Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ELEPHANT SAFARI ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!! ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΠΗΓΕΣ ΛΟΜΠΟΚ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕΣ KUTA , NUSA DUA H SEMINYAK?
Αν δεν αισθάνεστε τύψεις να καβαλάτε αιχμάλωτα άγρια ζώα, είναι σούπερ
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.012
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ELEPHANT SAFARI ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!! ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΠΗΓΕΣ ΛΟΜΠΟΚ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕΣ KUTA , NUSA DUA H SEMINYAK?
Δεν ξέρω αν αξίζει το elephant safari αλλά καλό είναι να μην υποστηρίζουμε τέτοιου είδους διασκέδαση. Είχα ψάξει κ εγώ τότε στο ταξίδι μου αν υπάρχει κάποιο elephant sanctuary αλλά δεν υπήρχε (πραγματικό τουλάχιστον - στην Ταϊλάνδη έχει νομίζω).
Αν σου αρέσουν τα ζώα μπορείς να πας για φωτογραφικό σαφάρι στην Αφρική.
Καταλαβαίνω ότι πιθανά το βλέπεις ως μια "νέα εμπειρία" και δεν είναι ότι δεν αγαπάς τα ζώα αλλά αυτά υποφέρουν για να χαρίζουν "νέες εμπειρίες" στους δυτικούς. Αυτή είναι η αλήθεια δυστυχώς...
 
Last edited:

ANASTASIA KELE

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν ξέρω αν αξίζει το elephant safari αλλά καλό είναι να μην υποστηρίζουμε τέτοιου είδους διασκέδαση. Είχα ψάξει κ εγώ τότε στο ταξίδι μου αν υπάρχει κάποιο elephant sanctuary αλλά δεν υπήρχε (πραγματικό τουλάχιστον - στην Ταϊλάνδη έχει νομίζω).
Αν σου αρέσουν τα ζώα μπορείς να πας για φωτογραφικό σαφάρι στην Αφρική.
Καταλαβαίνω ότι πιθανά το βλέπεις ως μια "νέα εμπειρία" και δεν είναι ότι δεν αγαπάς τα ζώα αλλά αυτά υποφέρουν για να χαρίζουν "νέες εμπειρίες" στους δυτικούς. Αυτή είναι η αλήθεια δυστυχώς...
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση για αυτον ακριβως τον λογο ρωτησα και το σκεφτόμουν γιατί διάβασα οτι δεν είναι και πολύ καλές οι συνθήκες που τα έχουν τα ζώα...
 

retzi

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Ήθελα και εγώ να ρωτήσω αν σας ζήτησαν πιστοποιητικά εμβολιασμού και αν χρειάζεται και pcr αν είσαι 3πλα εμβολιαμενος
Τελικά ξέρουμε τι παίζει με τα πιστοποιητικά εμβολιασμού? Είτε στο αεροδρόμιο είτε στις δραστηριοτητες μαγαζια κλπ.. Εμείς κλείσαμε να παμε στα μέσα του Σεπτεμβρη και μας ανησυχει το συγκεκριμενο κομματι
 

Dimitra-1205

Member
Μηνύματα
13
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλημέρα,

Έχουμε κλείσει με τη γυναίκα μου για Μπαλί αρχές Μαίου για 7 ημέρες/6 νύχτες, αν και έχουν γραφτεί ήδη πολλες ιστορίες τις οποίες και έχω διαβάσει (τις περισσότερες τουλάχιστον) θα ήθελα βοήθεια απο όσους έχουν πάει, για να μπορέσω να το οργανώσω όσο καλύτερα μπορώ δεδομένου ότι οι μέρες δεν είναι πολλές.
Για αρχή θέλω τη βοήθεια σας για τα παρακάτω:
1. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή όλων και θα μείνουμε Ubud, να μείνουμε όμως και τις 6 νύχτες εκεί η να τις μοιράσουμε? να μεινουμε και 2 μέρες κάπου παραλιακά (seminyak, nusa dua etc)?
2. Απο τα αξοιθέατα ποιά είναι τα must? Οι μέρες δεν είναι πολλές όπως είπα και δε θα προλάβουμε να τα δούμε όλα. Απο αυτά που είδα μας ενδιαφέρουν: monkey forest, Temples, ίσως το safari park αν έκανε κάποιος και αξίζει κλπ.
3. Μετακινήσεις: να νοικιάσουμε αμάξι με οδηγό και αν ναι για όλες τις μέρες και απο πού (απο το ίντερνετ να ψαξουμε απο πριν η οταν φτασουμε εκει να βρουμε καποιον)? μηχανάκι να γυρίσουμε και να χαθούμε μόνοι μας αξίζει η θα μπλέξουμε?
4. Τέλος, σχετικά με διαμονή, ψάχνουμε για ενα αρκετά καλο ξενοδοχείο μέσα στη ζούγκλα με ωραια θέα. Έχουμε βρει κάποια με τιμή 600-700 € για 6 νύχτες. Αξίζει να μείνουμε όλες τις μέρες σε καλό ξενοδοχείο (γιατί τις πρώτες μέρες θα λείπουμε όλη μέρα)? Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε στο Ubud?

Ζητώ συγνώμη εαν πολλά απο τα παραπάνω έχουν ήδη απαντηθεί σε κάποιες ιστορίες.
Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτή!
Καλημέρα!
Αχ αγαπημένο Μπαλάκι !!! Πήγαμε το 2018 και θα σου πω την προσωπική μου άποψη.
1.εμείς μοιράσαμε τις διανυκτερεύσεις σε Ubud και Nusa Dua. Nusa Dua εξαιρετικό σαν μέρος αλλά για κολύμπι δεν... Είναι ωκεανός, όπως και όλη η νότια πλευρά του νησιού που έχουν χτίσει τα μεγαλύτερα ξενοδοχεία. Αξίζει από άποψη πολυτέλειας ,όμως για μπάνιο είχαν μονίμως κόκκινη σημαία. Θα πρότεινα περιοχή Uluwatu για να έχετε και θέα το ηλιοβασίλεμα. Αν ξαναπήγαινα τώρα θα έμενα τις μισές μέρες στο βόρειο μπαλί πχ Lovina που επισκεφτήκαμε και μας άρεσε.
2.monkey forest ναι. Εχει πλάκα και δεν είναι ακριβό. Για το safari park δεν έχω άποψη γιατί μου φάνηκε πολύ ακριβό και το κάναμε στην Ταϊλάνδη που πήγαμε στο γυρισμό από το μπαλί. Ναούς έχει άπειρους, καλό είναι να διαλέξετε τους μεγαλύτερους. Στην αρχή θα θέλετε να τους επισκεφτείτε όλους όμως πραγματικά υπάρχουν παντού. Δείτε το Besakih τις μέρες που θα μείνετε στο Ubud, ulun danu , Taman Ayun, Lempuyang που έχει θέα το ηφαίστειο. Στο νότιο τμήμα Tanah Lot,
Uluwatu.
3.εμείς είχαμε οδηγό που κλείσαμε από πριν. Μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία, είναι πολύ καλός. Καλή ιδέα και το μηχανάκι, θα το πρότεινα όμως στο Ubud για βόλτες μέσα στη ζούγκλα γιατί έχει μεγάλες αποστάσεις.κάποια ξενοδοχεία παρέχουν και ποδήλατα. Μπορείτε όμως να μοιράσετε τις μέρες με αυτοκίνητο και μηχανάκι .
4. Το καλό ξενοδοχείο αξίζει για το all inclusive και αν έχεις δική σου πισίνα να αράξεις το βράδυ που θα γυρίσεις όταν λείπεις όλη μέρα. Εχει άπειρα τέτοια στο Ubud . Αν δε σας ενδιαφέρει η διαμονή δίπλα στην παραλία και η θέα στη θάλασσα, τότε στη ζούγκλα αξίζει η θέα ενός καλού ξενοδοχείου.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
Τελικά ξέρουμε τι παίζει με τα πιστοποιητικά εμβολιασμού? Είτε στο αεροδρόμιο είτε στις δραστηριοτητες μαγαζια κλπ.. Εμείς κλείσαμε να παμε στα μέσα του Σεπτεμβρη και μας ανησυχει το συγκεκριμενο κομματι
Δεν ειμαι σιγουρη αν η ερωτηση απευθυνόταν σε εμενα.. αλλα ναι, εμας μας ζητησαν στο αεροδρομιο τα Ευρωπαικα πιστοποιητικα εμβολιασμου τον Ιουλιο '22, απο 'κει και περα δεν ασχοληθηκε κανεις. Μασκα στο Μπαλι ΔΕΝ φορουσαν, στην Σιγκαπουρη ναι σε κλειστους χωρους. ;) Σχετικα με το διπλωμα τωρα, το "φακελακι" αν σε πιασουν ΧΩΡΙΣ διεθνες διπλωμα ειναι τουλαχιστον ενα 20Ε. Εμεις προτιμησαμε να δωσουμε 50Ε και να εχουμε Διεθνες για 1 χρονο και για χρηση σε αλλους προορισμους (στο δινουν αμεσα την ωρα που πληρωνεις) - Για λεπτομεριες θα παρετε τηλ στο Συγκοινωνιων της πολης σας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ειμαι σιγουρη αν η ερωτηση απευθυνόταν σε εμενα.. αλλα ναι, εμας μας ζητησαν στο αεροδρομιο τα Ευρωπαικα πιστοποιητικα εμβολιασμου τον Ιουλιο '22, απο 'κει και περα δεν ασχοληθηκε κανεις. Μασκα στο Μπαλι ΔΕΝ φορουσαν, στην Σιγκαπουρη ναι σε κλειστους χωρους. ;) Σχετικα με το διπλωμα τωρα, το "φακελακι" αν σε πιασουν ΧΩΡΙΣ διεθνες διπλωμα ειναι τουλαχιστον ενα 20Ε. Εμεις προτιμησαμε να δωσουμε 50Ε και να εχουμε Διεθνες για 1 χρονο και για χρηση σε αλλους προορισμους (στο δινουν αμεσα την ωρα που πληρωνεις) - Για λεπτομεριες θα παρετε τηλ στο Συγκοινωνιων της πολης σας.
Δυστυχώς διεθνές διπλωμα δίνουν μόνο σε όσους έχουν δίπλωμα.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
Δυστυχώς διεθνές διπλωμα δίνουν μόνο σε όσους έχουν δίπλωμα.
εντωμεταξυ οταν νοικιασαμε το μηχανακι, κν δεν μας ζητησε διπλωμα, μονο διαβατηριο.. και οι μισοι Αυστραλοι που ηταν εκει, απο τον τροπο που οδηγουσαν σιγουρα δεν ειχαν ξανανεβει οχι σε μηχανακι, ουτε σε ποδηλατο (οποτε οποιος το επιχειρησει, κραταμε αποστασεις ασφαλείας οσο μπορουμε).

*Επισης ειδαμε παιδακια 7-8 χρονων με παπάκια σε χωρια (καλα κι εδω στα χωρια θα μου πεις οι εφηβοι το κανουν, αλλα οχι και τοσο μικρες ηλικες). Αποκορυφωμα ηταν μπαμπας να κραταει στο ενα χερι βρεφάκι μια σταλια 4-5 μηνων σαν το καρπουζι και με το αλλο το τιμονι απο το σκουτερ, σοκ! :oops: (μαμα δεν επέβαινε)
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα!! Έχω κλείσει κάποιες εκδρομές με το familybali tours που έχω διαβάσει εδώ !! Θα κάνω μια εκδρομή στην nusa penida , στην οποία θα έχουν τις αποσκευές μου στο αμάξι τους καθόλη την διάρκεια της εκδρομης.. υπάρχει κίνδυνος??
 

ANASTASIA KELE

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα και παλι θα ηθελα τα φωτα σας!! εχω βγαλει αυτο το προγραμμα θα ηθελα ομως την γνωμη σας. Θα ηθελα ιδανικα να προσθεσω lovina και pemutaran beach αλλα δεν ξερω αν μπορω να βγαλω κατι ή αν εχω βαλει κατι που δεν αξιζει ωστε να βαλω αυτα.. δεν ξερω αν αξιζει να μεινω munduk και kintamani!!επισης θα ηθελα να μου πειτε που να μεινω τις τελευταιες μερες seminyak, nusa dua, kuta, uluwaty;;

08/09: greece to bali

09/09
09:00 transfer to ubud
sacred monkey forest - bali swing - ubud market

10/09
campuhan walk
tegenungan waterfall
goa gajah
tegallalang rice
bali pulina

11/09
penglipuran village
bamboo forestpura gunung kaun sebatu
tukad cepung waterfall

12/09
maybe rafting telaga waja
pura titra empul
besakih temple

13/09
jutilwish rich terrace
transfer to munduk and stay
pura ulun danu
hidden hillz
handara gate

14/09
sekumpul waterfalls
gigit waterfall
water slid lemukih

transfer and saty kintamani

15/09
maybe rafting telaga waja
batur
pura titra gangga
lahangan sweet
transfer and stay to padang bai


16/09
lombok - sengigi

17/09
gili air

18/09
gili meno
19/09
gili trawangan

20/09
nusa penida

21 - 22/09
kuta- seminyak - nusa dua


α και μια ακομα ερωτηση: αξιζει να κλεισω απο εδω με τον gede οδηγο ή με συμφερει να κλεισω εκει οικονομικα? ο gede μου ειπε περιπου 35 με 40Ε την ημερα!
 
Last edited by a moderator:

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Είσαι υπέροχος. Να περάσεις τέλεια!!! Περιμένω ενημέρωση για όλα.... την βιζα αυτή θα την βγάλω μόλις φτάσω εκεί. Θα μου πουν αυτοί να φανταστώ. Καο εσυ χωρίς ταξιδιωτικό το κάνεις εε ; εχω πολυ άγχος
Kαλησπερα από Μπαλί! Λοιπόν.. 1) ποτέ δεν μας θερμομετρησαν , 2) πρώτα τσεκαρουν διαβατήριο και ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού, 3 )μετα βγάζεις την βίζα (visa on arrival) δίνοντας το διαβατήριο (33 ευρώ) πληρώνεις είτε σε ευρώ, είτε με κάρτα ( φυσική) .. 4) με αυτήν την βίζα , το διαβατήριο και τo boarding pass περνάς το immigration.. 5) στο τέλος τσεκαρουν το electronic declaration ( σαν το plf το δικό μας) .. αυτά!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom