Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Μηνύματα
61
Likes
8
Κάνω επικόλληση το αρχικό πρόγραμμα μας, αν και προέκυψαν κάποιες αλλαγές, και κάποια τα κλείσαμε επιτόπου. Νομίζω δεν ξεχνάω κάτι

1

Monkey forest
Ubud market
Campuhan Ridge Walk
2
Tegenungan Waterfall
Elephant Cave (Goa Gajah)
Tirta Empul
Oρυζώνες Τegalalang
Swing
Coffee Plantation (Bali Pulina Agro Tourism)
3
Pura luhur lempuyang
Tirta gangga
Καταρράκτης Tukad Cepung
4
Rafting στον ποταμό Ayung
5
Tanah lot
Uluwatu (Κecak dance)
Jimbaran
6
Sambangan Long Trekking (7 waterfalls), καταπληκτικό αλλά πολύ κουραστικό
7
Lovina beach (sunrise with dolphins)
Lake Tamlingan trekking
8
Elephant safari
9
Nusa Penida

Πολλά απογεύματα ακολουθούσαμε διάφορες διαδρομές είτε προς Campuhan Rodge walk, είτε προς Sari Organik και πολύ παραπέρα, είτε προς Penastanan, γενικά λιώσαμε στο περπάτημα, γράψαμε πάνω από 150Km.

Επίσης λιώσαμε στα μασάζ.
Μακράν καλύτερα και σε χώρο και σε υπηρεσίες από όσα επισκεφθήκαμε ήταν το Karsa spa και το Ubud traditional spa. Στο Karsa θα χρειαστεί να κάνεις κράτηση αρκετές εβδομάδες νωρίτερα, αλλά αξίζει.

Ρίξτε μια ματιά στις εκδρομές εδώ αν σας αρέσει η φύση και το περπάτημα
https://balijungletrekking.com

Nusa penida πολύ όμορφα αλλά φάγαμε απίστευτο κοπάνημα με την βάρκα προς manta bay, μια κοπελίτσα την έβγαλε σε ημιλιπόθυμη κατάσταση και ένας άλλος ξέρναγε συνέχεια, ίσως γι αυτό είχε πολύ ψάρι μετά στον ύφαλο (συγνώμη για την καφρίλα :p )
Πολυ χρήσιμο ευχαριστούμε
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Κάνω επικόλληση το αρχικό πρόγραμμα μας, αν και προέκυψαν κάποιες αλλαγές, και κάποια τα κλείσαμε επιτόπου. Νομίζω δεν ξεχνάω κάτι

1

Monkey forest
Ubud market
Campuhan Ridge Walk
2
Tegenungan Waterfall
Elephant Cave (Goa Gajah)
Tirta Empul
Oρυζώνες Τegalalang
Swing
Coffee Plantation (Bali Pulina Agro Tourism)
3
Pura luhur lempuyang
Tirta gangga
Καταρράκτης Tukad Cepung
4
Rafting στον ποταμό Ayung
5
Tanah lot
Uluwatu (Κecak dance)
Jimbaran
6
Sambangan Long Trekking (7 waterfalls), καταπληκτικό αλλά πολύ κουραστικό
7
Lovina beach (sunrise with dolphins)
Lake Tamlingan trekking
8
Elephant safari
9
Nusa Penida

Πολλά απογεύματα ακολουθούσαμε διάφορες διαδρομές είτε προς Campuhan Rodge walk, είτε προς Sari Organik και πολύ παραπέρα, είτε προς Penastanan, γενικά λιώσαμε στο περπάτημα, γράψαμε πάνω από 150Km.

Επίσης λιώσαμε στα μασάζ.
Μακράν καλύτερα και σε χώρο και σε υπηρεσίες από όσα επισκεφθήκαμε ήταν το Karsa spa και το Ubud traditional spa. Στο Karsa θα χρειαστεί να κάνεις κράτηση αρκετές εβδομάδες νωρίτερα, αλλά αξίζει.

Ρίξτε μια ματιά στις εκδρομές εδώ αν σας αρέσει η φύση και το περπάτημα
https://balijungletrekking.com

Nusa penida πολύ όμορφα αλλά φάγαμε απίστευτο κοπάνημα με την βάρκα προς manta bay, μια κοπελίτσα την έβγαλε σε ημιλιπόθυμη κατάσταση και ένας άλλος ξέρναγε συνέχεια, ίσως γι αυτό είχε πολύ ψάρι μετά στον ύφαλο (συγνώμη για την καφρίλα :p )
Frenchman σε ευχαριστούμε που γράφεις αναλυτικά και με λεπτομέρειες. Εμείς θα πάμε Φεβρουάριο και μας βοηθάς...
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλημέρα!!!!Το Μπαλί με ενδιαφέρει πολύ σαν προορισμός και θα ήθελα την άποψή σας για το αν αξίζει να το επισκευτεί κανείς τέλη Δεκεμβρίου λόγω καιρού..Δεν μιλάμε βέβαια για φέτος γιατι θα πάω Ταιλάνδη,για του χρόνου τις γιορτές μόνο.Απλά ρωτάω απο τώρα γιατι μέχρι τον Μάρτη το πολύ πρέπει να κλειστούν τα αεροπορικά που είναι κάπως πιο λογικές οι τιμές για την περίοδο γιορτών που όσο περνάει ο καιρός όλο και ανεβαίνουν οι τιμές για τέτοιες ημερομηνίες..Ξέρω οτι δεν είναι η καλύτερη περίοδος για Μπαλί αλλα τουλάχιστον να ξέρωαν δεν θα είναι και τόσο χάλια για να μπορέσουμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα!!!!Το Μπαλί με ενδιαφέρει πολύ σαν προορισμός και θα ήθελα την άποψή σας για το αν αξίζει να το επισκευτεί κανείς τέλη Δεκεμβρίου λόγω καιρού..Δεν μιλάμε βέβαια για φέτος γιατι θα πάω Ταιλάνδη,για του χρόνου τις γιορτές μόνο.Απλά ρωτάω απο τώρα γιατι μέχρι τον Μάρτη το πολύ πρέπει να κλειστούν τα αεροπορικά που είναι κάπως πιο λογικές οι τιμές για την περίοδο γιορτών που όσο περνάει ο καιρός όλο και ανεβαίνουν οι τιμές για τέτοιες ημερομηνίες..Ξέρω οτι δεν είναι η καλύτερη περίοδος για Μπαλί αλλα τουλάχιστον να ξέρωαν δεν θα είναι και τόσο χάλια για να μπορέσουμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε...
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στον καιρό. Εάν ναι, ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.bali.com/news_weather.html

Ανεξαρτήτως καιρού, λάβε υπόψη σου ότι τότε είναι η καρδιά του καλοκαιριού για την Αυστραλία και είναι γνωστό ότι οι Αυστραλοί λατρεύουν το Μπάλι...
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στον καιρό. Εάν ναι, ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.bali.com/news_weather.html

Ανεξαρτήτως καιρού, λάβε υπόψη σου ότι τότε είναι η καρδιά του καλοκαιριού για την Αυστραλία και είναι γνωστό ότι οι Αυστραλοί λατρεύουν το Μπάλι...
Είδα το link και ξέρω οτι θα πέσω σε βροχερή περίοδο,παρ'όλο που απ'ότι λες και γενικά απ'όσο έχω πληροφορηθεί έχει τουρισμό.Επειδή όμως μόνο εκείνη την περίοδο μπορώ να ταξιδέψω και θα βρέχει αρκετά γι'αυτό ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος που να έχει επισκευτεί το Μπαλί Δεκέμβρη μήνα,αν παρ'όλο που βρέχει είναι οκ για να πάει κάποιος και να κάνει εκδρομές και δραστηριότητες άνετα.Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Ελληνόφωνος ξεναγός είναι ο Gede +62 8123912233. Πρέπει να είναι απο το πρακτορείο Pacto BaliprimaHolidays +62 361 288790
Εγώ έχω συλλέξει αρκετές πληροφορίες για τον Gede απο το familybalitours αλλα είναι Αγγλόφωνος.Όντως υπάρχει Ελληνόφωνος οδηγός με το ίδιο όνομα και είναι κάποιος άλλος απο το baliprimaholidays?Με ενδιαφέρει γι'αυτό!!!
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
καλησπερα σας, θα παω μπαλί στις 25 φεβρουαριου. Ξερετε αν πρεπει να βγαλω διαβατηριο?
Καλησπέρα!Εννοείται πως πρέπει!Οπουδήποτε πας εκτος Ευρώπης χρειάζεσαι διαβατήριο!!!
 

Katerinatravel92

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα!Εννοείται πως πρέπει!Οπουδήποτε πας εκτος Ευρώπης χρειάζεσαι διαβατήριο!!!
καλησπερα σε ευχαριστω. δεν ημουν σιγουρη καποιοι μου ελεγαν ναι καποιοι οχι. η διαδικασια εκδοσης διαβατηριου ειναι χρονοβορα?
 
Μηνύματα
61
Likes
8
καλησπερα σε ευχαριστω. δεν ημουν σιγουρη καποιοι μου ελεγαν ναι καποιοι οχι. η διαδικασια εκδοσης διαβατηριου ειναι χρονοβορα?
Οχι πας στο τμήμα κανεις τα απαραίτητα και σε μια εβδομάδα 10 μερες το εχεις
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Είδα το link και ξέρω οτι θα πέσω σε βροχερή περίοδο,παρ'όλο που απ'ότι λες και γενικά απ'όσο έχω πληροφορηθεί έχει τουρισμό.Επειδή όμως μόνο εκείνη την περίοδο μπορώ να ταξιδέψω και θα βρέχει αρκετά γι'αυτό ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος που να έχει επισκευτεί το Μπαλί Δεκέμβρη μήνα,αν παρ'όλο που βρέχει είναι οκ για να πάει κάποιος και να κάνει εκδρομές και δραστηριότητες άνετα.Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!
Γεια σου εγω πηγα τωρα τον Δεκέμβριο ναι είχε βροχές μπορεί να μας χάλασε λιγο το προγράμμα αλλα βάλαμε την διάθεση και το αδιάβροχο και ηταν ολα σούπερ άλλωστε μετα απο λιγο σταματάει ειναι μπόρες το πολυ καμια ωρα να κρατήσει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom