Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στο ΗΒ μετά το brexit

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
απορια που με βασανιζει εδω και λιγες μερες..εστω οτι παω Λονδινο και αγορασω ρουχα και καλλυντικα κλπ και θελω να τα φερω ελλαδα βαζοντας τα στη βαλιτσα μου παντα,περναω τελωνειο γυρνωντας στο αεροδρομιο μιας και εχει βγει απο την ΕΕ??επισης ξερει κανεις μεχρι τι ποσο δε χρεωνετε τελωνειο πακετο απο Λονδινο??γιατι το google δε με βοηθα ιδιατερως...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
απορια που με βασανιζει εδω και λιγες μερες..εστω οτι παω Λονδινο και αγορασω ρουχα και καλλυντικα κλπ και θελω να τα φερω ελλαδα βαζοντας τα στη βαλιτσα μου παντα,περναω τελωνειο γυρνωντας στο αεροδρομιο μιας και εχει βγει απο την ΕΕ??επισης ξερει κανεις μεχρι τι ποσο δε χρεωνετε τελωνειο πακετο απο Λονδινο??γιατι το google δε με βοηθα ιδιατερως...
Περνάς τελωνείο (= έχουν δικαίωμα να σε ελέγξουν αν θέλουν, όπως όταν γυρνάς από άλλες τρίτες χώρες, και να απαγορεύσουν κάποια είδη αν πρέπει), αλλά δεν υπάρχουν δασμοί (δηλαδή δε θα πληρώσεις κάτι στο τελωνείο). Επίσης μην ξεχνάς ότι ακόμα κι αν υπήρχαν δασμοί, ως ταξιδιώτης έχεις και αφορολόγητο ως ένα ποσό (που δεν το έχεις αν στείλεις δέμα).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Περνάς τελωνείο (= έχουν δικαίωμα να σε ελέγξουν αν θέλουν, όπως όταν γυρνάς από άλλες τρίτες χώρες, και να απαγορεύσουν κάποια είδη αν πρέπει), αλλά δεν υπάρχουν δασμοί (δηλαδή δε θα πληρώσεις κάτι στο τελωνείο). Επίσης μην ξεχνάς ότι ακόμα κι αν υπήρχαν δασμοί, ως ταξιδιώτης έχεις και αφορολόγητο ως ένα ποσό (που δεν το έχεις αν στείλεις δέμα).
Πόσο είναι το αφορολόγητο που ισχύει τώρα;
 

SanPieros

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Ήθελα να ρωτήσω αν ξερετε να μου πειτε αμα μπορώ Να ταξιδέψω στην Αγγλία αυτή τη περιοδο με μόνο ταυτότητα. ; υπάρχει κάποιος που να ταξίδεψε προσφατα η που να σκοπευει να ταξιδέψει. Διάβασα ότι μέχρι τις 30 Σεπτέμβρη 2021 μπορουμε να παμε με μόνο ταυτότητα αλλά αγχώνομαι μήπως στο αεροδρόμιο έχω προβλημα. Ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ξέρουμε αν θέλει διαβατήριο πλέον για ταξίδι στην Αγγλία;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Και παραπάνω και σε άλλο θέμα έχει γραφτεί ότι χρειάζεται διαβητήριο από τον Σεπτέμβριο.Δεν το έψαξα και δεν το διασταύρωσα ακόμη.
Απο τι διάβασα από 1 Οκτωβρίου θέλει...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010

Αναμενόμενο. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαμε το διαβατήριο έτσι κι αλλιώς, γιατί την ταυτότητα την στραβοκοιτούσαν, τη γύριζαν γύρω-γύρω και γενικά μόνο χασομέρι ηταν για όσους έχουν και διαβατήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom