Ολλανδία Ταξίδι στο Άμστερνταμ

ioannispsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Εσείς προτείνετε πχ ενα πρωινό στη Χααρλεμ, ενα πρωινο στη Χαγη και ενα στην Ουτρεχτη αντι για Ροττερνταμ;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Να φάτε εδώ:
http://www.cannibaleroyale.nl/home/cannibale-handboog/
Φοβερό μαγαζάκι με ωραία κρέατα, δυνατές μπύρες κ ωραία ατμόσφαιρα

Και ΜΗΝ φάτε με τίποτα εδώ:
http://www.diningcity.net/destaalmeesters/nl/index_nl.php?item=restaurant
Ότι χειρότερο έχω φάει εδώ και πολύ καιρό (ίσως και γενικά). Ο μάγειρας πρέπει να το χει ρίξει στα σκληρά
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Καλησπέρα!

Σάββατο μεσημέρι πετάω για Αμστερνταμ για 6 βράδια, ουσιαστικά 5,5 μέρες γεμάτες!

Έχει βγει ενα ψιλοπρογραμμα, όχι αρκετά λεπτομερές, αλλά με τους βασικούς προορισμούς.

Μεσα στο προγραμμα ειναι τα παρακατω... ας πούμε must see!

I Amsterdam letters
Flower market
Red light District
Dam square
Van gogh museum
Vondelpark
Anne Frank museum
Old church
Northenden market
Leidseplein square
Rembrandt square
Jordaan district

Heineken experience
Rijksmuseum
Museum square
Science center NEMO
FOAM photography museum
Καφε στην ταρατσα της βιβλιοθηκης
Zaanse Schans
Ημερησια εκδρομη Χαγη και madurodam

Είναι σε τυχαία σειρά και όχι οργανωμένα κατά μέρα...

Απλά θα ήθελα τη συμβουλές σας αν πρέπει να δω κάτι άλλο.

Επίσης αν έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση για κάποιο ξεχωριστό μαγαζί για πρωινό , μεσημεριανό, βραδινό, ιδιαίτερο πιάτο, ποτό κλπ πολύ καλοδεχούμενη!

Ένα ακόμη, για μένα εξαιρετικά σημαντικό, αν έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο σημείο για φωτογραφία επίσης ξεχωριστά καλοδεχούμενο!
Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει τα παρακάτω
52.366796,4.884532
52.379452,4.891507
52.375726,4.900154
52.358389,4.883056
52.473944,4.817389

Τα παραπάνω είναι συντεταγμένες από google maps, με απλή αναζήτηση σας βγάζει απ΄ευθείας την τοποθεσία! (δεν ήξερα πως αλλιώς να τα βάλω, συγγνώμη).

Σίγουρα κατά τη διαονή μας εκεί θα εντοπίσω κι άλλα! Απλά αυτά είναι ψιλοστανταράκια!

Υ.Γ. Εννοείται έχω διαβάσει όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες από Αμστερνταμ!
 

Xristina Titi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπερα..
Έχουμε προγραμματίσει να κάνουμε φέτος Χριστούγεννα στο Άμστερνταμ. Θα έχουμε διαθέσιμες 4 ημέρες. Τι αξίζει να επισκεφτούμε απο μουσεία και μέρη? Που μπορούμε να μείνουμε για να είμαστε κάπου κεντρικά?
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλημέρα καλά ταξίδια να έχουμε.
Κατά τα μέσα Φλεβάρη θα είμαστε 2 μέρες Αμστερνταμ. Μάλλον θα νοικιάσω αυτοκίνητο για 10 μέρες που θα μαι Ολλανδία. Το ξενοδοχείο στο Αμστερνταμ είναι κοντά στο αεροδρόμιο. Που μπορώ να αφήσω δωρεάν ? το αυτοκίνητο και να πάρω GVB να γυρίζω τη πόλη ;
 

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγες μέρες φεύγω για Άμστερνταμ για τέσσερις μέρες . Έχω κάποιες ερωτήσεις.
Θα εκτιμούσα κάποια μικρή βοήθεια
Πως μετακινούμε στο κέντρο;
Ποιος τρόπος με συμφέρει περισσότερο για να μετά φερθώ απο και προς το αεροδρόμιο;
Ποια κάρτα μέσων μαζικής μεταφοράς με συμφέρει περισσότερο. ( φτάνω απόγευμα 17 και φευγω 21/1) θα χρησιμοποιώ συχνά το μέτρο καθώς μένω αρκετά έξω απο το κέντρο)
Οποίος θέλει ας μου πει που να παω και τι αξίζει να δω!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγες μέρες φεύγω για Άμστερνταμ για τέσσερις μέρες . Έχω κάποιες ερωτήσεις.
Θα εκτιμούσα κάποια μικρή βοήθεια
Πως μετακινούμε στο κέντρο;
Ποιος τρόπος με συμφέρει περισσότερο για να μετά φερθώ απο και προς το αεροδρόμιο;
Ποια κάρτα μέσων μαζικής μεταφοράς με συμφέρει περισσότερο. ( φτάνω απόγευμα 17 και φευγω 21/1) θα χρησιμοποιώ συχνά το μέτρο καθώς μένω αρκετά έξω απο το κέντρο)
Οποίος θέλει ας μου πει που να παω και τι αξίζει να δω!
Σε παραπέμπω στην αναλυτική ιστορία που έχω γράψει. 4 μέρες πήγα κι εγώ. Στο τέλος του πρώτου κεφαλαίου αναλύω τα των ΜΜΜ και εισιτηρίων.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Στο-Αμστελόδαμο-όταν-ανθίζουν-οι-τουλίπες.57640/
 

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
Τώρα κατάφερα να ολοκληρώσω την ιστορία σου. Νομίζω με υπερκαλύψες. Δεν θα χρειαστώ ταξιδιωτικό οδηγό. Εγώ σκέφτομαι να βγάλω ξεχωριστά εισητηρια για τραινο απο και προς το Amsterdam και διήμερο εισητηριο και ανα αποφασίσουμε να πάμε εκδρομή στην επαρχία θα βγάλω το region. Διάβασα οτι το Amsterdam travel ticket ισχύει μέσα στην μέρα και όχι 24 ώρες
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα και από μένα. Θα είμαι τέλη Μάρτη μέχρι 1 Απρίλη στο Άμστερνταμ για 6 μέρες. Είδα ότι τότε περίπου ξεκινάει η περίοδος της τουλίπας. Έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος για να τις δούμε? έχω ακούσει για το Keukenhof,αλλά δεν ξέρω αν πρόκειται για τουριστική παγίδα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα και από μένα. Θα είμαι τέλη Μάρτη μέχρι 1 Απρίλη στο Άμστερνταμ για 6 μέρες. Είδα ότι τότε περίπου ξεκινάει η περίοδος της τουλίπας. Έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος για να τις δούμε? έχω ακούσει για το Keukenhof,αλλά δεν ξέρω αν πρόκειται για τουριστική παγίδα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Δεν θα έλεγα ότι οι κήποι Keukenhof είναι τουριστοπαγίδα, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολή τα 17€ . Την ίδια περίοδο κι εγώ τους επισκέφτηκα και επειδή η ανθοφορία ήταν στο αρχικό στάδιο δεν με εντυπωσίασαν. Δεν είναι και κανένα άχαστο αξιοθέατο. Τέλη Απρίλιου όμως είναι η καλύτερη περίοδος. Θα πρότεινα καλύτερα μια εξόρμηση με ποδήλατο στα γύρω τουλιποχώραφα στην περιοχή Lisse αλλά και πάλι δεν θα δείτε πολλές χρωματιστές λωρίδες λόγω εποχής. Έχω γράψει αναλυτικά επί του θέματος εδώ. Θα πάρεις μια ιδέα.
https://www.travelstories.gr/commun...μο-όταν-ανθίζουν-οι-τουλίπες.57640/?chapter=6
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom