Πολωνία Ταξίδι στην Πολωνία και περιορισμοί covid

PurpleS

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μεχρι 13 Φλεβαρη μπορει να χουμε λοκνταουν,οπως μπορει και στην Πολωνια,εχουν 500θανατους ανα ημερα...οι αποριες σας ωστοσο υποκεινται στον ταξ.εοδυ και οχι σε απλους ταξιδιωτες,μη σας παρει κανεις στο λαιμο του αδικως
Οκ το καταλαβαίνω αυτό. Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις με τα τωρινά δεδομένα στις ερωτήσεις μου;
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καλησπέρα. Θέλω να παω Πολωνία με μια φίλη 13 φλεβάρη.
Της φιλης το πιστοποιητικο εμβολιασμού λήγει 1 φλεβάρη αλλα λογικά θα μπορεί να κλείσει ραντεβού πριν λήξει; Θα προλάβει λέτε δεδομένου οτι χρειάζονται 14 μέρες;
Πρέπει να εχω κάνει και τις 3 δόσεις; Καπου διάβασα οτι με μονο μια δόση τζάνσεν μπορω να ταξιδέψω.
Αν όχι, μπορώ να μπω με ραπιντ κανονικά;
Ευχαριστώ
Όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο @spyros91 στο site της πολωνικής κυβέρνησης θα βρείτε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.
Για να πας Πολωνία δεν χρειάζεται να κάνεις ραπιντ, αλλά χρειάζεται να συμπληρωσεις ένα plf σαν το Ελληνικό.. μπορείς να ενημερώνεσαι από το σάιτ της πολωνικής κυβέρνησης EU Member States, Schengen Area, Turkey - Coronavirus: information and recommendations - Gov.pl website
Την τρίτη δόση του εμβολίου η φίλη μπορεί να την κάνει νωρίτερα (άλλωστε συστήνεται).
Καλό είναι να ενημερώνεστε συχνά γιατί μέχρι τον Φεβρουάριο πολλά μπορεί να αλλάξουν!
Καλή χρονιά!
 

PurpleS

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο @spyros91 στο site της πολωνικής κυβέρνησης θα βρείτε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.

Την τρίτη δόση του εμβολίου η φίλη μπορεί να την κάνει νωρίτερα (άλλωστε συστήνεται).
Καλό είναι να ενημερώνεστε συχνά γιατί μέχρι τον Φεβρουάριο πολλά μπορεί να αλλάξουν!
Καλή χρονιά!
Kαλησπέρα! Μια τελευταία διευκρίνηση γιατί αλήθεια δεν βγάζω άκρη και με τα αγγλικά λίγο δεν τα παω καλά τελευταία...Αν πχ είμασταν και οι 2 ανεμβολίαστοι, θα μπορούσαμε να μπούμε συμπληρώνοντας ενα plf η με rapid δηλαδή; Να έχω ελπίδες με τα τωρινα δεδομένα;;; Εγώ είμαι ακομα ανεμβολίαστος και η φιλη εχει κανει μονο 1 δόση η οποια λήγει 1 φεβρουαρίου και δε ξέρουμε τι να κανουμε. Καλη χρονιααα!!!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Kαλησπέρα! Μια τελευταία διευκρίνηση γιατί αλήθεια δεν βγάζω άκρη και με τα αγγλικά λίγο δεν τα παω καλά τελευταία...Αν πχ είμασταν και οι 2 ανεμβολίαστοι, θα μπορούσαμε να μπούμε συμπληρώνοντας ενα plf η με rapid δηλαδή; Να έχω ελπίδες με τα τωρινα δεδομένα;;; Εγώ είμαι ακομα ανεμβολίαστος και η φιλη εχει κανει μονο 1 δόση η οποια λήγει 1 φεβρουαρίου και δε ξέρουμε τι να κανουμε
Ακριβώς.
they present a negative COVID-19 test result, confirmed by an EU Digital COVID Certificate or by another document in Polish or in English. The test must be performed at most 48 hours before the border is crossed
Το τεστ πρέπει να γίνει το πολύ 48 ώρες πριν και να αποδεικνύεται μέσω του Ευρωπαϊκού Πιστοποιητικού. Η συγκεκριμένη διαδικασία δεν ξέρω με ποιο τρόπο γίνεται.
Καλό είναι να ενημερώνεστε συνεχώς.
 

PurpleS

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ακριβώς.
they present a negative COVID-19 test result, confirmed by an EU Digital COVID Certificate or by another document in Polish or in English. The test must be performed at most 48 hours before the border is crossed
Το τεστ πρέπει να γίνει το πολύ 48 ώρες πριν και να αποδεικνύεται μέσω του Ευρωπαϊκού Πιστοποιητικού. Η συγκεκριμένη διαδικασία δεν ξέρω με ποιο τρόπο γίνεται.
Καλό είναι να ενημερώνεστε συνεχώς.
Ωραίαααα ελπίζω να πάνε όλα καλα και να μην αλλάξει κάτι.
Σε ευχαριστώ :)
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα. Θέλω να παω Πολωνία με μια φίλη 13 φλεβάρη.
Της φιλης το πιστοποιητικο εμβολιασμού λήγει 1 φλεβάρη αλλα λογικά θα μπορεί να κλείσει ραντεβού πριν λήξει; Θα προλάβει λέτε δεδομένου οτι χρειάζονται 14 μέρες;
Πρέπει να εχω κάνει και τις 3 δόσεις; Καπου διάβασα οτι με μονο μια δόση τζάνσεν μπορω να ταξιδέψω.
Αν όχι, μπορώ να μπω με ραπιντ κανονικά;
Ευχαριστώ
Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα. Έχει βγει κάποια ανακοίνωση σχετικά με λήξη πιστοποιητικου εμβολιασμού?(εκτός αν εννοούσες πιστοποιητικό νόσησης) .Από όσο ξέρω απλά σκέφτονται να κάνουν την διάρκεια ισχύς του πιστοποιητικού εμβολιασμου 7 μήνες.. χωρίς να έχει ανακοινωθεί κάτι. Με αυτήν την λογική, μπορεί στο εξάμηνο να κλείσει ραντεβού για την τρίτη δόση και είναι καλυμμένη!! Μέχρι στιγμής , δεν χρειάζεται να έχεις κάνει την τρίτη δόση, και επίσης με μονοδοσικο Τζόνσον είσαι καλυμμένη. Κατά τα άλλα , ναι απλά με ένα ραπίντ στα Αγγλικά, μπορείς να μπεις στην Πολωνία κανονικότατα.. αυτά, απλά να ενημερώνεσαι αν τακτά διαστήματα γιατί μπορεί να αλλάξουν αρκετά μέχρι τότε..
 

gritsino

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Όχι δεν χρειάζεται,πας λίγο πιο νωρίς κάνεις εγγραφή πληρώνεις στο κιόσκι, κάνεις το Ράπιντ κ σε 15 λεπτά έχεις το αποτέλεσμα εκτυπωμένο.Μετα στον έλεγχο στην Θεσσαλονίκη κάνουν ξανά πάλι διαγνωστικό έλεγχο σχεδόν όλο το αεροπλάνο μόλις φτάσεις..
η ελληνικη εφαρμογη εινει οκ για το πιστοποιητικο; ή πρεπει να κατεβασω καποια αλλη; ευχαριστω
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
η ελληνικη εφαρμογη εινει οκ για το πιστοποιητικο; ή πρεπει να κατεβασω καποια αλλη; ευχαριστω
To ευρωπαϊκό πιστοποιητικό να βγάλεις.. επίσης ρωτά στο ξενοδοχειο- διαμέρισμα, αν υπάρχει διαγνωστικό να κάνεις τεστ.. 39 ευρώ στο αεροδρόμιο είναι πολλά θεωρώ..
 

gritsino

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
To ευρωπαϊκό πιστοποιητικό να βγάλεις.. επίσης ρωτά στο ξενοδοχειο- διαμέρισμα, αν υπάρχει διαγνωστικό να κάνεις τεστ.. 39 ευρώ στο αεροδρόμιο είναι πολλά θεωρώ..
ραπιντ κανουμε ετσι; το πιστοποιητικο με το qr code εννοεις;
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
ραπιντ κανουμε ετσι; το πιστοποιητικο με το qr code εννοεις;
Ναι ναι ραπίντ... Το κλασσικό πιστοποιητικό , το θες για να μπεις Πολωνία, για να γυρίσεις Ελλάδα θέλει το ίδιο πιστοποιητικό αλλά και το αποτέλεσμα του ραπίντ τεστ που θα κάνεις στην Πολωνια! Ελπίζω αυτό να εννοείς με την ερώτηση σου...
 

gritsino

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
στην επιστροφη παλι θελει plf?
τι εννοει στο ελληνικο Plf

ιf in the 14 days prior to your arrival / departure you have stayed in a country (not transit) other than your permanent address, declare below the name of country.
δεν εχει επιλογη Greece αρα τι βαζω;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom