Γαλλία Ταξίδι στη Γαλλία με ταυτότητα αστυνομικού

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

TATSE1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα. Θέλω να ταξιδέψω Γαλλία για πρωτοχρονια και δεν ξέρω αν μπορώ να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου που είμαι αστυνομικός.Δεν έχω την κλασική ταυτότητα του Έλληνα πολίτη αλλά παρόλα αυτά αναγράφει τα στοιχεία μου και στα αγγλικά.Που μπορώ να ρωτήσω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Μια και εισαι αστυνομικος θα επρεπε να γνωριζεις οτι δεν μπορεις να ταξιδεψεις
με υπηρεσιακη ταυτοτητα,αλλα μονο με διαβατηριο.
 

periklis

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
τζαμαϊκα
απο αυτα που ξερω μπορεις να ταξιδεψεις. Ενα τηλ στο 2103530336 στην αστυνομια του αεροδρομιου θα σε διαφωτισει.και καλο ταξιδι
 

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Μπορείς να πας με την ταυτότητα την υπηρεσιακά στην Γαλλία. Υπάρχει σχετική διαταγή απο την Δ/νση Διαβατηρίων που εκδίδει την ταυτότητα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σίγουρεψέ το πάντως 100% πριν κλείσεις εισιτήριο, γιατί οι δικές μου πληροφορίες λένε ότι δε μπορείς. Ένα τηλέφωνο θα σε διαφωτίσει.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το θεμα δεν ειναι μονο αν μπορεις να περασεις το αεροδρομιο με υπηρεσιακη ταυτοτητα. Αντε και σε σταματησαν καπου για ελεγχο, ειναι βεβαιο οτι οι συναδελφοι σου ξερουν απεξω και ανακατωτα την ευρωπαικη νομοθεσια ή θα ταλαιπωρηθεις και να χαλασεις τις διακοπες σου?
Σκεφτομαι πως ενα διαβατηριο ειναι "διαβατηριο" για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αλλα δεν ειμαι και ειδικος.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
συμφωνώ!! ένα διαβατήριο πάντα λύνει οποιαδήποτε πιθανά προβλήματα!!!! εντός και εκτός Ελλάδος, εντός και εκτός Ευρωπαικής Ένωσης!!! βγάλε ένα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Το γεγονός ότι ένας αστυνομικός ερωτά για την ισχύ της "αστυνομικής του ταυτότητας" εδώ έμενα μου δημιουργεί μια μικρά ανησυχία ...
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Το γεγονός ότι ένας αστυνομικός ερωτά για την ισχύ της "αστυνομικής του ταυτότητας" εδώ έμενα μου δημιουργεί μια μικρά ανησυχία ...

σωστά, γιατί όλοι οι αστυνομικοί όπως και όλοι οι άνθρωποι σε αυτή τη χώρα οφείλουν να γνωρίζουν τα πάντα για τα πάντα!!!! όπως όλοι οι μηχανικοί πρέπει να ξέρουν να λύνουν και να δένουν αυτοκίνητα , μοτ-τες και αεροπλάνα, οι χημικοί να γνωρίζουν τη΄σύσταση και τις πιθανές χρήσεις όλων των ενώσεων, οι δικηγόροι να γνωρίζουν όλους τους κλάδους των δικαίων και οι πολιτικοί για όλα τα θέματα της χώρας και τις προοπτικές της (εδώ γελάμε ακόμα περισσότερο) κλπ κλπ κλπ!!!!!

ο άνθρωπος μπορεί να είναι σε τροχαία ή κάπου αλλού (δεν ξέρω που)!! έκανε μία ερώτηση σε ανθρώπους που παίζουν τα ταξιδια και τις διαδικασίες στα δάχτυλα, ας μην αποπαίρνουμε όποιον νέο μπαίνει εδώ μέσα!!!! αρκεί μια απάντηση από όσους ξέρουν και μπορούν να διευκολύνουν τον άλλο!!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ισως αν έχεις τη νέα ταυτότητα που είναι σα τσιπάκι και πρωτοπήραν από αυτήν αστυνομικά και λοιπά σώματα ασφαλείας να μπορείς να ταξιδέψεις.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
σωστά, γιατί όλοι οι αστυνομικοί όπως και όλοι οι άνθρωποι σε αυτή τη χώρα οφείλουν να γνωρίζουν τα πάντα για τα πάντα!!!! όπως όλοι οι μηχανικοί πρέπει να ξέρουν να λύνουν και να δένουν αυτοκίνητα , μοτ-τες και αεροπλάνα, οι χημικοί να γνωρίζουν τη΄σύσταση και τις πιθανές χρήσεις όλων των ενώσεων, οι δικηγόροι να γνωρίζουν όλους τους κλάδους των δικαίων και οι πολιτικοί για όλα τα θέματα της χώρας και τις προοπτικές της (εδώ γελάμε ακόμα περισσότερο) κλπ κλπ κλπ!!!!!

ο άνθρωπος μπορεί να είναι σε τροχαία ή κάπου αλλού (δεν ξέρω που)!! έκανε μία ερώτηση σε ανθρώπους που παίζουν τα ταξιδια και τις διαδικασίες στα δάχτυλα, ας μην αποπαίρνουμε όποιον νέο μπαίνει εδώ μέσα!!!! αρκεί μια απάντηση από όσους ξέρουν και μπορούν να διευκολύνουν τον άλλο!!!!
Με τη μόνη διαφορά ότι ο αστυνομικός με την "ταυτότητα" του έχει τη δυνατότητα, και καλώς έχει, να με συλλάβει π,χ, δεν είναι το ίδιο με το μηχανικό το χημικό το δικηγόρο και τις "λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις" που αναφέρεις.
Και δεν τον αποπήρα, μια δικιά μου ανησυχία εξέφρασα.

(Και ναι όλα δε χρειάζεται να τα γνωρίζει και δεν μπορεί να τα γνωρίζει, αλλά τη χρήση της ταυτότητας του όπλου του και της αστυνομικής του ράβδου ναι!)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom