολλαρια είσοδο εχουν τα περισσότερα..
Αυτο το να πάω κάπου και να εχω την απόλυτη άνεση συνδρομο κατοχης το λεω εγω.. Ερχοντουσαν οι Γερμανοί Ελλαδα περνανε μια σαλατα στην ταβερνα και τους κοροιδευαμε την ωρα που εμεις αφηναμε τα μισα φαγητά επειδη ειχαμε σκασει.. Τελικά ποιος ηξερε να ταξιδεύει και ποιος όχι..
 

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Ωραία τα λες.. Επισης να συμπληρωσω οτι ακόμα και σφιχτα να είσαι μπορείς να διαθέσεις 100 ευρω π.χ. και να πεις θα παω σε τρια η τέσσερα συγκεκριμένα πραγματα με εισοδο που μου αρεσουν,20 με 30 δολλαρια είσοδο εχουν τα περισσότερα..
Αυτο το να πάω κάπου και να εχω την απόλυτη άνεση συνδρομο κατοχης το λεω εγω.. Ερχοντουσαν οι Γερμανοί Ελλαδα περνανε μια σαλατα στην ταβερνα και τους κοροιδευαμε την ωρα που εμεις αφηναμε τα μισα φαγητά επειδη ειχαμε σκασει.. Τελικά ποιος ηξερε να ταξιδεύει και ποιος όχι..
Καλησπέρα σε όλους και ευχάριστω πολύ τον καθένα που λέει την εμπειρία του βάση σε αυτό το κομμάτι. Για να καταλάβω δηλαδή, μου δίνετε η δυνατότητα να μπορέσω να το κάνω σφιχτά η όχι; Όπως έχω προαναφέρει είναι παιδικό όνειρο και θέλω να την δω ακόμη και τρώγοντας ένα κρουασάν όπως τν έχω ονειρευτεί που λέει ο λόγος! 🤣
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Καλησπέρα σε όλους και ευχάριστω πολύ τον καθένα που λέει την εμπειρία του βάση σε αυτό το κομμάτι. Για να καταλάβω δηλαδή, μου δίνετε η δυνατότητα να μπορέσω να το κάνω σφιχτά η όχι; Όπως έχω προαναφέρει είναι παιδικό όνειρο και θέλω να την δω ακόμη και τρώγοντας ένα κρουασάν όπως τν έχω ονειρευτεί που λέει ο λόγος! 🤣
Για να στο απαντησει αυτο καποιος ακριβως,θα πρεπει να ξερουμε το μπατζετ σου και για ποσες μερες και ποιες ειναι οι απολυτες προτεραιοτητες σου (τι να δεις και να κανεις δλδ). Ολες οι πληροφοριες για τιμες κλπ υπαρχουν και σε αυτο το φορουμ και στο διαδικτυο φυσικα ,βγαλε ενα κοστολογιο για αεροπορικα,διαμονη και τι θες να κανεις εκει . Τα εχεις?σου φτανουν? αν ναι το κανεις,αν οχι κανεις λιγο υπομονη μεχρι να τα μαζεψεις. Τα ονειρα δεν εχουν ημερομηνια ληξης και χρειαζεται και το καταλληλο ταιμινγκ για να πραγματοποιηθουν.
 

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Για να στο απαντησει αυτο καποιος ακριβως,θα πρεπει να ξερουμε το μπατζετ σου και για ποσες μερες και ποιες ειναι οι απολυτες προτεραιοτητες σου (τι να δεις και να κανεις δλδ). Ολες οι πληροφοριες για τιμες κλπ υπαρχουν και σε αυτο το φορουμ και στο διαδικτυο φυσικα ,βγαλε ενα κοστολογιο για αεροπορικα,διαμονη και τι θες να κανεις εκει . Τα εχεις?σου φτανουν? αν ναι το κανεις,αν οχι κανεις λιγο υπομονη μεχρι να τα μαζεψεις. Τα ονειρα δεν εχουν ημερομηνια ληξης και χρειαζεται και το καταλληλο ταιμινγκ για να πραγματοποιηθουν.
Περίπου στα 1.500 ευρώ κυμαίνεται το budget
 
D

Delmem38110

Guest
Περίπου στα 1.500 ευρώ κυμαίνεται το budget
Αν προσθέσεις ένα 500ρικο ακόμα και κρατησεις χαμηλά τα βασικά έξοδα, εισιτήρια διαμονή είσαι άρχοντας. Για μια βδομαδα η λίγο περισσότερο. χρειάζεται σωστή διαχείρηση. Αλλά και με 1500 πας.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Περίπου στα 1.500 ευρώ κυμαίνεται το budget
Για καποιον που εχει λιγο εμπειρία απο ταξιδια ή αν κάνεις πολύ καλή μελέτη-προετοιμασία μπορω να πω οτι βγαίνουν 7-8 μέρες.. 1000 ευρω εισητηρια-ασφαλεια-διαμονή(σε hostel προφανώς)... Σου μενουν 60-70 ευρώ ημερησίως να τα διαχειριστεις όπως θέλεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom