Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
καλησπέρα θα ήθελα εγώ βοήθεια. ποίο ποτάμι είναι καλύτερο για ραφτινγκ AYUNG RIVER H TELAGA WAJA;;;;;;;;;
Το Telaga Waja θεωρείται πιο απαιτητικό. Το Ayung είναι πιο εύκολο για οικογένειες με παιδάκια κτλ.
Εμείς το Telaga Waja κάναμε. Δε το βρήκαμε δύσκολο. Και περνάει κ από ωραία μέρη με καταρράκτες κτλ.
 

George_K

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη-Παρίσι
Εγω μολις γυρισα απο 20μερο Σιγκαπουρη+Μπαλι Χρυσα, ειχαμε το Ubud σαν βαση, θα περασετε πολυ ομορφα!

1) Και εμεις νιοπαντροι, δοκιμασαμε για 2 ημερες αυτ/το+οδηγο που βρηκαμε εκει (ολα πολυ καλα, οποτε και απο εδω να μην εχετε κλεισει, μην ανησυχεις βρισκεις πολυ ευκολα, και θα σου συστησουν και απο το ξεν/χειο κπ αν θες). Αλλα εμεις πηγαμε αποφασισμενοι να νοικιασουμε και μηχανακι για να δουμε την διαφορά και αναλογα να επιλεξουμε. Πηραμε το XMax που ηταν το πιο ακριβο απο τις 3 κατηγοριες τους (εκτος αν κπ θελει μηχανη μεγαλου κυβισμου) με 10Ε/ημερα(+Ασφαλεια μεσα) και δεν μετανιωσαμε καθολου.Με δικα μας κρανη+μπουφαν+Διεθνες διπλωμα (οχι οτι μας σταματησαν πουθενα τελικα). Γλυτωσαμε απιστευτο μποτιλιαρισμα, σταματουσαμε οπου+οποτε θελαμε,και η οδηγηση μας φανηκε λιγακι περιεργη μονο την πρωτη ωρα, μεχρι να συνηθισουμε οτι οδηγανε αναποδα. Αυτο φανταζομαι εχει να κανει και με το ποσο εμπειρος εισαι-οποτε δεν αποτρεπω ή προτρεπω κανεναν να το δοκιμασει. Παντως εμας μας βολεψε τελεια και καναμε πολλες εκδρομες εκτος. 🛵

2) Το πρωινο που καναμε rafting στο Ayung River ηταν απο τα αγαπημενα μου, εμεις επιλεξαμε να το κανουμε την ημερα που ειχε πολυ βροχη, και ηδη εβρεχε απο το προηγουμενο βραδυ οποτε το ποταμι ειχε κατεβασει νερο (αλλα στο rafting βρεχεσαι οπως και να'χει). Δεν ειναι κατι δυσκολο ή φοβερο, μην φανταστεις (εγω 2-3 φορες ειχα ξανακανει στην Ελλαδα) τα τοπια που περασαμε ομως μεσα στην ζουγκλα με την βαρκα ηταν τοσο ομορφα!

3) Δοκιμασαμε κμ 20ρια μερη για φαγητο, για εμας αυτα που σιγουρα πρεπει να δοκιμασει κπ στο Ubud ειναι:

  • Murni's Warung - να παρετε Beef Rendang ειναι πεντανοστιμο.
  • Kakiang Bakery - Ειναι Ιαπωνικος φουρνος/πατισερι, υπεροχα cheesecakes (οπως Rare,Basque/San Sebastian, Hokkaido) φρεσκος καφες, και το πρωινο τους επισης καλο.
  • Warung Pulau Kelapa Indonesian Cuisine - αχ ακομα θυμαμαι την κοτοσουπα
  • Gaya Gelato - εχει πολλα παγωτατζιδικα αν σας αρεσουν τα γλυκα, εμενα μου εμεινε αυτο. Και ακομα ενα που ειναι πολυ ωραιο (παγωτα με γαλα καρυδας αντι για αγελαδινο) ειναι αυτο που ειναι μεσα στο Tiger, Login • Instagram (συστεγαζονται, μπορειτε να πατε για σουσι+μετα να παρετε κ παγωτο, κπ ημερες εχει στα sushi packs 1+1).
  • *Ααα και απο spa, οντως το καλυτερο ηταν το Ubud Traditional Spa, αν πατε και βραδακι (σκοτεινιαζει στις 6μμ εκει) ειναι υπεροχη η ατμοσφαιρα πολυ χαλαρωτικα! 💤😴
4) Επισης για ψωνια εχει πολυ καλογουστα πραγματακια, για το σπιτι + για ρουχα/τσαντες/κοσμηματα μπορειτε να δειτε τοσο στα τουριστικα (πιο φτηνα-οπως ανεφεραν και οι υπολοιποι εδω θα σου κανουν απο μονοι τους πολυ παζαρι, οποτε -70% επι της αρχικης τιμης που ακους υπολογιζε) και υπαρχουν και μπουτικ (εγω τσιμπησα απο εδω Boho Style | Lakra Fashion | Bali 3 φορεματακια - οι τιμες κμ σχεση με τις τιμες που βλεπεις σε ευρω στο site τους, ειναι πολυ καλυτερες, και μεσα εχει και σταντ με εξτρα -50%).

Αν θελεις κτ αλλο να ρωτησεις στειλε πμ, πολυ ευχαριστως να βοηθησω τωρα που τα εχω φρεσκα 😉
Καλησπέρα!
Να ζήσετε καταρχήν!
Με τα κινητά τι κάνατε; Πήρατε αριθμό από κει ή κρατήσατε τα δικά σας;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω μολις γυρισα απο 20μερο Σιγκαπουρη+Μπαλι Χρυσα, ειχαμε το Ubud σαν βαση, θα περασετε πολυ ομορφα!

1) Και εμεις νιοπαντροι, δοκιμασαμε για 2 ημερες αυτ/το+οδηγο που βρηκαμε εκει (ολα πολυ καλα, οποτε και απο εδω να μην εχετε κλεισει, μην ανησυχεις βρισκεις πολυ ευκολα, και θα σου συστησουν και απο το ξεν/χειο κπ αν θες). Αλλα εμεις πηγαμε αποφασισμενοι να νοικιασουμε και μηχανακι για να δουμε την διαφορά και αναλογα να επιλεξουμε. Πηραμε το XMax που ηταν το πιο ακριβο απο τις 3 κατηγοριες τους (εκτος αν κπ θελει μηχανη μεγαλου κυβισμου) με 10Ε/ημερα(+Ασφαλεια μεσα) και δεν μετανιωσαμε καθολου.Με δικα μας κρανη+μπουφαν+Διεθνες διπλωμα (οχι οτι μας σταματησαν πουθενα τελικα). Γλυτωσαμε απιστευτο μποτιλιαρισμα, σταματουσαμε οπου+οποτε θελαμε,και η οδηγηση μας φανηκε λιγακι περιεργη μονο την πρωτη ωρα, μεχρι να συνηθισουμε οτι οδηγανε αναποδα. Αυτο φανταζομαι εχει να κανει και με το ποσο εμπειρος εισαι-οποτε δεν αποτρεπω ή προτρεπω κανεναν να το δοκιμασει. Παντως εμας μας βολεψε τελεια και καναμε πολλες εκδρομες εκτος. 🛵

2) Το πρωινο που καναμε rafting στο Ayung River ηταν απο τα αγαπημενα μου, εμεις επιλεξαμε να το κανουμε την ημερα που ειχε πολυ βροχη, και ηδη εβρεχε απο το προηγουμενο βραδυ οποτε το ποταμι ειχε κατεβασει νερο (αλλα στο rafting βρεχεσαι οπως και να'χει). Δεν ειναι κατι δυσκολο ή φοβερο, μην φανταστεις (εγω 2-3 φορες ειχα ξανακανει στην Ελλαδα) τα τοπια που περασαμε ομως μεσα στην ζουγκλα με την βαρκα ηταν τοσο ομορφα!

3) Δοκιμασαμε κμ 20ρια μερη για φαγητο, για εμας αυτα που σιγουρα πρεπει να δοκιμασει κπ στο Ubud ειναι:

  • Murni's Warung - να παρετε Beef Rendang ειναι πεντανοστιμο.
  • Kakiang Bakery - Ειναι Ιαπωνικος φουρνος/πατισερι, υπεροχα cheesecakes (οπως Rare,Basque/San Sebastian, Hokkaido) φρεσκος καφες, και το πρωινο τους επισης καλο.
  • Warung Pulau Kelapa Indonesian Cuisine - αχ ακομα θυμαμαι την κοτοσουπα
  • Gaya Gelato - εχει πολλα παγωτατζιδικα αν σας αρεσουν τα γλυκα, εμενα μου εμεινε αυτο. Και ακομα ενα που ειναι πολυ ωραιο (παγωτα με γαλα καρυδας αντι για αγελαδινο) ειναι αυτο που ειναι μεσα στο Tiger, Login • Instagram (συστεγαζονται, μπορειτε να πατε για σουσι+μετα να παρετε κ παγωτο, κπ ημερες εχει στα sushi packs 1+1).
  • *Ααα και απο spa, οντως το καλυτερο ηταν το Ubud Traditional Spa, αν πατε και βραδακι (σκοτεινιαζει στις 6μμ εκει) ειναι υπεροχη η ατμοσφαιρα πολυ χαλαρωτικα! 💤😴
4) Επισης για ψωνια εχει πολυ καλογουστα πραγματακια, για το σπιτι + για ρουχα/τσαντες/κοσμηματα μπορειτε να δειτε τοσο στα τουριστικα (πιο φτηνα-οπως ανεφεραν και οι υπολοιποι εδω θα σου κανουν απο μονοι τους πολυ παζαρι, οποτε -70% επι της αρχικης τιμης που ακους υπολογιζε) και υπαρχουν και μπουτικ (εγω τσιμπησα απο εδω Boho Style | Lakra Fashion | Bali 3 φορεματακια - οι τιμες κμ σχεση με τις τιμες που βλεπεις σε ευρω στο site τους, ειναι πολυ καλυτερες, και μεσα εχει και σταντ με εξτρα -50%).

Αν θελεις κτ αλλο να ρωτησεις στειλε πμ, πολυ ευχαριστως να βοηθησω τωρα που τα εχω φρεσκα 😉
Σας ζήτησαν διεθνές δίπλωμα για να νοικιάσετε το αμαξι;
 
Μηνύματα
36
Likes
13
Ήθελα και εγώ να ρωτήσω αν σας ζήτησαν πιστοποιητικά εμβολιασμού και αν χρειάζεται και pcr αν είσαι 3πλα εμβολιαμενος
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Σας ζήτησαν διεθνές δίπλωμα για να νοικιάσετε το αμαξι;
Γιώργο δεν ζητάνε στα γραφεία συνήθως αλλά όταν μας σταμάτησε η τροχαία μας το ζήταγαν επίμονα. Το έπεξα και λίγο τσαμπουκάς τρομάρα μου και μας πήγαν στο τμήμα. Η γυναίκα μου καθάρισε με κατι δικαιολογίες. Καλύτερα να έχεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λάθος ερώτηση έκανα, ρωτούσα για δίπλωμα για μηχανάκι αν το ζητάνε.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Λάθος ερώτηση έκανα, ρωτούσα για δίπλωμα για μηχανάκι αν το ζητάνε.
Σωστά σου απάντησα πάντως. Μηχανάκι είχαμε νοικιάσει! Χαχα

Η λογική λέει ότι θέλει international για οτιδήποτε νοικιάσεις. Τώρα αν κάποιοι κάνουν τα στραβά μάτια είναι άλλο θέμα.
Είναι κ που θα πέσεις φαντάζομαι.
Νομίζω ότι έχεις δεν έχεις, με ένα χαρτζιλικακι όλα λύνονται. Τα γνωστά...
 

ANASTASIA KELE

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ELEPHANT SAFARI ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!! ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΠΗΓΕΣ ΛΟΜΠΟΚ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕΣ KUTA , NUSA DUA H SEMINYAK?

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.336
Λάθος ερώτηση έκανα, ρωτούσα για δίπλωμα για μηχανάκι αν το ζητάνε.
Συνήθως δεν ζητάνε και αν ζητήσουν είναι για να παζαρέψουν πιο πάνω την τιμή, δηλαδή "ε, δεν έχεις και διεθνές δίπλωμα θα είσαι παράνομος, θα μου δημιουργήσεις πρόβλημα".

Το παλιό τρίπτυχο που είναι εκτυπωμένο στα ελληνικά με τα αστέρια και GR μπροστά (αυτό με την φώτο που την πριτσίνωναν πάνω στο χαρτί) δείχνει τις κατηγορίες A, B, C κλπ με το σύμβολο για μηχανάκι/μηχανή/αυτοκίνητο οπότε τους το πασάρω ως "διεθνές από την ΕΕ" και "περνάει", ακόμα και σε έλεγχο από την αστυνομία στην Ταϊλάνδη, Ινδονησία δεν με έχουν σταματήσει. Μέχρι και Αμερική έχω νοικιάσει με αυτό και κανείς δεν ασχολήθηκε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom