ΗΠΑ Ταξίδι στην Νέα Υόρκη, ποσο θα κοστίσει περίπου;

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλώς ήλθες στο φορουμ. Και μόνο που βλέπεις έξω από τους ορίζοντες της χώρας στα 18 σου, είναι κάτι πολύ σημαντικό γιατί δυστυχώς αποτελεί η εξαίρεση το να κοιτάζεις παραέξω.

Μην βλέπεις τα σχόλια εδώ αποτρεπτικά, όλοι μας από κάπου ξεκινήσαμε και νομίζω κατά μεγάλη πλειονότητα το πάμε βήμα-βήμα. Η Ευρώπη προσφέρει ευκαιρίες για αποδράσεις 3μερες-4μερες κλπ, πρέπει σίγουρα να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι κοντινό για να μάθεις και τις αντιδράσεις σου και το πως διαχειρίζεσαι το ταξίδι. Από τα πιο απλά, πως θα περάσει η ώρα σου στο gate, τι θα κάνεις μέσα στο αεροπλάνο, πως θα βρεις συγκοινωνία να πας στη πόλη, μέχρι τα λίγο πιο σύνθετα (ποιο hostel θα βρεις, να διαβάσεις τα reviews να ξέρεις ότι σου ταιριάζει, ποια αξιοθέατα θες να δεις οπωσδήποτε κλπ).

Γνώμη μου, αφού είναι όνειρο σου η Νέα Υόρκη, δεν θα τεστάρεις τον εαυτό σου σε οικονομικούς προορισμούς στην Ευρώπη. Φαίνεται ότι είναι προτιμότερο να πας σε μια πόλη της Ευρώπης που να συνδυάζει το πολύβουο, το σχετικά ακριβό με το ταξιδιωτικό ενδιαφέρον και τη νεανική ζωή (πχ Βερολίνο, Λονδίνο, Άμστερνταμ, Μαδρίτη, Βαρκελώνη) για να δεις πως θα μπορέσεις να το διαχειριστείς και στο επόμενο level. Βάλε ένα μπάτζετ πχ 300-350 ευρώ για 4 μέρες (μαζί με τα εισιτήρια) να πας σε μια από αυτές τις πόλεις και ξεκίνα την αναζήτηση.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχοντας πάει 2-3 φορές Νέα Υόρκη, έχω να σου πω τα εξής: Κατ' αρχάς, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ταξίδι-όνειρο για εσένα, αλλιώς δε θα το αποτολμούσες με τόσο περιορισμένο μπάτζετ και πρώτο ταξίδι υπερατλαντικό εν καιρώ πανδημίας. Αμφιταλαντεύομαι να σου πω κάτι μεταξύ λογικής και κατανόησης του "θέλω να πραγματοποιήσω το όνειρό μου".
Η λογική λέει τα εξής:
Θα είσαι σε χώρα πολύ μακριά από την πατρίδα σου, με "ξένο" σύστημα, δεν παίζει δηλαδή το ίδιο νόμισμα και ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης, είναι σημαντικά.
Η πόλη είναι ακριβή. Όπως και να το δεις, όπως και να το μαζέψεις, είναι ακριβή, είναι μία παγκόσμια μητρόπολη, ίσως Η παγκόσμια μητρόπολη. Ενδεικτικά θα σου πω ότι πριν 2,5 χρόνια που πήγα τελευταία φορά και είπα θα μείνω καράκεντρο (Times Square) και όχι μακριά λόγω οικονομίας όπως τις άλλες φορές, έδωσα 200€/βραδιά σε ένα ΟΚ μέρος.
Μπορείς να τη βγάλεις φτηνά από πλευράς φαγητού, οι επιλογές είναι πραγματικά άπειρες. ΑΛΛΑ υπάρχουν οι είσοδοι στα μουσεία, δεν ξέρω τι άλλο σε ενδιαφέρει, μπαράκι, θέατρο, ΝΒΑ, είναι ακριβά.
Επίσης, θέλει χρόνο. Θα κάνεις στην καλύτερη μία απευθείας πτήση 10 ωρών και θα πας σε άλλη time zone, -7, -8 ώρες, δεν είναι piece of cake.
Τα στραβά μπορούν να συμβούν και να σε βγάλουν πολύ εκτός μπάτζετ, από το να θέλεις να πας μια μέρα κάπου που το εισιτήριο θα είναι τσουχτερό μέχρι το (χτύπα ξύλο) να χρειαστείς το παραμικρό ιατρικό εκεί - φίλη με μισθό κοντά 6.000€/μήνα και δύο παιδιά θεωρείτο ως εισόδημα κάτω από το όριο της φτώχειας της Πολιτείας, άλλος φίλος λιποθύμησε η γυναίκα του, έκανε λίγων ωρών εισαγωγή σε νοσοκομείο και του ήρθε λυπητερή κοντά 3.000€.
Από την άλλη, αν είναι το όνειρό σου, είσαι διατεθειμένος να κάνεις οικονομία μηνών, ξέρεις καλά αγγλικά, προσέχεις κάποια βασικά πράγματα που προσέχουμε σε κάθε ταξίδι (έχε τηλέφωνα πρώτης ανάγκης Πρεσβεία, Προξενεία, κλπ) κάντο και κάντο μόνος σου για ένα λογικό αριθμό ημερών (δεν το συζητώ για κάτω από βδομάδα).
Καταλαβαίνω πως με αυτές τις αμοιβές που αναφέρεις δε μπορείς να κάνεις πειραματισμούς (ένα ταξίδι-τεστ σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, όσο φτηνά και να είναι) και θέλεις να πας κατευθείαν για το όνειρο.
Κάντο αλλά φρόντισε οι συνθήκες να είναι τέτοιες που να το ευχαριστηθείς και να δεις την πόλη όπως της αξίζει και όπως την ονειρεύεσαι.
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Δες λίγο τέλη Ιανουαρίου με Φεβρουάριο.ειναι η ας το πούμε low season της νέας Υόρκης λόγω βέβαια τσουχτερου κρύου.λιγο φθηνότερα αεροπορικά και καταλύμματα εκείνη την περίοδο.τα μουσεία έχουν μια μέρα που της εβδομάδας που από κάποια ώρα κ μετά είναι δωρεάν.
Στο φαγητό οκ εσύ αποφασίζεις είτε σούπερ είτε Street food or 1 Dollar pizza.
Αν ήμουν ξανά 18 θα το τολμούσα κ σίγουρα βγαίνει μια βδομάδα με λιγότερα από 1500 ευρώ. Γιατί στα 18 δεν έιχα τις παραξενιές που έχω τώρα...κ στα αεροδρόμια κοιμόμουν κ ότι ναι έτρωγα.. οπότε η ζωή είναι μπροστά σου με επιλογές και ρίσκα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα μου αρέσει η Νέα Υόρκη για πρωτο ταξιδι, κι εμένα το ορατό μου στη Νότιο Αμερική ήταν, σε εποχές που δεν υπήρχαν και τα ίντερνετ και παίρναμε στην Ελλάδα με τηλέφωνο με.κερματα.

Προφανώς και βγαίνει με 1500 αρκετά εύκολα, πολλοί ξεκινήσαμε να ταξιδεύουμε έτσι, τρώγοντας μήλα και Street food, με.αποκευη 8 κιλών. Σήμερα έχεις και τόσα εργαλεία στα χέρια σου που είναι πολύ ευκολότερο και μάλιστα σε μιάμιση με.απειρα δωρεάν αξιοθέατα. Να πας , να.κανεις και λάθη και να μάθεις από αυτά. Με 1500 κάνεις αν όχι παπάδες, τουλάχιστον ένα πολύ αξιομνημονευτο ταξίδι.
 

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Δες λίγο τέλη Ιανουαρίου με Φεβρουάριο.ειναι η ας το πούμε low season της νέας Υόρκης λόγω βέβαια τσουχτερου κρύου.λιγο φθηνότερα αεροπορικά και καταλύμματα εκείνη την περίοδο.τα μουσεία έχουν μια μέρα που της εβδομάδας που από κάποια ώρα κ μετά είναι δωρεάν.
Στο φαγητό οκ εσύ αποφασίζεις είτε σούπερ είτε Street food or 1 Dollar pizza.
Αν ήμουν ξανά 18 θα το τολμούσα κ σίγουρα βγαίνει μια βδομάδα με λιγότερα από 1500 ευρώ. Γιατί στα 18 δεν έιχα τις παραξενιές που έχω τώρα...κ στα αεροδρόμια κοιμόμουν κ ότι ναι έτρωγα.. οπότε η ζωή είναι μπροστά σου με επιλογές και ρίσκα
Καλησπέρα φιλε μου, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια γιατι μου έδωσες μια χαρά και μια ανακούφιση με τις συμβουλές σου! Υ.Γ Καλή χρονιά να μπει με νέα ταξίδια και υγεία πανω απ΄όλα!
 

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Εμένα μου αρέσει η Νέα Υόρκη για πρωτο ταξιδι, κι εμένα το ορατό μου στη Νότιο Αμερική ήταν, σε εποχές που δεν υπήρχαν και τα ίντερνετ και παίρναμε στην Ελλάδα με τηλέφωνο με.κερματα.

Προφανώς και βγαίνει με 1500 αρκετά εύκολα, πολλοί ξεκινήσαμε να ταξιδεύουμε έτσι, τρώγοντας μήλα και Street food, με.αποκευη 8 κιλών. Σήμερα έχεις και τόσα εργαλεία στα χέρια σου που είναι πολύ ευκολότερο και μάλιστα σε μιάμιση με.απειρα δωρεάν αξιοθέατα. Να πας , να.κανεις και λάθη και να μάθεις από αυτά. Με 1500 κάνεις αν όχι παπάδες, τουλάχιστον ένα πολύ αξιομνημονευτο ταξίδι.
Καλησπέρα φίλε μου! Με το που ξύπνησα είδα το μηνυμα σοου και δεν μπορείς να φανταστείς το πόσο μου έφτιαξες την διάθεση οπως και όλων των παιδιών εδω μεσα που αφιέρωσαν χρονο, απλα η δικιά σου βοήθεια με πήρε ένα άγχος μακριά, εγώ μόνο που θα πατήσω το πόδι μοοου στην Νέα Υόρκηη μου φτανει, να εισαι καλά! Υ.Γ Καλή χρονιά με πολλά ταξίδια και μακρια από κόβιντ! :)
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
658
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Φλεβάρη του '18, είχα πάει Νέα Υόρκη με ταξιδιωτικό πρακτορείο, 1200 ευρώ ήθελε το ταξιδιωτικό πρακτορείο (αεροπορικά/ξενοδοχείο) και γύρω στα ~600e χάλασα εγώ, σύνολο ~1800ευρώ για 7 μέρες
 

Spros

Member
Μηνύματα
11
Likes
99
Καλησπέρα και από εμένα, Οκτώβριο 2018 για 8 ημέρες βρέθηκα Νέα Υόρκη. Ακριβή διαμονή κάτι που θα πρέπει να δεις αν θέλεις να περιορίσεις το κόστος. Φαγητά όπως είπανε είναι άπειρα, θα φας τα πιο καθαρά βρώμικα που έχεις φάει.. Μέρη να δεις άπειρα μια κάρτα για τα μέσα εβδομαδιαία 25 δολάρια αν θυμάμαι, αλλά γενικά και περπάτημα πολύ. Σε κάποια μουσεια είναι προτεινόμενη η τιμή μπορείς να δώσεις ότι θέλεις πχ 1 δολάριο και να μπεις Φυσικής Ιστορίας, σε άλλα όπως είπανε συγκεκριμένη ημέρα βδομάδας είναι φρι θέλει ένα ψάξιμο. Μπροντγουει αν βρεις απογευματινή παράσταση και το αγοράσεις 2-3 βδομάδες πριν έχει και με 20-30 δολάρια. Ίντερνετ έχει φρι στους δρόμους κάτι κολώνες, στο μέτρο και γενικά σε ότι μαγαζί πας θα έχει. Πολύ όμορφο ταξίδι, + η γλώσσα λόγο Αγγλικών , της αρχιτεκτονικής στο Μανχάταν δεν χάνεσαι ποτέ 60 κάθετους και δεν ξέρω πόσους παράλληλους , πολλά να δεις τζάμπα θέλει ψάξιμο και μια μικρή οργάνωση υπάρχει πολύ πράγμα. Αν περιορίσεις το κόστος διαμονής βγαίνει άνετα με 1500, όμως όπως λένε και οι περισσότεροι ένα back up πλάνο για να μην συμβεί το οτιδήποτε πάντα καλό να υπάρχει (σορρυ για το σεντονι) ..
 

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Φλεβάρη του '18, είχα πάει Νέα Υόρκη με ταξιδιωτικό πρακτορείο, 1200 ευρώ ήθελε το ταξιδιωτικό πρακτορείο (αεροπορικά/ξενοδοχείο) και γύρω στα ~600e χάλασα εγώ, σύνολο ~1800ευρώ για 7 μέρες
Καλησπέρα, νομίζω πέφτουν πολλά με το ταξιδιώτικο

Καλησπέρα και από εμένα, Οκτώβριο 2018 για 8 ημέρες βρέθηκα Νέα Υόρκη. Ακριβή διαμονή κάτι που θα πρέπει να δεις αν θέλεις να περιορίσεις το κόστος. Φαγητά όπως είπανε είναι άπειρα, θα φας τα πιο καθαρά βρώμικα που έχεις φάει.. Μέρη να δεις άπειρα μια κάρτα για τα μέσα εβδομαδιαία 25 δολάρια αν θυμάμαι, αλλά γενικά και περπάτημα πολύ. Σε κάποια μουσεια είναι προτεινόμενη η τιμή μπορείς να δώσεις ότι θέλεις πχ 1 δολάριο και να μπεις Φυσικής Ιστορίας, σε άλλα όπως είπανε συγκεκριμένη ημέρα βδομάδας είναι φρι θέλει ένα ψάξιμο. Μπροντγουει αν βρεις απογευματινή παράσταση και το αγοράσεις 2-3 βδομάδες πριν έχει και με 20-30 δολάρια. Ίντερνετ έχει φρι στους δρόμους κάτι κολώνες, στο μέτρο και γενικά σε ότι μαγαζί πας θα έχει. Πολύ όμορφο ταξίδι, + η γλώσσα λόγο Αγγλικών , της αρχιτεκτονικής στο Μανχάταν δεν χάνεσαι ποτέ 60 κάθετους και δεν ξέρω πόσους παράλληλους , πολλά να δεις τζάμπα θέλει ψάξιμο και μια μικρή οργάνωση υπάρχει πολύ πράγμα. Αν περιορίσεις το κόστος διαμονής βγαίνει άνετα με 1500, όμως όπως λένε και οι περισσότεροι ένα back up πλάνο για να μην συμβεί το οτιδήποτε πάντα καλό να υπάρχει (σορρυ για το σεντονι) ..
Καλησπέρα, θα με βοηθήσει σε πολλούς τομείς η ξαδέρφη μου που πηγε πέρσυ με τα ίδια λεφτα, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Θεωρω το κύριο πόσο φεύγει στα αεροπορικά κ το ξενοδοχείο... Αεροπορικά μπορεί να βρεις κ με 300 το άτομο κ ξενοδοχείο θες 130 τη βραδιά για να είσαι κέντρο... Λογικά θα πας λίγες μέρες, άρα επιβάλλεται το κέντρο. Μπορείς να τρως πίτσα στο δρόμο ή μπέργκερ για φτηνά... Τα βασικά μουσεία έχουν δωρεά, οπότε ντροπη, αλλά μπορείς να δώσεις κ 1 δολάριο... Κάρτα θα βγάλεις για μέτρο 5-7 μέρες οπότε κανένα 40αρι... Από το να μην πας καθόλου πήγαινε ακόμα κ χωρίς σπατάλες!!! Αυτή τη λογική έχω, δεν είναι ανάγκη να φας σε ακριβά εστιατόρια... Ή να πας για ποτό... Απλά να έχεις κ μια καβατζα ότι αν σου κάτσει στραβή, θα κοστίσει παραπάνω... Μόνος σου με low cost επιλογές στις κινήσεις σου μπορεί να το ξεκινήσεις κ από 900ε για 5 βραδιά( 8μερες)... Το άτομο... Έτσι κ αλλιώς η ΝΥ περπάτημα θέλει!!!! Για Λος Άντζελες δεν ξέρω...
 
Last edited:

PanosDJ

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Θεωρω το κύριο πόσο φεύγει στα αεροπορικά κ το ξενοδοχείο... Αεροπορικά μπορεί να βρεις κ με 300 το άτομο κ ξενοδοχείο θες 130 τη βραδιά για να είσαι κέντρο... Λογικά θα πας λίγες μέρες, άρα επιβάλλεται το κέντρο. Μπορείς να τρως πίτσα στο δρόμο ή μπέργκερ για φτηνά... Τα βασικά μουσεία έχουν δωρεά, οπότε ντροπη, αλλά μπορείς να δώσεις κ 1 δολάριο... Κάρτα θα βγάλεις για μέτρο 5-7 μέρες οπότε κανένα 40αρι... Από το να μην πας καθόλου πήγαινε ακόμα κ χωρίς σπατάλες!!! Αυτή τη λογική έχω, δεν είναι ανάγκη να φας σε ακριβά εστιατόρια... Ή να πας για ποτό... Απλά να έχεις κ μια καβατζα ότι αν σου κάτσει στραβή, θα κοστίσει παραπάνω... Μόνος σου με low cost επιλογές στις κινήσεις σου μπορεί να το ξεκινήσεις κ από 900ε για 5 βραδιά( 8μερες)... Το άτομο... Έτσι κ αλλιώς η ΝΥ περπάτημα θέλει!!!! Για Λος Άντζελες δεν ξέρω...
Καλησπέρα ευχαριστώ για την βοήθεια, ούτως η άλλως αυτο που είπα εξαρχής είναιι μονο που πατήσω το πόδι μου φτάνει :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.286
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom