ΗΠΑ Ταξίδι στην Νέα Υόρκη, ποσο θα κοστίσει περίπου;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
αρχικά ποιος νομίζει ότι όλα πάνε Ρόλοι; Δεν αναφέρθηκε πουθενά 🙂.
Εννοω οτι μπορει να νομιζεις οτι θα φας 1500 και να γινει κατι κουφο η να το υπολογισες λαθος, να σε κλεψουν, να φας ενα προστιμο, δεν μπορω να απαριθμησω ποσα απροοπτα μπορει να κοστισουν και να πας στα 2000. Αν εχεις λυση, τοτε οκ.

Εγω συνηθως υπολογιζω να εχω αμεσα καρτα με υπολοιπο επαρκες να χρεωσω 2 εισιτηρια την επομενη μερα, αν κατσει στραβη.
 

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Εννοω οτι μπορει να νομιζεις οτι θα φας 1500 και να γινει κατι κουφο η να το υπολογισες λαθος, να σε κλεψουν, να φας ενα προστιμο, δεν μπορω να απαριθμησω ποσα απροοπτα μπορει να κοστισουν και να πας στα 2000. Αν εχεις λυση, τοτε οκ.
Ναι κατάλαβα τ εννοείς και αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω για να ξέρω πάνω κάτω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Ναι κατάλαβα τ εννοείς και αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω για να ξέρω πάνω κάτω
Λοιπον, εγω ειμαι της εκπαιδευσης και τα λεω τσεκουρατα και εκπαιδευτικα. Κλεισε ενα 4ημερο ορεινη Ρουμανια, το εκανα με 100 ευρω εισιτηρια και διαμονη συνολο σε ωραια δωματια, απλα θα κοψεις μια μερα απο τη Νεα Υορκη αλλα θα εκπαιδευτεις, θα περασεις πολυ ωραια και μετα πολυ πιο ρεαλιστικα θα κανεις υπολογισμους.
Οχι Λονδινο, Μιλανο κλπ που προτεινουν, γιατι δεν θα μεινει φραγκο για Νεα Υορκη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ μέχρι τώρα έχω καταλάβει οτι θέλει να μαζέψει το παιδί τα χρήματα για να κάνει το ταξίδι του χωρίς άλλα χρήματα στην άκρη. Και οτι είναι το πρώτο ταξίδι του.....
Προφανώς.. Καβατζα θεωρητικα ειναι να εχεις ισως μια δεύτερη κάρτα ας πούμε σε διαφορετικό σημείο απο τις υπολοιπες, να ξέρεις οτι υπάρχει κάποιος να σου βάλει καποια χρήματα αν για κάποιο λογο συμβεί κατι και σίγουρα η μεγαλύτερη καβατζα η ταξιδιωτικη ασφάλεια ειτε είναι υποχρεωτικη είτε οχι...
Η ταξιδιωτική ασφάλεια είναι για να πάρεις τα χρήματα πίσω που έχεις ήδη δώσει όταν σου συμβεί η στραβή..... Την ώρα που θα σου συμβεί η στραβή θα πρέπει να έχεις τρόπο να ανταπεξέλθεις. Αν κάνεις ταξίδι χωρίς έστω και δυο φράγκα στην άκρη και όπως λες εσύ και μία κάρτα καβάτζα σε άλλο σημείο, τότε τι γίνεται στη στραβή;
Το να έχεις κάποιον πίσω διατεθειμένο να σου στείλει χρήματα, είναι μια καβάτζα όντως. Μέχρι να στα στείλει όμως πάλι πρέπει να έχεις τρόπο να ανταπεξέλθεις.

@PanosDJ όχι να μην πας με πρακτορείο. Είναι ένα ταξίδι που μπορείς να το κάνεις άνετα μόνος σου αλλά καλό είναι να έχεις κάνει κανα δυο ταξίδια κάπου πιο "βατά" για να πάρεις τον αέρα που λένε. Έτσι θα το ευχαριστηθείς περισσότερο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Εχουμε συμφορουμιτες που εχουν παει διηπειρωτικα για 2-4 μερες. Δεν το προτεινω, αλλα οταν εισαι νεος και θες να κανεις προσκυνημα στην πολη που εχεις στο μυαλο σου, ειναι πολυ απογοητευτικο να επιμενουν καποιοι οτι θελει 10, 15, 20 μερες γιατι δεν θα ξαναπας. Κατ αρχας μπορει να ξαναπας και δευτερον οσο πιο ψηλα βαζεις τον πηχυ, τοσο περισσοτερο απομακρυνεται το ταξιδι.
Πηγαινε για ο σ ο μπορεις, οχι για οσες μερες νομιζει καποιος αγνωστος οτι π ρ ε π ε ι.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Επιπλέον όταν κοιτάζεις διαμονή,να γνωρίζεις ότι στην τιμή που αναγράφεται υπάρχουν έξτρα οι φόροι (κάπου στα ψιλά θα το δεις) που δεν είναι μικρό ποσό (δεν θυμάμαι πόσο είναι).
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Η ταξιδιωτική ασφάλεια είναι για να πάρεις τα χρήματα πίσω που έχεις ήδη δώσει όταν σου συμβεί η στραβή..... Την ώρα που θα σου συμβεί η στραβή θα πρέπει να έχεις τρόπο να ανταπεξέλθεις. Αν κάνεις ταξίδι χωρίς έστω και δυο φράγκα στην άκρη και όπως λες εσύ και μία κάρτα καβάτζα σε άλλο σημείο, τότε τι γίνεται στη στραβή;
Το να έχεις κάποιον πίσω διατεθειμένο να σου στείλει χρήματα, είναι μια καβάτζα όντως. Μέχρι να στα στείλει όμως πάλι πρέπει να έχεις τρόπο να ανταπεξέλθεις.
Σχετικο αυτο με την ασφάλεια.. Εχω χρειαστει νοσηλεια που ισως ειναι ο βασικός λόγος που κάνεις ασφαλεια και και δεν πληρωσα τίποτα, τα πηρανε με τη μια απο την ασφαλιστικη.. Δεν εχει ξαναχρειαστει, χτύπα ξυλο, οπότε δεν εχω περισσότερα δεδομενα.. απο κει και πέρα και 5000 καβατζα να έχεις αν σου κλέψουν τις κάρτες παλι στο μηδεν είσαι μέχρι να σου στείλει καποιος χρήματα..
Οπως και να εχει βλέπω ότι ο καθενας αντιλαμβάνεται διαφορετικα τα ταξιδια και φυσικο είναι. Ο φιλος μας εδω ηταν ξεκαθαρος πως θέλει να κινηθεί στο ταξίδι του, ειναι διατεθειμένος να μείνει σε hostel και να '' βολευτει'' με πρόχειρες λύσεις στο φαγητο.Οποτε με 25-30 διαμονή το ημερησιο κοστος μπορεί να κυμανθεί στα 80 ευρω μέσο ορο.
Οσον αφορα την ηλικία και το οτι ειναι πρωτο ταξίδι δεν ξέρω αν είναι αποτρεπτικοι παράγοντες για να κάνει κάποιος υπερατλαντικο ταξίδι. Η Νεα Υόρκη ειναι δυτική πολη, στην ουσία κινείσαι όπως στο Παρίσι και στο Λονδινο. Ανέκαθεν συναντουσα και συνεχιζω να γνωρίζω νεα παιδια 18 με 20 χρονών στο εξωτερικό που δοκιμάζουν κάποιο μεγαλο ταξίδι μονοι τους (εγω ξεκίνησα ελαχιστα χρόνια αργότερα το να πηγαίνω μονος). Στην αρχη μου φαινόταν περίεργο που το προσπαθουν αλλα γρήγορα διαπίστωσα πως απλα ήταν κατι που ισως δεν ήμασταν, και ισως ακομα και σημερα, εξοικειωμενοι εμείς στην Ελλαδα. Θεωρώ οτι θέλει προσοχή απλά, σωστή προετοιμασία και όμορφες συμβουλές.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Πρώτο σου ταξίδι είναι.. πήγαινε Ευρώπη να ψηθεις.. και θα σου βγει αρκετά οικονομικά, πχ. Βουδαπέστη, Ρώμη , Πολωνία, Πράγα-Μπρατισλαβα-Βιεννη, Ρουμανία.. υπάρχουν αρκετοί οικονομικοί προορισμοί στην Ευρώπη.. τώρα αν δεν σου αρέσουν γενικά τα ταξίδια , αλλά έχεις τρέλα με ΝΥ , τότε κάνε υπομονή και μάζεψε χρήμα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σχετικο αυτο με την ασφάλεια.. Εχω χρειαστει νοσηλεια που ισως ειναι ο βασικός λόγος που κάνεις ασφαλεια και και δεν πληρωσα τίποτα, τα πηρανε με τη μια απο την ασφαλιστικη.. Δεν εχει ξαναχρειαστει, χτύπα ξυλο, οπότε δεν εχω περισσότερα δεδομενα.. απο κει και πέρα και 5000 καβατζα να έχεις αν σου κλέψουν τις κάρτες παλι στο μηδεν είσαι μέχρι να σου στείλει καποιος χρήματα..
Οπως και να εχει βλέπω ότι ο καθενας αντιλαμβάνεται διαφορετικα τα ταξιδια και φυσικο είναι. Ο φιλος μας εδω ηταν ξεκαθαρος πως θέλει να κινηθεί στο ταξίδι του, ειναι διατεθειμένος να μείνει σε hostel και να '' βολευτει'' με πρόχειρες λύσεις στο φαγητο.Οποτε με 25-30 διαμονή το ημερησιο κοστος μπορεί να κυμανθεί στα 80 ευρω μέσο ορο.
Οσον αφορα την ηλικία και το οτι ειναι πρωτο ταξίδι δεν ξέρω αν είναι αποτρεπτικοι παράγοντες για να κάνει κάποιος υπερατλαντικο ταξίδι. Η Νεα Υόρκη ειναι δυτική πολη, στην ουσία κινείσαι όπως στο Παρίσι και στο Λονδινο. Ανέκαθεν συναντουσα και συνεχιζω να γνωρίζω νεα παιδια 18 με 20 χρονών στο εξωτερικό που δοκιμάζουν κάποιο μεγαλο ταξίδι μονοι τους (εγω ξεκίνησα ελαχιστα χρόνια αργότερα το να πηγαίνω μονος). Στην αρχη μου φαινόταν περίεργο που το προσπαθουν αλλα γρήγορα διαπίστωσα πως απλα ήταν κατι που ισως δεν ήμασταν, και ισως ακομα και σημερα, εξοικειωμενοι εμείς στην Ελλαδα. Θεωρώ οτι θέλει προσοχή απλά, σωστή προετοιμασία και όμορφες συμβουλές.
Οι στραβές που μπορούν να συμβούν σε ένα ταξίδι είναι πολλές και κάποιες δεν μπορούμε ούτε να τις φανταστούμε μερικές φορές, ειδικά εμείς του δυτικού κόσμου. Συνήθως αρχίζουν και γίνονται αντιληπτές αφού έχουμε κάνει κάποια ταξίδια, χωρίς πάλι αυτό να είναι απαραίτητο οτι θα συμβεί. Ας μη το αναλύσω όμως αυτό περισσότερο, γιατί δεν είναι όμορφη συμβουλή.

Σίγουρα δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι το ίδιο τα ταξίδια. Αν κάτι έμαθα εδω μέσα σίγουρα είναι αυτό! Και αυτό δεν έχει να κάνει με το αν θα μείνει κάποιος σε χόστελ ή σε διαμέρισμα στο 20ο όροφο.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οταν δεν έχεις καθόλου πειρα απο ταξιδια ειναι ευκολο να κανεις λαθη που θα σου ανεβασουν το κοστος - και η καλη προσπαθεια & προετοιμασια δε φτάνει. Όλοι την έχουμε πατήσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στα πρώτα μας ταξίδια.
Κάνε πρώτα κάνα δυο σε οικονομικούς σχετικά ευρωπαϊκους προορισμούς, μείνε σε οικονομικά hostel, ψάξε τρόπους να εξοικονομείς χρήματα, μάθε από τα λάθη που οπωσδήποτε κι εσύ θα τα κάνεις, και μετά πας και ΗΠΑ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom