Τσεχική Δημοκρατία Ταξίδι στην Τσεχία και περιορισμοί covid

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από Αυστρία χερσαία για Τσεχία και τούμπαλιν θέλουμε κάτι;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Από Αυστρία χερσαία για Τσεχία και τούμπαλιν θέλουμε κάτι;
Τα γνωστά πιστοποιητικά. Θα το κάνω σε ένα μήνα περίπου οπότε αν δεν βιάζεσαι θα στο πω και στην πράξη :p
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Από Αυστρία χερσαία για Τσεχία και τούμπαλιν θέλουμε κάτι;
Πριν δύο βδομάδες δεν μας σταμάτησαν πουθενά για έλεγχο, ούτε Αυστρία προς Τσεχία ούτε τούμπαλιν από διαφορετικό οδικό πέρασμα. Για εμβολιασμένους χρειαζόταν μόνο να έχεις το ευρωπαικό πιστοποιητικό.

Ομοίως και για Σλοβακία τώρα που το σκέφτομαι.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Από Αυστρία χερσαία για Τσεχία και τούμπαλιν θέλουμε κάτι;
Τιποτα αν κατσεις κατω απο 12 ή 18 ωρες..αν πας για παραπανω pcr test ή πιστοποιητικο..αυτη ηταν η επισημη απαντηση πρεσβειας πριν 2 βδομαδες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για Τσεχία θέλει την συμπλήρωση του τσέχικου PLF (υποθέτω ότι ισχύει είτε πας με αυτοκίνητο, τρένο η αεροπλάνο)
Αν είσαι εμβολιασμενος δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο, τουλάχιστον προς το παρόν.
Ψαξτο και συ λιγάκι.
COVID-19: What You Should Know before You Come · #VisitCzechRepublic
Από το συγκεκριμένο λινκ καταλαβαίνω οτί κάνω rapid... Μόνο αν μείνω πάνω από 5 μερες; ή το ερμηνεύω όπως θέλω;
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Από το συγκεκριμένο λινκ καταλαβαίνω οτί κάνω rapid... Μόνο αν μείνω πάνω από 5 μερες; ή το ερμηνεύω όπως θέλω;
Για Τσεχία λέει ότι αν έχεις κάνει το εμβόλιο εξαιρείσαι από το τεστ αλλά συμπληρώνεις τη φόρμα. Έτσι όπως το λέει σε μπερδεύει. Ταξιδεύω την Παρασκευή από Ολλανδία για Τσεχία οπότε σε ενημερώνω.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Από το συγκεκριμένο λινκ καταλαβαίνω οτί κάνω rapid... Μόνο αν μείνω πάνω από 5 μερες; ή το ερμηνεύω όπως θέλω;
Η απάντηση δεν αφορά την Αυστρία βέβαια, αλλά την Τσεχία, αλλά στο επίσημο σάιτ έχουν αυτόν τον πίνακα.
Pravidla vstupu a navratu do CR_CREU_27-10-2021_ENG.jpg - Ministry of the interior of the Czech Republic
Λέει ξεκάθαρα ότι οι εμβολιασμενοι εξαιρούνται από το τεστ. Και δεξιά αναφέρει ότι οι Τσέχοι που επιστρέφουν από κόκκινες χώρες πρέπει να κάνουν τεστ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Για Τσεχία λέει ότι αν έχεις κάνει το εμβόλιο εξαιρείσαι από το τεστ αλλά συμπληρώνεις τη φόρμα. Έτσι όπως το λέει σε μπερδεύει. Ταξιδεύω την Παρασκευή από Ολλανδία για Τσεχία οπότε σε ενημερώνω.
Ταξιδεύω Σάββατο πρωί οπότε αναλαμβάνεις την ευθύνη να ενημερώσεις και μένα την Παρασκευή αν και απ'ότι καταλαβαίνω με το εμβόλιο είμαστε οκ. ;)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Η απάντηση δεν αφορά την Αυστρία βέβαια, αλλά την Τσεχία, αλλά στο επίσημο σάιτ έχουν αυτόν τον πίνακα.
Pravidla vstupu a navratu do CR_CREU_27-10-2021_ENG.jpg - Ministry of the interior of the Czech Republic
Λέει ξεκάθαρα ότι οι εμβολιασμενοι εξαιρούνται από το τεστ. Και δεξιά αναφέρει ότι οι Τσέχοι που επιστρέφουν από κόκκινες χώρες πρέπει να κάνουν τεστ.
Σε όλες τις περιπτώσεις το πράσινο σημαδάκι της σύριγγας που έχει στην εικόνα σε σε εξαιρεί από τα τεστ.

Σε κάθε περίπτωση θα είμαι το πειραματόζωο. :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom