Πολωνία Ταξίδι στην Πολωνία και περιορισμοί covid

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Σας ευχαριστώ όλους ρε παιδια για την ανταπόκριση!!! Ξινό μας το έχουν βγάλει...
Τελικά θα πάμε μαλλον εντός χωρας,εκτός αν ζητάνε και εδώ pcr ποτέ δε ξες τι θα ξημερώσει!!Πάντως με τόσα μέτρα και αυτοί στα αεροδρόμια δεν ξέρουν τι τους γίνετε με τεστ,με κίτρινες χώρες,λίστες,δόσεις εμβολιασμού,ότι να ναι!!!Όταν πήγα Στοκχόλμη πριν 1 μήνα,φτάσαμε και μας ελενξαν όλους,κολησε αυτοί στον ελενχο σε μένα γιατί φαινόταν μόνο η μία δόση εμβολιασμού λόγω νόσησης και με είχε κάνα 10 λεπτό να Μ λέει εδώ γράφει ΟΝΕ dose!!!phizer 2 dose no one dose!!!!και έψαχνα το παλιό πιστοποιητικό κ ευτυχώς το ΧΑ στο κινητό!!!!😛
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Γνωρίζει κανείς που μπορεί κάποιος να κάνει pcr όσο πιο οικονομικά γίνεται στην Κρακοβία; Και αν μπορεί κάποιος να το κάνει Κυριακή;
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Από ότι είδα κάνουν pcr στο αεροδρόμιο της Κρακοβιας με κόστος περίπου 60 ή 70 ευρώ το ατομο ,αποτέλεσμα την επόμενη μέρα. Τώρα είπαν ότι και με rapid 24 ωρών μπορούμε αλλά άρχισα να το σκέφτομαι το ολο θεμα λίγο...Αν βγούμε θετικοί έτσι όπως είναι χύμα στην Πολωνία την κάτσαμε..:shock:
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Από ότι είδα κάνουν pcr στο αεροδρόμιο της Κρακοβιας με κόστος περίπου 60 ή 70 ευρώ το ατομο ,αποτέλεσμα την επόμενη μέρα. Τώρα είπαν ότι και με rapid 24 ωρών μπορούμε αλλά άρχισα να το σκέφτομαι το ολο θεμα λίγο...Αν βγούμε θετικοί έτσι όπως είναι χύμα στην Πολωνία την κάτσαμε..:shock:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Και εγώ αγχώνομαι είναι η αλήθεια αλλά θέλω να πιστεύω ότι αν προσέχουμε γενικά και φοράμε μάσκα παντού δν θα έχουμε καμία δυσάρεστη έκπληξη μέσα στις γιορτές... Εγώ προσωπικά θα κάνω ένα PCR και πριν φύγω παρότι δν χρειάζεται για να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρη ότι δν θα έχω κολλήσει ήδη κάτι πριν το ταξίδι!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Πρώτη φορά τόση αβεβαιότητα, σε 8 μερες υποτίθεται φευγω αλλά μέχρι τελευταία στιγμή όλα παίζουν...ξέρει κανείς αν γίνονται rapid tests στα φαρμακεία της Κρακοβιας; Επίσης για 2 άτομα πόσο θα κοστίσει μια ταξιδιωτικη ασφάλιση; καλύπτουν άραγε και κοστος καραντινας σε ξενοδοχείο;Ειμαστε τριπλα εμβολιασμενοι αλλα και πάλι υπάρχει άγχος
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Πρώτη φορά τόση αβεβαιότητα, σε 8 μερες υποτίθεται φευγω αλλά μέχρι τελευταία στιγμή όλα παίζουν...ξέρει κανείς αν γίνονται rapid tests στα φαρμακεία της Κρακοβιας; Επίσης για 2 άτομα πόσο θα κοστίσει μια ταξιδιωτικη ασφάλιση; καλύπτουν άραγε και κοστος καραντινας σε ξενοδοχείο;Ειμαστε τριπλα εμβολιασμενοι αλλα και πάλι υπάρχει άγχος
Google search διαγνωστικα στη Κρακοβια,σε φαρμακεια δε νομιζω οτι κανουν..οπως επισης ρωτας και σε ασφαλιστικη εταιρεια για το ποσο,διαφερει αναλογα τις μερες που θα κατσεις και το πακετο που θα διαλεξεις
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Google search διαγνωστικα στη Κρακοβια,σε φαρμακεια δε νομιζω οτι κανουν..οπως επισης ρωτας και σε ασφαλιστικη εταιρεια για το ποσο,διαφερει αναλογα τις μερες που θα κατσεις και το πακετο που θα διαλεξεις
Εγώ με όσες ασφαλιστικές μίλησα δν καλύπτει καμία τα έξοδα σε περίπτωση καραντίνας. Καλύπτουν μόνο την νοσηλεία σε νοσοκομείο και την φαρμακευτική περίθαλψη. Δεν είναι ακριβές αλλά δυστυχώς δεν καλύπτουν έξοδα σε ξενοδοχείο καραντίνας...
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ με όσες ασφαλιστικές μίλησα δν καλύπτει καμία τα έξοδα σε περίπτωση καραντίνας. Καλύπτουν μόνο την νοσηλεία σε νοσοκομείο και την φαρμακευτική περίθαλψη. Δεν είναι ακριβές αλλά δυστυχώς δεν καλύπτουν έξοδα σε ξενοδοχείο καραντίνας...
δεν ειναι πιο απλο να βγαλεις την ευρ.καρτα ασφαλισης,ερχεται σε 5-10 μερες δεν κοστιζει τιποτα και σιγουρα θα βγαλεις πιο ευκολα ακρη αν (μακρια) χρειαστεις νοσηλεια,απο μια ιδ.ασφαλεια.
η διαμονη ειναι παμφηνη στην πολωνια με 20-25/μ αν χρειαστης καραντινα για 7-8 μερες,που ειναι και το ακραιο σεναριο.αποψη μου,να πας να περασεις καλα και απλα κρατα ενα ποσο 200ε καβα αν χρειαστει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
δεν ειναι πιο απλο να βγαλεις την ευρ.καρτα ασφαλισης,ερχεται σε 5-10 μερες δεν κοστιζει τιποτα και σιγουρα θα βγαλεις πιο ευκολα ακρη αν (μακρια) χρειαστεις νοσηλεια,απο μια ιδ.ασφαλεια.
Βγαινει αμεσως ηεκτρονικα η βεβαιωση με ισχυ εναν μηνα.
Μετα ερχεται στο σπιτι η πλαστικη.
Συστηνεται να τη βγαλετε λιγο πριν το ταξιδι, ωστε να πιασει και πιθανη εμπλοκη με τον ιο.
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Βγαινει αμεσως ηεκτρονικα η βεβαιωση με ισχυ εναν μηνα.
Μετα ερχεται στο σπιτι η πλαστικη.
Συστηνεται να τη βγαλετε λιγο πριν το ταξιδι, ωστε να πιασει και πιθανη εμπλοκη με τον ιο.
Ναι το γνωρίζω αυτό απλά για να βγάλεις την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης πρέπει να είσαι ασφαλισμένος και στην παρέα δν είναι όλοι. Γι'αυτό ψάχναμε και για ασφαλιστική. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται έλεγχος του pcr
ή του Rapid και στο αεροδρόμιο από το οποίο αναχωρεις και κατά την άφιξη στην Ελλάδα; Ή μόνο στο αεροδρόμιο της Ελλάδας;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται έλεγχος του pcr
ή του Rapid και στο αεροδρόμιο από το οποίο αναχωρεις και κατά την άφιξη στην Ελλάδα; Ή μόνο στο αεροδρόμιο της Ελλάδας;
Από τις οδηγίες της ΥΠΑ: Οι αεροπορικές εταιρίες υποχρεούνται στον έλεγχο του ταξιδιώτη πριν από την επιβίβασή του, ώστε να επιβεβαιωθεί ότι φέρει τα απαραίτητα έγγραφα και σε περίπτωση παραβίασης φέρουν την υποχρέωση επαναπατρισμού του επιβάτη με ευθύνη και έξοδα τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.892
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom