Γενικά Ταξιδάκι!! Ιθάκη - Κεφαλονιά - Ζάκυνθος

GSF

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Γειά σας.. είμαι καινούριο μέλος και είναι το δέυτερο μου post... έψαξα λίγο να βρώ πληροφορίες για τους παραπάνω προορισμούς αλλα δεν τα κατάφερα η δεν έχουν γραφτεί ιστορίες ακόμα... (??)

Σκέφτομαι να φύγω αυτήν την Τρίτη πρωί πρωί και να γυρίσω πίσω μέχρι την Κυριακή το βράδυ..και θα ήθελα να μάθω που αξίζει να κλείσω δωμάτια και ποια μέρη πρέπει 100% να δούμε στις 2 μέρες που θα είμαστε στο κάθε νησί... ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα !! ;)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Γειά σας.. είμαι καινούριο μέλος και είναι το δέυτερο μου post... έψαξα λίγο να βρώ πληροφορίες για τους παραπάνω προορισμούς αλλα δεν τα κατάφερα η δεν έχουν γραφτεί ιστορίες ακόμα... (??)

Σκέφτομαι να φύγω αυτήν την Τρίτη πρωί πρωί και να γυρίσω πίσω μέχρι την Κυριακή το βράδυ..και θα ήθελα να μάθω που αξίζει να κλείσω δωμάτια και ποια μέρη πρέπει 100% να δούμε στις 2 μέρες που θα είμαστε στο κάθε νησί... ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα !! ;)
Ζάκυνθο γύρω από τη χώρα θα επισκεφτείς την ταβέρνα αουρέκια με τις καντάδες στο κρυονέρι και θα ανέβεις μπόχαλη το απόγευμα για γλυκό στον λωτο κατα προτίμηση φρυγανιά με παγωτό.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Γειά σας.. είμαι καινούριο μέλος και είναι το δέυτερο μου post... έψαξα λίγο να βρώ πληροφορίες για τους παραπάνω προορισμούς αλλα δεν τα κατάφερα η δεν έχουν γραφτεί ιστορίες ακόμα... (??)

Σκέφτομαι να φύγω αυτήν την Τρίτη πρωί πρωί και να γυρίσω πίσω μέχρι την Κυριακή το βράδυ..και θα ήθελα να μάθω που αξίζει να κλείσω δωμάτια και ποια μέρη πρέπει 100% να δούμε στις 2 μέρες που θα είμαστε στο κάθε νησί... ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα !! ;)
Για την Κεφαλονιά θα σου προτείνω να πας Φισκάρδο και στο Αργοστόλι για βόλτα και καφέ αλλά να μη μεινεις. Η λίμνη Μελισσάνη στη Σάμη θα σου μείνει αξέχαστη. Για κολύμπι η παραλία της Σκάλας είναι απο τις καλλίτερες με απέραντη αμμουδιά και καταγάλανα νερά. Αν μείνεις στη Σκάλα εκτός από τα ξενοδοχεία υπάρχουν και ενοικιαζόμενα δωμάτια που αυτή την εποχή δεν περνάνε τα 30 ευρώ την ημέρα. Επίσης υπάρχουν πολλά εστιατόρια , ταβέρνες και μπαράκια για μεταμεσονύχτια ποτά μόνο που το πιο πιθανό να εισαι ο μοναδικός έλληνας ανάμεσα σε εγγλέζους. Για ψαράκι στο γειτονικό χωριό Κατελιός (περίπου 6 χλμ). Για δυο μέρες δεν προλαβαίνεις να δεις και πολλά, η Κεφαλονιά είναι αρκετά μεγάλο νησί.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αυτό το 2 μέρες σε κάθε νησί δε μου φαίνεται και η καλύτερη ιδέα, αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα.

Κεφαλονιά δεν έχω πάει αλλά η marcrafin μια χαρά τα λέει.

Η Ζάκυνθος είναι μεγάλο νησί άρα στις 2 μέρες προλαβαίνετε να δείτε λίγα πράγματα. Συμφωνώ με το Leftris B για τις καντάδες στα αρέκια και τη βόλτα στη Μπόχαλη. Αν θέλετε βραδυνή διασκέδαση και ξενύχτι θα πάτε στο Αργάσι και στο Λαγανά. Για μπάνιο υπάρχουν άπειρες παραλίες. Κάποτε το νησί ήταν ένας παράδεισος. Εδώ και πολλά χρόνια οι απέραντες αμμουδερές παραλίες του έχουν τουλάχιστον 4 σειρές ομπρέλες και πολύ κόσμο. Προς το Βασιλικό νομίζω ότι είναι και η καλύτερη επιλογή για παραλίες. Σημειώνω ότι χρειάζεστε οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο. 'Οσο για δωμάτια, το νησί έχει πολύ καλή υποδομή και δε νομίζω να δυσκολευτείτε να βρείτε.

Η Ιθάκη τώρα είναι για ήσυχες καταστάσεις. 'Εχει ωραία νερά, καλό φαγητό, αλλά επειδή δεν έχει πάρα πολλά δωμάτια δύσκολα βρίσκεις αν δεν έχεις κλείσει από πριν. Και ιδιαίτερα αν είναι Σαββατοκύριακο. Το Βαθύ είναι γραφικό αλλά το Κιόνι άπαιχτο. Βραδυνή ζωή μην περιμένεις τίποτα το ιδιαίτερο. Χρειάζεσαι επίσης μεταφορικό μέσο για τις μετακινήσεις σου.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Στην Κεφαλονιά οι καλύτερες παραλίες για μένα είναι ο Μύρτος, οι Πετανοί και το Ξι. Μην χάσετε το χωριό της Άσσου με το κάστρο της. Πραγματικά η Κεφαλονιά είναι μεγάλο νησί και είναι κρίμα να μείνετε δύο μέρες μόνο. Θα χάσετε πολλές από τις ομορφιές που έχει να προσφέρει.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Γειά σας.. είμαι καινούριο μέλος και είναι το δέυτερο μου post... έψαξα λίγο να βρώ πληροφορίες για τους παραπάνω προορισμούς αλλα δεν τα κατάφερα η δεν έχουν γραφτεί ιστορίες ακόμα... (??)

Σκέφτομαι να φύγω αυτήν την Τρίτη πρωί πρωί και να γυρίσω πίσω μέχρι την Κυριακή το βράδυ..και θα ήθελα να μάθω που αξίζει να κλείσω δωμάτια και ποια μέρη πρέπει 100% να δούμε στις 2 μέρες που θα είμαστε στο κάθε νησί... ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα !! ;)
και η κεφαλλονια και η ζακυνθος ειναι μεγαλα νησια. 2 μερες δεν θα δεις τιποτα, τσαμπα η ταλαιπωρια και τα εξοδα. διαλεξε ενα απο τα δυο. αφηνω την ιθακη απ εξω γιατι μια μερα ειναι αρκετη και εμενα δεν μου αρεσει, επισης ειναι ακριβη.
εγω θα προτιμουσα κεφαλλονια, ειναι πανεμορφη με εκπληκτικες παραλιες ( μυρτος, σκαλα , αντισαμος, ξι, και πολλες αλλες) εχει εθνικο δρυμο Αινος να επισκεφτεις, σπηλαιο δρογκαρατη, που αν πετυχεις συναυλια στο συνιστω τρομερη ακουστικη, υπογεια λιμνη την μελιισσανη απιστευτη βολτα με βαρκουλα. απιστευτο χωριο η ασσος, το φισκαρδο και γενικα ολο το νησι εκπληκτικο. βεβαια μεγαλες αποστασεις. επισης μπορεις να βρεις και φτηνα δωματια και στο σημειο που σε εξυπηρετει.
βεβαια και η ζακυνθος ειναι αρκετα ομορφη ,εχει παραλιες εκπληκτικες αλλα εδω πας χιλιομετρα και μετα καραβακια (ναυαγιο- γαλαζιες σπηλιες ) απιστευτη παραλια ο γερακας, μακρυα απο λαγανα εχει μεθυσμενους αγγλους απο το πρωι, εκτος αν σου αρεσει αυτο. επισης αρκετα χιλιομετρα, εγω δεν ειχα ευχαριστηθει φαι παντως στην ζακυνθο αν και ειδα οτι εχουν δωσει οδηγιες για καλο φαι.
παντως οτι και να διαλεξεις πιστευω οτι θα περασετε υπεροχα, αρκει για μενα να μεινετε σε ενα νησι.
 

GSF

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας... !! η αλήθεια είναι οτι και εγώ αυτό σκεφτόμουν όλη μέρα σήμερα στην δουλειά... και μάλλον θα πείσω την παρέα να μείνουμε κεφαλονιά τις 4 μέρες... και τις δύο πρώτες στην ιθάκη... θα σημειώσω όλα τα ονόματα που μου είπατε και φυσικά αν θυμηθείτε κάτι καινούριο μην διστάσετε να το ποστάρετε... !! ;)

υ.γ για μεταφορικό μέσο που είπατε θα βρούμε λογικά να νοικιάσουμε ?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom