Ταξίδι στο Μέτσοβο και στα Μετέωρα

TATSE1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα. Σκοπεύω να επισκεφτώ το Μέτσοβο και τα Μετέωρα στα μέσα Μαίου. Θα ήθελα να με διαφωτίσετε για το τι αξίζει να δω και γενικότερα να μου προτείνετε κάποια μέρη εκεί.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Στα μετέωρα δεν έχω καθήσει, έχω περάσει απλά ως περαστική οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Για το Μέτσοβο σου έχω κάποιες προτάσεις;
Για φαγητό στο "Κουτούκι του Νικόλα" και στον "Γαλαξία". Για καλούς και φτηνούς μεζέδες με τσιπουράκι και κρασάκι στο παραδοσιακό καφενείο "Το Πέτρινο". Για καφέ και ποτάκι στην "Κρήνη", το "Μετσοβόραμα" ή "Το στυλ". Την επόχη που θα πάτε έχει πολύ καλό καιρό και θα ευχαριστηθείτε περιπάτους στα πλακόστρωτα δρομάκια με θέα τα βουνά. Είναι πραγματικά απολαυστικοί και αναζωογονωτικοί! Από ξενοδοχεία έχω μείνει στο "Olympic", ένα καθαρό, παραδοσιακό και αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο και στο "Αρωμα δρυός" που είναι πραγματικά υπέροχο. Αξίζει να πάτε για έναν καφέ αν δεν μείνετε εκεί. Από αξιοθέατα έχει την Πινακοθήκη στο κέντρο της πλατείας, αρκετές εκκλησίες και μοναστήρια, όπως την εκκλησία του Αι Γιώργη μέσα στον Αβερόφειο κήπο, την τεχνητή λίμνη των πηγών του Αωού που έχει εξελιχθεί σε έναν σημαντικό βιότοπο, το μουσείο λαϊκής τέχνης και το οινοποιείο του Αβέρωφ. Πάνω από όλα όμως χορταίνει το μάτι από τη φύση και το στομάχι από τα κοντοσούβλια :). Καλά να τα περάσετε!
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Πόσες μέρες θε έχεις στην διαθεση σου? Αξιζουν και τα δυο μερη και φυσικα μπορεις να πας και στα δυο σε αυτην την εκδρομη σου. Τα Μετέωρα με τα μοναστηρια ειναι φανταστικα. Το Μεστοβο αν και το προτιμο χειμωνα ειναι πανεμορφο.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Τα 5Φ στην πλατεία του Μετσόβου αν και μαζεύουν πολύ κόσμο έχουν κορυφαίο χοιρινό και πρόβειο κοντοσούβλι. Στη λαδόκολλα και στο πόδι αυστηρά (και ακριβό!)
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Κοίτα εδώ:
http://www.travelstories.gr/%DE%F0%E5%E9%F1%EF%F2/4748-%EC%DD%F4%F3%EF%E2%EF.html?highlight=%EC%E5%F4%F3%EF%E2%EF

νομίζω ότι έχει αρκετές πληροφορίες όσον αφορά το πρώτο σκέλος της ερώτησης.
Τώρα, όσο για το δεύτερο, στα Μετέωρα μοναστήρια υπάρχουν, κάποια πιο δημοφιλή. Διαλέγεις και παίρνεις...

Εδώ θα πάρεις μια γεύση:
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...l5COAg&usg=AFQjCNEvgs1DuhBC_CHOeS9amrQz6XIBJQ
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για το Μετσοβο σου ειπαν πολλα.
Για τα Μετεωρα ..θα πας στα μοναστηρια ..το τοπιο ειναι εξαιρετικο ..ιδιαιτερο !!!
Αν περισσεψει χρονος ..το χωριο Καστρακι εχει ωραια σουβλακια και ωραια θεα των βραχων πανοραμικ.
Κατεβα και στο ποταμι ...εχει πολυ ωραια σημεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom