Σλοβακία Ταξίδι στο ...κέντρο της Ευρώπης!!!

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Χαιρετώ!!
Ο ξάδερφος μιας φίλης σπουδάζει Σλοβακία και σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξιδάκι προς τα κει τον Δεκέμβρη!:D
Μάθαμε ότι Βιέννη-Μπρατισλάβα είναι 6 ευρώ και γενικά ότι μπορούμε άνετα να επισκεφτούμε και άλλες χώρες..!
Γι αυτό,αν και δεν υπάρχει μπάτζετ (κλασικά!!:roll:) σκεφτόμαστε να πάμε ,εκτός από μΠρατισλάβα και Βιέννη,Πράγα και Βουδαπέστη..
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
1.Ένα ταξίδι 11 ημερών θα μας φτάσει για να δούμε τα βασικά απο κάθε πρωτεύουσα?
2.Πέρα από τη Βιέννη,την οποία ίσως και επισκεφτούμε για 1 μόνο μέρα,οι άλλοι προορισμοί είναι οικονομικοί,σωστά??
3.Έχετε να προτείνετε άλλους προορισμούς είτε σ αυτές τις χώρες είτε σε άλλες,που να είναι όμως κοντά με τη Σλοβακία και να συμφέρουν οικονομικά?
4.Και φυσικά οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη...

Ευχαριστώ a priori ;)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Χαιρετώ!!
Ο ξάδερφος μιας φίλης σπουδάζει Σλοβακία και σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξιδάκι προς τα κει τον Δεκέμβρη!:D
Μάθαμε ότι Βιέννη-Μπρατισλάβα είναι 6 ευρώ και γενικά ότι μπορούμε άνετα να επισκεφτούμε και άλλες χώρες..!
Γι αυτό,αν και δεν υπάρχει μπάτζετ (κλασικά!!:roll:) σκεφτόμαστε να πάμε ,εκτός από μΠρατισλάβα και Βιέννη,Πράγα και Βουδαπέστη..
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
1.Ένα ταξίδι 11 ημερών θα μας φτάσει για να δούμε τα βασικά απο κάθε πρωτεύουσα?
2.Πέρα από τη Βιέννη,την οποία ίσως και επισκεφτούμε για 1 μόνο μέρα,οι άλλοι προορισμοί είναι οικονομικοί,σωστά??
3.Έχετε να προτείνετε άλλους προορισμούς είτε σ αυτές τις χώρες είτε σε άλλες,που να είναι όμως κοντά με τη Σλοβακία και να συμφέρουν οικονομικά?
4.Και φυσικά οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη...

Ευχαριστώ a priori ;)
1. Νομίζω πως με ένα καλό πρόγραμμα θα σας φτάσει, αν και καλό θα ήταν είτε να κόψετε κάποια πόλη είτε να αυξήσετε τις μέρες.
2. Η Βιέννη, προσωπικά, είναι ο καλύτερος και ομορφότερος προορισμός από τους υπόλοιπους που παραθέτεις. Να της δώσετε παραπάνω από 1 μέρα. Eξάλλου είναι και η πιο κοντινή στη Μπρατισλάβα πρωτεύουσα.
3. Υπάρχουν αρκετά μέρη τριγύρω, τόσο εντός όσο και εκτός Σλοβακίας, όμως και σεις πρέπει να μας πείτε τι θέλετε να δείτε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αρες μάρες κουκουνάρες...

1. Θες να πας σε 4 Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες σε 11 μέρες...
2. Δεν έχεις λεφτά και θες να πας μια μέρα στη Βιέννη για να πεις ότι πήγες...
3. Ψάχνεις να πας και κάπου αλλού κοντινό στη Σλοβακία...

Άβυσσος η ψυχή ενός νεαρού άπειρου ταξιδιώτη...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πρώτον θενκιου για την απάντηση.
Δεύτερον,η Βιέννη όμως είναι ακριβή και εμείς κυριολεκτικά ξεκινάμε από το μηδέν.Να καταλάβεις υπολογίζουμε μπάτζετ το πολύ 300 ευρώ,αλλά με μεγάλη πιθανότητα τα αεροπορικά να είναι τζάμπα. Επειδή όμως το κομπόδεμα θα δημιουργηθεί από τις φοιτητικές μας οικονομίες,δηλαδή παίζει να είναι και 100 ευρω,στην πολύ χειρότερη θα μείνουμε και Μπρατισλάβα μόνο.Πάντως αν μια πόλη αποκλειστεί,αυτή θα είναι μάλλον η Βιέννη.
Τρίτον,θέλουμε πόλεις ατμοσφαιρικές,με πολύ φύση και ιστορικό/πολιτισμικό ενδιαφέρον κατα προτίμηση αλλά και ο,τιδήποτε θεωρείς ως άξιο επίσκεψης για τον χ λόγο,θα το εκτιμούσα δεόντως αν το ανέφερες.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τελικα 100 ή 300? και τα δυο μου φαινονται οτι δεν φτανουν ουτε για σουβλάκια. Ουκ εν το πολλώ το εύ.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αρες μάρες κουκουνάρες...

1. Θες να πας σε 4 Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες σε 11 μέρες...
2. Δεν έχεις λεφτά και θες να πας μια μέρα στη Βιέννη για να πεις ότι πήγες...
3. Ψάχνεις να πας και κάπου αλλού κοντινό στη Σλοβακία...

Άβυσσος η ψυχή ενός νεαρού άπειρου ταξιδιώτη...
1.Ναι, θέλω.
2.Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου και πιθανώς αρκετά χρήματα για να κάνεις τα ταξίδια που θες,εγώ όμως δεν έχω τα χρήματα κι έτσι προσπαθώ σε κάθε μου ταξίδι να βολέψω όσο περισσότερα μπορώ.Άσε που λόγω ηλικίας αλλά και λόγω χαρακτήρα είναι πολύ πιθανό να έχω πιο γρήγορους ρυθμούς απ τους δικούς σου.Τέλος,έτσι για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις,μάθε ότι το να επισκεφτώ μία ή τριανταμία μέρες ένα μέρος δε μου αρκεί,γι αυτό και σκοπεύω να φτιάξω τον πολ/στή χρόνου.
3.Πού είναι το κακό??
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τελικα 100 ή 300? και τα δυο μου φαινονται οτι δεν φτανουν ουτε για σουβλάκια. Ουκ εν το πολλώ το εύ.
300 υπολογίζω αλλά επειδή με ξέρω είναι πολύ πιθανό να μαζέψω και 100:(
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τρίτον,θέλουμε πόλεις ατμοσφαιρικές,με πολύ φύση και ιστορικό/πολιτισμικό ενδιαφέρον κατα προτίμηση αλλά και ο,τιδήποτε θεωρείς ως άξιο επίσκεψης για τον χ λόγο,θα το εκτιμούσα δεόντως αν το ανέφερες.
Με αυτό το ποσό για 11 μέρες, αν η πόλη έχει ιστορικο-πολιτισμικό ενδιαφέρον φοβάμαι ότι θα πρέπει να μην φάτε προκειμένου να πληρώσετε το εισιτήριο ενός μουσείου. Μάλλον θα πρέπει να κόψετε μέρες, δεν βγαίνει με τίποτα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μ'αρέσεις γιατί είσαι τσαμπουκάς :)
Να πας και να περάσεις τέλεια ! ;)
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Μικρή τσοπάνα (κορυφαίο nickname!!) νομίζω πως από τις 3 πόλεις που ανέφερες καμία
δεν θα καταφέρεις να ευχαριστηθεις σε μονοήμερη εκδρομή.
Θέλουν το λιγότερο ένα 3ήμερο η καθεμιά τους και μάλιστα να μένεις εκεί για να
μπορέσεις να τις δεις και το βράδυ.
Επέλεξε μία απο αυτές και αν έχεις την δυνατότητα μείνε 2-3 βραδιές εκεί. Προτίμησε
Βιέννη που είναι η πιο κοντινή.
Τις άλλες μέρες μπορείτε να κάνετε μονοήμερες σε κάποια άλλα μέρη στην Σλοβακία.
Πράγα,Βουδαπεστη τις αφήνεις για την επόμενη φορά.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Άσε που λόγω ηλικίας αλλά και λόγω χαρακτήρα είναι πολύ πιθανό να έχω πιο γρήγορους ρυθμούς απ τους δικούς σου.
3.Πού είναι το κακό??
Επετρεψε μου την παρεμβαση.
Αλλο η ξεπετα σε αλλα πραγματα, άλλο στα ταξίδια.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
θες δηλαδη να πας ταξιδι 11 μερες με 300 ευρω?
με 100 ευρω δηλαδη ποσες μερες μπορεις να κατσεις στην Μπρατισλαβα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom