Ταξιδευοντας με παιδι!

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ετσι κι εγω τα επαιρνα μαζι μου σε ολα τα ευρωπαικα ταξιδια.Οχι ομως στη Μεση ανατολη.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το τελευταιο μου ταξιδι ηταν διαφορετικο γιατι ειχα τον junior μαζι.
Σιγουρα η χαρα μου ηταν μεγαλη που βλεπαμε τα παντα μαζι σαν οικογενεια.Ομωs δεν αλλαζω με τιποτα τα ταξιδια που πηγαμε με τον Mr. τα δυο μαs. Αλλη φαση πραγματικα.Το ζευγαρι θελει πιστευω το χωρο και το χρονο του μονο του μερικεs φορεs. 15 μερεs δεν ειναι και σπουδαιο πραγμα να μεινει το παιδι με τουs παππουδεs που ειναι το πιο ασφαλεs μεροs του κοσμου.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Και εγώ είμαι της άποψης ότι τα παιδιά όταν είναι μικρότερα από 4 χρονών ταλαιπωρούνται με ταξίδια στο εξωτερικό ειδικά όταν αυτά είναι ολιγοήμερα. Η μοναδική φορά που πήραμε μαζί την μεγάλη μου κόρη ήταν πρόπερσι στο Βέλγιο που ήταν 4 χρονών, και τράβηξε 2 μέρες ένα πυρετό 40,5 ακατέβατο, και τρέχαμε σε ντόπιους γιατρούς. Ευτυχώς που μέναμε σε φίλους, φυσικά όμως ούτε Μπρυζ πήγαμε ούτε πουθενα. Θα μου πεις τώρα ότι είναι περίπτωση, όμως τι όφελος έχουν από ένα ταξίδι στο εξωτερικό, πιτσιρίκια μερικών μηνών που δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Πρέπει που και που να κόβουμε το ομφάλιο λώρο που μας συνδέει μαζί τους για να μην γινόμαστε φορτικοί και εμείς σε αυτά. Εκτός φυσικά από την περίπτωση που δεν έχεις άνθρωπο να τα αφήσεις, τότε δεν το συζητώ, μάρσιππο και δρόμο.
Μaren στη Βιέννη δεν έχω πάει αλλά εχτές ένας ΕΛΒΕΤΟΣ μου είπε ότι το χειμώνα το κρύο είναι πολύ πιο τσουχτερό από ότι στην πατρίδα του. Μείνε μακριά!
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
εμας δεν πρεπει να φαει κρεμουλα στις 11 και 45 λεπτα.ειναι πιο ελευθερο το προγραμμα.
οταν πεινασει θα μας το δειξει.θα της φτιαξουμε οτι χρειαζεται.εχουμε παντα μαζι το θερμος με βρεσμενο νερο,κρεμες,αλλα και φαγητο.ασε που προτιμαει να τρωει φαγητο απο κρεμες.και σε κομματια,οποτε δεν χρειαζεται να τα περνας σε μπλεντερ.καπως ετσι συνηθησε και αυτη νομιζω.θελει ολο να ειναι εξω απο το σπιτι...
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Οκ ο καθένας όπως συνηθίζει.:)
Πάντως η δικιά μας έχει πλάκα. Μπορεί να είναι η ώρα της να φάει και να κάθεται αμέριμνη και να ρεμβάζει. Όταν όμως αποφασίσει ότι πεινάει, έχει σηκώσει όλο το κόσμο στο πόδι. Τρέχουμε όλοι σαν το Βέγγο και αν καθηστερήσουμε αλοίμονό μας.:!:
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
καπως ετσι και εμεις!
καλα σε αυτο ολα τα παιδια ιδια ειναι!!!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Και εγώ είμαι της άποψης ότι τα παιδιά όταν είναι μικρότερα από 4 χρονών ταλαιπωρούνται με ταξίδια στο εξωτερικό ειδικά όταν αυτά είναι ολιγοήμερα. Η μοναδική φορά που πήραμε μαζί την μεγάλη μου κόρη ήταν πρόπερσι στο Βέλγιο που ήταν 4 χρονών, και τράβηξε 2 μέρες ένα πυρετό 40,5 ακατέβατο, και τρέχαμε σε ντόπιους γιατρούς. Ευτυχώς που μέναμε σε φίλους, φυσικά όμως ούτε Μπρυζ πήγαμε ούτε πουθενα.
Αν ομως σε επαιρναν τηλεφωνο οι παππουδες και σου ελεγαν οτι το παιδι εχει 40,5 πυρετο και δεν ξερουν τι να κανουν,δεν θα εβλεπες ουτε τις Βρυξελλες.:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Οι σωστοί παππούδες δε λένε τέτοια πράγματα απ΄το τηλέφωνο. Απλά πάνε το παιδί στο γιατρό. Μην ξεχνάτε οτι είναι δεδομένη η εμπειρία τους.
Επιμένω οτι η λύση, παππούς γιαγιά, θεία κλπ είναι η καλύτερη.
Τι ωφελείται ενα παιδί κάτω από 12, ας πούμε, από ένα μακρινό ταξίδι;
Εχω πει τη γνώμη μου και παλιότερα.
Το μεγάλο όφελος ειναι για το ίδιο το ζευγάρι ( που χρειάζεται να ειναι και 10 μέρες μόνο του) , ενώ αντίστοιχα το παιδί δεν παθαίνει τίποτα αν μείνει με πρόσωπα που αποδεδειγμένα το αγαπάνε.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οι σωστοί παππούδες δε λένε τέτοια πράγματα απ΄το τηλέφωνο. Απλά πάνε το παιδί στο γιατρό. Μην ξεχνάτε οτι είναι δεδομένη η εμπειρία τους.
Αν σε ενημερωσουν σου χαλανε το ταξιδι,αντιθετα αν δε σου πουν τιποτα και το προβλημα μεγαλωσει,τους ριχνεις ευθυνες γιατι δεν σε ειδοποιησαν.Η θεση τους ειναι πολυ δυσκολη και νομιζω οτι οι περισσοτεροι σε ενημερωνουν για να φυγουν απο την ευθυνη.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Εσύ κι εγώ έχουμε τα μεγαλύτερα παιδιά και άρα πολλή πείρα.
Το 90% και βάλε, των προβλημάτων αντιμετωπίζονται εύκολα.
Και όπως και να χει, καλύτερα στο γιατρο που ξέρεις εδώ, παρά να ψάχνεις στο εξωτερικό, ακόμη και σε προηγμένη χώρα, γιατί για τις άλλες δεν το συζητώ.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εσύ κι εγώ έχουμε τα μεγαλύτερα παιδιά και άρα πολλή πείρα.
Το 90% και βάλε, των προβλημάτων αντιμετωπίζονται εύκολα.
Και όπως και να χει, καλύτερα στο γιατρο που ξέρεις εδώ, παρά να ψάχνεις στο εξωτερικό, ακόμη και σε προηγμένη χώρα, γιατί για τις άλλες δεν το συζητώ.
Bαγγελη σιγουρα ειναι καλυτερα εδω,αλλα μερικα γεροντια πανικοβαλονται και σου χαλανε το ταξιδι.Εχει τυχει σε φιλους οι οποιοι εφυγαν πριν ολοκληρωθη το ταξιδι μας.Σε προσωπικο επιπεδο οσες φορες τα αφησα τα προσεχαν καλυτερα κι απο μενα.
 

Maren

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Εγω προσωπικα δεν εχω να το αφησω το μωρο καπου για τοσες πολλες μερες.Αλλα κι να ειχα δεν θα το αφηνα.Οτι κανει καλο στο ζευγαρι να μεινει μονο του συμφωνω κι επαυξανω αλλα προτιμω να ειμαι με το παιδι μου κι να ξερω τι γινεται παρα να κοιμαμαι τον υπνο του δικαιου γιατι πχ ο παππους δεν μου ειπε οτι ειχε 40 πυρετο! Κι επειδη εχω παθει πολυ χοντρη νιλα στην ζωη μου...με το πατερα μου...οταν ελειπα σε ταξιδι ....δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα :(:(:(
Αντι ομως να συζηταμε για το τι ειναι καλυτερο..να παιρνεις τα παιδια μαζι ή οχι..κι για τους παππουδες..μηπως να αρχισουμε να γραφουμε συμβουλες,εμπειριες κι προτασεις για ενα καλυτερο ταξιδι μαζι με το παιδι ! ;)

Κι ξεκιναω εγω λεγοντας για οσους ταξιδευουν με αυτοκινητο:
Να εχετε μαζι 2-3 μπουκαλια νερο σε περιπτωση που ζαλιστει κι κανει εμετο.
Κανα δυο ρουχαλακια επιπλεον γιατι σιγουρα θα λερωθει,κανει δεν κανει εμετο !! :lol:
Ενα παιχνιδι που θα το απασχολει οσο ειναι ξυπνιο.
CD με παιδικα τραγουδακια.
Να κανετε αρκετες στασεις για να ξεπιανετε.
Αν ειναι καλοκαιρι καλο θα ειναι να εχουμε ενα πανακι κι καθε τοσο να το βρεχουμε για να δροσιζουμε το μωρο.

Συνηθως τα μωρα δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα με το αυτοκινητο αφου την περισσοτερη ωρα κοιμουνται γιατι νανουριζονται ! Το προβλημα το εχουν οι γονεις μετα που θελουν να κοιμηθουν εκεινοι κι το μωρο ειναι ντουρασελ !!! :haha:

Οταν ταξιδευετε με το αεροπλανο:
Μπορειτε να παρετε το καροτσι επανω στο αεροπλανο κι να το δωσετε να το βαλουν στην καμπινα.Βγαινοντας το παιρνετε κι ετσι δεν χρειαζεται να εχετε το παιδι συνεχεια αγκαλια.
Μια κουβερτουλα,το αγαπημενο παιχνιδι κι ενα παραμυθι θα κρατησουν συντροφια στην διαρκεια του ταξιδιου.
Κατα την διαρκεια της απογειωσης κι της προσγειωσης δωστε στο μωρο κατι να πινει ή θηλαστε το.
Καποιες εταιριες παρεχουν παιδικο γευμα,ειδοποιηστε τους 1-2 μερες νωριτερα οτι θα ταξιδεψετε με παιδι για να το εχουν.Διαφορετικα φροντιστε να εχετε το δικο σας.
Τα παιδια(αν δεν κανω λαθος) μεχρι 2 χρονων καθονται στην αγκαλια του συνοδου δεμενο με μια ειδικη ζωνη.
Αν μπορειτε κλειστε θεση ετσι ωστε να υπαρχει κενη θεση διπλα σας για να εχετε καποια πιο "ανεση" χωρου.
Καποιο προβλημα θα συναντησετε (φανταζομαι) σε περιπτωση που χρειαστει να του αλλαξε πανα :clap: .Δεν ξερω κατα ποσο θα βολεψει η τουλετα.Μια αλλη λυση(σε περιπτωση που δεν εχετε κενη θεση διπλα σας) ειναι να ανοιξετε το στηριγμα μπροστα σας κι να το αλλαξετε εκει.Κι ας ελπισουμε οτι οι "γειτονες" δεν θα διαμαρτυθουν με το θεαμα. :shock::bleh:


Κι επειδη η ωρα ειναι 3 κι κουραστηκα παω για υπνο...:bleh: συνεχιζω αλλη μερα !!! :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.803
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom