Ταξίδι στη Σικελία

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
Γειά χαρά σε όλους τους ιταλόφιλους !! είμαι νέο μέλος στο site κ σε αυτο το γκρουπ.
έχω ξεκινήσει να μετράω αντίστροφα για το ταξίδι μου στη Σικελία κ ανυπομονώ να περάσουν οι 3 εβδομαδες που μου υπολοίπονται. Οποιαδήποτε συμβουλή η πρόταση για το ταξιδακι μου καλοδεχούμενη.
φιλιαα σε ολους!:)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καλωσήρθες Σωτηρία,για σικελία θα βρεις αρκετές συζητήσεις αν κάνεις "αναζήτηση" στο forum με πολλές και καλές πληροφορίες....αν δεν καλυφθείς σε κάτι ρώτα συγκεκριμένα .....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γειά χαρά σε όλους τους ιταλόφιλους !! είμαι νέο μέλος στο site κ σε αυτο το γκρουπ.
έχω ξεκινήσει να μετράω αντίστροφα για το ταξίδι μου στη Σικελία κ ανυπομονώ να περάσουν οι 3 εβδομαδες που μου υπολοίπονται. Οποιαδήποτε συμβουλή η πρόταση για το ταξιδακι μου καλοδεχούμενη.
φιλιαα σε ολους!:)
καλό ταξίδι. ε πες μας και κάτι όμως. τι να σου πούμε για ένα μέρος με 5.5 εκατομ. πληθυσμό και έκταση σαν την Πελοπόννησο? διάβασε πάντως ότι έχει γραφτεί εδώ και στο Παλέρμο ή Κατάνια.
 

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
θα μείνω 5 βραδια τις συρακουσες κ θα προσπαθησω να κανω εκδρομουλες γυρω γυρω. στην ETNA θελω να παω, κ μετα αλλεσ 2 μερουλες θα κατεβω ακομα πιο κάτω στο Scicli di provincia di ragusa. θα θελα παρα πολυ να επισκεφθω κ τα ελληνοφωνα χωρια στην καλαβρια αλλα χλωμο το βλεπω σε 7 μερες να προλαβω. Δεν πειραζει ομως, next time.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα μείνω 5 βραδια τις συρακουσες κ θα προσπαθησω να κανω εκδρομουλες γυρω γυρω. στην ETNA θελω να παω, κ μετα αλλεσ 2 μερουλες θα κατεβω ακομα πιο κάτω στο Scicli di provincia di ragusa. θα θελα παρα πολυ να επισκεφθω κ τα ελληνοφωνα χωρια στην καλαβρια αλλα χλωμο το βλεπω σε 7 μερες να προλαβω. Δεν πειραζει ομως, next time.
στο χωριό που λες θα έχεις τους λόγους σου για να πας και δεν έχω να πω κάτι. για την Έτνα έχω να πω ότι είναι καλύτερη η θέα από το αεροπλάνο αν πας Κατάνια από ότι θα δεις εκεί. πανάκριβα τελεφερικ και τζιπ μετά χωρίς να βλέπεις κάτι το αξιόλογο, ούτε κεντρικό κρατήρα. δεν θα ξαναπήγαινα με τίποτε. το μόνο ηφαίστειο που αξίζει στην Ιταλία είναι ο Βεζούβιος που σου κόβει την ανάσα η θέα και το funicolare που τραγούδησε και η Milva.
ελληνόφωνο κοντά σχετικά (3-4 ώρες με ΙΧ από Siracusa) είναι η Bova στην Καλαβρία. δεν αξίζει βεβαια σε τόσο λίγο χρόνο.
δες και τα άλλα τόπικ. ενδεικτικά στην περιοχή λένε: Νότο ν.1 επιλογή όλο μπαρόκ, Άβολα (φαγητό-εξαιρετικό κρασί), Ragusa (μπαρόκ-ιστορικό κεντρο), Marina di Ragusa (μπάνιο- εκεί γυρίστηκε η σειρά του Μονταλμπάνο).
α και δες 1-2 φορές το Malena (με τη Bellucci) που έχει γυριστεί Siracusa.
 

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
ευχαριστω samion για τις συμβουλές σου θα σας πω εντυπωσεις οταν γυρισω!!
 

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
Γεια χαρα κ παλι σε ολους σας! λοιπον αρχιζω κ μετραω αντιστροφα αφου σε μιαμιση βδομαδα περιπου φευγω για σικελια για 7 μερες. θα μεινω συρακουσες(για 5 μερες) κ σκοπευω να επισκευτω taormina , etna, ragusa (2 διανυκτερευσεις) k noto. εχει καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη σχετικα μ ε το ταξιδακι μου? οι μετακινησεις γενικα ειναι ευκολες αν σκεφτουμε οτι θα χω σαν βασει μονο 2 πολεις κ δεν θα υπαρχει αυτοκινητο? θα ηθελα να παω κ καλαβρια αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο λογω των αποστασεων.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Γεια χαρα κ παλι σε ολους σας! λοιπον αρχιζω κ μετραω αντιστροφα αφου σε μιαμιση βδομαδα περιπου φευγω για σικελια για 7 μερες. θα μεινω συρακουσες(για 5 μερες) κ σκοπευω να επισκευτω taormina , etna, ragusa (2 διανυκτερευσεις) k noto. εχει καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη σχετικα μ ε το ταξιδακι μου? οι μετακινησεις γενικα ειναι ευκολες αν σκεφτουμε οτι θα χω σαν βασει μονο 2 πολεις κ δεν θα υπαρχει αυτοκινητο? θα ηθελα να παω κ καλαβρια αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο λογω των αποστασεων.
Καλημέρα...Νομίζω οτι με τα τρένα δεν θα έχεις πρόβλημα στις μετακινήσεις σου...αν θές τσέκαρε και τα δρομολόγια Ferrovie dello Stato - Homepage
Όσο για την Καλαβρία καλύτερα να την αφήσεις για ένα επόμενο ταξίδι...Εκτός κι αν απο Ταορμίνα θέλεις να κάνεις μια ημερήσια απόδραση μέχρι Reggio...Κατά την γνώμη μου αξιοποίησε τις μέρες σου στη Σικελία..
 
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
συρια-ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
γκαλαπαγκος
λοιπον,,η σικελια δεν εχει καμμια σχεση με την υπολοιπη ιταλια,,,
γνωστο αυτο πιστευω,,,
παλαιοτερα ονομαζοταν το νησι των θεων,,,και νομιζω οτι οποιος πηγε,,ξερει για ποιον λογο!
η φυσικη της ομορφια ειναι μαλλον απεριγραπτη...
αν εχεις ορεξη να ψαξεις...χωρις κουραση,καταλαβαινεις για ποιον λογο..
εγω ομως λογω κουρασης απο επιστροφη ταξιδιου,,,
συνεχιζω αυριο...
καλο βραδυ σε ολους..
 

zeel

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ουκρ-ρωσ-φιν-εσθ-λετ-πολω
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
λοιπον,,η σικελια δεν εχει καμμια σχεση με την υπολοιπη ιταλια,,,
γνωστο αυτο πιστευω,,,
παλαιοτερα ονομαζοταν το νησι των θεων,,,και νομιζω οτι οποιος πηγε,,ξερει για ποιον λογο!
η φυσικη της ομορφια ειναι μαλλον απεριγραπτη...
αν εχεις ορεξη να ψαξεις...χωρις κουραση,καταλαβαινεις για ποιον λογο..
εγω ομως λογω κουρασης απο επιστροφη ταξιδιου,,,
συνεχιζω αυριο...
καλο βραδυ σε ολους..
Πραγματικά τέλεια..Ημουν πέρυσι.

Αλλά για φυσική ομορφιά θα σε στεναχωρήσω.:)
Φέτος πήγα Νορβηγία...:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Τέτοια ομορφιά αποκλείεται να υπάρχει -τουλάχιστον- στην Ευρώπη
 
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
συρια-ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
γκαλαπαγκος
νορβηγια

Πραγματικά τέλεια..Ημουν πέρυσι.

Αλλά για φυσική ομορφιά θα σε στεναχωρήσω.:)
Φέτος πήγα Νορβηγία...:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Τέτοια ομορφιά αποκλείεται να υπάρχει -τουλάχιστον- στην Ευρώπη
ωραια!! ακριβως εκει θελω να παω καποια στιγμη...
εχω και φιλο να μεινω,,,
φανταζομαι απιθανη!!!ετσι??
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλησπέρα ιωα κυριακο!!
καλώς όρισες στο αχτύπητο forum μας..
θα ήθελα να ακούσω για σικελία....όταν μπορέσεις γράψε κάτι να διαβάσομε!!
κάποτε θα παω οπωσδήποτε..είναι ένας προορισμός που μαθαίνει κανείς πολλα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom