Γαλλία Ταξίδι του Μέλιτος Κυανή Ακτή-Παρίσι

DEP DEP

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ !!! Λέμε 19-23/9 να πάμε Παρίσι και 23-28/9 Νίκαια. Saint-Tropez αποφασίσαμε να μην πάμε για να μπορέσουμε να δούμε καλύτερα άλλα μέρη, όσον αναφορά το αμάξι, έχουμε ακόμα χρόνο να το σκεφτούμε αλλά μάλλον θα είμαστε με τα ΜΜΜ. Για Νίκαια έχουμε βρει ένα πάρα πολύ ωραίο παραθαλάσσιο ξενοδοχείο, στο Παρίσι έχουμε ένα μικρό θεματάκι, καθώς για αυτά που παρέχουν οι τιμές είναι τσουχτερές. Έχετε να μου προτείνετε κάποια περιοχή που να είναι σχετικά κοντά στο κέντρο;
:minion duck:
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Οπωσδήποτε θα νοικιάσετε αυτοκίνητο στην Cote d' Azur. Όλα τα καλά μέρη θέλουν αυτοκίνητο, και η οδήγηση είναι πάνω από ασφαλέστατη. Τώρα, για διαμονή, αν μπορείτε να μείνετε στο χωριό Eze (με θέα!) θα ήταν ιδανικά, αλλά τα βαλάντια για κει είναι πολύ υψηλά, οπότε μπορείτε να συμβιβαστείτε και πιο πέρα (Beaulieu-sur-mer, Sean-Jean-Cap-Ferrat, Menton, Monaco, άντε και Villefrance-sur-mer). Γενικά προγραμματίστε τα έτσι ώστε να κάνετε το Μονακό-Νίκαια από κάθε πιθανή και απίθανη διαδρομη (http://www.lifeinriviera.com/guide/les-trois-corniches/ ).

Εκτός από τα προφανή ΣΟΣ που αναπόφευκτα θα τα δείτε μπροστά σας, σημειώστε για μια επίσκεψη τη Villa Kerylos στο Beaulieu. Στο Eze, το εισιτήριο εισόδου στο βοτανικό κήπο αξίζει κάθε σεντ.

Από την άλλη πλευρά της Νίκαιας, σημειώστε ως σημεία ενδιαφέροντος:
α) Antibes (εκτός από τις βόλτες, μπείτε στο Μουσείο Πικάσσο και ψάξτε και για το σπίτι του Καζαντζάκη)
β) Grasse (διαβάστε "το άρωμα" πριν πάτε...)
γ) Cannes
δ) Saint-Paul-de-Vence. Εκτός από τον τάφο του Matisse που βρίσκεται εδώ, το χωριό είναι πανέμορφο. Προσοχή, μπορεί έυκολα να πετύχετε Έλληνες, για κάποιο λόγο πάνε όλα τα Ελληνικά γκρούπ εκεί. Όχι ότι δεν αξίζει...

Πιο πέρα, θα είστε σε χαλαρή περίοδο το Σεπτέμβρη, άρα το St-Tropez πρέπει να υποφέρεται. Εξοπλιστείτε με υπομονή για ατέλειωτα μποτιλιαρίσματα προς και από εκεί, όμως. Υπόψην ότι οι διάσημες παραλίες είναι εκτός πόλης (ψάξτε Pampelone στο χάρτη). Στο Saint-Tropez μην προγραμματίσετε φαγητό ή καφέ γιατί οι τιμές είναι αλλού. Θα δοκιμάσετε όμως ένα κομμάτι Tarte Tropézienne.

Κοντά στο St-Tropez είναι το - εντελώς τεχνητό - θέρετρο του Port Grimaud, μια μικρή βενετία με τις θαλαμηγούς να είναι αραγμένες ανάμεσα στα σπίτια.

Δίνω μόνο τίτλους, βάλτε τους στο google να δείτε περισσότερα και φωτογραφίες. Συγχωρήστε μου όμως καμμιά ανορθογραφία στα τοπονύμια , τα γράφω από μνήμης.

Εννοείται πως εντός Νίκαιας το αυτοκίνητο θα μείνει παρκαρισμένο. Πάντως η Νίκαια, χωρίς μουσεία, μισή μέρα υπόθεση είναι.

Εστιατόρια τώρα (μόνο εντός Νίκαιας, γιατί στα παραέξω έχω 3-4 χρόνια να πάω):
(οι επιλογές είναι για επίπεδο γαμηλίου, αν θέλετε και πιο οικονομικά, ασφαλώς και έχει...)
http://lespecheurs.com/dev/lespecheurs.php
https://www.facebook.com/Bistrodufromager
http://www.les-viviers-nice.fr/en/
και για μεσημεριανό, στον τοπικό θεσμό για θαλασσινά: http://www.cafedeturin.fr/
Αμάν βρε taver πάνω που έλεγα ότι ξεμπέρδεψα με Κυανή ακτή μου ξανάβαλες την ιδέα να πάω κ άνευ γκρουπ (ναι εκανα αυτή τη βλακεία). Είδα αρκετά μέρη τότε δε λέω, ήταν πολύ ωραία εκδρομή, αλλα θέλω να ξαναπάωωω

Κι αυτή η Αντιμπ κ η Γκρας τι είναι πάλι? Εγώ γιατί δεν τα είδα?? Νίκαια θέλω να ξαναπάω έτσι κι αλλιώς, κ Σεν Τροπέ

Ουφ

@DEP DEP Να ζήσετε κ συγχαρητήρια για τη φοβερή ιδέα που είχατε για γαμήλιο ταξίδι!! Θα περάσετε τέλεια
 

DEP DEP

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Αμάν βρε taver πάνω που έλεγα ότι ξεμπέρδεψα με Κυανή ακτή μου ξανάβαλες την ιδέα να πάω κ άνευ γκρουπ (ναι εκανα αυτή τη βλακεία). Είδα αρκετά μέρη τότε δε λέω, ήταν πολύ ωραία εκδρομή, αλλα θέλω να ξαναπάωωω

Κι αυτή η Αντιμπ κ η Γκρας τι είναι πάλι? Εγώ γιατί δεν τα είδα?? Νίκαια θέλω να ξαναπάω έτσι κι αλλιώς, κ Σεν Τροπέ

Ουφ

@DEP DEP Να ζήσετε κ συγχαρητήρια για τη φοβερή ιδέα που είχατε για γαμήλιο ταξίδι!! Θα περάσετε τέλεια
Σε ευχαριστούμε!!! απλά έχω αγχωθεί λίγο γιατί έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνουμε και να δω τι θα πρωτοπρολάβουμε.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σε ευχαριστούμε!!! απλά έχω αγχωθεί λίγο γιατί έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνουμε και να δω τι θα πρωτοπρολάβουμε.
Ναι αυτό θα σου έλεγα τώρα, η Νίκαια είναι πολύ ωραία πόλη που ΟΚ, δεν έχει τα τρομερά αξιοθέατα αλλά είναι όμορφη κι αν σου αρέσουν οι βόλτες σε σοκάκια κ οι περατζάδες δίπλα στη θάλασσα κλπ είναι ότι πρέπει. Γενικά είναι χαλαρή πόλη για βόλτες, εμένα μου θύμισε σαν να ήμουν σε κοσμικό Ελληνικό νησί (είχα πάει Αύγουστο). Μη κράζετε οι υπόλοιποι, μιλάω περί ατμόσφαιρας που επικρατούσε όχι στυλ "Κυκλάδες" κι έτσι. Τώρα εσύ θα πας λίγο εκτός σεζόν δε ξέρω πως θα είναι

Τι έλεγα? Α ναι, είναι κρίμα να τρέχετε όλη μέρα τριγύρω για να προλάβετε να δείτε πολλά άλλα μέρη (οι Κάννες δε μου άρεσαν καθόλου, αλλά γούστα είναι αυτά) κ να γυρνάτε κατάκοποι στη Νίκαια. Κ Σαν Τροπέ να πάτε οπωσδήποτε!! Εγώ ξετρελάθηκα. Απλά αν μπορείτε να βάλετε καμιά μερούλα ακόμα να το πάρετε πιο χαλαρά καλά θα ήταν.

Αλλά γενικά μη τρομάζετε, από ότι θυμάμαι οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες μεταξύ των σημείων που αξίζει να επισκεφθείτε. Βγάλτε χάρτες, κάντε πρόγραμμα ημερήσιο κ εξορμήστε! Το θέμα είναι πόσο χρόνο θα αφιερώσετε σε κάθε μέρος. Αλλά να βγαίνετε το βράδυ Νίκαια έτσι? Αντε τώρα :xalara:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ετσι απο περιεργεια,τι ακριβως σε ξετρελλανε στο Σ.Τροπε?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ετσι απο περιεργεια,τι ακριβως σε ξετρελλανε στο Σ.Τροπε?
Φαντάζομαι απευθύνεσαι σε μένα. Ε το βρήκα γραφικό και όμορφο με τα ωραία στενάκια, τη θάλασσα κλπ. Ε γούστα είναι αυτά, εμένα δώσε μου στενάκια κ χάζι κ πάρε μου τη ψυχή που λένε. Τίποτα "ουάου" αλλά θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ρωτω επειδη εγω απογοητευτηκα πληρως και δεν θα ξαναπηγαινα με τιποτα..Θεωρω οτι μπορει να αρεσει σε ατομα που δεν εχουν επαφη με Μεσογειο και οτι λαοι που εχουν απειρως πιο ομορφα παραλιακα να καμαρωσουν ,δεν εντυπωσιαζοντε ιδιαιτερα..Οταν μαλιστα χρυσοπληρωνεις οτι αγγιξεις ,δεν αξιζει κατ εμε τον κοπο_χρονο_χρημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom