Πολωνία Ταξίδι στην Πολωνία και περιορισμοί covid

gritsino

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Στο πήγαινε θέλει το πολωνικό plf, και στην επιστροφή θέλει το ελληνικό .. χωρίς αυτά δεν πετάς ..
ιf in the 14 days prior to your arrival / departure you have stayed in a country (not transit) other than your permanent address, declare below the name of country.
δεν εχει επιλογη Greece αρα τι βαζω;
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
ιf in the 14 days prior to your arrival / departure you have stayed in a country (not transit) other than your permanent address, declare below the name of country.
δεν εχει επιλογη Greece αρα τι βαζω;
Έχω συμπληρώσει 8 plf από τότε που βγήκαν, και πάλι δεν θυμάμαι 100% !! Νομίζω βάζεις την Πολωνία , αλλά ας απαντήσει κάποιος άλλος σίγουρος, την Ελλάδα πάντως δεν την βάζεις σίγουρα ,γιατί λεει για χώρες πέραν της μόνιμης διεύθυνσης σου! (Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο ελληνικό plf)
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
ιf in the 14 days prior to your arrival / departure you have stayed in a country (not transit) other than your permanent address, declare below the name of country.
δεν εχει επιλογη Greece αρα τι βαζω;
Αν δεν έχεις παει σε άλλη χώρα τις τελευταίες 14 μέρες πριν από το ταξίδι επιστροφής στην Ελλάδα από Πολωνία, δεν γράφεις τίποτα, το αφήνεις κενό.
Αν πχ είχες πάει Γερμανία ,μετά Πολωνία και επέστρεφες Ελλάδα θα έπρεπε να το δηλώσεις σε αυτό το σημείο . Εφόσον ξεκινάς από Ελλάδα, πας Πολωνία και πίσω Ελλάδα, δεν χρειάζεται κάτι. Τουλάχιστον έτσι το συμπλήρωσα εγω και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ιf in the 14 days prior to your arrival / departure you have stayed in a country (not transit) other than your permanent address, declare below the name of country.
δεν εχει επιλογη Greece αρα τι βαζω;
Τις τελευταίες 14 μέρες πριν την επιστροφή στην Ελλάδα, σε ποιες χώρες βρέθηκες, εκτός από τη χωρα Μόνιμης κατοικίας σου; Αν το ταξίδι σου είναι Ελλάδα-Πολωνία-Ελλαδα, και δεν έκανες άλλο ταξίδι μεσα στο διάστημα αυτό, συμπληρώνεις απλά "Πολωνία".

Κανονικά έπρεπε να παίρνει περισσότερες χώρες εκεί, αλλά όπως έχω ξαναπει, όποιος έφτιαξε ΕΤΣΙ το Ελληνικό PLF θέλει ένα χέρι ξύλο... :)
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Επέστρεψα από Κρακοβία 2/1.
Πετάξαμε με Ryanair στις 26/12 από Θεσσαλονίκη. Και οι δυο πλήρως εμβολιασμενοι. Συμπληρωσαμε το Πολωνικό plf και μαζί με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό τα ανέβασα στην εφαρμογή της Ryanair στο check in. Τα έλεγξαν και τα δύο όταν παραδώσαμε βαλίτσες.
Στην Πολωνία έλεγξαν το plf μόνο.
Στην επιστροφή είχα ήδη συμπληρώσει το ελληνικό plf και μαζί με το πιστοποιητικό πάλι τα ανέβασα κατά το check in. Το rapid έγινε στο αεροδρόμιο, καθότι ήταν αργίες και Κυριακή . Το αποτέλεσμα το ανέβασα ως συμπληρωματικό έγγραφο πάλι στην εφαρμογή της Ryanair. Όταν παραδώσαμε βαλίτσες έλεγξαν όλα τα έγγραφα plf,πιστοποιητικό και rapid και μας έδωσε ένα απόκομμα το οποίο δείξαμε στην πύλη επιβίβασης και περάσαμε αμέσως. Όσοι δεν είχαν να παραδώσουν βαλίτσες τους έλεγχαν στην πύλη και οσοι δεν είχαν rapid ή pcr τους έστελναν να πάνε να κάνουν. Στην Ελλάδα μας σκαναραν το plf.
Αν κάποιος θέλει πληροφορίες για το rapid στο αεροδρόμιο ευχαρίστως να βοηθήσω.
 

kikikam

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επέστρεψα από Κρακοβία 2/1.
Πετάξαμε με Ryanair στις 26/12 από Θεσσαλονίκη. Και οι δυο πλήρως εμβολιασμενοι. Συμπληρωσαμε το Πολωνικό plf και μαζί με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό τα ανέβασα στην εφαρμογή της Ryanair στο check in. Τα έλεγξαν και τα δύο όταν παραδώσαμε βαλίτσες.
Στην Πολωνία έλεγξαν το plf μόνο.
Στην επιστροφή είχα ήδη συμπληρώσει το ελληνικό plf και μαζί με το πιστοποιητικό πάλι τα ανέβασα κατά το check in. Το rapid έγινε στο αεροδρόμιο, καθότι ήταν αργίες και Κυριακή . Το αποτέλεσμα το ανέβασα ως συμπληρωματικό έγγραφο πάλι στην εφαρμογή της Ryanair. Όταν παραδώσαμε βαλίτσες έλεγξαν όλα τα έγγραφα plf,πιστοποιητικό και rapid και μας έδωσε ένα απόκομμα το οποίο δείξαμε στην πύλη επιβίβασης και περάσαμε αμέσως. Όσοι δεν είχαν να παραδώσουν βαλίτσες τους έλεγχαν στην πύλη και οσοι δεν είχαν rapid ή pcr τους έστελναν να πάνε να κάνουν. Στην Ελλάδα μας σκαναραν το plf.
Αν κάποιος θέλει πληροφορίες για το rapid στο αεροδρόμιο ευχαρίστως να βοηθήσω.
Καλησπέρα. Θα πάμε με τον σύντροφο μου τν ερχόμενη εβδομάδα για ένα 3ημερο στην Κρακοβία και Θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τεστ που έκανες στο αεροδρόμιο. Πόσο κόστιζε; είχες κλείσει κάποιο ραντεβού;και ότι άλλο πιστεύεις ότι θα μας ήταν χρήσιμο, θα το εκτιμούσα αν με ενημερωνες.😀
Η επιστροφή μας να προσθέσω κι εμάς θα είναι Κυριακή.
Επίσης μια ακόμη ερώτηση, πηγαίνοντας στην Κρακοβία, δεν χρειάστηκε να κάνεις κάποιο τεστ rapid ή pcr, σωστά; είμαστε και οι δύο με πιστοποιητικό νοσησης.
Σε ευχαριστώ πολυ😊
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
προφανως ενννοει αυτο https://www.krakowairport.pl/en/covid-19-tests/i-med-24-2
ειναι μια ευκολη καλη λυση στα 36€

Θα μου πεις εξυπηρετει! Απο την αλλη αν υπαρχει καποιος που να ξερει καποιο location με info μεσα στην πολη θα ηταν χαρα μου να το μοιραστει μαζι μας!
 

kikikam

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
προφανως ενννοει αυτο https://www.krakowairport.pl/en/covid-19-tests/i-med-24-2
ειναι μια ευκολη καλη λυση στα 36€

Θα μου πεις εξυπηρετει! Απο την αλλη αν υπαρχει καποιος που να ξερει καποιο location με info μεσα στην πολη θα ηταν χαρα μου να το μοιραστει μαζι μας!
Καλησπέρα. Βρισκόμαστε ήδη στην Κρακοβία, και σήμερα κάναμε ραπιντ τεστ στην παλιά πόλη η οδός ειναι Siena 17...Το κάνεις και μέσα σε 15 λεπτά έχεις τ αποτελέσμα. Είναι ανοιχτά απ τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 8 το βράδυ. Δε χρειάζεται να κλείσεις κάποιο ραντεβού. Το κόστος ειναι 200 ζλοτι δηλ περίπου 43 ευρώ.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα. Βρισκόμαστε ήδη στην Κρακοβία, και σήμερα κάναμε ραπιντ τεστ στην παλιά πόλη η οδός ειναι Siena 17...Το κάνεις και μέσα σε 15 λεπτά έχεις τ αποτελέσμα. Είναι ανοιχτά απ τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 8 το βράδυ. Δε χρειάζεται να κλείσεις κάποιο ραντεβού. Το κόστος ειναι 200 ζλοτι δηλ περίπου 43 ευρώ.
43€ το rapid ή το PCR?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom