Τσεχική Δημοκρατία Ταξίδι στην Πράγα...

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Hello φίλοι και φίλες...

Μετά από 2 χρόνια αποφάσισα να ταξιδέψω ξανά στο εξωτερικό και αυτή τη φορά στην μαγευτική Πράγα...

Είμαι από Αθήνα και Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να κλείσω μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου αλλά δεν ξέρω καθόλου την ποιότητα του καθενός στην Αθήνα...
Θέλω να φύγω για 5 ημέρες από 15/12-19/12...
Γι'αυτό παρακαλώ εάν έχετε διάθεση να με βοηθήσετε σχετικά:

1. Με την εμπειρία σας από τα πρακτορεία, ποιο θεωρείτε καλύτερο (κυρίως για Πράγα) VALUE FOR MONEY?
2. Ποια προτιμάτε πιο πολύ...
3. Σε ποια ξενοδοχεία στην Πράγα αξίζει πραγματικά η διαμονή...
4. Οποιεσδήποτε χρηστικές πληροφορίες για αξιοθέατα είναι απολύτως απαραίτητες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλοι μου...:haha:
 
Μηνύματα
14
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Είμαι από Θεσσαλονίκη, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με τα ταξιδιωτικά γραφεία στην Αθήνα, αλλά αναφορικά με τα αξιοθέατα, μπορείς να δεις την ταξιδιωτική ιστορία που δημοσίευσα πριν από μερικές ημέρες σχετικά με την Πράγα, εδώ
Με βοήθησαν πολύ και οι πληροφορίες στις ακόλουθες σελίδες του φόρουμ: Αυτή του Traveller, αυτή της Elpihonmar, αυτή του dik-7, και αυτή του GTS

Εγώ επέστρεψα μαγεμένη πριν μερικές ημέρες. Καλά να περάσεις!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Όπως είπε και η φίλη πιο πάνω από ιστορίες για την Πράγα άλλο τίποτα το φόρουμ. Θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες. Η Πράγα είναι μια πόλη που μπορείς να οργανώσεις μόνος σου το ταξίδι, ιδίως αν θέλεις να περιορίσεις τα έξοδα σου. Σημαντικό πλέον ότι πετάει η low cost Sky Europe, η οποία μάλιστα σε μη υψηλές περιόδους έχει εκπληκτικές τιμές. Για ξενοδοχείο αν αντέχει το βαλάντιο σου (πάντως θα το βρεις σε πολλά γραφεία), πήγαινε στο Hilton. Eναι δίπλα σε στάση μετρό και απέχει δύο στάσεις από το κέντρο. Δεν έχει θέα, αλλά παρέχει πολλές ανέσεις, ωραία δωμάτια, πολύ καλό πρωινό και εντυπωσιακό lobby. Μη φύγεις από την Πράγα αν δεν παρακολουθήσεις μαύρο θέατρο. Για μένα τα καλύτερα είναι τα image και wow. Καλό ταξίδι
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
...σε πρακτορεια, επικοινωνησε με το http://www.ebstravel.gr/ αν θες που εχω ξαναγραψει βεβαια, που παρολο δεν ενημερωνει τοσο το σαιτ του, οσοι εχουμε ταξιδεψει με το πρακτορειο αυτο και σε διαφορετικες χρονιες, ειμασταν ευχαριστημενοι και παρεμενε το ιδιο αξιοπιστο. Ειδικεύεται στην περιοχη αυτη και εχει καλους ξεναγους. για τα ξενοδοχεια τωρα, εμεις ειχαμε μεινει στο diplomat που παρολο που δεν ειναι κεντρικο, εχει ακριβως απ'εξω μετρό και πολυ καλο σαν ξενοδοχειο τοσο στα δωματια οσο και τον μπουφε
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
και εγω εμεινα στο diplomat εμεινα κατευχαριστημενη
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αδίκως αγχώνεσαι για το ποιο γραφείο θα επιλέξεις για το ταξίδι σου στην Πράγα. Έχω συζητήσει με πολλούς φίλους και γνωστούς που έχουν ταξιδέψει με διάφορα γραφεία και οι διαφορές είναι ελάχιστες. Καταρχήν οι πτήσεις σχεδόν σε όλα είναι ίδιες (πολύ νωρίς το πρωι η αναχώρηση και αργά το βράδυ η επιστροφή). Επειδή μάλιστα πρέπει να παραδώσετε νωρίς τα δωμάτια την τελευταία ημέρα όλα τα γραφεία διοργανώνουν εκδρομή στο Καρλοβι Βάρι και από εκεί πάνε αεροδρόμιο. Οι ξεναγήσεις είναι λίγο έως πολύ τυπικές. Περιλαμβάνουν τα πολύ βασικά στο κάστρο (Άγιο Βίτο, Δρομάκι Αλχημιστών), mala strana, γέφυρα Καρόλου και κέντρο παλαιάς πόλης (Δημαρχείο με το ρολόι, πύργος της πυρίτιδας κλπ). Επαναλαμβάνω ότι την Πράγα πρέπει να την ανακλύψεις μόνος σου. Οι ξεναγήσεις συνήθως είναι τυπικές και βιαστικές, ο δε χρόνος-ιδίως για το κάστρο ελάχιστος. Από ξενοδοχείο επαναλαμβάνω ότι το hilton είναι κορυφή. Το marriot και intercontinental είναι πιο κεντρικά, αλλά σαφώς κατώτερα. Απέφυγε τα Corintians, ενώ πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για το president, αλλά δε γνωρίζω που ακριβώς βρίσκεται.Για το diplomat που λένε οι φίλες δεν έχω άποψη. Η Πράγα είναι προορισμός με πολύ μεγάλη ζήτηση, οπότε είναι σχεδόν απίθανο να ακυρωθεί προγραμματισμένη αναχώρηση. Οπότε ψάξε στο ιντερνετ για την καλύτερη τιμή και πρόσεξε καλά το ξενοδοχείο σου 9αν δεν είναι κέντρο να έχει κοντά μετρό). Βλέπω ότι θέλεις να φύγεις 15-12 Δευτέρα. Αν αυτό είναι δεσμευτικό ίσως να έχεις πρόβλημα διότι τα γκρουπ-πλην εορταστικών περιόδων- αναχωρούν Πέμπτη ή Παρασκευή.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Εγω γυρισα πριν 15 μερες περιπου απο Πραγα κ εχω γραψει χρηστικες πληροφοριες που μπορεις να ακολουθησεις...
Δεν θυμαμαι που ειναι.Ψαξε τα ποστ που μεσω του νικ μου...

Υ.Γ γνωμη μου ειναι να πας μονος σου
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Zeovani όπως κιαν αποφασίσεις να κάνεις αυτό το ταξίδι, με ταξιδιωτικό ή μόνος, θα τρελαθείς, θα μαγευτείς , θα νομίσεις πως ζεις σε παραμύθι, σε άλλη εποχή.Πίστεψέ με.............Να περάσεις πανέμορφα.
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
πηγα στην πραγα τον περασμενο φεβρουαριο η πτηση απο αθηνα ηταν πρωινη αλλα και η επιστροφη το ιδιο.
οτι ειχα βρει εκεινο τον καιρο ετσι ηταν περιπου.
ολα τα ελληνικα πρακτορεια συνεργαζονται με ενα πρακτορειο στην πραγα που το εχει ενας ελληνας. ο ξεναγος μας ηταν ο βασιλης ενας μεσηλικας εξερετικος ανθρωπος τον εχω και σε φωτο καπου μεσα, οποιος εχει ξεναγηθει απο τον συγγεκριμενο μπςρει να πει ποσο καλος ξεναγος ειναι.
www.cosmorama.gr ειναι το πρακτορειο που πηγαμε και μειναμε στο icon hotel 2 λεπτα απο την κεντρικη πλατεια της πολης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom