Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Hello,
Έκλεισα για Μπαλί όπου είναι ο προορισμό που ονειρεύομαι χρόνια να παω... Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάει για να με βοηθήσουν.. Τα εξης.. Θα μείνουμε μόνο 5 ημέρες λογω οικογενειακων υποχρεώσεων οπότε δεν θέλω να πάει κατι στραβά από άγνοια..
Λοιπον.
1. Ποια θα προτείνατε ως don't miss or must see αξιοθεατα?
2. Με κινητό και επικοινωνία Ελλάδα τι κανω? Τι συμφέρει?
3. Στην επιστροφή θα έχουμε layover Σιγκαπούρη. Θα έχουμε γεμάτες 5 με 6 ωρες και θέλουμε να μπούμε Σιγκαπούρη. Υπάρχει κάποια δυσκολία να βγεις απο το αεροδρομιο και να ξαναμπείς με τα boarding passes, απο ότι διάβασα εμείς με ελληνικό διαβατήριο δεν χρειαζόμαστε Visa..

Ευχαριστώ οποίον μπορέσει να μου απαντήσει..
Για την ιστορία τα αεροπορικά τα έκλεισα 270 ευρώ το άτομο με επιστροφή !!!!!!! Απο 411 περίπου με scoot και χρησιμοποιώντας voucher με εκπτωση 40% που μου έστειλαν επειδη οταν έκανα εγγραφή είχαν την συγκεκριμένη προωθητικη ενέργεια.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Κι εγώ έκλεισα για 5 ημέρες στο Ubud. Στην επιστροφή δυστυχώς η πτήση που μας βολεύει αναχωρεί τις 7 το πρωϊ, θα έχουμε πρόβλημα να μεταβούμε εγκαίρως εκεί από το Ubud; Μας χαλάει λίγο την τελευταία διανυκτέρευση αλλά δεν θέλω να μείνω καθόλου στα νότια, εντελώς τουριστικά μέρη... Θα κάνουμε βέβαια μια βόλτα κάποια μέρα προς νότο, ίσως πάμε και σε κάποια παραλία που να είναι κατάλληλη για μπάνιο.

Hello,
Για την ιστορία τα αεροπορικά τα έκλεισα 270 ευρώ το άτομο με επιστροφή !!!!!!! Απο 411 περίπου με scoot και χρησιμοποιώντας voucher με εκπτωση 40% που μου έστειλαν επειδη οταν έκανα εγγραφή είχαν την συγκεκριμένη προωθητικη ενέργεια.
Απίστευτη τιμή πέτυχες!!! Για τι εποχή μιλάμε; Θα κάνουμε κι εμείς στάση για αρκετές ώρες στη Σιγκαπούρη, απ΄όσο ξέρω δεν χρειάζεται κάτι για να βγούμε για μια βόλτα στο κέντρο.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ο χρόνος για το αεροδρόμιο είναι περίπου 1 ώρα... Αν μπορείς να ξυπνησεις νωρίς, δεν υπάρχει πρόβλημα ;)
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Κι εγώ έκλεισα για 5 ημέρες στο Ubud. Στην επιστροφή δυστυχώς η πτήση που μας βολεύει αναχωρεί τις 7 το πρωϊ, θα έχουμε πρόβλημα να μεταβούμε εγκαίρως εκεί από το Ubud; Μας χαλάει λίγο την τελευταία διανυκτέρευση αλλά δεν θέλω να μείνω καθόλου στα νότια, εντελώς τουριστικά μέρη... Θα κάνουμε βέβαια μια βόλτα κάποια μέρα προς νότο, ίσως πάμε και σε κάποια παραλία που να είναι κατάλληλη για μπάνιο.



Απίστευτη τιμή πέτυχες!!! Για τι εποχή μιλάμε; Θα κάνουμε κι εμείς στάση για αρκετές ώρες στη Σιγκαπούρη, απ΄όσο ξέρω δεν χρειάζεται κάτι για να βγούμε για μια βόλτα στο κέντρο.
Εχω κλείσει για Φλεβάρη. Έχουμε μηνες μπροστα. Ξέρω οτι είναι η περίοδος των βροχών, θα δούμε. . απο οσο έψαξα είναι ολιγολεπτες μπορες και πιο πολυ την νυχτα... Εσείς?
Κ μεις μόνο Ουμπούντ θα μείνουμε γιατί το ζητούμενο είναι κουλτούρα και φυση.. Σαν Έλληνες έχουμε υψηλα στάνταρντ για παραλιες... Και δεν εχω διαβάσει θετικά για τον νοτο.
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Kαλησπέρα στην τρελοπαρέα και πάλι. Φτάνει ο καιρός για το Μπαλί (07.09) και το μόνο που έχουμε σίγουρο είναι πως θα μείνουμε τις πρώτες μέρες στο ουμπούντ, μετά κάποιο γκίλι νησί και κλείσιμο της εκδρομής στο νότο για να είμαστε κοντά και στο αεροδρόμιο. Θα μείνουμε συνολικά 11 νύχτες αλλά η πρώτη δεν μετράει σαν μέρα γιατί φτάνουμε 9μιση το βράδυ. Ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει για το μοίρασμα την ημερών και σε αυτό θα ήθελα μια βοήθεια. Δεν θέλουμε να τρέχουμε όλη την μέρα σε ναούς αλλά σίγουρα θέλουμε να δούμε τα βασικότερα. Οπότε, uluwatu, tanah lot, besakih, ulun danu bratan κτλ. Σκεφτόμουν 6 νύχτες ubud (στην ουσία 5 μέρες γεμάτες), 2 νύχτες gilly air και 3 seminyak. Διαβάζοντας όμως καταλήγω πως μάλλον πρέπει να δώσω και 3 νύχτα στο gilly air και να βγάλω από κάπου αλλού. Ποιά είναι η συμβουλή σας? Το σκεπτικό είναι να δούμε όσα είναι πιο κοντά στο ubud τις μέρες που θα είμαστε εκεί, μετά λίγη χαλάρωση μπάνια κτλ και τέλος seminyak για να το έχουμε σαν βάση για όσα είναι πιο κοντά στο νότο (jimbaran, tanah lot, uluwatu). Παρακαλώ για την βοήθειά σας γιατί πρέπει επιτέλους να κλείσω δωμάτια.
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Καλησπέρα, σκέφτομαι για Μπαλί αρχές Σεπτέμβρη κ έχω κάποιες απορίες:
1. Από άποψη καιρού θα είναι οκ;
2. Θα μείνω 10 μέρες, 5 στο ubud και τις υπόλοιπες ήθελα μια παραλία, έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος που να αξιζει;
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ταξίδι-Όνειρο
Ακόμα το ψάχνω.
Καλημέρα , εγώ είχα πάει Μπαλί το δεύτερο 10 ήμερο του Σεπτέμβρη και ο καιρός ήταν μία χαρά.
Για παραλίες θα πρότεινα
1) NUSA DUA, βρίσκετε στο νότιο τμήμα του νησιού. Εκεί έχει όλα τα 5στερά ξενοδοχεία, μόνο που στην παραλία έχει αρκετά κομμάτια που χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για watersports. Η συγκεκριμένη περιοχή δεν έχει τόσο ζωή εκτός Ξενοδοχείου.
2) KUTA , βρίσκετε κοντά στο αεροδρόμιο του BALI. Εκεί θα βρεις ξενοδοχεία για κάθε τσέπη , Μια ωραία και μεγάλη παραλία και αρκετή νυχτερινή διασκέδαση.
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Έχω διαβάσει για πολλούς που έπαθαν γαστρεντερίτιδα , ισχύει; bali belly
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα, σκέφτομαι για Μπαλί αρχές Σεπτέμβρη κ έχω κάποιες απορίες:
1. Από άποψη καιρού θα είναι οκ;
2. Θα μείνω 10 μέρες, 5 στο ubud και τις υπόλοιπες ήθελα μια παραλία, έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος που να αξιζει;

Παραλία με την έννοια που την αντιλαμβάνεται ο μέσος Έλληνας δεν υπάρχει στο Μπαλί. Παραλίες για να πας βόλτα (όχι για μπάνιο) έχει κάποιες.
Αλλά να πας 10 μέρες στο Μπαλί και να ξοδέψεις τις μισές σε παραλία, ενώ το νησί από το ubud και πάνω είναι φανταστικό, δεν αξίζει. Αν θες να καθίσεις κάπου για πιο χαλαρά βρές ένα κατάλυμα στο ubud με πισίνα και με θέα την ζούγκλα. Απο την παραλία αξίζει πολύ περισσότερο
 
Last edited:

Christina_d

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
καλησπερα!
θελω να κλεισω τον οκτωβρη για μπαλι αεροπορικα και διαμονη και εχω βρει για το αεροδρομιο denpasar (καπως ετσι) το ατομο γυρω στα 600 ευρω!
για διαμονη περιπου στις 10 μερες στο bayad ubud bali villa για 4 ατομα γυρω στα 700 ευρω με ιδιωτικη πισινα και δυο δωματια !
Ετσι οπως τα λεω,ειναι καλα ή θα βαρεθουμε τοσες μερες στο ιδιο ξενοδοχειο?
Επισης για το μπαλι χρειαζεται ΜΟΝΟ το διαβατηριο ετσι?
ΣΟΟΟΡΡΥ για τις αποριες και το πρηξιμο!
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
καλημερα, η εκρηξη του ηφαιστειου στο Μπαλι πρεπει να μας ανησυχει? να δουμε αλλους προορισμους για Σεπτεμβρη?
 

SMAD

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
καλημερα, η εκρηξη του ηφαιστειου στο Μπαλι πρεπει να μας ανησυχει? να δουμε αλλους προορισμους για Σεπτεμβρη?
Εμείς ειμαστε Μπαλι και δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα!

καλησπερα!
θελω να κλεισω τον οκτωβρη για μπαλι αεροπορικα και διαμονη και εχω βρει για το αεροδρομιο denpasar (καπως ετσι) το ατομο γυρω στα 600 ευρω!
για διαμονη περιπου στις 10 μερες στο bayad ubud bali villa για 4 ατομα γυρω στα 700 ευρω με ιδιωτικη πισινα και δυο δωματια !
Ετσι οπως τα λεω,ειναι καλα ή θα βαρεθουμε τοσες μερες στο ιδιο ξενοδοχειο?
Επισης για το μπαλι χρειαζεται ΜΟΝΟ το διαβατηριο ετσι?
ΣΟΟΟΡΡΥ για τις αποριες και το πρηξιμο!
Οι 10 μερες μια χαρα ειναι . Οντως δεν χρειαζεσαι βιζα . Οσο για τα λεφτα στο ξενοδοχειο οκ εχει πολλες επιλογες αναλογως τι θελει ο καθενας! Σε γενικες γραμμες τα εκλεισες μια χαρα. Ο καιρος δεν ξερω πως θα ειναι τον Οκτωβριο. Ελπιζω να βοηθησει!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.472
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom