Γερμανία Ταξίδι στη Γερμανία

Ποιά προτιμάτε για προ-χριστουγέννων περίοδο?

  • Μόναχο

    Votes: 9 52,9%
  • Βερολίνο

    Votes: 8 47,1%

  • Total voters
    17

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
μοναχο πηγα περυσι
εμεινα στο novotel (80 ευρω χωρις πρωινο)
πολυ καλο,καθαρο διπλα στο ποταμο isar απεξω ειχε θεσεις παρκιν και εβαζα το αυτοκινητο (ειχε και το ξενοδοχειο αλλα ηταν ακριβοτερο)
8.00-20.00 ηταν το παρκομετρο αν θυμαμαι καλα
με τα ποδια γυρω στα δυο χιλιομετρα απο την karlsplatz (ανετα περπατας )
που ειναι το κεντρο
βερολινο εχω κλεισει 85 ευρω στο park inn (alexanderplatz)
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Σας ευχαριστώ όλους.Συνεχίζω το ψάξιμο.Περιμένω κι άλλη βοήθεια.Μεγάλο πρόβλημα ότι δεν αναφέρουν εξ αρχής τα ξενοδοχεία αν έχουν η όχι πρωινό.
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τέλη οκτωβρίου θα πάω Γερμανία για 10 μέρες.Θα μένω στο wuppertal.Εκτός απο την περιοχή της westfalen λέω να πάω και λουξεμβούργο.Τί άλλο αξίζει εκεί κοντά?Να πάω και strasbourg ή βέλγιο?
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Τέλη οκτωβρίου θα πάω Γερμανία για 10 μέρες.Θα μένω στο wuppertal.Εκτός απο την περιοχή της westfalen λέω να πάω και λουξεμβούργο.Τί άλλο αξίζει εκεί κοντά?Να πάω και strasbourg ή βέλγιο?
Το Στρασβουργο πεφτει λιγο μακρια απο εκει που θα εισαι. Καλυτερα να μπεις στην Ολλανδια και να κανεις καμια βολτα εκει (πχ στο Μααστριχτ). Βεβαια εχει ενα σωρο πολεις εκει γυρω, οποτε δε βλεπω το λογο γιατι να μη μεινεις στην περιοχη. Το Λουξεμβουργο μπορεις να το συνδυασεις με το Βελγιο σε καποια αλλη εκδρομη. Εκτος απο Koln και Dusseldorf προτεινω Bonn, Munster και Aachen.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Κοιτα, σου εχουμε προτεινει 5 πολεις, συν το Βουπερταλ 6! Αν υποθεσουμε οτι θελεις μια μερα να πας και να ερθεις, θα εχεις 8 μερες καθαρες στη διαθεση σου. Σου μενουν λοιπον 2 μερουλες να πας Ολλανδια η Λουξεμβουργο που θελεις. Βεβαια το καλυτερο θα ειναι να κανεις μια επιλογη, να μπεις στις ιστοσελιδες των πολεων και να αποφασισεις τι θα δεις και τι οχι. Η κεντρικη ιστοσελιδα του κρατιδιου ειναι η ακολουθη:
http://www.nrw-tourism.com/
Εγω θα προτεινα να εχεις ενα πιο χαλαρο προγραμμα, με λιγοτερα αξιοθεατα, αλλα περισσοτερη γερμανικη ζωη. Να εχεις δηλαδη το χρονο να aπολαυσεις μια Kolsch (μπυριτσα της περιοχης), ενα Leberkase η εστω ενα Wurst σε καποια Kneipe η σε καποιο μπαρακι, να περπατησεις λιγο στο Βουπερταλ (εχει τον μοναδικο εναεριο σιδηροδρομο στη Γερμανια), να κανεις μια βολτα σε μια λαικη αγορα η σε μια αγορα μεταχειρισμενων και παλιων προιοντων (Flohmarkt), να χαθεις μεσα στα στενα μιας παλιας πολης, να περπατησεις διπλα στο Ρηνο στο Ντισελντορφ και γενικα να το απολαυσεις οσο μπορεις!
 

Rotten

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλώς σας βρήκα συμ-forum-ίτες!Είναι το πρώτο μου θέμα,για την πρώτη αποπειρά μου να ταξιδέψω στο εξωτερικό.Κατασταλλαξαμε με 6 μελή παρέα να πάμε Γερμανία,Μοναχό ή Βερολίνο.Το θέμα είναι,να εμπιστευτούμε ταξιδιωτικό γραφείο,η να κάνουμε μόνοι μας το πακέτο?Αν εμπιστευτούμε γραφείο,υπάρχει κάποιο που να προτείνετε?
Γενικά πιο φθηνή θεωρείται ως πόλη το βερολίνο η το μοναχό?(Φοιτητές εδώ!)
Υγ:H περίοδος που θα ταξιδέψουμε(±3 μέρες!) είναι 18-21 δεκέμβρη!
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
Σιγουρα ειναι ενα ταξιδι που μπορειτε να κανετε μονοι σας! Για 6 μερες θα σας προτεινα το Βερολινο που εχει και περισσοτερα πραγματα να δειτε, αν και το Μοναχο ειναι πιο φθηνο(τουλαχιστον ετσι μας βγηκε εμας). Για διαμονη ενα hostel ειναι παντα η ευκολη και φθηνοτερη λυση, στο Hostelworld Η στο hostelbοokers εχει τα παντα! Απο εκει και περα, οδηγος στο χερι και απολαυστε τη Γερμανια!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Kαλώς σας βρήκα συμ-forum-ίτες!Είναι το πρώτο μου θέμα,για την πρώτη αποπειρά μου να ταξιδέψω στο εξωτερικό.Κατασταλλαξαμε με 6 μελή παρέα να πάμε Γερμανία,Μοναχό ή Βερολίνο.Το θέμα είναι,να εμπιστευτούμε ταξιδιωτικό γραφείο,η να κάνουμε μόνοι μας το πακέτο?Αν εμπιστευτούμε γραφείο,υπάρχει κάποιο που να προτείνετε?
Γενικά πιο φθηνή θεωρείται ως πόλη το βερολίνο η το μοναχό?(Φοιτητές εδώ!)
Υγ:H περίοδος που θα ταξιδέψουμε(±3 μέρες!) είναι 18-21 δεκέμβρη!
Σίγουρα το Βερολίνο ειναι πιο ενδιαφέρουσα πόλη γιά τήν περίοδο που θέλεις.Νέοι και θα πάτε με πρακτορείο στήν Ευρώπη?Γιατί,τί κάνατε καί πρέπει νά τιμωρηθείτε?Καθίστε καί κάντε αναζήτηση στό φόρουμ και θά βρείτε άπειρες πληροφορίες γιά Βερολίνο.Μετά οργανωστε τό ταξίδι σας όπως θέλετε καί σύμφωνα μέ τά ενδιαφέροντα σας.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Βερολινο εχω παει,Μοναχο οχι..Αρα να σου πω ποιο απο τα 2 να επιλεξεις ειναι λιγο δυσκολο..Aπλα εαν ειστε 6-7 ατομα θα σας βγει αρκετα οικονομικα να επιλεξετε ενα 6αρι η 8αρι δωματιο σε hostel..Αν το αποφασισεις μπορω να σε βοηθησω πανω σε αυτο!Επισης πιστευω πως φοιτητες-Βερολινο-Γρκουπ..Κατι παει λαθος,κατι πρεπει να φυγει..!:bleh::bleh:.Και αν μιλαμε για Δεκ. εχετε μπροστα σας πανω απο μισο χρονο ωστε να οργανωθειτε αψογα..Αυτα απο μενα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.161
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom