Αιθιοπία Σομαλία Ταξίδι στην Σομαλία - Αιθιοπία ( εμβόλια )

sakithe

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αγαπητοί χρήστες καλησπέρα,

Είμαι νέος χρήστης ( Θεσσαλονίκη ) και αναζητώ πληροφορίες σχετικά με τον εμβολιασμό μου διότι πρόκειται να ταξιδέψω σε Αιθιοπία και Σομαλία σε 20 ημ. περίπου.

Οι πληροφορίες που βρήκα εδώ στο Forum είναι πραγματικά χρήσιμες και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ψάχνω εδ'ω και 2 ημέρες να βρω την Υπηρεσία που μπορώ να εμβολιαστώ και δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο. Σε Κέντρο Υγείας δεν με εξυπηρέτησαν και προσπαθώ να βρω την αντίστοιχη Υπηρεσία στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.
Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει τηλέφωνα ή Διεύθυνση θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Γιατί νομίζω ότι οι εμβολιασμοί γίνονται στη Νομαρχία; Ρώτησες εκεί;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εγώ όταν πήγα Τανζανία έκανα εμβόλιο στη ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ Θεσσαλονίκη. Διεύθυνση, Μοναστηρίου 15. Τηλέφωνο, 2313 330802!!! δεν παίρνεις κανένα τηλέφωνο να συννενοηθείς;
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
Καταρχας να ρωτησω κατι...στη Σομαλια πας για δουλεια, με την καλυψη καποιας οργανωσης ετσι??? οποτε να υποθεσω οτι εχεις πληρη γνωση της καταστασης στην περιοχη..
πας Σομαλια η πας Somali land που ειναι συνορα Αιθιοπιας/Σομαλιας (στην Αιθιοπια δηλαδη)....
τεσπα, τα βασικα εμβολια, πρωτον θελεις κιτρινο πυρετο αλλα φευγεις σε 20 μερες κ το πιστοποιητικο σου για να γινει αποδεκτο, πρεπει να εχει περασει ενας μηνας απο τον εμβολιασμο...Μαζι με τον κιτρινο πυρετο θα χρειαστεις να κανεις κ καποια αλλα τα οποια θα γινουν ταυτοχρονα, διοτι ο ΚΠ ειναι ζωντανος ιος και αν δεν γινει ταυτοχρονα κ αλλο εμβολιο πρεπει να περασει ενας μηνας μεταξυ πρωτου κ δευτερου εμβολιασμου...

Εξαρταται κ ποια εχεις ηδη..Να υποθεσω οτι εχεις Ηπατ Α και Β, εαν δεν εχεις κανει αναμνηστικα πολιο, τετ διφθ, μαλλον θα χρειαστει να κανεις το Repevax που καλυπτει για τετ, διφθ, κοκκ,πολιο...κ πρεπει να υπαρχει στις νομαρχιες...
Γνωμη μου ειναι (αναλογα κ τι ειδους ταξιδι κανεις) οτι θα χρειαστεις κ το τετραδυναμο του μηνιγγιοδιτιοκοκκου, κα του τυφοειδους...
Καλε δεν προλαβαινεις σε 20 μερες να τα κανεις ολα αυτα....

κοιτα και εδω Travelers' Health - CDC
WHO | 2011 Edition
The Travel Doctor - Looking after travellers health and recommending travel medicines
The Travel Doctor - TMVC, travel health, vaccinations, travel clinics, travel clinics Australia
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
δεν ξερω να σου πω για Θεσσαλονικη, στην Αθηνα παντως γινονται στην Υγειονομικη Υπηρεσια της νομαρχιας στην Λεωφ. Αλεξανδρας, και ειναι ενα μπαχαλο..δεν ξερουν τι τους γινεται...ελπιζω θεσσ να ειναι καλυτερα κ να βγαλεις ακρη...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
δεν ξερω να σου πω για Θεσσαλονικη, στην Αθηνα παντως γινονται στην Υγειονομικη Υπηρεσια της νομαρχιας στην Λεωφ. Αλεξανδρας, και ειναι ενα μπαχαλο..δεν ξερουν τι τους γινεται...ελπιζω θεσσ να ειναι καλυτερα κ να βγαλεις ακρη...
Εκεί που λέει η Γιαννούλα είναι, είχα κάνει για κίτρινο πυρετό. Μετά το εμβόλιο συνήθως έχεις ελαφρύ πυρετό (δέκατα +) για 3-4 μέρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
δεν ξερω να σου πω για Θεσσαλονικη, στην Αθηνα παντως γινονται στην Υγειονομικη Υπηρεσια της νομαρχιας στην Λεωφ. Αλεξανδρας, και ειναι ενα μπαχαλο..δεν ξερουν τι τους γινεται...ελπιζω θεσσ να ειναι καλυτερα κ να βγαλεις ακρη...
Έχεις δίκιο, μπάχαλο είναι εκεί, αλλά στην Αγία Παρασκευή είναι έτη φωτός μπροστά, καμία ουρά και πολύ πιο κατατοπισμένοι. Σε όποιο θες πας, αν σε ρωτήσουν στην Αγ. Παρασκευή πού μένεις, πες τους πως μένεις στο Ν.Ηράκλειο και καθάρισες, δε χρειάζεται η παρουσίαση κανενός δικαιολογητικού.
 

sakithe

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
εγώ όταν πήγα Τανζανία έκανα εμβόλιο στη ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ Θεσσαλονίκη. Διεύθυνση, Μοναστηρίου 15. Τηλέφωνο, 2313 330802!!! δεν παίρνεις κανένα τηλέφωνο να συννενοηθείς;
Αγαπητή Γιαννούλα, αρχικά σε ευχαριστώ :) για την πληροφορία σου και να σε/ σας ενημερώσω ότι, όντως πήγα στην διεύθυνση που μου έδωσες ( καθώς δεν απαντούσε κανείς στα τηλέφωνα ) και σε 1 ώρα μου έκανα εμβόλιο κίτρινου πυρετό και ήπια την 1η δόση φαρμάκου κατά της χολέρας. Σε μια εβδομάδα θα πάω να κάνω την δεύτερη δόση και αν έχουν εμβόλιο τύφου και ηπατίτιδας θα μου το κάνουν και αυτό. Με το σταγονόμετρο δίνουν χάπια ελονοσίας και δεν ξέρουν :( να μου απαντήσουν τι λύση υπάρχει για να μην παίρνω το χάπι για πολύ καιρό - καθώς πειράζει το συκώτι - διότι θα ανεβοκατεβαίνω για περίπου 6 μήνες.
Για πληροφορίες 2313 330839 Διεύθυνση Υγείας ( Εμβόλια ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
να 'σαι καλά Sakithe χαίρομαι που σε βοήθησα!!! Να προσέχεις στη mama Africa..
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Αγαπητή Γιαννούλα, αρχικά σε ευχαριστώ :) για την πληροφορία σου και να σε/ σας ενημερώσω ότι, όντως πήγα στην διεύθυνση που μου έδωσες ( καθώς δεν απαντούσε κανείς στα τηλέφωνα ) και σε 1 ώρα μου έκανα εμβόλιο κίτρινου πυρετό και ήπια την 1η δόση φαρμάκου κατά της χολέρας. Σε μια εβδομάδα θα πάω να κάνω την δεύτερη δόση και αν έχουν εμβόλιο τύφου και ηπατίτιδας θα μου το κάνουν και αυτό. Με το σταγονόμετρο δίνουν χάπια ελονοσίας και δεν ξέρουν :( να μου απαντήσουν τι λύση υπάρχει για να μην παίρνω το χάπι για πολύ καιρό - καθώς πειράζει το συκώτι - διότι θα ανεβοκατεβαίνω για περίπου 6 μήνες.
Για πληροφορίες 2313 330839 Διεύθυνση Υγείας ( Εμβόλια ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Τελικά, τι έχεις κάνει με τα χάπια της ελονοσίας; τα πήρες;
Θα βρισκομαι για 1 μήνα Αιθιοπία και δεν ξέρω τι να κάνω..
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
εγώ όταν πήγα Τανζανία έκανα εμβόλιο στη ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ Θεσσαλονίκη. Διεύθυνση, Μοναστηρίου 15. Τηλέφωνο, 2313 330802!!! δεν παίρνεις κανένα τηλέφωνο να συννενοηθείς;
Αυτό ισχύει ακόμα?? Αν όχι πού γίνονται τα ταξιδιωτικά εμβόλια στην Θεσσαλονίκη και με ποια διαδικασία..?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom