ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

Tolis_Sve

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαίρετε παιδιά! είμαι νέο μέλος της σελίδας και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες εάν αυτό είναι εύκολο.
Αρχικά σχεδιάζουμε με άλλα δυο φιλαράκια ένα ταξίδι στις ΗΠΑ γενικώς με αφετηρία τη Νέα Υόρκη.
Γενικά θα ήθελα να μάθω σχετικά με το τι θα έπρεπε να δω και που να πάω. Η διάρκεια του ταξιδιού θα είναι 15 μέρες. Σαν ιδέα είναι καλή το να πάμε και τελείως δυτικά προς Καλιφόρνια ή δεν συμφέρει και από άποψη χρόνου αλλά και χρημάτων; Θα θέλαμε δηλαδή να δούμε και Καλιφόρνια και Βέγκας αλλά δεν ξέρω το κατά πόσον αυτό θα είναι εφικτό μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Τα αεροπορικά για δυτικά ακτή αν θυμάμαι καλά ξεκινάνε στο 300αρι. Εμείς πήγαμε 14 βράδια πριν κανά δίμηνο και το πρόγραμμα ήταν 10 βράδυα (8,5 μέρες) Νέα Υόρκη, από δύο διανυκτερεύσεις και μέρες σε Βοστόνη και Ουάσιγκτον και μια μέρα στην επιστροφή από Ουάσιγκτον στη Φιλαδέλφεια. Και οι τρεις πόλεις είναι πολύ ωραίες και νομίζω ό,τι αξίζει να τις βάλετε στο πρόγραμμα. Βλέπεις τα πολύ βασικά. Αν σας ενδιαφέρουν μουσεία κτλ ίσως να βάλετε μία μέρα επιπλέον στη πρωτεύουσα, που είναι γεμάτη από πολύ ενδιαφέροντα μουσεία τα οποία μάλιστα είναι δωρεάν
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Καλησπέρα. Κοιτάζω και εγώ για Νέα Υόρκη από Αθήνα Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο. Οι απευθείας πτήσεις με Delta ή United είναι αρκετά αυξημένες αυτή τη στιγμή. Με lufthansa βρίσκω με περίπου 470 ευρώ. Θα προτιμούσα με Lufthansa, Alitalia, Swiss ή απευθείας με Delta , United.

Πιστεύετε αξίζει να περιμένω λίγο ακόμα μήπως βγει καμιά καλύτερη προσφορά ή να τα κλείσω από τώρα;
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα. Κοιτάζω και εγώ για Νέα Υόρκη από Αθήνα Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο. Οι απευθείας πτήσεις με Delta ή United είναι αρκετά αυξημένες αυτή τη στιγμή. Με lufthansa βρίσκω με περίπου 470 ευρώ. Θα προτιμούσα με Lufthansa, Alitalia, Swiss ή απευθείας με Delta , United.

Πιστεύετε αξίζει να περιμένω λίγο ακόμα μήπως βγει καμιά καλύτερη προσφορά ή να τα κλείσω από τώρα;
κοιταξε να δεις!!! 470 με lufthansa ειναι παρα πολυ λιγα!! αντι να περιμενεις κλειστα!! η lufthansa ειναι παρα πολυ καλη!!! δυσκολα βρισκεισ τετοιεσ προσφορες!!! κλειστα
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Αν θα κερδίσεις κάτι είναι κατά μέσο όρο ένα ποσό της τάξης των 30-40 ευρώ. Η απόφαση είναι δική σου.
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Αν θα κερδίσεις κάτι είναι κατά μέσο όρο ένα ποσό της τάξης των 30-40 ευρώ. Η απόφαση είναι δική σου.
νομιζω λες λιγα!!! εγω πιστευω 100-120 ευρω θα κερδισει!!
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Για Σεπτέμβριο φίλε μου λίγο δύσκολο να βρεις κάτω από 400,αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά ναι :)
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Πρόκειται για 3 εισιτήρια μετ επιστροφής. Οπότε και 30-40 ευρώ δεν είναι και λίγα Χ3.

Επίσης κοιτάζω για Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο. Μήπως τον Οκτώβριο που είναι λίγο πιο off season βγει καμιά προσφορά; (Καμιά alitalia πχ? )
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Επίσης για μίλια που πήρα να ρωτήσω στην aegean. Μου είπαν για οικονομική με επιστροφή είναι 60.000 μίλια και 130 ευρώ φόροι. Ενώ αν κλείσω μόνο για one way είναι 280 οι φόροι ( !! )
Οι πτήσεις είναι aegean+united μέσω Βενετίας. Μου φάνηκε λίγο κουφό .

Και επειδή ειναι λίγο δύσκολο να συνδιάσω 3 πτήσεις (οι 2 με κανονική τιμή και η 1 με εξαργύρωση) αποφάσισα να κλείσω και τις 3 κανονικές σε προσφορά και να κρατήσω τα μίλια όταν ταξιδέψω μόνος μου. Κοίταζα μήπως έστω κοιταξω business για μένα oneway με εξαργύρωση αλλά με αυτά που μου είπαν δε νομίζω να με συμφέρει.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Δες την επιλογή της Turkish για να έχεις και τα μίλια από την Star Alliance κανονικα. 415 ευρω και πολυ βολικές ωρες νομιζω ειναι πολυ καλη τιμη.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Την είδα. Αλλά αν η διαφορά είναι μόνο 40-50 ευρώ με lufthansa και Α380 θα προτιμούσα αυτήν. Αν βγάλει καμιά καλύτερη προσφορά βέβαια η turkish και μεγαλώσει η ψαλίδα δε θα λεγα όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom