Ταξιδευοντας με παιδι!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Η επίσημη απάντηση από την ιστοσελίδα των λουτρών Szechenyi:
http://szechenyispabaths.com/can-children-go-to-szechenyi-baths-szechenyi-bath-faq/

Συνεπώς, μπορείτε να πάρετε μαζί σας τα παιδιά στα λουτρά αλλά απαγορεύεται να μπουν στην πισίνα τα παιδιά κάτω των 3 ετών. Επίσης, τα παιδιά κάτω των 14 ετών συνιστάται να μην μπουν στην πισίνα, αλλά εάν επιθυμούν οι γονείς μπορούν να μπουν με δική τους ευθύνη! Στην ιστοσελίδα εξηγεί τους λόγους για τους οποίους δεν ενδείκνυται η χρήση της πισίνας από παιδιά κάτω των 14 ετών.
Εφόσον πάτε για τόσες πολλές μέρες και στις δύο πόλεις, νομίζω ότι θα μπορέσετε να τις απολαύσετε άνετα!
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Ελενα μαλλον δεν ημουν σαφης, θα εχουμε 4 μερες καθαρες στη Βιεννη και 5 στη Βουδαπεστη. Αλλιως εννοείται θα πηγαιναμε μονο σε μια. Και ηδη φοβάμαι ότι δε θα μας φτασουν οι μερες, ακομα κι ετσι. Ευχαριστω, ακουγονται πολύ ωραια και ανυπομονω! Αν μπορει και καποιος να μου πει κατά ποσο γινεται να μπουμε στα λουτρα στη Βουδαπεστη με δυο παιδια 1 και 4 χρονων, να μου λυθει η απορια , γιατι δε θα ηθελα να το στερηθούμε.

Underwater, εχεις τοσο δικιο σε αυτό που λες.. αν δεν πηγαινε κανεις σε ζωολογικούς, θα εκλειναν αναγκαστικα.

Χρηστο, αυτό ειχα κι εγω υποψην μου, το Szechenyi. Οσο για τις δικες σου επιλογες, Ρουμανια-Καρπαθια θα διαλεγα εγω, αν και εκει λογω φυσης ισως να είναι καλυτερα την ανοιξη, αν πατε Χριστούγεννα θα είναι όλα ασπρα και τρελο κρυο! Βρυξελλες πηγαμε με παιδι, ωραια ηταν αλλα η Μπριζ είναι αυτή που μας ξετρελανε!
Κάπου πρέπει να παμε τα χριστουγεννα. Για φαντασου να συναντηθούμε βουδαπεστη.!! χαχαχα. Να σου πω τις Βρυξέλλες τις φοβαμαι λογο τρομοκρατιας. εσεις μενατε στην Μπρυζ. Απο βελγιο εχω παει μονο Βρυξέλλες και εμεινα Αμβερσα
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Πολύ ενδιαφερον Ελενα, ευχαριστω! Το διαβασα. Ωραιες ακουγονται και οι εναλλακτικες που δινει για λουτρα διαμορφωμένα με χωρους για παιδια, όπως το Palatinus Pools στο νησι της μαργαριτας. Θα δουμε αν θα παμε τελικα στο Szechenyi ή σε αυτά, μακαρι να τα προλαβαίναμε και τα δυο.

Χρηστο, μειναμε 3 μερες Βρυξελλες και 2 Μπριζ,. Οντως είναι ένα θεμα αυτό που αναφέρεις με τα τρομοκρατικα. Μοναχο εχετε παει? Κι αυτό πολύ καλη επιλογή για Χριστούγεννα, ειδικα λογω των εκδρομων που προσφερει εκει γυρω.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Εχοντας παει και στις τρεις πόλεις που λες Νατάσα, Βιεννη, Βουδαπεστη και Μοναχο μπορω να πω με σιγουρια οτι η Βιεννη ειναι μακραν η καταλληλοτερη πολη για ταξιδι με παιδιά . Εκπληκτικα παλατια, υπέροχο μουσειο Φυσικής Ιστορίας και Ζωολογικοι κήποι είναι απίθανο να αφήσουν αδιαφορους τους μικρούς ταξιδιώτες !!!
Βρηκα και μια σελίδα που περιγραφει πολυ όμορφα τους λογους που το ταξιδι με παιδια στην Βιεννη αξιζει .
http://mamababa.gr/index.php/10-taxidia/89-vienna-besthits-kids

Στην Βουδαπεστη εχω παει και στα δύο γνωστα λουτρα και θεωρώ ότι τα λουτρα Szechenyi ειναι πολυ πιο ατμοσφαιρικά από τα Gelert. Τωρα βεβαια με τα παιδια τα πραγματα δεν θα ειναι και τοσο ευκολα γιατι θα πρεπει να μπειτε με δόσεις ;)
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Όντως ωραίο το Μόναχο με παιδιά, εγώ στις ατραξιόν θα έβαζα και το Deutsches Museum.

Θα μετατοπιστώ όμως λιγάκι γεωγραφικά για να ρωτήσω απόψεις για Ιορδανία με παιδιά. Θα πάμε τον Απρίλιο με τον πεντάχρονο υιό. Αυτό που κυρίως με απασχολεί (γιατί η αλήθεια είναι ότι είναι συνηθισμένος στα ταξίδια και δεν πολυσκοτίζομαι για οργανωτικά και λοιπά πρακτικά ζητήματα) είναι το πώς θα μπορούσα να του ξυπνήσω τεχνηέντως το ενδιαφέρον για την αρχαιολογία. Είναι κάτι που μέχρι στιγμής δεν το έχουμε αγγίξει, παρόλο που για εμένα αποτελεί - αμέσως μετά τά εντυπωσιακά τοπία - ό,τι πιο συναρπαστικό στα ταξίδια μου. Υπήρχαν παλιά ένδοξα μέλη του φόρουμ που θυμάμαι είχαν γράψει διάφορα, αλλά δε βρίσκω τα μηνύματα. Κανένας φρέσκος συμφορουμίτης έχει καμιά ιδέα; :bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Οι συμβουλές των πιο "ειδικών" θα είναι πολύτιμες. Εγώ το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι όπως θα το ξυπνήσεις, έτσι μπορεί να του σβήσει σε 3 μήνες, επειδή είναι μόλις πέντε ετών. Υπολόγισε μετά τα 10 σε πραγματικό ξύπνημα ενδιαφέροντος για κάτι , και πάλι μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Εγώ το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι όπως θα το ξυπνήσεις, έτσι μπορεί να του σβήσει σε 3 μήνες, επειδή είναι μόλις πέντε ετών.
Παρεξήγησες τις επιφανειακότατες προθέσεις μου!

Ποιούς 3 μήνες!; Τις 7 μερούλες στην Ιορδανία να βγάλουμε (άντε, τις 2-3 σε Γέρασα και Πέτρα) και είμαι κομπλέ! :haha::haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Παρεξήγησες τις επιφανειακότατες προθέσεις μου!

Ποιούς 3 μήνες!; Τις 7 μερούλες στην Ιορδανία να βγάλουμε (άντε, τις 2-3 σε Γέρασα και Πέτρα) και είμαι κομπλέ! :haha::haha:
Λοιπόν επειδή κι εγώ όταν ταξιδεύω πάω σε πινακοθήκες, μετά τα 10 σκολουθει. Στα 5 τον άφηνα απ έξω και στα 8 που τον έβαζα μέσα, δε θυμάται και τίποτα. Η πραγματικότητα είναι ότι έχουν τα δικά τους ενδιαφέροντα.
Αν το θέμα είναι οι τρεις μέρες, ένα ταμπλέτ μαζί για καλό και για κακό, για να μην ενοχλεί τους γύρω αν βαρεθεί και λέει "Ωραια, ποτέ φεύγουμε;", για να είμαστε ρεαλιστές :haha:
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Λοιπόν επειδή κι εγώ όταν ταξιδεύω πάω σε πινακοθήκες, μετά τα 10 σκολουθει. Στα 5 τον άφηνα απ έξω και στα 8 που τον έβαζα μέσα, δε θυμάται και τίποτα. Η πραγματικότητα είναι ότι έχουν τα δικά τους ενδιαφέροντα.
Αν το θέμα είναι οι τρεις μέρες, ένα ταμπλέτ μαζί για καλό και για κακό, για να μην ενοχλεί τους γύρω αν βαρεθεί και λέει "Ωραια, ποτέ φεύγουμε;", για να είμαστε ρεαλιστές :haha:
Άστα. Πολύ δημοκρατικά τα έχουμε αναθρέψει, γι' αυτό. Εμείς φταίμε, που θέλουμε να τους διευρύνουμε τους ορίζοντες. :D:D:D:D Πέρα από την πλάκα, εμένα μου κάνει εντύπωση ότι π.χ. πριν ένα χρόνο θα ερχόταν μαζί μου σε μουσείο και όλο και κάτι θα του τραβούσε το ενδιαφέρον. Τώρα τα πράγματα έχουν πάρει άλλη τροπή: "Μαμά, είναι μουσείο για παιδάκια; Αλλιώς δεν έρχομαι!" :icon_evil:
Τάμπλετ δεν έχει πιάσει στα χέρια του, γιατί στην οικογένεια είμαστε και εχθροί της τεχνολογίας. Αλλά μέχρι τότε κάτι θα σκαρφιστώ. Ή ίσως εμφανιστεί και η ΕΡΣΗ που νομίζω κάποτε είχε γράψει διάφορα ωραία επί του θέματος!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μέχρι μια ηλικία τα ταξίδια θα έχουν αρκετούς συμβιβασμούς. Μετά στρώνει κατά πολύ, διαπραγματεύεσαι όπως με κάθε συνταξιδιώτη: τώρα για 2 ώρες αυτά που αρέσουν σε μένα και μετά αυτά που αρέσουν σε σένα,
Πάρε παιχνίδια, ζωγραφική και παρακαλατε να έχει και όλα παιδια εκεί, αν είστε κατά της τεχνολογίας (αν και σε 2 χρόνια θα διδάσκεται στο σχολείο υπολογιστές, όποτε δεν μπορείτε να την αποφύγετε, και δε θα πρέπει κιόλας)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δε φτιάχνετε και κάνα γκρουπάκι; Ξέρω γω, κάτι σαν Ελληνίδες μανούλες του fac^H^H^Htravelstories...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δε φτιάχνετε και κάνα γκρουπάκι; Ξέρω γω, κάτι σαν Ελληνίδες μανούλες του fac^H^H^Htravelstories...
Μην κοροϊδεύεις γιατί θα δώσω κατάρα να κάθονται δίπλα σου δεξιά κι αριστερά μάνες με βρέφη στο αεροπλάνο. Κι η κατάρα της μάνας πιάνει, Ε; :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom