Γαλλία Ταξίδι στη Νότια Γαλλία...

darvinos

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Παιδιά καλησπέρα,

Έχοντας κάνει μερικά κλασικά ταξίδια στην Ευρώπη, μου δημιουργήθηκε η επιθυμία για ένα road trip. Ο στόχος που τέθηκε είναι η Νότια Γαλλία. Προς το παρόν έχω κλείσει μόνο αεροπορικά από Αθήνα για Μιλάνο και επιστροφή.

Τώρα βρίσκομαι στη φάση του σχεδιασμού και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.

Το ταξίδι θα γίνει μέσα Μαΐου και περιλαμβάνει 9 διανυκτερεύσεις. Στόχος μας είναι να διασχίσουμε την Κυανή Ακτή και αν είναι εφικτό να φτάσουμε μέχρι τη Βαρκελώνη.

Αρχικά σκεφτόμαστε να κάνουμε διανυκτερεύσεις σε κάποιες πόλεις της διαδρομής Μιλάνο - Βαρκελώνη και ο γυρισμός να είναι όσο το δυνατόν ποιο σύντομος.

Μην έχοντας εμπειρία από τέτοιου είδους ταξίδια, θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας στα παρακάτω :

1. Αρκούν οι 9 μέρες για ένα ταξίδι με στόχο τη Βαρκελώνη ή πρέπει να περιορίσουμε την απόσταση από το Μιλάνο έτσι ώστε να γίνει πιο ευχάριστο το ταξίδι.

2. Ποιες πόλεις αξίζει να επισκεφθούμε;

3. Είναι προτιμότερο να αλλάζουμε κάθε μέρα πόλη διανυκτέρευσης έτσι ώστε να κάνουμε λιγότερα χιλιόμετρα, ή να επιλέξουμε κάποιες πόλεις σταθμούς και να οργανώσουμε ημερήσιες εξορμήσεις;

4. Έχετε να προτείνεται κάποιο πρόγραμμα (διαδρομή, περιοχή και ημέρες διανυκτέρευσης, ημερήσιες εξορμήσεις);

5. Επειδή θα νοικιάσουμε αμάξι από το Μιλάνο, τί κατηγορία αυτοκινήτου θα ήταν κατάλληλη για ένα τέτοιο ταξίδια υπολογίζοντας 2 άτομα και τις αποσκευές τους. Βενζίνη ή πετρέλαιο;

6. Κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω;

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός.

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ εκ΄των προτέρων!!!

Κώστας.:)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αν πας Βαρκελώνη θα χάσεις πολλά ενδιαφέροντα που έχει η Νότιος Γαλλία.
αν σου περισσέψουν μέρες πετάξου στην Ανδόρα. Βαρκελώνη πας και με άλλο τρόπο
 

darvinos

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Ύστερα από διάβασμα των post του forum, έχω καταλήξει στο εξής πρόγραμμα για το οποίο θα ήθελα τη γνώμη σας.

Οι διανυκτέρευσεις θα ειναι ως εξης : Μιλάνο (1) > Grasse(3) > Avignon(3) > Μιλανο(2)

1η μερα: Άφιξη στο Μιλάνο το πρωί και περιήγηση ολη τη μέρα στην πόλη.

2η μερα: Αναχώρηση για Grasse και περιηγηση στην πολη

3η 4η μερα: Εκδρομες σε Νικαια, Μονακο, Eze, Καννες, Saint Paul de Vence

5η μέρα: Αναχώρηση για Avignon και περιηγηση στην πολη

6η 7η μέρα: Εκρομες σε Αρλ και Aix en Provence

8η μέρα: Επιστροφη στο Μιλανο με ενδιαμεση σταση στο San Remo.

9η μερα: Επισκεψη στη λιμνη Como με τραινο

10η μέρα : Αναχωρηση για Ελλαδα.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παραπάνω προγραμμα και πιθανώς άλλους προορισμούς που αξίζουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχετε να προτεινετε ξενοδοχεια για Μιλανο, Grasse και Avignon;
Για Μιλάνο, αν θες να μείνεις στο κέντρο θα σου κοστίσει, αλλά εφόσον υπάρχει αυτοκίνητο σκέψου να μείνεις κάπου στα περίχωρα. Α, και μην περιμένεις ότι θα παρκάρεις στο δρόμο. Εν πάση περιπτώσει, ας προτείνουν οι Ιταλόφιλοι κάτι πιο συγκεκριμένο.

Για Grasse... Δε θα πρότεινα διαμονή, καθώς δεν έχει και πάρα πολλή ζωή το βράδυ, ούτε ως βάση για εκδρομές γιατί είναι σχετικά απομακρυσμένο από τους οδικούς άξονες. Οι Κάννες είναι δίπλα, και είναι το ακριβώς αντίθετο και ως προς τους δυο τομείς. Φυσικά, την εκδρομή στη Grasse θα την κάνετε...

Για Avignon, είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος από το Mercure Cite des Papes, αλλά ήμουν εκεί μέσα στο Φεστιβάλ, όπου οι συνθήκες (και οι τιμές) είναι πολύ ειδικές. Ως ξενοδοχείο, πάντως, είναι καλό, αλλά δεν έχω ιδέα πόσο χρεώνουν υπό κανονικές συνθήκες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.288
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom