ΗΠΑ Ταξίδι στις Η.Π.Α. με καναδικό διαβατήριο από Ελλάδα!

sotimach

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σε όλους !!
Προσπαθώ μέρες να βγάλω μία άκρη αλλά δεν το κατάφερα ακόμη σίγουρα... για αυτό θα χρειαστώ την βοήθεια σας..

Λοιπόν είμαι Καναδός πολίτης και έχω στην κατοχή μου καναδικό διαβατήριο ... έχω κανονίσει ταξίδι στις Η.Π.Α. στις 12 Απριλίου .. ξέρω ότι οι Καναδοί γενικότερα δεν χρειάζονται βίζα .. το μόνο που χρειάζονται είναι ένα διαβατήριο που να ισχύει για να πάνε στις Η.Π.Α. από Καναδά ... τώρα δεν ξέρω τι ισχύει όταν πάει Καναδός Η.Π.Α. από Ελλάδα ..

Ευχαριστώ!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ταξιδεύεις με καναδικό διαβατήριο για ΗΠΑ.
Αν βρίσκεσαι στην ΕΕ παραπάνω από 90 ημέρες, τότε καλό είναι να έχεις μαζί σου και ευρωπαϊκό διαβατήριο ή ταυτότητα έτσι ώστε να μην έχεις πρόβλημα κατά την έξοδό σου από την ΕΕ.
 

sotimach

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξιδεύεις με καναδικό διαβατήριο για ΗΠΑ.
Αν βρίσκεσαι στην ΕΕ παραπάνω από 90 ημέρες, τότε καλό είναι να έχεις μαζί σου και ευρωπαϊκό διαβατήριο ή ταυτότητα έτσι ώστε να μην έχεις πρόβλημα κατά την έξοδό σου από την ΕΕ.
Είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας και έχω διπλή υπηκοότητα ... απλώς θέλω να μάθω εάν θα έχω πρόβλημα εάν έχω μόνο το καναδικό μου διαβατήριο κατά το ταξίδι μου στις Η.Π.Α. απο Ελλάδα ??
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εφόσον είσαι καναδός πολίτης δεν έχεις πρόβλημα να μπεις στις ΗΠΑ με αυτό το διαβατήριο και μόνο. Μπαίνεις ως καναδός και όχι ως έλληνας. Δεν έχει σημασία το γεγονός ότι ξεκινάς από Ελλάδα. Και με το ίδιο θα φύγεις πάλι από ΗΠΑ.

Αλλά αν δεν έχεις μαζί σου κατά την έξοδο από την Ελλάδα ή άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ενωσης το ελληνικό σου διαβατήριο ή την ταυτότητά σου και έχεις μόνο το καναδικό, τότε υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις πρόβλημα και να έχεις καθυστερήσεις, γιατί ως καναδός πολίτης δικαιούσαι να βρίσκεσαι στην Ευρωπαϊκή Ενωση για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο των 90 ημερών.
 

sotimach

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Εφόσον είσαι καναδός πολίτης δεν έχεις πρόβλημα να μπεις στις ΗΠΑ με αυτό το διαβατήριο και μόνο. Μπαίνεις ως καναδός και όχι ως έλληνας. Δεν έχει σημασία το γεγονός ότι ξεκινάς από Ελλάδα. Και με το ίδιο θα φύγεις πάλι από ΗΠΑ.

Αλλά αν δεν έχεις μαζί σου κατά την έξοδο από την Ελλάδα ή άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ενωσης το ελληνικό σου διαβατήριο ή την ταυτότητά σου και έχεις μόνο το καναδικό, τότε υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις πρόβλημα και να έχεις καθυστερήσεις, γιατί ως καναδός πολίτης δικαιούσαι να βρίσκεσαι στην Ευρωπαϊκή Ενωση για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο των 90 ημερών.
Ωραίααααα άρα δεν θα χρειαστώ κάτι άλλο απλώς μου προτείνεται να έχω μαζί μου την Ελληνική ταυτότητά μου?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Α, και θα φύγεις από ΗΠΑ με το καναδικό, αλλά θα μπεις στην Ευρωπαϊκή Ενωση με το ελληνικό έγγραφο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.034
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom