Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απ ότι κατάλαβα το Ubud είναι το πιο παραδοσιακό κομμάτι του νησιού και πρέπει να έχει κοντα διαφορά μέρη που αξίζει να δω..
Είναι τουριστικό το Ούμπουντ, με κίνηση και ατέλειωτους τουρίστες, αλλά έχει και πολιτιστικό ενδιαφέρον. Τα καλά είναι πέριξ και βορείως του Ούμπουντ, προσωπικά δε θα έμενα καν μέσα στην πόλη.

Ο νότος για μένα ήταν κάτι σαν το Φαληράκι και τη Χερσόνησο, έχω δει κι αλλού Ρώσους να βγάζουν σέλφις και ατελείωτους λευκογαμπίτες Αυστραλούς να μεθάνε, δεν είναι κάτι για το οποίο θα ταξίδευα στην άλλη μεριά του πλανήτη, ούτε καν οι παραλίες δε βλέπονται. Ούτε ημερήσια δε θα πήγαινα, αλλά υπάρχει και κόσμος που του αρέσει προφανέστατα. Από κει και πέρα, ο καθένας με τα γούστα του, δεν είμαστε και αστυνομία γούστου, κι εγώ έχω γνωστούς που πήγαν Nusa Dua και πέρασαν "αξέχαστα". Μπορεί κι αυτοί να πάνε εκεί που μου άρεσε εμένα και να πλήξουν.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
οι περισσοτεροι Ελληνες εχουμε χορτασει απο παραλίες, οι περισσότεροι όμως δεν εχουμε δει τροπικα δαση, αγρια ζωα και πουλια, καταρράκτες, ορυζώνες κτλ. αυτό έχει το Ουμπούντ, είχα βαλει 3 βραδια βουνο και 5 θαλασσα , έκανα λάθος.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Είναι τουριστικό το Ούμπουντ, με κίνηση και ατέλειωτους τουρίστες, αλλά έχει και πολιτιστικό ενδιαφέρον. Τα καλά είναι πέριξ και βορείως του Ούμπουντ, προσωπικά δε θα έμενα καν μέσα στην πόλη.

Ο νότος για μένα ήταν κάτι σαν το Φαληράκι και τη Χερσόνησο, έχω δει κι αλλού Ρώσους να βγάζουν σέλφις και ατελείωτους λευκογαμπίτες Αυστραλούς να μεθάνε, δεν είναι κάτι για το οποίο θα ταξίδευα στην άλλη μεριά του πλανήτη, ούτε καν οι παραλίες δε βλέπονται. Ούτε ημερήσια δε θα πήγαινα, αλλά υπάρχει και κόσμος που του αρέσει προφανέστατα. Από κει και πέρα, ο καθένας με τα γούστα του, δεν είμαστε και αστυνομία γούστου, κι εγώ έχω γνωστούς που πήγαν Nusa Dua και πέρασαν "αξέχαστα". Μπορεί κι αυτοί να πάνε εκεί που μου άρεσε εμένα και να πλήξουν.
Αρχίζει και κερδίζει μέρες παραμονής το Ubud τελικά απ όσο ψάχνω ..λογικά θα κλείσω περισσότερες εκεί για να μπορώ να είμαι κοντά σε διαφορά σημεία ενδιαφέροντος αλλά θα μείνω και 3-4 μέρες κάπου στο νότο να κάνουμε καμία βουτιά μιας κ θα έχουμε και μικρό παιδί μαζί μας!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Βουτιά το πιθανότερο ειναι σε πισινα, την οποια μπορεις να βρεις και στο βουνο, την μια και μοναδικη φορά που μπηκα στη θαλασσα για την εμπειρια, το νερο ηταν καπου 30-40 πόντους υψους και η ταχυτητα που εμπαινε και εβγαινε ηταν πολυ μεγαλη και σιγουρα θα ηταν παρα πολυ επικινδυνο αν ηταν ποιο βαθεια, τον νου σου λοιπον με το παιδι σε αυτα τα ρευματα....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει πολύ ωραία και πάμφθηνα για την ποιότητά τους καταλύματα με ιδιωτική πισίνα μέσα στη φύση. Παραλίες στο Μπάλι πάααααρα πολύ μέτρια. Δεν έχω ταξιδέψει με παιδί αλλά νομίζω η επιλογή ιδιωτικής πισίνας με δυνατότητα για φύση, μαϊμούδες, ναούς σε δάση, ορυζώνες με κούνιες κλπ μάλλον πιο ελκυστικά είναι σε σχέση με μια κάκιστη παραλία. Φαντάζομαι εξαρτάται και από το παιδί αλλά και την ηλικία του, εσείς ξέρετε τι του αρέσει.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Εμένα μου αρεσε παρα πολυ..και είναι και το πιο βολικο σημείο για εξορμήσεις νομίζω. Παρόλα αυτά για κάποιον που πάει πρώτη φορά στο Μπαλί είναι ωραίος και ο Νότος.
ωραια ωραία αρχίζω και καταλήγω στη διαμονή ..
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω συναντήσει ένα πρόβλημα που δεν το περίμενα με βάση τα όσα είχα διαβάσει.
Έχω στείλει σε διάφορους οδηγούς ώστε να έχουμε όχημα όλη μέρα κάθε μέρα αλλά όλοι ανεξαιρέτως έχουν ζητήσει συγκεκριμένο πρόγραμμα, κάτι που δεν θέλω να ορίσω από τώρα, θέλω βλέποντας και κάνοντας επιτόπου.
Έχει κανείς να μου συστήσει κάποιον;
Εγω σου προτείνω να κλείσεις με ένα πλάνο προσεγγιστικο ώστε να σου δεσμεύσουν την μέρα και τον οδηγό και αν στην συνέχεια αν αυτό αλλάξει, τους στέλνεις και θα το τροποποιήσουν. Το πολύ πολύ να αλλάξει ελαφρώς και η τιμή αν ζητήσεις κάτι πολύ διαφορετικό. Με το family bali tours που χρησιμοποιούσαμε κυρίως εμείς δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και να ακυρώσεις αν χρειαστείς μέχρι 24 ώρες πριν (σου το γράφει και στους όρους όταν στέλνεις για κράτηση).
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Εγω σου προτείνω να κλείσεις με ένα πλάνο προσεγγιστικο ώστε να σου δεσμεύσουν την μέρα και τον οδηγό και αν στην συνέχεια αν αυτό αλλάξει, τους στέλνεις και θα το τροποποιήσουν. Το πολύ πολύ να αλλάξει ελαφρώς και η τιμή αν ζητήσεις κάτι πολύ διαφορετικό. Με το family bali tours που χρησιμοποιούσαμε κυρίως εμείς δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και να ακυρώσεις αν χρειαστείς μέχρι 24 ώρες πριν (σου το γράφει και στους όρους όταν στέλνεις για κράτηση).
Το family Bali tours πως ακριβώς λειτουργεί ;και τι ποσά παίζουν περίπου ;
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
221
Για amed 2-3 διανυκτερεύσεις για snorkelling και βάση για τα "προς τα εκεί" αξιοθέατα τι λέτε ;
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το family Bali tours πως ακριβώς λειτουργεί ;και τι ποσά παίζουν περίπου ;
Οδηγοί είναι που σε πάνε στα μέρη που θα ζητήσεις. Τους λες πόσες ώρες θα τους χρειαστείς, που περίπου θα κινηθείς και κανονίζετε. Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές απλά αυτούς έτυχε να χρησιμοποιήσω εγώ και έμεινα ικανοποιημένος. Από 25 ως 35 ευρώ περίπου αν θυμάμαι καλά αναλόγως τις ώρες και την περιοχή.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Οδηγοί είναι που σε πάνε στα μέρη που θα ζητήσεις. Τους λες πόσες ώρες θα τους χρειαστείς, που περίπου θα κινηθείς και κανονίζετε. Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές απλά αυτούς έτυχε να χρησιμοποιήσω εγώ και έμεινα ικανοποιημένος. Από 25 ως 35 ευρώ περίπου αν θυμάμαι καλά αναλόγως τις ώρες και την περιοχή.
Αν δεν κλείσω οδηγό μεσω Ίντερνετ μπορώ να βρω εκεί ;
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν δεν κλείσω οδηγό μεσω Ίντερνετ μπορώ να βρω εκεί ;
Πιθανόν να βρεις κάτι αν ρωτήσεις εκεί που θα μένεις. Τώρα για τιμές που θα σου δώσουν εκεί δεν έχω ιδέα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.574
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom