Ολλανδία Ταξίδι στο Άμστερνταμ

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σε ευχαριστώ πολύ. Ωστόσο διάβασα όλη την ιστορία σου, όχι μόνο το κεφάλαιο για Keukenhof, και πραγματικά τέλεια προσεγμένες φωτογραφίες και ζωντανή αφήγηση!
Επειδή λοιπόν είδα πως όντως, δεν θα είναι το εντυπωσιακό που φαντάζομαι, ψάχνω για αλλού μονοήμερη. Μιας και έχω ξαναπάει στο Άμστερνταμ δεν θέλω να κάτσω και τις 6 μέρες εκεί, και από ψάξιμο που έχω κάνει δεν με ελκύει ιδιαίτερα το να πάω σε κάποια άλλη Ολλανδική πόλη γιατί μου φαίνονται όλες σαν μικρογραφίες του Άμστερνταμ. (Ίσως να κάνω και λάθος). Έτσι σκέφτηκα για Αμβέρσα που έχει και απευθείας σύνδεση (αλλιώς σίγουρα Μπριζ). Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Αξίζει για μονοήμερη? Ή έστω όλη την τελευταία μέρα, διανυκτέρευση εκεί και από Αμβέρσα- αεροδρόμιο Schiphol. Λέει?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμένα η Αμβέρσα με είχε εκπλήξει ευχάριστα σε ολοήμερη που έκανα από το Eindhoven.
 

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Εχει νοικισει καποιος απο εσας αυτικινητο στο αμστερνταμ?Σκεφτομαστε να παρουμε ενα για μια μερα ωστε να μετακινηθουμε στις γυρω περιοχες.Ξερετε τι γινετε με τα παρκιγκ κ αν θα βγει ποιο οικονομικο απο τα εισητηρεια?
 

Pel

Member
Μηνύματα
753
Likes
3.832
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Νομίζω ότι διάβασα ό,τι υπάρχει εδώ μέσα για Άμστερνταμ και όσον αφορά το φαγητό κράτησα τα εξής 3-4 εστιατόρια (με στόχο να κάτσει κανείς για ήρεμο - καλό για τα μέτρα του Άμστερνταμ - φαγητό το βράδυ, μετά από μια μέρα ποδαρόδρομο):
- Μοeders
- Cannibale Royale
- Cafe de Klos

Κάτι άλλο προτεινόμενο ή κάποια φρέσκια πρόταση;
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Νομίζω ότι διάβασα ό,τι υπάρχει εδώ μέσα για Άμστερνταμ και όσον αφορά το φαγητό κράτησα τα εξής 3-4 εστιατόρια (με στόχο να κάτσει κανείς για ήρεμο - καλό για τα μέτρα του Άμστερνταμ - φαγητό το βράδυ, μετά από μια μέρα ποδαρόδρομο):
- Μοeders
- Cannibale Royale
- Cafe de Klos

Κάτι άλλο προτεινόμενο ή κάποια φρέσκια πρόταση;
Γενικά θα σου πω ότι για φαγητό στο Αμστερνταμ δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο να θυμόμαστε.

Το Moeders το διαβάσαμε κι εμείς πολύ, αλλά δυστυχώς όταν φτάσαμε εκεί ήταν κλειστό. Έχει λίγο περίεργο πρόγραμμα δε το θυμάμαι να σου πω την αλήθεια. Αλλά δεν ξαναπήγαμε προς τα κει, οπότε το αφήσαμε.

2 επιλογές που μας άρεσαν πολύ είναι μία πιτσαρία και ένα burgerάδικο-μπυραρία.

Η πιτσαρία είναι η La Perla, στην περιοχή Jordaan. Πολύ καλή, αλλά με πολύ κόσμο συνέχεια. Εμείς μέναμε εκεί κοντά και για να μπορέσουμε να καθήσουμε χωρίς να περιμένουμε 1 ώρα ή για να μην φάμε στα όρθια έξω από το μαγαζί (γιατί αυτό συμβαίνει κατά κανόνα), περάσαμε 3-4 φορές. Αλλά είμασταν δίπλα.

Το burgeraδικο μας το πρότεινε ένας ντόπιο ταξιτζής uber. Βρίσκεται μέσα στο πάρκο Westerpark και λέγεται Troost (Brewery Troost Westergas). Ουσιαστικά έχει μέσα καζάνια με μπύρα και έχει και φαγητό. Το προτιμάνε οι ντόπιοι τα μεσημέρια μετά τη δουλειά και αν έχει ήλιο κάθονται 200 άτομα απ' έξω στο όρθιο και πι΄νουν μπύρες!!! Ωραίες μπύρες, ιδιαίτερες γεύσεις, λίγο τσιμπημέςνες οι τιμές. Το burger εξαιρετικό!!! Θεικές τηγανιτές πατάτες, Κάτι μεζεδάκια που έχει τοπικά είναι ψιλοχάλια.

Ακόμη 2 μικρές προτάσεις κοντινές με φαγητό είναι
- το Pancakes Amsterdam (ωραίο, τσιμπημένο)
- το Winkel 43, ξανά στην Jordaan, με απίστευτη μυλόπιτα και ωραίο καφέ!!!!
 

izev

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
δειτε και το bierfabriek στο Αμστερνταμ (σουπερ bbq chicken)

Σχετικα οικονομικο, ωραία ατμοσφαιρα και κοσμος.
 

eleni16

Member
Μηνύματα
52
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λίμνη Κομο
Γεια σας, να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το φαγητό.
Θέλω να πάω στο Moeders αλλά διάβασα ότι έχει αρκετό κόσμο. Θα πρέπει να κλείσω τραπέζι για να βρω να κάτσω το βράδυ;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γεια σας, να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το φαγητό.
Θέλω να πάω στο Moeders αλλά διάβασα ότι έχει αρκετό κόσμο. Θα πρέπει να κλείσω τραπέζι για να βρω να κάτσω το βράδυ;
Ε ναι, είναι από τα δημοφιλή εστιατόρια σε τουρίστες και μη. Κλείσε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μη πάτε στο φλου.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Εχει νοικισει καποιος απο εσας αυτικινητο στο αμστερνταμ?Σκεφτομαστε να παρουμε ενα για μια μερα ωστε να μετακινηθουμε στις γυρω περιοχες.Ξερετε τι γινετε με τα παρκιγκ κ αν θα βγει ποιο οικονομικο απο τα εισητηρεια?
Το παρκινγκ γενικά είναι ακριβό. Ενδεικτικά στο ναιμεγκεν σε κλειστό δώσαμε 4€/ώρα. Είχαμε δει και με τρία. Στο ροτερνταμ κοντά στο σταθμό για 5ωρες περίπου δώσαμε 10€ σε ελεγχόμενο στο δρόμο. Ωστόσο η τιμολόγηση είναι ανά ζώνη. Όσο πιο κοντά στο κέντρο τόσο ακριβότερα. Στη Χάγη για 1,5 με 2 ώρες πληρώσαμε 3€. Αμβέρσα και Γάνδη βρήκαμε δωρεάν κάνα χιλιόμετρο από τις κεντρικές πλατειες. Στο Χάρλεμ επίσης μπορείς να βρεις δωρεαν
 

Pel

Member
Μηνύματα
753
Likes
3.832
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Εγώ πάντως έκλεισα στο Moeders μέσω του σάιτ τους, για να υπάρχει η κράτηση και βλέπουμε.
 

ANNA PAP

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Έχω κλείσει εισιτήρια για Άμστερνταμ 15/08/2018 για 5 μέρες . Τι κοντινές εκδρομές μου προτείνετε και τι γίνεται με την εσωτερική μετακίνηση?
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom