Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

gusboc

Member
Μηνύματα
21
Likes
25
εχω ακουσει ιστοριες παρομοιες, απο Ελληνες και μαλιστα απο φιλο που ξερει Σερβικα και τον εβριζε στη γλωσσα του... εκεινος οταν σταματησε εξω απο το ξενοδοχειο. ηταν τυχερος επειδη απεναντι ηταν ενα σαντουιτσαδικο και σταματησε περιπολικο για να φανε, οποτε , εβαλε μπρος ο ταξιτζης και εφυγε χωρις να πληρωθει... βεβαια εκεινος ειχε βγει απο το ταξι...
σοφα φερθηκες, παντως...
σας αρεσε τελικα το Βελιγραδι?
Μας άρεσε το Βελιγράδι, δεν ξέρω αν ήταν επειδή ήταν περίοδος εορτών, αλλά είναι ζωντανή πόλη (τουλάχιστον στο κέντρο που μέναμε εμείς), με πολύ κόσμο παντού και σε βόλτες και σε μαγαζιά. Θα ήθελα να είχα άλλες 2 μέρες να γυρίσω περισσότερο την πόλη...
Μια μέρα που πήγαμε στο Νοβισάντ (Τετ 03/01) δεν την ευχαριστηθήκαμε, καθώς η μέρα ήταν βροχερή και πότε έβρεχε και πότε σταματούσε και δεν μπορούσες να γυρίσεις την πόλη άνετα περπατώντας.
 

gusboc

Member
Μηνύματα
21
Likes
25
Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι δρόμοι και πινακίδες ήταν σχεδόν αποκλειστικά στα σέρβικα κι αγγλικά ήξεραν κυρίως τα νέα παιδιά.
Και κάτι που ξέχασα για το Pink Taxi app: Δεν ξέρω αν έκανα κάτι εγώ λάθος, αλλά στην αναζήτηση οδών ή περιοχών για να καλέσεις ένα ταξί, αν η γραφή στα αγγλικά άλλαζε πολύ από την αντίστοιχη στα σέρβικα, δεν στο έβρισκε. Πχ τη μέρα που θέλαμε να πάμε στο σταθμό των λεωφορείων για να πάμε Νόβισαντ, ψάχναμε μες τη βροχή τον σταθμό των λεωφορείων για να το βάλουμε στο app και δεν μας το έβρισκε, οπότε μας βοήθησε μια κοπέλα που περνούσε... Κατά τα άλλα το προτείνω το Pink Taxi app ...
Ακόμα μου έκανε εντύπωση το τρένο με το οποίο γυρίσαμε από το Νόβισαντ, σύγχρονο και γρήγορο (35' για να πάει Βελιγράδι, το λεωφορείο κάνει 1,5 ώρα περίπου), τιμή παρόμοια με το λεωφορείο σε πολύ γρηγορότερο χρόνο, απλά ο σταθμός δεν είναι σε κεντρικό σημείο στο Βελιγράδι, όπως είναι ο σταθμός των λεωφορείων.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom