Ναμίμπια Ταξίδι στη χώρα που δεν υπάρχει

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αυτό το πράγμα κυκλοφορούσε ανάμεσά σας??:shock:
Τυχεροί ήσασταν δηλαδή που δεν είχε όρεξη για παιγνίδια:haha:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ο χριστος και η παναγια! :ειδικαστηδευτερηφωτο:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
μετρηθήκατε κατά την επιστροφή??:roll:
 
  • Like
Reactions: Pel

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Τελεια αφηγηση LULLU !
Για μια χωρα που πρωτη φορα εμφανιζεται ταξιδιωτικη ιστορια στο φορουμ!!.
Εχεις κανει δυνατο ξεκινημα και εχεις το πλεονεκτημα με το μερος σου.
Συνεχισε ετσι δυνατα. Περιμενουμε ολοι την συνεχεια, αργα... με λεπτομερειες... Αργα και βασανιστικα !!......:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Φοβερες οι φωτο!!!!! με τα γατια σου lullu και πολυ κοντινες για τα συγκεκριμενα ζωα,θυμιζουν ντοκιμαντερ της τηλεορασης.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
......
.....γλυτωσα τη μπουγαδα για αποψε...............
Αποψε θα ειμαστε στη πολυτελεια ... σε ενα lodge το Volgenstrauskloft (μη πω σε ποιο ανηκει και με παρει στις πετρες ο αγαπητος φιλος madman ε?)Μια κατασκευη πανω σε παραπηγματα με αχυρενια σκεπη, και μεσα ολο ξυλο και πετρα...Το κεντρικο κτηριο με μια πανυψηλη οροφη που στηριζεται σε 6 τεραστιες μαυρες κολονες που ειναι καλυμενες με τη φλουδα απο το κορμο ενος δεντρου..
Αποφασιζουμε να κανουμε μια βολτα στο φαραγγι που απλωνεται κατω απο το lodge.....
Παρτε φακο μαζι σας λεει η υπευθυνη του ξενοδοχειου.Το μονοπατι ειναι αασφαλες, αλλα αν δεν εχετε γυρισει ως στις 7 θα ελθουμε να σας ψαξουμε οποτε μην φυγετε απο το μονοπατι...
Νατα μας! Τωρα ησυχασα , αφου θα ελθουν να μας ψαξουν κατι θα βρουν δεν μπορει, δεν μπορει...
Οι 4 απο τους 8 τολμηροι κατεβηκαμε για πεζοπορια....
.Παρτε νερο μαζι.... και τις μηχανες και το βιντεο...κατι θα μεινει ....
Τα ποδια βουλιαζαν στη αμμο, ο ηλιος ευτυχως δεν ηταν τοσο δυνατος..και ολο κοιταγαμε το ρολοι, και ολο εχουμε καιρο ελεγε η Μαρια ..να παμε μεχρι την αλλη γωνια, μεχρι το αλλο δενδρο κοντεψαμε να φτασουμε στις περιφημες θυνες (Dune)... , αν δεν ηταν ο Νωντας που αισθανθηκε μια αδιαθεσια , ενα κοψιμο , μια λυποθυμια και αναγκαστηκαμε να γυρισουμε λιγο πριν οι υπολλοιπες μας δηλωσουν εξαφανησθεντες....
- Τα χαπια τα εχεις μαζι σου ? Ρωτα ο Νωντας ...
-Οχι καλε ..που να φανταστω οτι θα τα φτυσεις ? Αφησα το φαρμακειο στο δωματιο...
  • Θα ζησω ?
  • Κακο δεν παθαινεις... αν χαπακωθεις και ακουσεις ρητα τις οδηγιες,...
  • Οτι πεις...
    Ο Σαμουρα εκοβε βολτες ανησυχος, που αρρωστησε ο φιλος του αλλα βλεποντας εμας χαλαρους και λαιτ δεν ελεγε τιποτα....
  • Το πρωι ολοι και ολα καλα...αλλιως θα ηταν ενα μαρτυριο να εχεις διαρροια ενω διασχιζεις τη πιο αρχαια ερημο..την Namimbia desert...
    Η βλαστηση μικρη, θαμνωδη και νασου παλι οι τεραστιες περιφραγμενες εκτασεις.
  • Σαμουρα και εδω φαρμες?
  • Ναι μανταμ...Ο τουρισμος εχει παρει τα πανω του και οι λευκοι αφησαν το κυνηγι του διαμαντιου και αρπαξαν τη ευκαιρια να ασχοληθουν με τον τουρισμο .Η Namimbia μανταμ ειναι η πιο ασφαλη χωρα της νοτιας Αφρικης , περιμενουμε να πολλαπλασιαστει ακομη περισσοτερο το νουμερο των επισκεπτων., που ειδη απο τοτε που ο Πιτ και ηΤζολι ηλθαν και γεννησαν τα παιδια τους εδω ,εγινε μια απιστευτη θετικη προβολη και καμπανια για τον τουρισμο..
  • --Σαμουρα εμεις να διαχωρησουμε τη θεση μας...δεν ηλθαμε εδω σπρωγμενοι απο τον Πιτ -Τζολι....
  • Ετσι λοιπον οι τουριστικοι παραγωντες και κατοχοι μεγαλων αγροτοτεμαχιων ειναι λευκοι, μονο το5% ανηκει και λειτουργει απο ντοπιους.Απο την ημερα της ανεξαρτησιας δεν κανουν τιποτα αλλο απο του να εκπαιδευονται, να εξελιχτουν σε ολους τους τομεις για να μπορεσουν να παρουν στα χερια τους την οικονομια του τοπου.
  • Για τη ωρα , ειναι ευχαριστημενοι που εχουν μια δουλεια, που εχουν φαι., μια δουλεια που τους αποδιδει το τεραστιο ποσον των 600-1000 ναμιμπιαν ντολαρς δηλαδη των 90 δολαριων το μηνα...φοβερο ε?και υστερα σου λενε οι στατιστικες οτι το κατα κεφαλην εισοδημα ειναι 7000 δολαρια αμερικης ...εμενα μου λες? Απο που προκυπτει αυτο το μοιρασμα? Δηλαδη μοιραζονται τα χιλιοδολαρα των πλουσιων δια του αριθμου ολων των κατοικων και βγαινουν ολοι της μεσαιας ταξης και ειναι μια χαρα και ευτυχισμενοι? Ετσι βγαινει ?ωρα μου ειναι να κανω και μαθημα στατιστικης οικονομιας τωρα...
    ...Αποψε θα μεινουμε στη Betseda .. που παει να πει λεει ...το σπιτι της προσευχης, της κατανυξης., .
  • Εδω η κατασταση ειναι για γέλιο τωρα... εγω σε μοναστηρι..!!
  • καλα λεει η μανα μου οτι θα κουκουλωθεις οτι κοροιδεψεις...
  • ...να εδω τα πληρωνω τωρα ολα...ακους το σπιτι της προσευχης!!!!!!!!!!!..Θυμαμαι καμποσα χρονια πριν , ενα βροχερο χειμωνιατικο βραδυ, εμεινα και απο τα 2 μπροστινα λαστιχα ακριβως εξω απο ενα τετοιο γυναικειο μοναστηρι, σπιτι προσευχης...αποφασιζω να ζητησω βοηθεια, χτυπω τη τεραστια ξυλινη πορτα φωναζοντας ...προισταμενη!!!!!!! προισταμενη!!!!!!! ..η φιλεναδα μου με κοιτα και λεει ...
  • Που εισαι καλε και φωναζεις προισταμενη?
  • Ε πως τη λενε εσυ που εισαι της εκκλησιας?
  • Δεν θυμαμαι μωρε τωρα...εχω σαστισει....ευτυχως μας ανοιξαν...δεν θυμαμαι αν καναμε το σταυρο μας παντως.....
  • Στην εισοδο του camp ενας ξυλινος σταυρος μας υποδεχεται, ελπιζω να μην μας εξομοληγησουν και κοινωνησουν κιολας.....
  • Σε αυτο το σπιτι προσευχης λοιπον, ολοι φερουν ενα σταυρο, στα κλειδια, στις μπλουζες, στα τραπεζια,παντου...εκτος απο την ψυχη του μανατζερ...Ο μαγκας εχει βαλει ενα tips box στη ρεσεψιον και ο επισκεπτης θεωρει οτι τα τιπς πανε στο προσωπικο..αμ δε!!!!!!!
  • Τα τιπς τα παιρνει ο ιεραποστολος? Ρωτω τον νεαρο οδηγο
  • εκεινος με βλεμμα χαμηλομενο και με αδυναμη φωνη κατι λεει που δεν καταλαβαινω και ζητω απο τον Σαμουρα να μεταφρασει..
  • Λεει..τα παιρνει ο ιεραποστολος και αγοραζει κουταλια και πιατα και ποτηρια του lodge...
  • Εμ δεν το περιμενες μου λενε οι αλλοι....δεν ειδες τη φατσα του???προφανως θεωρει τους υπαλληλους υπευθυνους για τυχον απωλειες , σπασιματα κτλ...
  • Ζεστη..κουνουπια, και αυτο που ενοχλει περα απο του οτι η βαλιτσα μου αρμενιζει θεος ξερει που, ειναι που αδειαζουν οι μπαταριες των μηχανων αφου το ηλεκτρικο ρευμα δεν ειναι ολες τις ωρες και οταν ειναι ,δεν υπαρχουν μπριζες τοσες που να φορτησουμε..ο δε φορητος ηλιακος συσωρευτης φορτιζει μονο τα τηλ γιατι δεν εχουμε τροπο να συνδεσουμε τις μηχανες...
  • Μια αγριαδα μας εχει κυριεψει αντι να μας ημερεψει ο Κυριος!!!!!
  • Ξυπνημα στις 4....ενα γρηγορο τσαι η καφε και φευγουμε για τις dune..
  • Το κρυο της ερημου σε περωνιαζει ,αλλα το να βλεπεις να ανατελλει ο ηλιος ζωγραφιζοντας με πολυχρωμες πινελιες ενα ουρανο που σε μαγευει....
    Οι κοκκινες θυνες ειναι το σημα κατατεθεν της Ναμιμπιας.Εχουν δημιουργηθει απο χιλιαδες χρονια ..Οι δυνατοι ανεμοι της Καλαχαρι σπρωχνουν τη κοκκινη αμμο προς τα παραλια της Ναμιμπια,αλλα και οι δυνατοι ανεμοι του ατλαντικου σπρωχουν την αμμο προς το εσωτερικο της χωρας και σε αυτοεδω το σημειο ,σχηματιζονται οι εκκατονταδες κοκκινες θυνες...Ενα τοπιο μοναδικο....Η πιο διασημη ειναι η 45 dune, γιατι λεει εχει κληση 45 μοιρων, εναι η 45 που σχηματιστηκε, απεχει 45 χιλιομετρα απο την εισοδο της κοιλαδας αυτης..ειναι η μονη που μπορει καποιος να αναριχηθει...
  • Ναι μια κουβεντα ειναι...αλλα ας ειναι..εδω θα κωλοσουμε τωρα?
  • Εμ..οχι μονο κωλοσαμε αλλα αφησαμε και τα ηπατα!!!!!
  • Αρχισαμε την αναρηχηση πανω στη λεπτη σαν λεπιδα γραμμη που σχηματιζεται απο τις 2 πλευρες ....και ολο νομιζες οτι φτανεις στη κορυφη και ολο λιγο ηθελες ακομη...βρε αι στο καλο...κοιτω πισω και βλεπω τους υπολλοιπους στο μεγεθος μυρμηγκιου...ααα εδω ξεγελαει το πραμμα...δεν υπαρχει τελος και αν υπαρχει θα ειναι πολυ μα παρα πολυ μακρυα...ενας ενας γυρναγε πισω...οκ...καναμε και τη πρωινη ασκηση μας...κατω τωρα......η αμμος ειχε μπει οπου μπορεις να φανταστεις ,,..Ενας δυνατος καφες οτι πρεπει να στανιαρουμε λιγο ..γιατι σε λιγο στα 5 χιλιομετρα πιο κατω,μας περιμενει η θυνη με τα 362 μετρα υψος..
  • Σιγα μη βγω εκει...αναφωνει καποιος..
  • .Ελα μωρε να ψαξουμε μια στα μετρα μας λεει η Μαρια...!!!
  • ..!Ναι στα μετρα μας...μια του μετρου!!!!!!!και να βαλουμε και τη σημαια καταχτησης!!!!!...
  • .Αυτη των 362 μετρων ..ουτε που βλεπεις τη κορυφη της ασε που σε τυφλωνει και ο ηλιος....
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Αγαπητή μου κ.Λουλού!

Μετά το χλιαρό σας ξεκίνημα ακολουθείται μια αρκετά συναρπαστική αφήγηση και πράγματι είμαι συγκινημένος και έκπληκτος που υπάρχουν σε αυτό το μάταιο τούτο κόσμο πολύ δυναμικές Ελληνίδες όπως η αφεντιά σας. Μάλιστα μπροστά σας νιώθω ιδιαίτερα μικρός και λίγος. Ευχομαι να έχουμε την δυνατότητα να διαβάσουμε και άλλες σας ιστορίες.Είμαι σίγουρος οτι δε θα πλήξουμε.

Με ταπεινότητα!

****Η πρώσικη ανατροφή που μου δίνει η οικογένεια μου,δεν μου επιτρέπει επι ουδένι να πάρω με τις πέτρες οποιαδήποτε κυρία.:cool:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
****Η πρώσικη ανατροφή που μου δίνει η οικογένεια μου,δεν μου επιτρέπει επι ουδένι να πάρω με τις πέτρες οποιαδήποτε κυρία.:cool:
Συγγνώμη αγαπητέ madman αλλά προς τι, η διευκρίνηση??
έχει υποθεί κάτι που θα σε οδηγούσε σε τέτοιες ενέργειες ,αν η καταγωγή σου σου το επέτρεπε?
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Μία φορά δεν έκανα παρατήρηση που είχατε βγει εκτός θέματος.
Δεύτερη φορά πάει να γίνει το ίδιο πράγμα.
Παρακαλώ για την κόσμια συμπεριφορά όλων.

Να ξέρετε: "η περιέργεια σκότωσε τη γάτα"
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Εκτιμώντας λοιπόν τις ορειβατικές ικανότητες μας, αποφασίσαμε να κόψουμε δρόμο παρεκκλίνοντας κατά πολλές μοίρες. .Έτσι η αναρρίχηση μας φέρνει στο χείλος μιας μεγάλης βαθιά λεκάνης καλυμμένη με ξερό άσπρο χώμα και με εκατοντάδες κορμούς νεκρών δένδρων…είναι η γνωστή νεκρή κοιλάδα .Βλέποντας την δεν μπορείς παρά να ευγνωμονείς τη τύχη και την ίριδα των ματιών σου αντικρίζοντας αυτή τη θέα, αυτή την αντίθεση των χρωμάτων…το άσπρο του πυθμένα της κοιλάδας, το σοκολατοκοκκινο των θινών που την περιβάλουν και το έντονο μπλε του ουρανού, δικαίως λοιπόν η νεκρή αυτή φύση κοσμεί τα εξώφυλλα πολλών τουριστικών οδηγών ….
Για την επόμενη θίνα , αναγκαστικά πρέπει να εγκαταλείψουμε το βανακι μας για ένα ανοιχτό τζιπ που δεν σκιάζεται από τη βαθιά άμμο ….Στο δρόμο συναντάμε αρκετά άτομα να τσαλαβουτούν με γυμνά πόδια στη ζεστή άμμο τρεκλίζοντας , γελώντας φωνάζοντας ….
-Αχ τα νιάτα!!!!! Λέει κάποιος…
-Αχ και έβγαιναν οι σκορπιοί καταμεσήμερο θα έβλεπες κλάματα!!!!!!!!!
Το τζιπάκι μας ξεφορτώνει σε μια άλλη κοιλάδα και ο φύλακας μας δηλώνει πως το τελευταίο για την αφετηρία τζιπ φεύγει στις 3.30 το απόγευμα…ως τότε έχουμε το ελεύθερο να κάνουμε ότι θέλουμε προσέχοντας να μην ενοχλήσουμε τα ζώα…
Ευτυχώς υπάρχει ένα ζωντανό μεγαλούτσικο δένδρο με παχύ ίσκιο να φιλοξενήσει τα ξεραμένα δέρματα μας…
Απέναντι ορθώνεται μια θίνα που από τη πλαγιά της κατρακυλά μια οικογένεια με τα 2 παιδάκια τους…
Ε όχι και να μας βάλουν τα γυαλιά και τα νιάνιαρα!! Λέει η Κική και αρχίζει την ανάβαση. Ξοπίσω ο Νώντας και ακολουθώ και εγώ…Τι τοθέλα? Μαύρη η ώρα.. Όλο απάνω και όλο τέλος να μην υπάρχει…
Κοιτώ τον υψοφοβικό Νώντα να κάνει τη υπέρβαση του, σήμερα βρήκε και αυτός?, και με τη γλώσσα να σέρνεται κάνω τα τελευταία 20 μέτρα.. βήμα και ανάσα , ανάσα και σταμάτημα, σίγουρη ότι Σέρπα δεν υπήρξα στη προηγούμενη ζωή ούτε και θα υπάρξω…
Λίγο πριν τη κορυφή, ο Νώντας εγκαταλείπει, έχει στενέψει το μονοπάτι και τον κυριεύει ο κρύος ιδρώτας της φοβίας, πέρα από εκείνον της ζέστης του καταμεσήμερου …Εγώ στα τέσσερα σχεδόν, σέρνομαι ως τη κορυφή . Να πω ότι με συνεπήραν ανάκατα συναισθήματα θριάμβου σαν το Χίλαρι στη κορυφή του Έβερεστ θα πω ψέματα….το μόνο συναίσθημα μιας αφόρητης δίψας , μιας ατονίας αλλά και μιας ικανοποίησης που δεν τα παράτησα ήταν αρκετά να με οδηγήσουν πίσω με γρηγοράδα κάτω από τη σκιά του δένδρου..
-Ρε εσύ… στη κατηφόρα δεν πιάνεσαι!!!!!
- Ναι είδες ένα πράγμα? Στη ανηφόρα ρετάρω σαν σαράβαλο προς απόσυρση αλλά στο ίσωμα και στη κατηφόρα σαν βολίδα..
-Κυρά μου που είναι ο καφές? Ρωτά η Αφρούλα σίγουρη ότι υπάρχει αφού είναι γνωστό σε όλους η καφεδομανια μου..
-Στη τσάντα …να πάρε και το νερό …
-Φτου δεν έχουμε ζάχαρη ..που να πάρει η ευχή και θέλω καφέ σαν να μην πω…!!!!!!!!!!απαντά.
Θυμήθηκα κάτι λουκούμια που τα κουβαλούσαμε από τη αρχή του ταξιδιού για τις λιγούρες και μαζεύοντας τη ζάχαρη έφτιαξα ένα γευστικότατο( από ότι είπαν) φραπέ ….
Το τζιπ μας πήρε για το γυρισμό , στο δρόμο όλοι αυτοί που τόλμησαν να κάνουν πεζοπορία, περίμεναν να τους μαζέψουν τα τζιπ σε έκτακτα δρομολόγια..
Κατασκονισμένη, ιδρωμένη, πεινασμένη μπήκα στη ρεσεψιόν όπου αντίκρισα τη πορτοκαλί βαλίτσα μου να με περιμένει, πιο ταλαιπωρημένη και πρόωρα γερασμένη , σκισμένη….
Πάρτι απόψε!!! επιτέλους τα ρούχα μου , οι φορτιστές, οι κρέμες μου ευτυχώς γιατί είχα καταντήσει σαν μαραμένη λαχανίδα πια!!!!
Πάλι 5 το πρωί αναχώρηση που σημαίνει εγερτήριο από τις 4.. με προορισμό Swakopmund..
Το τοπίο γρήγορα αλλάζει και από τη χαμηλή κιτρινισμένη βλάστηση που αφήνουμε πίσω μας, βρίσκουμε το απόλυτο τίποτα, η για την ακρίβεια βρίσκουμε σκόνη….
Ο μακρύς σκονισμένος δρόμος των 140 χιλιόμετρων μας βγάζει στη θάλασσα, στο μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας , το WalvisBay που μέχρι το 1994 ανήκε στη Νότια Αφρική
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
NAMIMBIA ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.135
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom