Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να ρωτήσω και γω, το trastevere σαν περιοχή για ξενοδοχείο αξίζει η να κοιτάξω κάπου πιο κοντά; Αεροπορικές εταιρείες με οικονομικά εισιτήρια και χειραποσκευή 8 κιλών ποιες να κοιτάξω; Επίσης στα εισιτήρια για Βατικανό εμπεριέχεται και γρήγορη είσοδος;
Προσωπικα το ειχα αγαπήσει το Trastevere...τόσο γραφικό, τόσο όμορφο.... Τα εισιτήρια σας από πού τα κλείσατε. Εαν τα κλείσατε online λογικα θα το έγραφε στις παροχές εάν εμπεριέχουν γρήγορη είσοδος.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
84
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Επίσης στα εισιτήρια για Βατικανό εμπεριέχεται και γρήγορη είσοδος;
Στα μουσεία του Βατικανού , για όσους έχουν αγοράσει το εισιτήριο online υπάρχει ξεχωριστή γραμμή , σε σχέση με αυτούς που θα αγοράσουν εκείνη την στιγμή. Αν αυτό εννοείς γρήγορη είσοδος , τότε ναι. Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση του γκαντέμη , όπως εγώ, που έκλεισα για Παρασκευή απόγευμα , με το σκεπτικό ότι τις Παρασκευές κλείνουν στις 10.30 και όχι στις 6.30 όπως τις υπολοιπες καθημερινές, να πας και να μην έχει καθόλου ουρά. Το πρωϊ πάντως δεν ισχύει , σχεδόν πάντα υπάρχει ουρά και έτσι εσύ που έχεις αγοράσει Online μπαίνεις γρηγορότερα.
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους!
Ο άντρας μου μου έκανε δώρο ταξίδι στη Ρώμη 29/12-02/1. Επειδή διαβάζω πως πολλά καταστήματα και αξιοθέατα όμως είναι κλειστά την Πρωτοχρονιά, έχετε να μου προτείνετε κάποια βόλτα, ή κάποια δραστηριότητα που θα μπορούσαμε να κάνουμε εκείνη τη μέρα? Είμαι ανοιχτή και να φύγουμε μονοήμερη εκτός Ρώμης.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Καλησπέρα σε όλους!
Ο άντρας μου μου έκανε δώρο ταξίδι στη Ρώμη 29/12-02/1. Επειδή διαβάζω πως πολλά καταστήματα και αξιοθέατα όμως είναι κλειστά την Πρωτοχρονιά, έχετε να μου προτείνετε κάποια βόλτα, ή κάποια δραστηριότητα που θα μπορούσαμε να κάνουμε εκείνη τη μέρα? Είμαι ανοιχτή και να φύγουμε μονοήμερη εκτός Ρώμης.
@Mikachu Φλωρεντία
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους!
Ο άντρας μου μου έκανε δώρο ταξίδι στη Ρώμη 29/12-02/1. Επειδή διαβάζω πως πολλά καταστήματα και αξιοθέατα όμως είναι κλειστά την Πρωτοχρονιά, έχετε να μου προτείνετε κάποια βόλτα, ή κάποια δραστηριότητα που θα μπορούσαμε να κάνουμε εκείνη τη μέρα? Είμαι ανοιχτή και να φύγουμε μονοήμερη εκτός Ρώμης.
Δεν ξέρω τι πτήσεις έχετε, αλλά όταν έχουμε 3 καθαρές μέρες στη Ρώμη, δεν πάμε και σε άλλη πόλη. 😇
Την Πρωτοχρονιά που θα είναι κλειστά τα μουσεία κάντε βόλτες στις πανέμορφες πλατείες της πόλης. Τις εργάσιμες μέρες προγραμματίστε καμιά επίσκεψη σε μουσείο ή όποιο αξιοθέατο σας ενδιαφέρει.
Είναι τόσο όμορφο το ιστορικό κέντρο της πόλης που μπορείτε να το απολαύσετε σε ημέρα αργίας με καφέ και φαγητό.
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Καλημέρα στην ομάδα! Αρχές Δεκεμβρίου έχω κανονίσει για Ρώμη. Θέλω να ρωτήσω για τις ώρες που λειτουργεί το μετρό καθώς διάβασα στις σχετικές ερωτήσεις του φόρουμ για διάφορες ώρες. Για μέχρι 10 το βράδυ ή 1 30 το πρωί. Έχουμε κάνει κράτηση στο B&B a home in Rome στην οδό Carlo Alberto 53 και αναφέρει πως έχει στάση μετρό την Vittorio Emanuele.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλημέρα στην ομάδα! Αρχές Δεκεμβρίου έχω κανονίσει για Ρώμη. Θέλω να ρωτήσω για τις ώρες που λειτουργεί το μετρό καθώς διάβασα στις σχετικές ερωτήσεις του φόρουμ για διάφορες ώρες. Για μέχρι 10 το βράδυ ή 1 30 το πρωί. Έχουμε κάνει κράτηση στο B&B a home in Rome στην οδό Carlo Alberto 53 και αναφέρει πως έχει στάση μετρό την Vittorio Emanuele.
Τα δρομολόγια του Μετρό ειναι μέχρι τις 11:30 εκτός από Παρασκευές και Σάββατα που ειναι μεχρι τις 1:30 το πρωί
Μetropolitana di Roma
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom