Πολωνία Ταξίδι στην Πολωνία και περιορισμοί covid

Teresa M

Member
Μηνύματα
10
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Καλησπέρα!

Με φίλους αποφασίσαμε να πάμε Κρακοβία...πετάμε σύντομα, αλλά δεν ήμασταν σίγουροι αν θα τα καταφέρουμε λόγω συνθηκών, νόσησε κάποιος...οπότε το αφήσαμε χωρίς οργάνωση και το αποφασίσαμε χθες ότι τελικά θα ταξιδέψουμε-σίγουρα κακό timing.

Καθώς δεν έχω βγει καθόλου εκτός χώρας τα τελευταία δύο χρόνια, ο παράγοντας των κανονισμών κοβιντ είναι καινούργιος. Κατάλαβα από το διάλογο και οδηγίες για τα ταξίδια που βρήκα για την Πολωνία, ότι εκεί πας με πιστοποιητικό εμβολιασμού χωρίς τεστ (και με το plf) . Για τον γυρισμό στην Ελλάδα κατάλαβα ότι χρειάζεται ραπιντ για όλους (εμβολ. και ανεμβολ.) αρχικά (με τις χρήσιμες πληρ. για το που, πως κτλ.). Έπειτα με τις τελευταίες απαντήσεις εδώ μπερδεύτηκα. Στο travel.gov διάβασα αυτό
travellers arriving in Greece, during the period from 21.02.2022 until 07.03.2022, holding a European Union Digital Covid Certificate (EU Digital COVID Certificate) are not obliged to show an extra negative COVID test result upon their arrival.
In particular, entry of travellers coming from EU member states and Schengen countries, as well as from the 33 non-EU countries that have joined the EU Digital Covid Certificate system, namely:

Έχει πάει κανείς πρόσφατα;

Άλλη ερώτηση, ξέρει κανείς τι γίνεται με τα ταξίδια στην Πολωνία με την γειτονική Ουκρανία;

Λυπάμαι που ρωτάω τα ίδια και τα ίδια.
 

Amy Fox

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας. Σε μια εβδομάδα ταξιδεύω Κρακοβία. Είμαι πλήρως εμβολιασμένη, χρειάζεται να κάνω rapid πριν πάω στο αεροδρόμιο για Πολωνία; η δείχνω μόνο το πιστοποιητικό εμβολιασμού;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ότι εκεί πας με πιστοποιητικό εμβολιασμού χωρίς τεστ (και με το plf) . Για τον γυρισμό στην Ελλάδα κατάλαβα ότι χρειάζεται ραπιντ για όλους (εμβολ. και ανεμβολ.)
Για την είσοδο στη χώρα απαιτείται PLF, όπως και για την είσοδο στην Ελλάδα αντίστοιχα, χωρίς τεστ πλέον για τους εμβολιασμένους στη χώρα μας. Δε ξέρω τι παίζει για τους μη.
Καλησπέρα σας. Σε μια εβδομάδα ταξιδεύω Κρακοβία. Είμαι πλήρως εμβολιασμένη, χρειάζεται να κάνω rapid πριν πάω στο αεροδρόμιο για Πολωνία; η δείχνω μόνο το πιστοποιητικό εμβολιασμού;
Πιστοποιητικό και Πολωνικό PLF το οποίο βρίσκεις εδώ:

Fill in the Passenger Locator Form - Gov.pl - Portal Gov.pl
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
ΚαλήμΕΡΑ, ερωτηση στους πιο πρόσφατους επισκέπτες!!!!!από κορονοιο πως πάνε??? πιστοποιητικα....ζητούσαν??εμείς έχουμε κάνει 3δοσεις πιστεύω είμαστε καλυμμένοι!!!!στα μουσεία κ στα εστιατόρια??
 
Last edited by a moderator:

maria_tr

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
ΚαλήμΕΡΑ, ερωτηση στους πιο πρόσφατους επισκέπτες!!!!!από κορονοιο πως πάνε??? πιστοποιητικα....ζητούσαν??εμείς έχουμε κάνει 3δοσεις πιστεύω είμαστε καλυμμένοι!!!!στα μουσεία κ στα εστιατόρια??
Προτεινόμενα ξενοδοχεία???αν κ το b b centrum krakovia πολύ μου αρέσει!!!
Γυρισαμε χθες πιστοποιητικά πουθενά - μάσκες πουθενά και νομιζα πως το πιστοποιητικό θα μου ζητηθεί στην Ελλάδα αλλά ουτε και εδω μας το ζήτησε κανείς. Νομίζω πως γυρνάμε σιγά σιγά στην κανονικότητα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
ΚαλήμΕΡΑ, ερωτηση στους πιο πρόσφατους επισκέπτες!!!!!από κορονοιο πως πάνε??? πιστοποιητικα....ζητούσαν??εμείς έχουμε κάνει 3δοσεις πιστεύω είμαστε καλυμμένοι!!!!στα μουσεία κ στα εστιατόρια??
Είτε είστε με 3 δόσεις, είτε εντελώς ανεμβολίαστοι καμία διαφορά για να μπεις στη χώρα.Επισήμως έχουν καταργηθεί οι περιορισμοί.

Poland Now Permits Restriction-Free Entry to All Travellers - SchengenVisaInfo.com

Temporary limitations - Coronavirus: information and recommendations - Gov.pl website
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
ΚαλήμΕΡΑ, ερωτηση στους πιο πρόσφατους επισκέπτες!!!!!από κορονοιο πως πάνε??? πιστοποιητικα....ζητούσαν??εμείς έχουμε κάνει 3δοσεις πιστεύω είμαστε καλυμμένοι!!!!στα μουσεία κ στα εστιατόρια??
Καλησπέρα
Είμαι τώρα στην Πολωνία. Μάσκες πουθενά. Δε ζητούν τίποτα και πουθενά. Όλα όπως προ ιού.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καλησπέρα
Είμαι τώρα στην Πολωνία. Μάσκες πουθενά. Δε ζητούν τίποτα και πουθενά. Όλα όπως προ ιού.
Η συμπλήρωση του Plf ισχύει ακόμα ή το κατάργησαν και αυτό;Σκέφτομαι να πάω στο Wroclaw για αυτό σε ρωτάω.
ΥΓ:Πολύ ωραίες οι φωτό με το χιόνι αλλά δεν θέλω να θυμάμαι το κρύο που φάγαμε εμείς στην Κρακοβια 🥶😱
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Η συμπλήρωση του Plf ισχύει ακόμα ή το κατάργησαν και αυτό;Σκέφτομαι να πάω στο Wroclaw για αυτό σε ρωτάω.
Έχει καταργηθεί.

ΥΓ:Πολύ ωραίες οι φωτό με το χιόνι αλλά δεν θέλω να θυμάμαι το κρύο που φάγαμε εμείς στην Κρακοβια 🥶😱
Σε ευχαριστώ πολύ. Έχουμε φάει όλες τις μέρες απίστευτο κρύο. Ευτυχώς που τελικά αποφάσισα και πήρα μαζί μου τη γούνα μου (οικολογική εννοείται) αλλιώς θα είχα γίνει άγαλμα στην Παλιά Πόλη της Βαρσοβίας ή σε κανένα πάρκο. Στο Gdansk να δεις χθες τι κρύο φάγαμε. Ό,τι και να φορούσες σε τρυπούσε ο αέρας που λυσσομανούσε. Σήμερα όμως μας έκανε καλή μέρα με πολλά διαστήματα ηλιοφάνειας και λιγότερο κρύο.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Έχει καταργηθεί.


Σε ευχαριστώ πολύ. Έχουμε φάει όλες τις μέρες απίστευτο κρύο. Ευτυχώς που τελικά αποφάσισα και πήρα μαζί μου τη γούνα μου (οικολογική εννοείται) αλλιώς θα είχα γίνει άγαλμα στην Παλιά Πόλη της Βαρσοβίας ή σε κανένα πάρκο. Στο Gdansk να δεις χθες τι κρύο φάγαμε. Ό,τι και να φορούσες σε τρυπούσε ο αέρας που λυσσομανούσε. Σήμερα όμως μας έκανε καλή μέρα με πολλά διαστήματα ηλιοφάνειας και λιγότερο κρύο.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Να περασεις όμορφα και θα χαρώ να διαβάσω ιστορία για Βαρσοβια και Gdańsk μιας και θέλω πολύ να πάω στο μέλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom