Περού Ταξίδι στο Περού!

dimivam

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους!

Το καλοκαίρι θα πάω στο Περού (ουφ! Το λέω και ανακουφίζομαι! χιχι)

Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, στα παιδιά που έχουν πάει, αν γίνεται να με βοηθήσουν λιγάκι παραπάνω:

Σκέφτομαι να πάω το καλοκαίρι (Ιούλιο έως Αύγουστο, για περίπου 35 μέρες- ή και παραπάνω), μόνος μου (που να πείσω τους φίλους μου να ακολουθήσουν!) και χωρίς γκρουπ (μου είναι ακριβά, για λίγες μέρες, πολύ συγκεκριμένα πράγματα).

Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στο εξωτερικό, αλλά όχι Λατινική Αμερική!

1. Ακούγονται πολλά για θέματα ασφάλειας (1.90 είμαι, δεν είναι ότι φοβάμαι, αλλά απλά δεν θέλω και να το σκέφτομαι όση ώρα είμαι εκεί! Εντάξει, θα έχω τον νου μου, αλλά.)
2. Αγαπώ την φωτογραφία και έχω μια DSLR (φτηνή, όχι τίποτα επαγγελματικό). Θα μου είναι πρόβλημα να την πάρω μαζί; Θα με σηκώσουν μαζί με την κάμερα; :xmas_cheesygrin: (μήπως να πάρω την μικρή μου ψηφιακή; - μπλιαξ!-)
3. Στο μάτσου πίτσου, είναι καλύτερα να ακολουθήσω την διαδρομή πεζός, ή με τραίνο, γιατί κάπου διάβασα ότι πρέπει να κλείσω 5 μήνες πριν..
4. Έχετε να προτείνετε καμιά καλή αεροπορική (τα πιο φτηνά εισιτήρια είναι με alitalia, αλλά όσες φορές την έχω ταξιδέψει, το μετάνιωσα!)

Ευχαριστώ πολύ,
εύχομαι καλή χρονιά, καλά ταξίδια και... αν βρείτε λίγο χρόνο να μου απαντήσετε!

Δημήτρης!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
3. Δημήτρη το inca trail για machu picchu πρέπει να το έχω κάνει νοητικά 5-6 φορές!! υπάρχουν δύο επιλογές η κλασσική και η μικρή διαδρομή (4 και 2 μέρες αντίστοιχα). διαφορετικά μπορείς να πάρεις το τρένο από Cusco έως Aguas Calientes όπου από εκεί πας με λεωφορείο στην είσοδο. τα inca trail χρειάζονται φυσική κατάσταση, 2-3 μέρες προσαρμογής στο Cusco για να προσαρμοστείς στο υψόμετρο και μετά όρμα! υπάρχουν πολλά πρακτορεία που κάνουν τα trails. επίσης υπάρχουν και διάφορες άλλες διαδρομές πεζοπορείας (Salkantay, Ausangate, Lares κλπ.) καλό είναι να επιλέξεις πρακτορείο όπου έχει καλή φήμη για την συμπεριφορά του στους αχθοφόρους (αντιστοιχούν αν θυμάμαι καλά 3 ανά 2 trekkers, διάβασε εδώ πιο αναλυτικά Recommended Travel Companies in Peru - an independent review) από κάθε διαδρομή έχεις την ευκαιρία να δεις χαμένες πόλεις (machu style) που δεν μπορείς να δεις με άλλο τρόπο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
4. Έχετε να προτείνετε καμιά καλή αεροπορική (τα πιο φτηνά εισιτήρια είναι με alitalia, αλλά όσες φορές την έχω ταξιδέψει, το μετάνιωσα!)

Ευχαριστώ πολύ,
εύχομαι καλή χρονιά, καλά ταξίδια και... αν βρείτε λίγο χρόνο να μου απαντήσετε!

Δημήτρης!
καλή χρονιά και σε σένα.
από περιέργεια πες μας για πού βρήκες με Αλιτάλια και πόσο μια και δεν πάει Περού. έτσι ίσως σε βοηθήσουν κι άλλοι αν πεις τιμή. πάντως αν πας με Iberia, KLM και όλες τις αμερικανικές θα νοσταλγήσεις την Αλιτάλια. αν και αν δεν πας υπεραντλαντικό δεν καταλαβαίνεις την αξία της.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Ακούγονται πολλά για θέματα ασφάλειας (1.90 είμαι, δεν είναι ότι φοβάμαι, αλλά απλά δεν θέλω και να το σκέφτομαι όση ώρα είμαι εκεί! Εντάξει, θα έχω τον νου μου, αλλά.)

Θέλει περισσότερη προσοχή από κάποιους δυτικοευρωπαϊκούς προορισμούς, ειδικά στις βόρειες Άνδεις και στα μεγάλα αστικά κέντρα, αλλά τίποτε το τραγικό. Τα απλά, συνετά μέτρα.


2. Αγαπώ την φωτογραφία και έχω μια DSLR (φτηνή, όχι τίποτα επαγγελματικό). Θα μου είναι πρόβλημα να την πάρω μαζί; Θα με σηκώσουν μαζί με την κάμερα; :xmas_cheesygrin: (μήπως να πάρω την μικρή μου ψηφιακή; - μπλιαξ!-)


Αν δεν την πάρεις εκεί την ακρινή κάμερα, πού θα την πάρεις; Στα γενέθλια της θείας; Παρ'τη παιδί μου να φχαριστηθείς.


3. Στο μάτσου πίτσου, είναι καλύτερα να ακολουθήσω την διαδρομή πεζός, ή με τραίνο, γιατί κάπου διάβασα ότι πρέπει να κλείσω 5 μήνες πριν..

Πρέπει να κλείσεις μερικούς μήνες πριν για το inca trail, από εκεί και πέρα υπάρχουν κι άλλα trails. Μπορείς δηλαδή να πας στο Μάτσου με τραινάκι και να κάνεις trekking για το Τσόκε Κιράου ή τη Βιλκαμπάμπα ή ό,τι άλλο θες, δεν είναι δα και το μόνο trek το Inca Trail. Είναι πάντως εντυπωσιακό και σχετικώς εύκολο.

4. Έχετε να προτείνετε καμιά καλή αεροπορική (τα πιο φτηνά εισιτήρια είναι με alitalia, αλλά όσες φορές την έχω ταξιδέψει, το μετάνιωσα!)

Καλή είναι όποια είναι φτηνή, χωρίς να κλείνει λόγω χρεών.
 

dimivam

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Κατ'αρχάς, χρόνια πολλά! (ωπ, πολύ ήπια!)

Samion: Όντως, η Alitalia δεν πάει Λίμα, είναι συνδυασμός πτήσεων! Alitalia, American Airlines, KLM, Continental, TAM, Lufthansa, Delta (και δεν συμμαζεύεται!- καλά, όχι όλες μαζί έτσι; συνδυασμοί παίζουν)

Μου φαίνεται θα κλείσω τα εισιτήρια και μετά βλέπουμε! Θα'χω χρόνο να σας πρήζω με ερωτήσεις! :xmas_redface:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις πάντως, καλή χρονιά να έχουμε! :innocent:

Δημήτρης
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Το ποστ ερχεται κατευθειαν απο Παραγουαη, μολις χθες επεστρεψα απο Περου.
1) Τα τελευταια χρονια στην Λιμα εχουν γινει πολυ συμαντικα βηματα προοδου στο θεμα ασφαλειας, ολα θα ειναι καλα αρκει να εισαι λιγο προσεκτικος
2) Την καμερα ενοειτε να την παρεις μαζι σου και μετα να ανεβασεις τις φωτογραφιες να τις δουμε και εμεις
3) Για το ματσου πιτσου θα σου προτεινα την πεζοπορια, αξιζει τον κοπο
4) Βρηκες φτηνα εισητιρια για Περου και το παιζεις δυσκολος;
 

dimivam

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, είμαι στα τελευταία να κλείσω, μια ερώτηση έχω:

Έχω περίπου 35-40 μέρες κενό, προτείνετε
α. να τις περάσω όλες στο Περού
β. να πάω Λίμα και να γυρίσω από Σαντιάγκο (βέβαια η Χιλή θα έχει και ολίγο από άσχημο καιρό το καλοκαίρι)
γ. να πάω Λίμα και να σταματήσω στον γυρισμό και στο Μαϊάμι (μιας και η σύνδεση της πτήσης θα γίνει από εκεί)
δ. να μην γυρίσω καθόλου! (χιχι!)

Ευχαριστώ,
Δημήτρης
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Και φυσικά να γυρίσεις,θα πρέπει να μας δώσεις ρεπόρτο για το ταξίδι σου.
Σου προτείνω να μείνεις τουλάχιστον 30 μέρες στο Περού να το ανακαλύψεις
όπως ακριβώς του αξίζει.Είναι μια χώρα γεμάτη θησαυρούς.
Δεν πρόκειται να βαρεθείς καθόλου.
Εγώ έμεινα 18 μέρες και νιώθω ότι είδα ελάχιστα.
Αφού έχεις λοιπόν χρόνο μην το σκέφτεσαι καθόλου.:xmas_wink:
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
αλανι μου,μεσα σε αυτο το φορουμ θα βρεις οτι απαντησεις ψαχνεις..:xmas_cool:..εχει πολλα θεματα για περου και οτι απορια εχεις θα σου λυθει..(το ιδιο εκανα και γω και βγηκα μονο κερδισμενος...:xmas_razz:)..αν θες να συνδυασεις καποιο μερος με το περου ειναι καλη ευκαιρια μια επισκεψη στη βολιβια,στην οποια πιθανοτατα θα περασεις οδικως(απο τα συνορα η πρωτευουσα λα παζ νομιζω ειναι γυρω στα 80 χλμ. δηλ.πολυ κοντα..) και αξιζει με τα χιλια..αν βεβαια επισκεφθεις την κοινη λιμνη(τιτικακα)που πιθανοτατα θα το εχεις βαλει(η θα το βαλεις)στο προγραμμα σου..:xmas_cool:
οσο για τις μερες,συμφωνω με τη ντινα ειναι μια χαρα(βεβαια,εχθρος του καλου το καλυτερο..χεχε..:xmas_biggrin:)αλλα και γω που καθισα 2 βδομαδες στο περου οχι μονο δεν το ευχαριστηθηκα αλλα εφαγα τετοια ενεση απο αυτο το ταξιδι που παραμονη πρωτοχρονιας την εβγαλα εξω απο το προξενειο του περου στη θεσσαλονικη,αγκαλια με ενα μπουκαλι πισκο και παρεα με περουανους που παιζαν παραδοσιακη μουσικη των ανδεων.......!!!:xmas_eek::xmas_eek:..
αν βεβαια,πας για παντα,ψαξε ρε αδερφε μια δουλεια και για μενα εκει...χεχε.:xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γ. να πάω Λίμα και να σταματήσω στον γυρισμό και στο Μαϊάμι (μιας και η σύνδεση της πτήσης θα γίνει από εκεί)
Αν περάσεις από Αμερικάνικο αεροδρόμιο, έχε υπόψη σου ότι χρειάζεται να έχεις αμερικάνικη βίζα. Αν δεν έχεις ήδη, είναι κι αυτό ένα κόστος γύρω στα 100-130 ευρώ (βέβαια, θα την έχεις έτοιμη και θα τη χρησιμοποιήσεις και σε μελλοντικά ταξίδια, αν πας / περάσεις από ΗΠΑ)...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να τις περάσεις όλες στο Περού, και λίγες είναι.
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλή χρονιά κατ΄αρχάς και καλή προετοιμασία. Σίγουρα ο χρόνος είναι αρκετός για καλή οργάνωση.Εκανα αυτό το ταξίδι ζωής το 2000 και προτείνω όλες τις μέρες να τις καταναλώσεις στο Περού.Εγώ πήγα με KLM και εσωτερικές πτήσεις με την AEROCONTINEN.Λίμα-Πουέρτο Μαλντονάδο (για επίσκεψη και διαμονή στον Αμαζόνιο)-Κούσκο-Πούνο(λίμνη Τιτικάκα)-Αρεκίπα-Νάσκα-Παράκας είναι πόλεις που νομίζω ότι αξίζει να τις συμπεριλάβεις στο πρόγραμμά σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom