Τουρκία "Ταξίδι Short and Sweet στη Κωνσταντινούπολη"

Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Δεν το πιστεύω ότι τοσο καιρό δεν είχα διαβάσει την ιστορια σου .....και πληροφορίες και tips και εικόνες....εξαιρετική:clap::clap::clap:||(μα που το κρυβες αυτό το συγγραφικό ταλέντο?)

Ε όχι και ταλέντο Ελενα, τα παραλές, απλώς περιγράφω λίγο πιο λεπτομερώς το ταξίδι, ώστε μελλοντικοί ταξιδευτές , όπως εσείς καλή ώρα να βρείτε κάποια σημεία πιο εύκολα και ενδεχομένως να αποφύγετε κάποιες παγίδες.Εκείνο βέβαια που μου αρέσει είναι να παντρεύω στη κάθε ιστορία και ορισμένα στοιχεία πολιτικοοικονομικού ενδιαφέροντος.Αυτά....και σε ευχαριστώ .
 

apo76

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερντάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Fernando de Noronha
Ωραία ιστορία και πολύ περιγραφική!
Να σε ρωτήσω μήπως ξέρεις επειδη πήγες με δικό σου αμάξι και θα πάω και εγώ μετά το πάσχα.
Με τα διοδια στην πρώτη γέφυρα του Βοσπόρου τί γίνετε;
Μπορούμε να βγάλουμε από κάπου αυτή την κάρτα που χρειάζετε ή μπορούμε να πληρώσουμε και κάπως αλλιώς;
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Εχει γκισε που πουλανε τις καρτες στη δευτερη γεφυρα. Αλλιως μπορεις να παρεις μια καρτα KGS απο υποκαταστηματα πολλων τραπεζων, εγω εχω παρει απο τη Ziraat (Εχει και υποκαταστημα στην Αθηνα αλλα αμφιβαλλω αν μπορει να εκδωσει εδω).
Βεβαια, τελευταια φορα που πηγα, η γεφυρα ηταν γεματη απο πιτσιρικαδες που τους φωναζες, τους εδινες σε μετρητα το αντιτιμο και αυτοι χτυπουσαν στο μηχανημα τη δικια τους καρτα για να περασεις..
Για βολτα, μπορειτε επισης να φορτωσετε το αμαξι στο φεριμποτ που ξεκιναει απο το Εμινονου, απεναντι απο το σταθμο του τρενου, και να βγειτε στο Χαρεμ, στην ασιατικη πλευρα και απο εκει να επιστρεψετε στην ευρωπαϊκη πλευρα απο τη γεφυρα δωρεαν (πληρωνεις μονο οταν πας απο ευρωπη σε ασια).
 

apo76

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερντάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Fernando de Noronha
Εχει γκισε που πουλανε τις καρτες στη δευτερη γεφυρα. Αλλιως μπορεις να παρεις μια καρτα KGS απο υποκαταστηματα πολλων τραπεζων, εγω εχω παρει απο τη Ziraat (Εχει και υποκαταστημα στην Αθηνα αλλα αμφιβαλλω αν μπορει να εκδωσει εδω).
Βεβαια, τελευταια φορα που πηγα, η γεφυρα ηταν γεματη απο πιτσιρικαδες που τους φωναζες, τους εδινες σε μετρητα το αντιτιμο και αυτοι χτυπουσαν στο μηχανημα τη δικια τους καρτα για να περασεις..
Για βολτα, μπορειτε επισης να φορτωσετε το αμαξι στο φεριμποτ που ξεκιναει απο το Εμινονου, απεναντι απο το σταθμο του τρενου, και να βγειτε στο Χαρεμ, στην ασιατικη πλευρα και απο εκει να επιστρεψετε στην ευρωπαϊκη πλευρα απο τη γεφυρα δωρεαν (πληρωνεις μονο οταν πας απο ευρωπη σε ασια).
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
Για το καραβάκι δεν το ήξερα και μου έβαλες ιδέες.
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Οπως τα λέει ο Japetus είναι.Εμείς δεν πήραμε το πλοίο, αλλά περάσαμε απο τη γέφυρα.Για κάρτες κάνε και μια ερώτηση στα Μάλγαρα σένα τουριστικό στύλ Μπασιάκος(Εθνική Αθηνών-Λαμίας), όπου σταματάνε λεωφορεία και αυτοκίνητα.Νομίζω ότι έχει.Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Κάρτες KGS έχει επίσης και στα πρώτα διόδια όπως έρχεσαι από Ελλάδα, κοντά στο Silivri στο ρεύμα όμως από Τουρκία προς Ελλάδα. Πάντως εγώ έχω περάσει πολλές φορές από την λωρίδα OGS (αυτόματη λωρίδα όπου πρέπει να έχεις το ειδικό μηχανάκι) βαράει ο συναγερμός, αλλά δεν με έχει σταματήσει ποτέ κανείς. Και να με σταματήσουν βέβαια έχω έτοιμη την απάντηση, είμαι ξένος με ελληνικές πινακίδες και δεν ήξερα!
 

MARIELLA

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΕΣ
Πολύ ωραία η περιγραφή σου Λεωνίδα. Με ενεπνευσε για το δικο μου ταξιδι στην Κωνσταντινουπολη που θα γινει το Πασχα. Θα ήθελα να σε ρωτησω το εξης: Την ξεναγηση την κανονισες απο την Ελλαδα ή μεσω του ξεναδοχείου; Μπορεις να μου δωσεις λεπτομέρειες; Σ'ευχαριστω πολυ.
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πολύ ωραία η περιγραφή σου Λεωνίδα. Με ενεπνευσε για το δικο μου ταξιδι στην Κωνσταντινουπολη που θα γινει το Πασχα. Θα ήθελα να σε ρωτησω το εξης: Την ξεναγηση την κανονισες απο την Ελλαδα ή μεσω του ξεναδοχείου; Μπορεις να μου δωσεις λεπτομέρειες; Σ'ευχαριστω πολυ.

MARIELLA σ'ευχαριστώ .Τη ξενάγηση τη κανόνισα απο Ελλάδα.Θα πας στο City-discovery.com και θα κλείσεις ότι θέλεις απο μεταφορά απο αεροδρόμιο μέχρι ξεναγήσεις και λοιπά τουρς.Γλώσσα Αγγλική και πρέπει να σου χρεώσουν τη πιστωτική κάρτα.Καλό και ονειρεμένο ταξίδι να έχεις.:roll:
 

MARIELLA

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΕΣ
Leonida χρόνια πολλά. Γύρισαμε από την ονειρεμένη Κωνσταντινούπουλη και περάσαμε καταπληκτικά. Είναι ένα ταξείδι που το συστήνω ανεπιφύλακτα. Σ'ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες σου, που μου φάνηκαν ιδιαίτερα χρήσιμες. Να είσαι καλά.
 

maria_psk

Member
Μηνύματα
34
Likes
54
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ορλεάνη
"Ταξίδι Short and Sweet στη Κωνσταντινούπολη"
Φτάνοντας εδώ νοιώθεις κάτι μαγικό να πλανάται στον αέρα.Κάτι το μοντέρνο με το παραδοσιακό, κάτι το Ευρωπαικό με το ανατολίτικο, κάτι το φτωχό με το πλούσιο.
Πολύ όμορφη ιστορία για έναν πραγματικά μοναδικό προορισμό..!Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτή τη μαγική αίσθηση που σου δημιουργεί η Πόλη απ'το πρώτο λεπτό που θα βρεθείς εκεί :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom