Ταξιδεύοντας με τον <Αριστοτέλη>...

gio ntam

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Κατ'αρχήν θα ήθελα να χαιρετίσω με ενθουσιασμό όλους τους φίλους του τραβελστορις με τους οποίους μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας,τις περιπλανήσεις μας,τις περιπέτειες μας.Γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι οι ιστορίες-και δη οι ταξιδιωτικές-,οι ιδέες,οι γνώμες πρέπει να μοιράζονται,να κυκλοφορούν,να συζητιούνται,να επηρεάζουν,να ενεργοποιούν,ακόμη και να μεταβάλλουν.Είναι η πρώτη φορά που γράφω,αν και θα ήθελα να το κάνω πολύ νωρίτερα.Ας όψεται η ασχετοσύνη μου όσον αφορά την τεχνολογία.Είναι αμέτρητες όμως οι φορές που κάποιος από εσάς με έχει ταξιδέψει,με έχει νανουρίσει,με έχει καθηλώσει με ιστορίες για road trips με μηχανές,με περιπλανήσεις σε χώρες εξωτικές,με πληροφορίες για λαούς και συνήθειες που αγνοούσα...
Και για να μη σας κουράζω ας πω λίγα πράγματα για να δικαιολογήσω και τον αρχαιοπρεπή τίτλο του κειμένου μου.Γνωρίζετε λοιπόν ότι ο μεγάλος Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος Αριστοτέλης από τα Στάγειρα της Χαλκιδικής έχει δώσει το όνομα του σε άπειρους σύγχρονους συλλόγους,σωματεία,συντεχνίες,ιδρύματα κτλ.Μέλος λοιπόν του ποδοσφαιρικού τμήματος του δικηγορικού συλλόγου Θεσσαλονίκης,ο <<Αριστοτέλης>>, τυγχάνει να είμαι και εγώ,παρότι δεν έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου στο τμήμα Νομικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης(αιώνιος φοιτητής γαρ-αυτές οι δικονομίες εδώ μου κάθονται).Ένας σύλλογος που απαρτίζεται από εξαιρετικούς επιστήμονες και ανθρώπους και που μου έχει δώσει την ευκαιρία να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα:αφενός να γνωρίσω νέους τόπους και ανθρώπους που ούτε καν μπορούσα να φανταστώ,κάνοντας έτσι φίλους από όλο τον κόσμο,και αφετέρου να απολαύσω τη μεγάλη μου αγάπη,το ποδόσφαιρο, παίζοντας με όλες τις εθνικότητες.
Θα γίνω πιο σαφής περιγράφοντας σιγά σιγά τα ταξίδια μου με τον Αριστοτέλη.Ταξίδια που έγιναν τα τελευταία 7 έτη.Ταξίδια στα οποία ανταμώνεις με χιλιάδες δικηγόρους από όλο τον κόσμο.Θα με ρωτήσετε πώς γίνεται αυτό?Μundiavocat είναι η απάντηση.Σίγουρα δεν το έχετε ξανακούσει.
Παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου αποκλειστικά για δικηγόρους,το οποίο μάλιστα διοργανώνεται κάθε δύο καλοκαίρια σε διάφορες πόλεις του κόσμου.Στο Mundiavocat συμμετέχουν πάνω από 70 ποδοσφαιρικοί δικηγορικοί σύλλογοι πόλεων του κόσμου από 50 και πλέον χώρες,πράγμα που σημαίνει πάνω από 1500 δικηγόροι,οι οποίοι ξεχνάν τις σκοτούρες του άχαρου αυτού επαγγέλματός τους και επικοινωνούν παίζοντας ποδόσφαιρο επί δέκα συνεχείς ημέρες,χορεύοντας και τραγουδώντας τα τραγούδια των πατρίδων τους,τρώγοντας και πίνοντας στο ίδιο τραπέζι,συζητώντας για τα προβλήματα του κλάδου τους και των λαών τους.Πρόκειται για μια εκπληκτική διοργάνωση που γίνεται σε πολύ υψηλά δεδομένα(πανέμορφες πόλεις-οικοδέσποινες,πολυτελή καταλύματα,φανταστικά γήπεδα με χλοοτάπητα,ιατρική και ασφαλιστική κάλυψη,πολλά δώρα και σουβενίρ,ελεύθερη ημέρα από αγωνιστικές υποχρεώσεις για ολοήμερη εκδρομή κ.α.) και περιλαμβάνει φανταστικά δρώμενα(τελετή έναρξης και κλήρωση αλά Champions League σε πανέμορφους χώρους,παρέλαση όλων των ομάδων με παραδοσιακές φορεσιές ή χρώματα και σημαίες των χωρών τους στον κεντρικό δρόμο της πόλης-οικοδέσποινας,κοκτέηλ πάρτυ και συναυλίες,τελετή λήξης με απονομή κυπέλλων σε όλες τις συμμετέχουσες ομάδες κ.α.).
Αυτά τα εφτά,λοιπόν,χρόνια έχω λάβει μέρος σε τρία παγκόσμια πρωταθλήματα που έγιναν με χρονολογική σειρά στο Αλικάντε της Ισπανίας,στην Αττάλεια της Τουρκίας και στο Ροβίνι της Κροατίας.Έχω κάνει και δύο ακόμη συγκλονιστικά ταξίδια,που αποτέλεσαν την επιτομή της φιλοξενίας.Φίλοι και αδερφοί πλέον Σέρβοι και Βραζιλιάνοι μας φιλοξένησαν σε Βελιγράδι και Κοριτίμπα-Ρίο ντε Τζανέιρο αντίστοιχα σε ανταπόδοση της φιλοξενίας που τους είχε επιφυλάξει ο <<Αριστοτέλης>> στη Θεσσαλονίκη.
Αυτές είναι οι πέντε ταξιδιωτικές ιστορίες που έχω να σας διηγηθώ,ελπίζοντας να σας δώσω χρήσιμες πληροφορίες για τους παραπάνω προορισμούς αλλά και να σας διασκεδάσω.
Τέλος,θα ήθελα να δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στους δημιουργούς αυτής της σελίδας,που κατάφεραν να ενώσουν την τρέλα των απανταχού ταξιδιωτών.
Εις το επανιδείν φίλοι μου!!!!!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.863
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλώς όρισες στη παρέα μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom