Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στο Λονδίνο τα Χριστούγεννα!

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα,
θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα ταξιδάκι που θέλω πολύ να κάνω λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα. Πρόσφατα ξεκίνησα να ταξιδεύω (Βουδαπέστη,Πράγα,Κωνσταντινούπολη) και για μέσα Δεκέμβρη θέλω να κάνω ένα ταξίδι δώρο-έκπληξη στην αδερφή μου η οποία δεν έχει ταξιδέψει ποτέ εξωτερικό. Στα άλλα μου ταξίδια δεν πήγα με group και το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και με το Λονδίνο αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας. Οι μέρες δεν θα είναι πολλές, μόλις 4 αλλά είναι πολύ ελκυστικό το πακέτο (μόλις 400 ευρώ)Το ξενοδοχείο είναι σχετικά στο κέντρο και η πτήση θα είναι Θεσσαλονίκη - Αθήνα με ΟΑ και Αθήνα Λονδίνο με Monarch. Την Monarch είναι αλήθεια δεν την ξέρω σαν εταιρία οπότε αν κάποιος έχει ταξιδέψει κ μπορεί να με διαφωτίσει...!! Επίσης προβληματίζομαι για την απόσταση καθώς η μικρή δεν έχει ταξιδέψει γενικά με αεροπλάνο!! Ίσως είναι χαζή η σκέψη μου αλλά θα είναι 4 ώρες θα είναι κ ο καιρός χάλια προφανώς... :) Τέλος θα θελα να με συμβουλέψετε ποια πράγματα να κάνω όπως και δήποτε στο Λονδίνο!!! Ευχαριστώ!!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aγγλική τσαρτεράδικη εταιρία που επιχειρεί και scheduled πτήσεις προς αρκετά Ελληνικά νησιά το καλοκαίρι.Στα τέλη της δεκαετίας του 90 είχε τακτικές πτήσεις και προς Αθήνα. Σε καμμιά περίπτωση δεν εκτελεί τακτικές πτήσεις προς/από Αθήνα στις μέρες μας...

Περίεργο μου φαίνετε το γεγονός οτι ο φίλος μας γνωρίζει από τώρα οτι θα πετάξει τα Χριστούγενα με Monarch... Συνήθως οι συμφωνίες για τις charter Χριστουγενιάτικες πτήσεις κλείνονται αρχές Δεκέμβρη και πραγματικά μέχρι την τελευταία στιγμή δεν ξέρεις με τι θα πετάξεις...
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Aγγλική τσαρτεράδικη εταιρία που επιχειρεί και scheduled πτήσεις προς αρκετά Ελληνικά νησιά το καλοκαίρι.Στα τέλη της δεκαετίας του 90 είχε τακτικές πτήσεις και προς Αθήνα. Σε καμμιά περίπτωση δεν εκτελεί τακτικές πτήσεις προς/από Αθήνα στις μέρες μας...

Περίεργο μου φαίνετε το γεγονός οτι ο φίλος μας γνωρίζει από τώρα οτι θα πετάξει τα Χριστούγενα με Monarch... Συνήθως οι συμφωνίες για τις charter Χριστουγενιάτικες πτήσεις κλείνονται αρχές Δεκέμβρη και πραγματικά μέχρι την τελευταία στιγμή δεν ξέρεις με τι θα πετάξεις...
Με ενημερώσανε από το ταξιδιωτικό πρακτορείο που έχει την προσφορά που επέλεξα. Κι εμένα περίεργο μου φάνηκε αλλά για να το λένε... έχει ταξιδέψει κανείς σας με τη Monarch?? Είμαι και λίγο φοβιτσιάρα :)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δεν έκλεινες κι εσύ απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη προς Λονδίνο; Ούτε εγώ την γνωρίζω την εταιρεία...είναι αξιόπιστη;
 
Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Είχα παρα πολύ καιρό να την ακούσω.. Μonarch....την είδα τυχαία πριν κανα μήνα ξανά στις αφίξεις του αεροδρομίου ... τι μου θύμισε... Είχα ταξιδευσει μια φορά όλη και όλη τον Οκτώβριο του '92 για ένα ταξίδι αστραπή Λονδίνο - Αθήνα. Μια χαρά ήταν.... charter πτήση.... θεωρώ ότι συνεχίζει να είναι. Δε χρειάζεται να το σκέφτεσε.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Όπως και να έχει, Χριστούγεννα στο Λονδίνο που θα πας, είναι φανταστικά!!!

Τώρα, σιγά μην σε απασχολεί πώς θα πας....

Το ζήτημα είναι ότι θ κάνεις Χριστούγεννα εκεί!

Καλά να περάσεις!
 

petrostr

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. ΥΟΡΚΗ
Έκλεισα ταξίδι στο Λονδίνο 23 - 27 Δεκεμβρίου (5 ημέρες - 4 Διανυκτερεύσεις). Και είναι η πρώτη φορά που θα πάω Λονδίνο.
Έκανα κράτηση στο ξενοδοχείο "Holiday Inn London Mayfair"

Booking.com: hotel Holiday Inn London Mayfair, London, United Kingdom. Book your hotel now!

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια πράγματα SOS που θα πρέπει να δω η να προσέξω ιδιαίτερα;
Έχω πάρει και οδηγό TOP 10 για Λονδίνο...

Καμιά γνώμη για το ξενοδοχείο αν το έχει επισκεφτεί κάποιος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Έκλεισα ταξίδι στο Λονδίνο 23 - 27 Δεκεμβρίου (5 ημέρες - 4 Διανυκτερεύσεις). Και είναι η πρώτη φορά που θα πάω Λονδίνο.
Έκανα κράτηση στο ξενοδοχείο "Holiday Inn London Mayfair"

Booking.com: hotel Holiday Inn London Mayfair, London, United Kingdom. Book your hotel now!

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια πράγματα SOS που θα πρέπει να δω η να προσέξω ιδιαίτερα;
Έχω πάρει και οδηγό TOP 10 για Λονδίνο...

Καμιά γνώμη για το ξενοδοχείο αν το έχει επισκεφτεί κάποιος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
για κοιτα την trαvelpedia για Λονδίνο, αν δεν το χεις κάνει ηδη και με την αναζητηση θα βρεις και ενα σωρό ακόμα πληροφοριες ετοιμες για το Λονδίνο, που θα σε βοηθησουν. Οσον αφορα το ξενοδοχειο, δεν εχω αποψη:)
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Έκλεισα ταξίδι στο Λονδίνο 23 - 27 Δεκεμβρίου (5 ημέρες - 4 Διανυκτερεύσεις). Και είναι η πρώτη φορά που θα πάω Λονδίνο.
Έκανα κράτηση στο ξενοδοχείο "Holiday Inn London Mayfair"

Booking.com: hotel Holiday Inn London Mayfair, London, United Kingdom. Book your hotel now!

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια πράγματα SOS που θα πρέπει να δω η να προσέξω ιδιαίτερα;
Έχω πάρει και οδηγό TOP 10 για Λονδίνο...

Καμιά γνώμη για το ξενοδοχείο αν το έχει επισκεφτεί κάποιος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
αν είσαι με γυναίκα, πρόσεχε, στις 26 δεκεμβρίου αρχίζουν τις εκπτώσεις τους. όσο για το Λονδίνο τί να πρωτοπείς. Διάβασε τις ιστορίες που υπάρχουν στο side. Μην αμελήσεις να δεις τουλάχιστον μία θεατρική παράσταση. είναι εμπειρία ζωής. (φθηνά εισητήρια θα βρείς κάθε μέρα νωρίς το πρωϊ στην Λέστερ Σκουέρ, είναι τα ακυρωθέντα της ημέρας αφού όλες οι παραστάσεις τους είναι σόλντ άουτ). Εγώ την ίδια περίοδο που πας εσύ είχα δει το "Σικάγο". Στο Λονδίνο σίγουρα θα ξαναπάς για να δεις ότι και όσα δεν πρόλαβες να δεις την πρώτη φορά.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Για Χριστούγεννα έκλεισα εδώ και 1 μήνα με ΡΑΙΑΝ-ΕΡ μόλις με 135 ευρώ 4 πτήσεις μέσω Μιλάνου! Από Ρόδο δεν έχουμε πιό οικονομική δυνατότητα, γιατί η Σόφια ...μας πέφτει μακριά!
Ρόδος-Μιλάνο/Μπέργκαμο 66 ευρώ (με επιστροφή)
Μιλάνο/Μπέργκαμο-Λονδίνο/Γκάτγουικ 69 ευρώ (με επιστροφή)

Να είναι καλά η ιρλανδική χαμηλού κόστους RYANAIR που από φέτος διατηρεί τις πτήσεις της στη Ρόδο προς Μιλάνο και Ρώμη (από Άνοιξη και Πίζα, ενώ το καλοκαίρι μπαίνουν και άλλοι προορισμοί)!
www.ryanair.com


Επίσης, σκέφτομαι να επισκεφτώ με Eurostar τις Βρυξέλες όσο θα έιμαι στο Λονδίνο, κάνει 2 ώρες και κοστίζει γύρω στις 75 λίρες. Έχει ταξιδέψει κανείς με Eurostar;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.974
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom