ΗΠΑ Ταξίδι στην Νέα Υόρκη, ποσο θα κοστίσει περίπου;

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
694
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Να πας, και μην ακούς εδώ τι λένε ότι είναι δύσκολο και μπορεί να σου κάτσει στραβή κλπ κλπ. Είναι πιθανό ναι, αλλά και μόνο η ιδέα του να κάνεις το όνειρό σου αξίζει όλες τις (πιθανές) θυσίες.

Εγώ πρώτη φορά πήγα interrail με 1000 ευρώ το 2010 και έβγαλα ευρώπη (με ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΑ μέσα) και απλά μερικές μέρες κοιμόμουν στο καλύτερο παγκάκι του Όσλο και με θέριζε το κρύο. ΑΛΛΑ ήθελα να το κάνω. Μετά κάπου στη Βουλγαρία μου τελείωσαν τα λεφτά και έτρεχα να βρω καμια δουλειά της πλάκας για να έχω λεφτά να γυρίσω. Και χίλαι δύο ευτράπελα που αναγκάστηκα να τα αντιμετωπίσω. Τι θέλω να πω; όπου υπάρχει θέληση, υπάρχει και τρόπος.

Έτσι πιστεύω κι εδώ για εσένα. Και άμα συμβεί το οτιδήποτε, ε νέος είσαι, θα την βρεις την άκρη. Λίγο από δω, λίγο από κει κάτι θα βρεθεί. Στην τελική άμα θες να εξοικονομήσεις χρήματα, μια μέρα μην κοιμάσαι και καθόλου, χτύπα 10 καφέδες και ποδαράτο και όπου σε πάει.

Θέληση να έχεις, κολύμπα στα βαθιά -αφού κάνεις καλή έρευνα νωρίτερα- και όλα θα πάνε καλά.
 

Natalie_

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Τα ταξίδια κοστίζουν αλλά σε κάνουν πλουσιότερο.

Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να πας πρώτα κάπου πιο κοντά να μάθεις πως να κινείσαι σε άγνωστη πόλη.

Δεν ξέρω αν είσαι από τους νέους που διασκεδάζουν σε μπαρ στην ελλάδα αλλά να ξέρεις ότι στην Αμερική σου πουλάνε αλκοόλ μόνο αν είσαι πάνω από 21 ετών.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.869
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μιας και το είδα ζωντανό το παρόν νήμα, και ως άρτι αφιχθείς, η απάντηση είναι μια, ΠΟΛΛΑ.-
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μιας και το είδα ζωντανό το παρόν νήμα, και ως άρτι αφιχθείς, η απάντηση είναι μια, ΠΟΛΛΑ.-
Πες τα!

Οχι απλά ακριβή πανάκριβη!!και για μένα υπερεκτιμημένη σε όλα της...
Και για να "διορθώσω"κάποια γραφόμενα μελών που διάβασα παραπάνω...
πλέον ΔΕΝ υπάρχει κανένα μουσείο δωρεάν,κι εκείνο που ήταν μέχρι πέρσι δωρεάν τώρα θέλει γυρω στα 20 η 25 δολλάρια (δε θυμάμαι ακριβώς) είσιτήριο.

Πανάκριβη και ναι θα πώ ξανά τη λέξη υπερεκτιμημένη(σε σχέση κόστους και υπηρεσίας ..που συνοδεύει το προιόν)όσον αφορά τα καφέ της (για να κάτσεις να ξαποστάσεις είτε για καφέ είτε για ένα σνάκ είτε για ένα χυμό) και τι εννοώ...ΔΕΝ υπάρχουν καφέ σ όοολο σχεδόν το Μανχάταν έτσι όπως τα ξέρουμε από τις ευρωπαικές πόλεις...Κάτι "μαγαζια"που τα λένε καφέ,της πλάκας,με λίγα τραπεζοκαθίσματα και πάγκους(που κατα κύριο λόγο προορίζονται και εξυπηρετουν ανάγκες take away)
όπου πωλούνται self service τα πάντα σνακ φρουτα μικρογεύματα κλπ και τον καφέ σε χάρτινο κυπελο ...τον πληρώνεις (σας λέω την αναλογία σε ευρώ,αλλωστε σε ισοτιμία είναι σχεδόν τα ίδια..με δολλάρια)τον καπουτσίνο γύρω στα 7 με 8 ευρώ,ενα γλύκισμα άς πουμε κατι σαν τάρτα επίσης 8 ευρώ σε κάθισμα της πλάκασ η στον πάγκο(γιατί σε παραπάνω μηνυμα μέλους που παρέπεμπτε σε κόστη και διαφορές αθήνας ν υόρκης ειδα τον καφέ να τον έχει 5,5 ευρώ ..πότε άραγε ήταν αυτό??Δεν συζητάμε για σνάκ σάντουιτσ κλπ 8 ,10 ευρώ και βάλε΄όπως και φαγητό διάφορα μαγειρεμένα η σαλάτεσ που γεμίζεις μπώλ και κλπ 15αρι για πλάκα και σ αυτά τα μαγαζιά που θα ψάχνει να βρείς που θα κάτσεις να το φάς ...φυσικά ανεβαίνουν τα κόστη κατά πολύ σε εστιατόρια κανονικά..(όπου σημειωτέον θα πληρώσεις επί πλέον του λογαριασμού ένα υποχρεωτικό φιλοδώρημα 15 με 20 %)..
τουλάχιστον στα τύπου self servics γλυτώνεις το υποχρεωτικό και υψηλό φιλοδώρημα

Τα πιό "αξιοπρεπή" καφέ είναι τα starbucks με τιμές που κυμαίνονται στα ίδια..(και αυτά λίγα και σκορπισμένα και μικρά)

Σ όλο το Μανχάταν "κανονική"καφετέρια που να κάτσω και να ευχαριστηθώ τον καφέ μου να μου τον σερβίρουν (επιτέλους όχι σε πλαστικούρα η χάρτινο )ήταν στην Ιταλική συνοικία,ναι οκ γύρω στα 8 ευρώ ο καπουτσίνο(με το φιλοδώρημα βάλε παραπάνω)αλλά τουλάχιστον λές ε άξιζε περιβάλλον κλπ
Ακόμα και στο Greenwitch Village που είναι από τις ωραιότερες συνοικές του Μανχάταν με τα πανέμορφα σπίτια κλπ απογοητευτική η πλατεία ...πάλι έχει τα πολύ ακριβά κλασσικά εστιατόρια η αυτά του τυπου πιτσαρία πρόχειρο φαγητό.. starbucks (δεν θυμάμαι η εκεί το είδα η στο west village επίσης πολύ ωραία περιοχή αλλά πάντως όχι και στις δύο)και λατινοαμερικάνιση αλυσίδα με φαγητά που..έβαζες διαφορα κόστος γυρω στα 12 με 15 ευρώ και καλές γευσεις αλλά προχειροκατάσταση τα τραπεζοκαθίσματα και εκεί.

Επίσης απογοητευτικά κάτι "παραπήγματα"θα τα πω γιατί είναι πραγματικά τόσο πρόχειρα τόσο κακοφτιαγμένα με νάυλον γύρω γύρω έξω στο δρόμο στα πεζοδρόμια έξω απο αρκετά καφέ και ρεστωράν για να πάς εκεί να κάτσεις ...

Σάντουιτς και γενικα΄πρόχειρα σνάκ φθηνά μόνο στους πλανόδιους στο δρόμο και φυσικά οικονομικές τιμές γενικά σε όλα μόνο στην china town απλά εκεί δεν μιλάν αγγλικά και δεν ξέρεις τι περιέχει αυτό που θα φάς...

Επίσης τα θεάματα που διαβασα για 20 και 30 ευρώ που είναι αυτά??45 αρι και βάλε για ένα τζαζ μπάρ ..πλήν εξαιρέσεων τελευταίας ώρας τι να πώ...

Για ξενοδοχεία να μη μιλήσω καλύτερα γιατί εξαρτάται απο τη χρονική περιοδο που θα πάει κάποιος για το ΠΟΥ?θέλει να μείνει ,
κεντρικά γύρω απο Times Square τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα
οπότε αν κάποιος θέλει να μεινει ΕΚΕΙ ναι τότε αξίζει τον κοπο να το ψάξει και μέσω πρακτορείου γιατι μεμονωμένα εκεί το συνολικό κόστος ξενοδοχείου εισιτηρίων μετακινήσεων θα σου βγεί περισσότερο απ ότι το κόστοσ της εκδρομής μέσω πρακτορείου ...

ΚΑΙ φυσικά μην ξεχνάτε οπωσδήποτε ταξιδιωτική ασφάλεια(που επίσης διάβασα γραφόμενα μέλους που είπε ότι παθαινεις κατι .πληρώνεισ αλλά έχεις να λαβαίνεις,αλλά κάποιο άλλο μέλος είπε όχι δεν πληρωσε ΤΙΠΟΤΕ)επίσης ψάξιμο γιατί πράγματι εταιρεία με εταιρεία έχουν διαφορές...υπάρχουν προγράμματα που αν σου τύχει στραβή απλά ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ αμέσως τηλεφ τηλ ελλάδος πασ οπου ειναι η σου πουν να πας και ΔΕΝ πληρώνεις εκτός από ένα αρχικό ποσόν 100 150 ευρώ ανάλογα
 
Last edited:

ang

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
Ειμαι στην τελευταια μου νυχτα στο Μανχαταν και συμφωνω οτι η πολη ειναι πανακριβη. Αλλα επειδη αυτο το ξερεις a priori,αν δεν τα εχεις δεν πας , τοσο απλα. Για μενα το καθε ταξιδι συνεπαγεται γευσεις, απολαυσεις, εμπειριες που αν δεν δυνασαι να ανταποκριθεις ως προς το κοστος, τοτε δεν το πραγματοποιεις. Εκτος και αν θες να πας απλα για να λες οτο πηγες.
Σημειωνω βεβαια το παραδοξο, οτι ενω χρυσοπληρωσα γευματα , ποτε, καφεδες κτλ, η απολαυση απο τις 99 cent πιτσες δεν συγκρινεται με τιποτα. Γευστικες στο επακρο, χορταστικες , και γενικα θα τις συστηνα αφοβα σε καθε επισκεπτη.
Οικονομικες λυσεις υπαρχουν..το φαγητο απο τις καντινες ειναι πολυ αξιοπιστο και ποιοτικο. Ε, με.10 ευρω δεν ειναι απαγορευτικο. Νεα Υορκη ειναι αυτη.
Ως προς.το κοστος , οι τιμες σε cafe εχουν εκτιναχθει αναλογικα με την ποιοτητα τους.
Ενημερωτικά , ενα ενδεικτικο κοστος ημερας ειναι περιπου 100 δολάρια χωρις ξενοδοχεια κ αξιοθεατα. Ας εχει ο επιδοξος επισκεπτης αυτο το budget στο μυαλο του για να μην βρεθει πρπ εκπληξεων.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ειμαι στην τελευταια μου νυχτα στο Μανχαταν και συμφωνω οτι η πολη ειναι πανακριβη. Αλλα επειδη αυτο το ξερεις a priori,αν δεν τα εχεις δεν πας , τοσο απλα. Για μενα το καθε ταξιδι συνεπαγεται γευσεις, απολαυσεις, εμπειριες που αν δεν δυνασαι να ανταποκριθεις ως προς το κοστος, τοτε δεν το πραγματοποιεις. Εκτος και αν θες να πας απλα για να λες οτο πηγες.
Σημειωνω βεβαια το παραδοξο, οτι ενω χρυσοπληρωσα γευματα , ποτε, καφεδες κτλ, η απολαυση απο τις 99 cent πιτσες δεν συγκρινεται με τιποτα. Γευστικες στο επακρο, χορταστικες , και γενικα θα τις συστηνα αφοβα σε καθε επισκεπτη.
Οικονομικες λυσεις υπαρχουν..το φαγητο απο τις καντινες ειναι πολυ αξιοπιστο και ποιοτικο. Ε, με.10 ευρω δεν ειναι απαγορευτικο. Νεα Υορκη ειναι αυτη.
Ως προς.το κοστος , οι τιμες σε cafe εχουν εκτιναχθει αναλογικα με την ποιοτητα τους.
Ενημερωτικά , ενα ενδεικτικο κοστος ημερας ειναι περιπου 100 δολάρια χωρις ξενοδοχεια κ αξιοθεατα. Ας εχει ο επιδοξος επισκεπτης αυτο το budget στο μυαλο του για να μην βρεθει πρπ εκπληξεων.
Δλδ αν κάποιος ειναι '' στενα'' και τη βγαζει με πίτσες όπως λες με 99 cent,με ενα καφε και τριγυρνάει ολη μερα με μια φωτογραφική μηχανη στο χέρι γράφοντας χιλιόμετρα σε μια απίθανη πολη δεν αξιζει να παει όπως τα λες?? Αυτό το αν δεν είσαι ανετος δεν πας το λέγανε προηγούμενες γενιές πλέον εδω και χρόνια έχουν αλλαξει τα πράγματα... Οι ακόμα πιο μικροί στα 20 με 30, γιατι οχι και μεγαλύτεροι, έχουν και τη δυνατότητα να τη βγάζουν και οικονομικά με τα hostelακια τους οσον αφορα τη διαμονή.. Ολα γίνονται..
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δλδ αν κάποιος ειναι '' στενα'' και τη βγαζει με πίτσες όπως λες με 99 cent,με ενα καφε και τριγυρνάει ολη μερα με μια φωτογραφική μηχανη στο χέρι γράφοντας χιλιόμετρα σε μια απίθανη πολη δεν αξιζει να παει όπως τα λες?? Αυτό το αν δεν είσαι ανετος δεν πας το λέγανε προηγούμενες γενιές πλέον εδω και χρόνια έχουν αλλαξει τα πράγματα... Οι ακόμα πιο μικροί στα 20 με 30, γιατι οχι και μεγαλύτεροι, έχουν και τη δυνατότητα να τη βγάζουν και οικονομικά με τα hostelακια τους οσον αφορα τη διαμονή.. Ολα γίνονται..
Σας καταλαβαίνω απόλυτα και τους δύο πώς το λέτε.
Εννοείται πως στην εποχή μας, που οι αποστάσεις και οι χρόνοι έχουν εκμηδενιστεί, ταξιδεύει πολύς κόσμος που δε θα είχε την ευκαιρία σε άλλες εποχές. Πολλοί έχουν την αγάπη των ταξιδιών αλλά όχι την οικονομική άνεση, οπότε ταξιδεύουν όπως μπορούν, hostels, couch surfing, low cost πτήσεις, φαγητό στο χέρι, ο,τιδήποτε. Τα ταξίδια, στην ιδανική περίπτωση, θέλουν χρόνο, παρέα και χρήμα. Συνήθως ένα τουλάχιστον από τα τρία λείπει. Οπότε προφανώς και κάνουμε όλοι τα κουμάντα μας προκειμένου να ικανοποιήσουμε την -πραγματική ανάγκη-για ταξίδια.
Από την άλλη, έχω γυρίσει από ταξίδι με άδεια τη χρεωστική, τιγκαρισμένη την πιστωτική και μόνο κέρματα στην τσέπη. Δε γίνεται να μην αναφέρω το άγχος που πέρασα περιμένοντας να γυρίσω την τελευταία μέρα, μήπως αναβληθεί η πτήση και δεν έχω χρήματα για ξενοδοχείο, χρειαστεί το ο,τιδήποτε, μην πω για θέματα υγείας.
Ε, δε συγκρίνεται η άνεση όταν είσαι ΟΚ οικονομικά, πώς να το κάνουμε.
Καταλαβαίνω πάντως και τις δύο πλευρές, εγώ που δίσταζα να κάνω μακρινό ταξίδι όταν δε μπορούσα οικονομικά, θυμάμαι πως είχα σκεφτεί μέχρι και δάνειο (!) να πάρω για να πάω από τη λύσσα μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
η Αμερική ήταν και είναι ακριβή.
αλλά προσφέρει τουρισμό για όλες τις τσέπες.
μπορείς να την βγάλεις εύκολα με 50 ευρώ η και λιγότερα την ημέρα, όπως και με 500.
όπως βολεύει στον καθένα.
Ισχύει, ειδικά για την Αμερική.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
η Αμερική ήταν και είναι ακριβή.
αλλά προσφέρει τουρισμό για όλες τις τσέπες.
μπορείς να την βγάλεις εύκολα με 50 ευρώ η και λιγότερα την ημέρα, όπως και με 500.
όπως βολεύει στον καθένα.
Πως τη βγάζεις με 50 ευρώ ή ναι λιγότερα την ημέρα; Έτσι από περιέργεια ρωτάω.
 
D

Delmem38110

Guest
Πως τη βγάζεις με 50 ευρώ ή ναι λιγότερα την ημέρα; Έτσι από περιέργεια ρωτάω.
ένα καφέ δωρεάν από το ξενοδοχειο.
ένα πρωινό από σουπερ μάρκετ το πολύ 5 με 10
ένα γεύμα στα μακ το πολύ 15 το ίδιο και το βραδινό. η καμία σαλάτα από σουπερμάρκετ πάλι.
νερό από ψύκτη. ούτε 50. υπάρχουν τρόποι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom