Γαλλία Ταξίδι στη Γαλλία - Προτάσεις

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Αν βρεις ενα λοκερ να κλειδωσεις τη βαλιτσα στη Λυον για 3 μερες που θα εισαι Ντιζον και παρεις μονο τα απαραιτητα, απαλασσεσαι κι αλλο απο το κουβαλημα :).
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Σωστο κι αυτο,θελει δουλεια το προγραμματακι,πρεπει να στρωθω..αναλογα με το προγραμμα θα κλεισω διαμονες και διαρκεια και τοποθεσιες,να σαι καλα!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχω σχεδον καταληξει,χρειαζομαι βοηθεια για το ποσο ασφαλης ειναι η περιοχη κοντα στο σταθμο τρενου Lyon Perrache και τον κεντρικο της Αβινιον.Θα κανω πολλες ημερησιες και θελω να ειμαι κοντα για γρηγορη και ευκολη προσβαση!Παρακαλω οποιος γνωριζει,να δωσει ενα χερακι...διαβαζω χιλιαδες κριτικες και ακρη δε βρισκω!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω σχεδον καταληξει,χρειαζομαι βοηθεια για το ποσο ασφαλης ειναι η περιοχη κοντα στο σταθμο τρενου Lyon Perrache και τον κεντρικο της Αβινιον.Θα κανω πολλες ημερησιες και θελω να ειμαι κοντα για γρηγορη και ευκολη προσβαση!Παρακαλω οποιος γνωριζει,να δωσει ενα χερακι...διαβαζω χιλιαδες κριτικες και ακρη δε βρισκω!
Γιατί Perrache? Gare de Part-Dieu δε βολεύει καλύτερα; Δεν έχω μείνει Perrache, αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα - Στο Part-Dieu έχω μείνει σε 3-4 ταξίδια, δεν είναι και το καλύτερο μέρος της πόλης, αλλά δεν είναι και τίποτα τραγικό.
Ο κεντρικός της Avignon είναι σχεδόν μέσα στο κέντρο, δεν έχεις πρόβλημα. Ο σταθμός του TGV όμως είναι εντελώς εκτός πόλης, απέφυγέ τον.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ευχαριστω,taver,τελικα εκλεισα Λυον κοντα στον Perrache,γιατι θα μεινω 7 βραδυα κι εχω υπολογισει 4 τουλαχιστον ημερησιες.Τα τοπικα ειδα φευγουν απο κει.ετσι θα εχω ευκολη προσβαση.Συνηθως δεν μενω εξω αργα,και αν κανω μια βολτα κεντρικα ,προτιμω να γυρισω με ταξι για διαφορους λογους,βασικος η ασφαλεια.Φανταζομαι αν δεν ειναι πολυ χαλια η περιοχη δεν θα εχω προβλημα.Στην Αβινιον εκλεισα διπλα στο κεντρικο σταθμο για τον ιδιο λογο..πολλες ημερησιες.εχω βαλει αλλα 7 βραδυα εκει και σκεπτομαι πως θα μοιρασω τις μερες.Εχω και τρια βραδυα Τορινο,ενα στο πανε,2 στο γυρισμο..Κατι θα γινει κι εκει.Θα πρεπει να συγκρατησω αυτη τη λυσσα να παω παντου..Μου στελνει προσφορα η sncf για 19 ευρο το Παρισι,αχ λεω τι ψυχη εχει 2 ωριτσες να πας ορσαι να δεις οτι βαν γκογκ αφησες και μετα το μουσειο La Vie Romantique που δεν προλαβες,ενας καφες,μια κρεμ μπρυλε,αυγα μαγιονεζα Μοντοργκυεγ και πισω..
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αφου εκλεισα τα περισσοτερα εισητηρια τρενου σε απιστευτες τιμες και ξεσηκωθηκα απο προσφορα 12,50 λυον παρισι με το γρηγορο,εχω να προσθεσω πως ανακαλυψα πως η sncf προσφερει φτηνη υπηρεσια μεταφορας αποσκευων απο το σπιτι ,η ξενοδοχειο σε τελικο προορισμο.Τελειο..κι οτι ζοριζομουν για 2 αλλαγες που θα επρεπε να κανω!Επισης αν τυχει και ξερει καποιος,βγαινει με ημερησια τα βασικα η Αρλ απο Αβινιον η μπα?
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Γυρισα και θελω να ευχαριστησω οποιον μου υπεδειξε την Perouges.Ηταν το διαμαντι της εξορμησης.Εντελως πληροφοριακα,τελικα εγινε ενα βραδυ Τορινο,ανελπιστα ομορφο,Λυον για 7 βραδυα με διαμονη κοντα στο σταθμο Περας που σαν περιοχη βολεψε,σαν σταθμος καθολου.Η Λυον μου αρεσε ,αλλα δεν με τρελανε,ισως μονο τα τραμπυλ και Ο λοφος του Κρουα Ρους.Απο εκει με τραινο Ανσι που ομορφο και τουριστικο αλλα δεν μου εδωσε εξτρα κατι.Και βεβαια Περουζ..τρενο και τρελη πεζοπορια αλλα το μερος ,μαζι με το Ρουσιγιον που θα ηθελα να ξαναπαω.Το σχεδιο για Παρισι η Ντιζον ναυαγησε γιατι περιμενωντας τον καιρο,τα εισητηρια πεταξαν σε υψη δυσθεωρητα.Απο εκει ειχα 7 βραδυα Αβινιον.Εκτος απο Αρλ που πηγα μονη,οι αλλες 2 ημερησιες εγιναν με βανακι τουριστικο,πρωτα γιατι τα μερη που ηθελα να δω δεν ηταν προσπελασιμα με μμ,και μετα αναγκαστικα γιατι επεσα πανω στο χειροτερο καυσωνα που εχει ζησει η χωρα και η περιοχη.Πηρα τα ρισκα μου,ειδα αρκετα μερη.Μπο ,Σαιν Ρεμυ,Πον ντε Γκαρ,πολυ ομορφη περιοχη.Επισης Γκορντ ,Ρουσιγιον ,Πηγες Βολκουζ,και διαφορα λεβαντοχωρια.Το Σενακ βγηκε απο το προγραμμα γιατι την προηγουμενη ειχαν θερισει τις λεβαντες.Το χωριο Γκορντ θα μου αρεσε περισσοτερο αν δεν επεφτα σε παζαρι με τυρια,λουκανικα και καθε ειδους κινεζικα ρουχα να ανεμιζουν και να κρυβουν το χωριο..Τουριστες,ντοπιοι,κολαση.Το Ρουσιγιον με κερδισε,μαζι με Περουζ τα καλυτερα μου.Αβινιον λιγοτερη απο οτι περιμενα.Μετα 2 βραδυα Τορινο με 37β και μια επικη νεροποντη με χαλαζι..Γενικα ηταν μια επιτυχημενη αποπειρα σε πολεις που δεν ειχα ξαναπαει.Οποιος χρειαζεται βοηθεια να μη διστασει..
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Γυρισα και θελω να ευχαριστησω οποιον μου υπεδειξε την Perouges.Ηταν το διαμαντι της εξορμησης.Εντελως πληροφοριακα,τελικα εγινε ενα βραδυ Τορινο,ανελπιστα ομορφο,Λυον για 7 βραδυα με διαμονη κοντα στο σταθμο Περας που σαν περιοχη βολεψε,σαν σταθμος καθολου.Η Λυον μου αρεσε ,αλλα δεν με τρελανε,ισως μονο τα τραμπυλ και Ο λοφος του Κρουα Ρους.Απο εκει με τραινο Ανσι που ομορφο και τουριστικο αλλα δεν μου εδωσε εξτρα κατι.Και βεβαια Περουζ..τρενο και τρελη πεζοπορια αλλα το μερος ,μαζι με το Ρουσιγιον που θα ηθελα να ξαναπαω.Το σχεδιο για Παρισι η Ντιζον ναυαγησε γιατι περιμενωντας τον καιρο,τα εισητηρια πεταξαν σε υψη δυσθεωρητα.Απο εκει ειχα 7 βραδυα Αβινιον.Εκτος απο Αρλ που πηγα μονη,οι αλλες 2 ημερησιες εγιναν με βανακι τουριστικο,πρωτα γιατι τα μερη που ηθελα να δω δεν ηταν προσπελασιμα με μμ,και μετα αναγκαστικα γιατι επεσα πανω στο χειροτερο καυσωνα που εχει ζησει η χωρα και η περιοχη.Πηρα τα ρισκα μου,ειδα αρκετα μερη.Μπο ,Σαιν Ρεμυ,Πον ντε Γκαρ,πολυ ομορφη περιοχη.Επισης Γκορντ ,Ρουσιγιον ,Πηγες Βολκουζ,και διαφορα λεβαντοχωρια.Το Σενακ βγηκε απο το προγραμμα γιατι την προηγουμενη ειχαν θερισει τις λεβαντες.Το χωριο Γκορντ θα μου αρεσε περισσοτερο αν δεν επεφτα σε παζαρι με τυρια,λουκανικα και καθε ειδους κινεζικα ρουχα να ανεμιζουν και να κρυβουν το χωριο..Τουριστες,ντοπιοι,κολαση.Το Ρουσιγιον με κερδισε,μαζι με Περουζ τα καλυτερα μου.Αβινιον λιγοτερη απο οτι περιμενα.Μετα 2 βραδυα Τορινο με 37β και μια επικη νεροποντη με χαλαζι..Γενικα ηταν μια επιτυχημενη αποπειρα σε πολεις που δεν ειχα ξαναπαει.Οποιος χρειαζεται βοηθεια να μη διστασει..
Πολύ ωραίο ταξίδι.
Ιστορία να περιμένουμε;:)
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Γυρισα και θελω να ευχαριστησω οποιον μου υπεδειξε την Perouges.Ηταν το διαμαντι της εξορμησης.Εντελως πληροφοριακα,τελικα εγινε ενα βραδυ Τορινο,ανελπιστα ομορφο,Λυον για 7 βραδυα με διαμονη κοντα στο σταθμο Περας που σαν περιοχη βολεψε,σαν σταθμος καθολου.Η Λυον μου αρεσε ,αλλα δεν με τρελανε,ισως μονο τα τραμπυλ και Ο λοφος του Κρουα Ρους.Απο εκει με τραινο Ανσι που ομορφο και τουριστικο αλλα δεν μου εδωσε εξτρα κατι.Και βεβαια Περουζ..τρενο και τρελη πεζοπορια αλλα το μερος ,μαζι με το Ρουσιγιον που θα ηθελα να ξαναπαω.Το σχεδιο για Παρισι η Ντιζον ναυαγησε γιατι περιμενωντας τον καιρο,τα εισητηρια πεταξαν σε υψη δυσθεωρητα.Απο εκει ειχα 7 βραδυα Αβινιον.Εκτος απο Αρλ που πηγα μονη,οι αλλες 2 ημερησιες εγιναν με βανακι τουριστικο,πρωτα γιατι τα μερη που ηθελα να δω δεν ηταν προσπελασιμα με μμ,και μετα αναγκαστικα γιατι επεσα πανω στο χειροτερο καυσωνα που εχει ζησει η χωρα και η περιοχη.Πηρα τα ρισκα μου,ειδα αρκετα μερη.Μπο ,Σαιν Ρεμυ,Πον ντε Γκαρ,πολυ ομορφη περιοχη.Επισης Γκορντ ,Ρουσιγιον ,Πηγες Βολκουζ,και διαφορα λεβαντοχωρια.Το Σενακ βγηκε απο το προγραμμα γιατι την προηγουμενη ειχαν θερισει τις λεβαντες.Το χωριο Γκορντ θα μου αρεσε περισσοτερο αν δεν επεφτα σε παζαρι με τυρια,λουκανικα και καθε ειδους κινεζικα ρουχα να ανεμιζουν και να κρυβουν το χωριο..Τουριστες,ντοπιοι,κολαση.Το Ρουσιγιον με κερδισε,μαζι με Περουζ τα καλυτερα μου.Αβινιον λιγοτερη απο οτι περιμενα.Μετα 2 βραδυα Τορινο με 37β και μια επικη νεροποντη με χαλαζι..Γενικα ηταν μια επιτυχημενη αποπειρα σε πολεις που δεν ειχα ξαναπαει.Οποιος χρειαζεται βοηθεια να μη διστασει..
Επειδη θα ξαναταξιδεψω σε εκεινα τα μερη ,θα μας πεις το ονομα του χωριου σοκολα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Πολυ πιθανο,ειναι μερη οχι τοσο προβεβλημενα..εχουν γραψει ωραια πραματα αλλα μελη ...θα δειξει.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
flavigny sur auzerrain,ετσι το λενε το χωριο.Τελικα δεν πηγα,χρονοβορα και δαπανηρη με μεσα η εκδρομη.Οταν εχεις αυτοκινητο ειναι πιο ευκολο..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom