Μαλδίβες Ταξίδι του μέλιτος - Μαλδίβες Σεπτέμβριος 2008

carpe diem

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ
Περιεχόμενα

Σκεφτόμασταν με τον άντρα μου οτι το να είσαι πιλότος σε ένα τέτοιον τόπο είναι η ιδανική δουλειά, ζηλευτή για όλους εμάς που περνάμε όλη την ζωή μας σε ένα γραφείο. Χαμογελαστός, ηλιοκαμένος, με ένα σορτς και ξυπόλητος, έμοιαζε να έχει βρει την απόλυτη ευτυχία..
Η θέα απο το υδροπλάνο είναι απερίγραπτη, μόνο αν έχετε δει φωτογραφίες του διάσημου έλληνα φωτογράφου Sakis (A Photo Guide to Maldives | Dreaming Of Maldives) μπορείτε να καταλάβετε για το τί εννοω..Το χρώμα της θάλασσας είναι άλλοτε ένα πράσινο απίστευτο και άλλοτε ένα τυρκουάζ έντονο που συνδυάζει απόλυτα με την λευκή άμμο των atols που ξεφυτρώνουν εδώ και εκεί. Το υδροπλάνο πετάει τόσο χαμηλά που νομίζεις οτι αν κατέβει λίγο ακόμα θα αγγίξεις με τα χέρια σου το ηλιόλουστο νερό που μοιάζει να σε καλωσορίζει απο την πρώτη στιγμή.
Αντικρύζοντας απο μακριά το νησάκι μας μετά από 30 λεπτά στο South Ari Atoll, νοιώσαμε μία ανακούφιση, είχαμε φτάσει!
Στον χώρο της υποδοχής μας περιμένουν καμιά δεκαριά υπεύθυνοι όπου μας χαιρετούν με τα ονόματα μας και μας καθίζουν σε ένα απίστευτο χώρο, στην μέση μιας πλωτής γέφυρας που ενώνει το μικρό με το μεγάλο νησί. Υπεύθυνη για την διαμονή μας θα είναι μια γιαπωνεζούλα η Shoko, πoυ μας υποδέχεται εγκάρδια από την πρώτη στιγμή. Μας ρωτάει τα πάντα, τι μας αρέσει, τι θα θέλαμε να κάνουμε, μας ενημερώνει πλήρως για τους χώρους των νησιών ενώ εμείς πίνουμε το δροσιστικό χυμό μας. Είναι εκπληκτικό να συνειδητοποιείς οτι ένα τόσο μικρό νησί έχει 7 διαφορετικά εστιατόρια και 3 μπαρ, 2 κέντρα σπα και περίπου 20 διαφορετικές δραστηριότητες!
Ήρθε η ώρα να αναχωρήσουμε για το δωμάτιο μας. Μας παραλαμβάνει ένα παράξενο ηλεκτροκίνητο αυτοκινητάκι, μιας που δεν επιτρέπονται τα αυτοκίνητα στο νησί, παρα μόνο τα ποδήλατα και φτάνουμε στο 221 Beach villa που είναι το δωμάτιο μας. Ξέραμε ότι το resort στο οποίο πηγαίναμε είχε πάρει 10 βραβεία και οτι συνήθως τα ξενοδοχεία του Hilton είναι προσεγμένα, απλά δεν μπορούσαμε να φανταστούμε οτι μια απλή Beach Villa θα ήταν 150 τμ!
Το δωμάτιο εκπληκτικό, τεράστιος χώρος με σαλόνι, δωμάτιο ντουλάπα, εξωτερικό και εσωτερικό μπάνιο και μπανιέρα στον εσωτερικό κήπο, με συντριβάνι και διάπλατες μεγάλες μπαλκονόπορτες που οδηγούν στην βεράντα με πυκνή βλαστηση και στο 10 μέτρων μονοπατάκι που οδηγεί στην παραλία με τις δικές σου ξαπλώστρες.. Κλιματισμός τέλειος, φώτα παντού για κάθε περίσταση και οδηγίες για τα πάντα μέσα στο δωμάτιο. Το δωμάτιο απο εξοπλισμό είχε τα πάντα, από πετσέτες θαλάσσης, αντιλιακό, σαγιονάρες ( μια που ειναι bare foot island, που σημαινει οτι απαγορεύονται τα παπούτσια κατα την διάρκεια της μέρας) μέχρι και 20 διαφορετικά είδη καφε.. Ακόμα σου δίνουν μόλις φτάσεις κινητό, οπου μπορείς να το κουβαλάς μαζί σου για να μιλάς με την προσωπική host σου..
Aυτό που μας έκανε εντύπωση είναι οτι η κατασκευή όλη των villas ήταν με υλικά που πραγματικά θυμίζανε τις Μαλδιβες, παντού κοράλλια και κοχύλια, αμμος και ξύλο..
Το κρεβάτι το στολίζανε με λουλούδια κάθε μέρα, αφήνανε φρέσκο νερό, φρούτα και σαμπάνια. Επίσης το καθαρίζανε 2 φορές την ημέρα. Συνειδητοποιήσαμε οτι στο νησί δουλεύανε περίπου 400 άτομα, στις 100 βιλες που έχει, αντιστοιχούν 4 άτομα για κάθε δωμάτιο!
Πραγματικά παρόλο την κούραση μας, δεν θέλαμε να κοιμηθούμε, θέλαμε να εξερευνήσουμε το νησί, να δούμε την παραλία και έτσι και κάναμε. Το μεγάλο νησί στον οποίο μέναμε εμείς, περπατιέται όλο σε 45 λεπτά ενώ το μικρό σε μισή ώρα. Φτάνοντας στην ρεσεψιόν, μας προτείνανε για να χαλαρώσουμε να κάνουμε μια βόλτα με ταχύπλοο για να δούμε τα δελφίνια της περιοχής λίγα μίλια μακριά απο το νησί. Φυσικά με το άκουσμα των δελφινιών, μια που είναι μεγάλη μου αδυναμία, δεχτηκαμε την πρόσκληση και δεν το μετανοιώσαμε διόλου. Το δροσερό απογευματινό αεράκι της πρώτης μέρας, μαζί με τον ήχο της θάλασσας και το παιχνίδισμα των δελφινιών ενα μέτρο απο το χέρι σου ήταν η καλύτερη επιβράβευση της πρώτης μέρας. Αυτό το μέρος έχει σίγουρα κάτι μαγικό..
Το βράδυ επιλέξαμε να φάμε στο Sunset Grill, κάτω από τα άστρα του ουρανού θαλασσινά συνοδευόμενη απο υπέροχη μουσική.
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ χαιρομαι που το τολμησατε τελικα το ταξιδι..κι εγω ειμαι της γνωμης οτι πρεπει να βλεπουμε και να κρινουμε μονοι μας τα μερη. Πιστευω οτι τελικα το μερος σας δικαιωσε ετσι? Περιμενω τη συνεχεια αφου επιλεξατε ενα ξενοδοχειο-νησι που δεν ειναι απο αυτα που εχω ακουσει.

Να ζησετε και :welcome2:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Kαταρχήν καλωσόρισες!!!:)

Να σημειώσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι ασχέτως του τι λέει πολύς κόσμος (που συνήθως δεν έχει πάει καν στις Μαλδίβες) οι θάλασσες είναι υπέροχες!

Περιμένουμε τη συνέχεια της ιστορίας σου!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπράβο παιδιά
ταξίδι εμπειρία ........ να ζήσετε και καλώς ορίσατε στο forum
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
:clap: Ωραία τα λες...Δεν έχει συνέχεια??? :D Θέλουμε και φωτογραφίεεεεες :D Μ'ενδιαφέρει πολύ και το Conrad Rangali που μείνατε γιατί είδα ένα video στο Discovery Channel και απλά ξετρελάθηκα με το Resort και τις παραλίες του...Δειπνήσατε και στο υποθαλάσσιο εστιατόριο Ithaa?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Nicole το μελος εχει να μπει τρια χρονια στο φορουμ :roll:
Συμφωνω μαζι σου οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα ριζορτ των Μαλδιβων το συγκεκριμενο. Ειχα δει κι εγω το βιντεο που λες και τωρα καταλαβα οτι ειναι αυτα τα νησακια που συνδεονται με γεφυρα. Μακαρι να μας εγραφε τη συνεχεια , αλλα δεν το βλεπω..
 

Attachments

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Nicole το μελος εχει να μπει τρια χρονια στο φορουμ :roll:
Συμφωνω μαζι σου οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα ριζορτ των Μαλδιβων το συγκεκριμενο. Ειχα δει κι εγω το βιντεο που λες και τωρα καταλαβα οτι ειναι αυτα τα νησακια που συνδεονται με γεφυρα. Μακαρι να μας εγραφε τη συνεχεια , αλλα δεν το βλεπω..

go2dbeach φαντάσου ούτε καν πρόσεξα την ημερομηνία που ξεκίνησε να γράφει την ταξιδιωτική ιστορία το μέλος, με συνεπήρε το όνομα του προορισμού :haha:
Ευχαριστώ πολύ για τη φωτογραφία :D ... Απ'ότι έχω διαβάσει το μεγάλο νησάκι είναι για πιο πολλές δραστηριότητες και το επιλέγουν συνήθως οικογένειες με παιδιά ενώ το μικρό είναι πιο ήσυχο για ζευγάρια που θέλουν την απόλυτη ηρεμία...πολύ καλό αυτό που ενώνονται τα δύο νησάκια με τη γεφυρούλα, έχεις πιο πολλές επιλογές παραλιών και μέρη προς εξερεύνηση...

Κρίμα γιατί φαινόταν ιστορία με προοπτική :roll:..οι περισσότεροι διαλέγουν το Sun Island έχω καταλάβει...θα ήθελα πάρα πολύ να διαβάσω και να δω φωτογραφίες για το Conrad Rangali το οποίο πρέπει να είναι και από τα πιο ακριβά ξενοδοχεία στις Μαλδίβες :roll: Αν δεν κάνω λάθος για high season δηλαδή από Δεκέμβρη μέχρι Απρίλιο οι τιμές κυμαίνονται από 5.000 με 3.000 ευρώ το άτομο για 5 διανυκτερεύσεις...κάτι παραπάνω θα έχει λογικά από τα άλλα ξενοδοχεία!
Αλήθεια εσένα καλή μου πως σου ξεφύγανε οι Μαλδίβες? :D :cool:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Να σημειώσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι ασχέτως του τι λέει πολύς κόσμος (που συνήθως δεν έχει πάει καν στις Μαλδίβες) οι θάλασσες είναι υπέροχες!
Υπάρχει ανθρωπος που έχει παει στις Μαλδίβες κ λεει οτι δεν έχει ωραιες θαλασσες??????????:lol:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Αχαχαχα, κ εγώ τώρα είδα από πότε το είχε γράψει!! Κ μου αρέσει που απάντησα και στην Vario.

Nicole παρε μια φωτογραφία από το νησακι που έμεινα εγώ. Είναι καρτ-ποσταλ που αγόρασα την τελευταια ημέρα.
 

Attachments

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Αχαχαχα, κ εγώ τώρα είδα από πότε το είχε γράψει!! Κ μου αρέσει που απάντησα και στην Vario.

Nicole παρε μια φωτογραφία από το νησακι που έμεινα εγώ. Είναι καρτ-ποσταλ που αγόρασα την τελευταια ημέρα.
Vivianaki μου σ'ευχαριστώ για τη φωτογραφία :D αχαχα, μου φαίνεται παρασύρθηκες και εσύ από τον προορισμό...είσαι από τους τυχερούς πάντως που έχουν πάει :clap: WOW! Μόλις τσέκαρα το Olhuveli Beach & Spa Resort στο tripadvisor...όνειρο..δεν θα κοιμηθώ απόψε η καημένη :shock: ...και έχω και εξεταστική :haha: !
Θα μας πεις εντυπώσεις από το resort? :D ή ακόμη καλύτερα...ιστορία και φωτογραφικό υλικό? :D
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
στο Olhuveli είχα πάει ταξίδι του μέλιτος βέβαια αρκετά παλιά το '97.. Ήταν πραγματικά παράδεισος.. Βέβαια βλέποντας τώρα το site του ξενοδοχείου νομίζω ότι έχει τόσο τεράστια αλλαγή σαν να είναι άλλο μέρος.. Οχι βέβαια ότι δεν είναι πανέμορφα... Και για τις παραλίες δεν το συζητάω!!!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
στο Olhuveli είχα πάει ταξίδι του μέλιτος βέβαια αρκετά παλιά το '97.. Ήταν πραγματικά παράδεισος.. Βέβαια βλέποντας τώρα το site του ξενοδοχείου νομίζω ότι έχει τόσο τεράστια αλλαγή σαν να είναι άλλο μέρος.. Οχι βέβαια ότι δεν είναι πανέμορφα... Και για τις παραλίες δεν το συζητάω!!!
Ευχαριστούμε giannoula :D αλήθεια ως προς τι έχει αλλάξει το resort? μόλις είδα το φωτογραφικό σου άλμπουμ, απλά υπέροχες φωτογραφίες και μοναδικά ταξίδια! Μακάρι να καταφέρω και εγώ κάποια στιγμή να πάω σε όλα αυτά τα μέρη...το έχω βάλει στόχο :rolleyes:

Βλέποντας κάποιος τα τόσα πολλά ξενοδοχεία στις Μαλδίβες, με τι κριτήριο να διαλέξει ένα από αυτά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom