Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Κι εγω μενω Piramide για τους δικουςμου λογους, δεν το προτεινω κιολας.
νομιζω θα πρεπε να κοιταξεις τι γραφεις τοτε. το τι προτεινει ο καθενας ειναι δικαιωμα του και μονο.
καλη συνεχεια
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Επανέρχομαι καθώς έκλεισα ακόμη ένα δωμάτιο που μπορώ να ακυρώσω δωρεάν. Είναι στην πλατεία spagna, που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι ότι ο ξενώνας είναι καινούριος και δεν έχει αρκετές κριτικές.

http://www.booking.com/Share-lX6MPM

Να το τολμήσω;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επανέρχομαι καθώς έκλεισα ακόμη ένα δωμάτιο που μπορώ να ακυρώσω δωρεάν. Είναι στην πλατεία spagna, που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι ότι ο ξενώνας είναι καινούριος και δεν έχει αρκετές κριτικές.

http://www.booking.com/Share-lX6MPM

Να το τολμήσω;
Έχει 162 κριτικές και πολύ καλή βαθμολογία. Η περιοχή είναι σαφώς καλύτερη - όχι ότι με το άλλο στο Termini θα είχες πρόβλημα. Να το τολμήσεις.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
162 κριτικες και γενικη βαθμολογια 9,5 ειναι υπερ του δεοντος θετικα ωστε να το τολμησεις.
Μονο σε ενα σχολιο βρηκα κατι που ισως θα πρεπε να το ξερεις, και ειναι το εξης "Be aware of steps - no elevator to the lovely suite!"
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
καλα αυτο δεν εχει να κανει με την ηλικια νομιζω, αλλα με τον ανθρωπο, απλα μου φανηκε καλο να το αναφερω σε περιπτωση που δεν το ειχε παρει το ματι σας. να περασετε υπεροχα
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Με τόσο καλή τοποθεσία αξίζει το οποιοδήποτε ρίσκο. Άλλωστε το ότι είναι καινούργιο το κατάλυμα μάλλον πλεονέκτημα είναι αφού λογικά όλα θα λειτουργούν σωστά.
Από την άλλη πλευρά για έναν ύπνο και ένα πρωινό το θες. όλη την ημέρα έξω θα είσαι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα. Έχω κανονίσει ταξιδάκι για 22-25/01 στη Ρώμη. Έχω κλείσει ήδη ένα ξενοδοχείο μέσω booking στην περιοχή Termini (έχω διαβάσει για την "ιδιαιτερότητα" της περιοχής αλλά οι τιμές τους είναι δελεαστικές). Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι το https://www.booking.com/hotel/it/best-western-plus-universo.el.html.

Υπάρχει κάποιος που να έχει μείνει εκεί ή έστω εκεί τριγύρω να μας πει τι παίζει;

Υ.Γ: Κάθε πρόταση για αλλαγή ξενοδοχείου ΔΕΚΤΗ!
Δεν έχει βδομάδα που γύρισα από Ρώμη. Κι εγώ ψαχνόμουν σχετικά με τη διαμονή στη περιοχή του termini.
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Όπως σε κάθε πόλη γύρω από το σταθμό των τρένων υπάρχει παρόμοια εικόνα, έτσι ήταν και στη Ρώμη. Φυσικά το Termini δε το λες απλά σταθμό, είναι σχεδόν σαν εμπορικό κέντρο.
Να πω ότι δε φοβήθηκα ούτε στιγμή, καθώς οι δρόμοι είναι αρκετά φωτισμένοι, τα ξενοδοχεία πολλά, και λόγω τρένων-μετρό-λεωφορείων, κινείται συνεχώς κόσμος..
Η εικόνα ήταν αυτή εντελώς αποκαρδιωτική και άξια αναφοράς. Το πλήθος των αστέγων.
Δε περίμενα να δω τόσο πολύ κόσμο να κοιμάται στο δρόμο και σε κούτες. Το βράδυ γύρω-γύρω απο το Termini μπορεί να είχει και 300 άτομα, και ίσως να λέω και λίγα. Εικόνα πρωτεύουσας το 2018 σύγχρονης υποτίθεται πόλης, στην Ευρωπαϊκή ένωση της ευημερίας...
Τέλος πάντων, ας μη συγχιστώ και ξεφύγω απ το θέμα.
Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή και βολική επιλογή. Μετρό, και λεωφορεία απο/προς αεροδρόμιο δίπλα σου. Και με τα πόδια είσαι σε 15 λεπτά εύκολα στο κέντρο.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα από την υπέροχη Ρώμη, η γνώμη μου είναι να επιλέξεις το δωμάτιο που βρήκες κοντά στα ισπανικά σκαλιά
Η περιοχή είναι ότι πιο κεντρικό και πας παντού με τα πόδια.
Ακριβώς εκεί μένω και γω στη via frattina.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γεια σας παιδια!εκλεισα εισητηρια για Ιταλια και θα παω Ρωμη για 2 μερες.
1) πεταω για επιστροφη 6μιση το πρωι απο ρωμη για αθηνα, ειδα οτι το τελευταιο για τσιαμπινο ειναι 9μιση το βραδυ και το πρωτο πρωινο 4μιση που δεν θα προλαβουμε. οποτε πρεπει να καθισουμε ολη τη νυχτα στο αεροδρομιο;υπαρχει αλλος τρόπος;
2) λόγω του οτι θα εχουμε 2 μερες σκεφτηκα να παμε βατικανο και στα κεντρικα φοντανα, ισπανικα σκαλια, 2-3 πλατειες και ισως κανενα λοφο, λεω να μην μπω κολοσσαιο. Εχετε να προτεινεται καποιο αλλο πλανο που να αξιζει καλυτερα;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας παιδια!εκλεισα εισητηρια για Ιταλια και θα παω Ρωμη για 2 μερες.
1) πεταω για επιστροφη 6μιση το πρωι απο ρωμη για αθηνα, ειδα οτι το τελευταιο για τσιαμπινο ειναι 9μιση το βραδυ και το πρωτο πρωινο 4μιση που δεν θα προλαβουμε. οποτε πρεπει να καθισουμε ολη τη νυχτα στο αεροδρομιο;υπαρχει αλλος τρόπος;
2) λόγω του οτι θα εχουμε 2 μερες σκεφτηκα να παμε βατικανο και στα κεντρικα φοντανα, ισπανικα σκαλια, 2-3 πλατειες και ισως κανενα λοφο, λεω να μην μπω κολοσσαιο. Εχετε να προτεινεται καποιο αλλο πλανο που να αξιζει καλυτερα;
1. Γιατί να μη προλαβαίνεις την επιστροφή το πρωί; 4:30 φεύγεις από Termini, 5:00 είσαι Ciampino.
2. Σε 2 μέρες προλαβαίνεις άνετα να πάρεις πολύ καλό δείγμα από τη πόλη. Το μετρό, και κυρίως τα πόδια σου να είναι καλά. Ναι μπορείς να μη ξοδέψεις ώρες με είσοδο σε μουσεία κι αξιοθέατα (όχι όλα τουλάχιστον), και να αφιερωθείς απλά στη περιήγηση. Τα βασικά τα προλαβαίνεις.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια σας παιδια!εκλεισα εισητηρια για Ιταλια και θα παω Ρωμη για 2 μερες.
1) πεταω για επιστροφη 6μιση το πρωι απο ρωμη για αθηνα, ειδα οτι το τελευταιο για τσιαμπινο ειναι 9μιση το βραδυ και το πρωτο πρωινο 4μιση που δεν θα προλαβουμε. οποτε πρεπει να καθισουμε ολη τη νυχτα στο αεροδρομιο;υπαρχει αλλος τρόπος;
2) λόγω του οτι θα εχουμε 2 μερες σκεφτηκα να παμε βατικανο και στα κεντρικα φοντανα, ισπανικα σκαλια, 2-3 πλατειες και ισως κανενα λοφο, λεω να μην μπω κολοσσαιο. Εχετε να προτεινεται καποιο αλλο πλανο που να αξιζει καλυτερα;
Στην θεση σου αν ειχα μονο 2 μερες δεν θα πηγαινα Βατικανο! Δεν θα προλαβεις να δεις τιποτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom